Zwierzęcy motyw na sukience – jak nie przesadzić ze stylizacją?
Biało-czarne printy
Sukienka w zebrę albo krowie łaty jest bardzo oryginalna. Mamy kontrastowe kolory, ostry wzór, w zasadzie to wystarczy, by zwrócić na siebie uwagę. Do sukienki w zebrę pasują wszystkie kolory, a szczególnie efektowne są połączenia z neonowym różem, seledynem, turkusem i żółcią. Tyle że sukienka musi być wtedy skromna pod względem kroju, a więc żadnych głębokich dekoltów i długości mini. Wystarczy ołówkowy krój albo sukienka z baskinką, sukienki codzienne mogą mieć wygodny krój kopertowy. Motyw zebry korzystnie wygląda na sztywnych tkaninach, skórze albo zamszu, dzianinowa zebra jest już niebezpiecznie blisko bazarowej mody.
Spokojniejsze kreacje to te z czarnymi szpilkami, jednak na większe wyjścia lepiej będzie sięgnąć po srebrne pantofle. Lub czerwone, bo to także doskonały dodatek do biało-czarnych wzorów – zamiast butów, czerwony może być pasek w talii, kolczyki, opaska we włosach, apaszka, byle nie przesadzić z ilością tych czerwonych elementów. Nieco ryzykowna, ale interesująca jest też opcja z białymi butami. Przy zebrze buty nie powinny być jednak w odcieniu czystej, zimnej bieli, bardziej ma to być off-white, czyli biel z kroplą innego koloru. Jako uzupełnienie nada się beżowa kopertówka lub czarna mini-torebeczka.
Co zrobić z panterką?
Doskonale wszystkim znany motyw panterki może być jednocześnie niezwykle szykownym uzupełnieniem kreacji, jak i żywym wcieleniem zwyczajnej tandety. Od naszej pomysłowości i wyczucia stylu zależy, czy kreacja z panterką będzie elegancka, czy zwyczajnie banalna. To nie sama panterka jest problemem, tylko jej otoczenie. Lamparcie cętki wymagają po prostu właściwej oprawy. Skoro decydujemy się na tak zdecydowany wzór, to darujmy sobie wyzywający fason, bo to już będzie za dużo. Sukienki wizytowe w panterkę będą gustowne, jeśli zabraknie w nich dekoltu do pępka, a spódnica sięgnie dalej, niż tylko za pośladki. Panterki nie należy łączyć z innymi, bardzo seksownymi detalami, jak tiul, koronkowe wstawki, rajstopy kabaretki – to się sprawdza naprawdę bardzo rzadko i pasuje głównie młodym, bardzo zgrabnym dziewczynom. Liczy się także makijaż – to nie pora na ciemne, kolorowe powieki i jaskrawe pomadki. Do panterki absolutnie też nie pasuje mocna opalenizna.
Elegancka panterka nie jest szokuje, dlatego urodę tego printu najlepiej podkreśli prosty krój. Najważniejsze jest jednak to, by lamparcia sukienka nie była bardzo elastyczna. To nie jest wzór na miękkie dzianiny, dżersej czy błyszczący poliester. Jeśli chcemy dobrze wyglądać w tym wzorze, konieczna jest sukienka ze sztywniejszej tkaniny, która podkreśli kształty ciała, ale nie będzie ich opinać.
Sukienkę w lamparcie cętki zestawiamy z przeróżnymi kolorami. Jeśli szpilki mają klasyczny fason, mogą być żółte, niebieskie, fioletowe, zielone – co tylko podpowie nam fantazja. Takie połączenie jest naprawdę bardzo atrakcyjne, ale pod warunkiem, że stylizacja jest już wolna od wszelkich innych dodatków. Jeśli chcemy założyć błyszczącą biżuterię, wtedy wybieramy buty czarne, brązowe lub beżowe. Dodatki w odcieniu nude są idealne na eleganckie przyjęcia, bo dzięki nim panterkowa sukienka prezentuje się subtelniej, w przeciwieństwie do butów kolorowych, których zadaniem jest jeszcze silniejsze zaakcentowanie zwierzęcego wzoru. Panterka jest też idealna do stylu safari – prosty, luźny krój sukienki, do tego dodatki w kolorze wojskowej zieleni, brązów, żółci, ciemnych czerwieni.
Wężowa skóra
Często spotykanym zwierzęcym motywem jest także skóra węża. Różni się ona od zebry i panterki tym, że występuje w bardzo różnych kolorach, nie tylko tych naturalnych. Najwięcej klasy mają wężowe sukienki koktajlowe w tonacji beżu, szarości, jasnego brązu, czerni. Wściekłe kolory też nie wypadają źle, ale nosimy je wyłącznie na całonocne imprezy ze znajomymi, nigdy na formalne spotkania. Wężowa skóra jak mało który deseń pasuje na mroczne, seksowne kreacje z pazurem. To bardzo drapieżny motyw, który warto łączyć z metalową biżuterią, ćwiekami, twardą skórą i mocnymi akcentami w rodzaju czerwonych paznokci.
Motyw węża pasuje na nowoczesne formy sukienek, w minimalistycznym stylu. Ale inaczej niż np. zebra, skóra węża pasuje także na tkaniny lekkie, zwiewne, z których szyte są sukienki romantyczne, rozkloszowane, odpowiednie na lato. Do takich lekkich sukienek warto nosić dodatki w stylu safari: kapelusze, sandały na drewnianej podeszwie, biżuterię etno, skórzane torebki zapinane na klamry.
Klasyka ratuje każdy wzór
Panterkę lub motyw zebry należy łączyć z prostymi, dobrej jakości rzeczami, wtedy sukienka w zwierzęce wzory zyska na jakości. Oczywiście, sama sukienka też musi być uszyta z wysokogatunkowej tkaniny, ale najważniejszą rolę w stylizacji odegrają dodatki. Do zwierzęcych motywów pasuje nieśmiertelna czerń, zwłaszcza w wersji lakierowanej, prócz tego także odcień musztardowy, ciemny brąz, szarości, granat, khaki. Jesienią i zimą warto łączyć zwierzęce motywy z futerkiem i skórą.
Ale nie zapominajmy i o sukience. Odważny wzór przełamie skromny fason. Nie trzeba się tej skromności i prostoty obawiać, sam wzór zagwarantuje nam drapieżny look, tradycyjny krój tylko doda nam kobiecości. Sukienki wyjściowe powinny być do kolan, na grubych ramiączkach, z niewielkim, półokrągłym dekoltem albo wycięciem w łódkę.
Alternatywą dla nadruku może być też faktura materiału. To świetnie się sprawdza przy sukienkach wężowych – nie ma kolorystycznego deseniu, jest za to nieregularna powierzchnia, przypominająca właśnie fakturę skóry węża. Wygląda to niezwykle elegancko, bo sukienka jest prosta, czarna, ale w sztucznym świetle pięknie się mieni i dodaje uroku. Na poważnym przyjęciu wygląda to na pewno znacznie korzystniej niż kolorowy nadruk. Odważniejszą wersją będzie wężowa faktura, ale nie w czerni, tylko w jakimś innym, mocnym kolorze, np. bordo. Sukienkę można przewiązać czarnym paskiem, założyć do niej srebrne lub złote buty i możemy być pewne, że nikt nie przejdzie obok takiej kreacji obojętnie.
Na bogato
Można też jeszcze inaczej. Klasyczne kompozycje są dobre na oficjalne przyjęcia, na szalone imprezy warto założyć coś w innym duchu. Przykład? Niech to będzie sukienka w panterkę, ale nie brązowo-żółta, tylko różowa, do tego złote szpilki, złota torebka, perłowe kolczyki. Albo skóra węża w odcieniu turkusu, zestawiona z błyszczącymi, srebrnymi sandałkami, wiszącą, ozdobną biżuterią i wielką torebką w dłoni.
Tylko znowu – ekstrawagancja to nie to samo co kicz. Kreacja może być przerysowana, krzykliwa, pełna wzorów i kolorów, ale musi się kryć za tym jakaś stylistyczna idea. Nie jest to proste zadanie, dlatego trzeba trochę pokombinować, zanim znajdzie się idealne rozwiązanie.
Pieprzyk w codziennej stylizacji
Panterka w biurze? Wykluczone. Zwierzęcy motyw to na pewno nie jest wzór, w jakim wypada paradować po biurze. Ale można go przemycić w formie dodatków, które, umiejętnie dozowane, ożywią prostą, biurową kreację. Ciekawym rozwiązaniem są bluzki damskie w jakiś zwierzęcy wzór – topy schowane są pod żakietem, dlatego wzór nie rzuca się w oczy, widać tylko niewielkie elementy. Sukienki do biura mogą mieć niewielkie wzorzyste wstawki, np. w formie panterkowych lamówek, jednak sukienka w całości uszyta z takiego materiału jest kiepskim pomysłem. Dozwolone są jedynie dyskretne ozdoby tego typu, ewentualnie można sobie jeszcze pozwolić na sukienkę, która wzorzystą ma całą część gorsetową – doszyta pod biustem spódnica jest gładka, w kolorze beżowym, jasnobrązowym, czarnym lub przytłumionym miodowym. Panterki czy zebry na sukience, choćby w rozsądnych ilościach, mimo wszystko nie powinny się pojawić na formalnym stroju, gdy wybieramy się na konferencję czy ważne negocjacje. To raczej coś dla pań, które zajmują mało eksponowane stanowisko, nie spotykają się z ważnymi klientami, a narzucony im dress code nie jest bardzo surowy.
Źródło: http://www.zeberka.pl/art/badz-kobieca-w-miejskiej-dzungli-24007
http://lula.pl/lula/1,111792,16777240,Lamparcie_cetki_nadal_w_modzie__Jak_nosic_panterke.html
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.