Żółta sukienka – jak wybrać model dla siebie?
data publikacji: 15.01.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak dopasować kolor?
Wbrew powszechnym opiniom, w żółtej sukience każda kobieta może wyglądać dobrze. To tylko kwestia odcienia i właśnie z tym są zazwyczaj największe problemy. Czysta, żywa żółć rzeczywiście nie pasuje wielu kobietom – naprawdę ładnie wyglądają w nich tylko klasyczne zimy, czyli kobiety o jasnej, chłodnej cerze, ciemnych włosach i wyrazistych rysach twarzy. Właśnie takiej odważnej, jaskrawej sukienki zimy muszą szukać dla siebie, ponieważ w odcieniach jasnych i rozwodnionych zimowa uroda traci cały swój wyraz. Jeśli zaś chodzi o dodatki, to zimy powinny łączyć żółte kreacje przede wszystkim z czernią i czystą bielą, można też tworzyć zestawy z innymi mocnymi kolorami, jak na przykład krwista czerwień, fuksja, kobalt.
Dla letniego typu urody idealne są żółcie pastelowe i przydymione, ale koniecznie w chłodnej tonacji. Odpowiedni będzie na przykład odcień maślany albo siarkowy, wieczorem warto wykorzystać odcień starego złota z wyraźnym, siwym zabarwieniem. Stylizacja nie może być kontrastowa, dlatego zamiast czerni kobiety w typie lata powinny wybierać dodatki srebrne, antracytowe, granatowe, bordowe.
Typom wiosennym najbardziej służą żółcie ciepłe, energetyczne i jasne, jak na przykład odcień bananowy. Wiosny muszą unikać żółci neonowych, które są zimne i przez to skóra nabiera niezdrowego koloru. Dodatki mogą być wyraziste, ale raczej nie czarne, bo ten kolor jest dla wiosny często zbyt przytłaczający. Bardzo ładnie wyglądają natomiast stylizacje z dodatkiem granatu, ciemnego brązu, brudnego pomarańczu, ciepłej zieleni.
Ciepła żółć to także opcja dla jesieni, ale przy tym typie urody warto wybierać kolory trochę ciemniejsze, jak na przykład odcień bursztynowy albo musztardowy. Idealne będą dodatki w mocnych odcieniach brązu, prócz tego świetnie sprawdzą się stonowane zielenie, zgaszone czerwienie, złamane odcienie bieli, spokojny niebieski.
Jakie fasony pasują do żółci?
Żółte sukienki koktajlowe mogą mieć dowolny krój, ale trzeba mieć na uwadze, że tak zdecydowany kolor może optycznie pogrubiać. Zresztą jaskrawe żółcie i tak najefektowniej prezentują się na fasonach minimalistycznych, bo dzięki temu nic nie odciąga uwagi od pięknego koloru. To może być na przykład nowoczesna sukienka o linii A, bez wcięcia w talii, za to z ozdobnymi, podłużnymi fałdami, które nadają sylwetce bardziej kobiecego wyglądu. Wrażenie robią także żółte sukienki typu bodycon, mocno dopasowane do figury, o długości midi, z szerokimi ramiączkami i ładni wykrojonym dekoltem.
Odcienie ciemne, ale bardziej stonowane dobrze komponują się z krojami klasycznymi, jak sukienka ołówkowa, wąska tuba z dekoltem w szpic, szmizjerka, sukienka kopertowa, tradycyjna sukienka rozkloszowana. Klasyka pasuje też do żółci jasnych i pastelowych – najatrakcyjniej prezentują się mocno rozkloszowane kreacje midi, sukienki ołówkowe z krótkimi rękawami, sukienki z baskinką, eleganckie princeski.
Jeśli chodzi o sukienki romantyczne, z ozdobnymi falbanami i bufiastymi rękawkami, to taki fason pięknie wygląda w wersji pastelowej – idealne są odcienie bardzo jasne i dość chłodne. Romantyczny styl można też połączyć z jaskrawym albo neonowym odcieniem żółci, co da interesujący kontrast i sukienka nie będzie już wyglądać tak dziewczęco, ale bardziej drapieżnie.
Sukienka maxi
Żółć to kolor chętnie wykorzystywany w sezonie letnim. Pojawia się często na długich sukienkach plażowych i casualowych. Jak wybrać odpowiedni fason? Im prostsza będzie kreacja maxi, tym lepiej, a jej odcień wybieramy tak samo jak w przypadku sukienek krótkich, dopasowując kolor do swojego typu urody.
Dodatki mogą być kolorowe. Zawsze sprawdzi się jasny brąz albo beż, ale gdy sukienka jest pastelowa, warto dołożyć inne odcienie z tej palety, na przykład koralowe sandały albo błękitną torbę z lekkiego płótna. Do żółci mocniejszej idealnie pasuje turkus oraz odcień chabrowy, wolno też dołożyć odrobinę czystej, jasnej czerwieni lub zgaszonego bordo.
W wersji maxi występują też sukienki wieczorowe. Żółć nie jest kolorem typowo wieczorowym, dlatego koniecznie trzeba zadbać o piękną, elegancką tkaninę, jak koronka albo satyna – dzięki takim materiałom żółć nie będzie wyglądać zbyt codziennie. Na dodatki wybieramy czerń, która podkreśli wieczorowy charakter kreacji, do tego ozdobna biżuteria ze złota albo srebra.
Żółte wzory
Jeśli żółte sukienki wyjściowe mimo wszystko wydają się zbyt odważne, nic nie stoi na przeszkodzie, by ten kolor wprowadzić jedynie na wzorze. Żółte motywy kwiatowe są bardzo modne, zwłaszcza gdy łączą się z czarnym albo białym tłem, ciekawy efekt da też zestawienie tych trzech kolorów na wzorach geometrycznych.
Żółte wzory jeszcze bardziej ułatwiają stylizację, bo bez względu na krój sukienki, jej kolorystyka i oryginalny wzór są wystarczającą ozdobą całej stylizacji – dodatki mogą być proste, w odcieniu nude, ewentualnie czarne albo białe. Inne kolory stosujemy wtedy, gdy pojawiają się one także na wzorze, ale warto wybierać spokojniejsze odcienie – przykładowo, jeśli deseń wykorzystuje także fiolet, buty albo torebka powinny być jasnoróżowe albo lawendowe.
Jak połączyć żółtą sukienkę z czernią?
Czerń to najczęstszy dodatek do żółtej sukienki. Te dwa kolory dość mocno ze sobą rywalizują, dlatego trzeba je łączyć w umiejętny sposób. Do sukienki nowoczesnej, z grubszego materiału można dołożyć akcesoria masywniejsze, na przykład wysokie kozaki z czarnego zamszu albo długi, czarny płaszcz. Sukienki w lżejszych fasonach wymagają dodatków delikatniejszych – wybieramy czarne sandały wizytowe oraz niedużą czarną torebkę. Fasony romantyczne i zwiewne nadają się też do stylizacji kontrastowych – szyfonowa sukienka z falbanami świetnie wygląda w połączeniu z rockowymi botkami i skórzaną ramoneską.
Jednak czerń może przytłoczyć nie tylko sukienkę, ale i urodę, więc przy subtelniejszych rysach twarzy lepiej zrezygnować z czerni albo stosować ją w bardzo małej ilości. Zakładamy więc czarne szpilki, ale już torebka lub żakiet są szare bądź w odcieniu złamanej bieli. Dobrym pomysłem jest też zamiana czerni na troszkę jaśniejsze kolory, jak na przykład antracyt, albo wykorzystanie biało-czarnych wzorów.
Żółć plus elegancki brąz
Dla szatynek i blondynek lepszy od czerni jest brąz. Ten kolor to doskonałe tło dla żółci, zwłaszcza tej jaśniejszej, nie ma też ryzyka, że skóra wyda się blada i zmęczona. Brąz dobieramy do własnej karnacji, można też zahaczyć o ciemniejsze beże – dzięki nim stylizacja będzie bardziej wyszczuplająca.
Jeśli jednak brąz wydaje się trochę nudny i mało wyrazisty, alternatywą jest wzór w panterkę. Tu również występuje brąz, ale w znacznie ciekawszej formie, choć nie powinno się wykorzystywać panterki na więcej niż jednym dodatku – to mogą być buty, torebka, płaszcz, apaszka.
Żółty z mocnymi kolorami
Znacznie rzadziej do żółtej sukienki dodaje się kolorowe akcesoria, bo zawsze jest ryzyko, że stylizacja wyda się pstrokata, jednak z niektórymi odcieniami żółta kreacja wyłącznie zyskuje na atrakcyjności. Tak jest na przykład z niebieskim – kolor ten jest idealnym kontrastem dla żółci. Ciemny niebieski, wpadający w granat, świetnie wygląda przy żółci neonowej, do energetycznej, ciepłej żółci nadaje się kobalt albo mocno nasycony turkus. Sukienka w odcieniu pastelowej żółci może być połączona z akcesoriami błękitnymi.
Do łagodniejszej, słonecznej żółci można też dodać stonowany fiolet – połączenie to szczególnie ładnie wygląda na szatynkach i brunetkach w typie jesieni. Zimowe brunetki mogą wymienić fiolet na żywą czerwień – dodatki w tym kolorze powinny być minimalistyczne.
Jest jeszcze zieleń. To dość trudne połączenie, choć bardzo efektowne – najlepiej w takiej konfiguracji wypada żółć bardzo jaskrawa, do której dodajemy głęboką, jasną zieleń z chłodnymi tonami. Do kompletu warto jeszcze dodać trochę morskiej zieleni albo zgaszonej purpury, co uspokoi nieco stylizację.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
Polecane
