Zima w biurze – wybieramy najlepszą sukienkę do pracy
Sukienka z falbanką
Prosty sposób na ożywienie zimowej, biurowej stylizacji to wybór klasycznej sukienki, która wzbogacona została jednym efektownym elementem. Takim urozmaiceniem może być na przykład falbanka. Doszyte marszczenia mogą się pojawić przy dekolcie, jako wykończenie karczku – w tym miejscu powinna to być dość wąska falbana i niezbyt mocno pofałdowana. Skromna falbanka może też zdobić wycięcie dekoltu, zamiast gładkiej lamówki. Jeszcze ciekawsze będzie wykończenie falbaną dolnej krawędzi sukienki. Na zimę bardzo dobre są sukienki do pracy z obniżonym stanem – sukienka jest prosta mniej więcej do bioder, a na tej wysokości doszyta jest długa, ładnie pomarszczona falbana, która służy za spódnicę. Taki model utrzymuje biurowe standardy dress codu, ale wprowadza do stroju efektowną ozdobę.
Sukienkę można dodatkowo urozmaicić klasycznym wzorkiem, na przykład delikatną, beżową krateczką na białym tle. Jako okrycie wierzchnie sprawdzi się ciemna, futerkowa kamizelka albo krótki żakiet z taliowaniem, najlepsze buty to wiązane, zimowe pantofelki albo wysokie kozaki z prostą cholewką.
Sukienka swetrowa
Dzianiny zimą zawsze zdają egzamin, także w biurze. Ciepłe, wygodne sukienki w grubej bawełny lub wełny są idealne na tę porę roku, również dlatego, że zapewniają optymalny komfort termiczny – naturalne włókna dobrze trzymają ciepło, ale są też przewiewne, więc gdy w biurze włączone jest mocne ogrzewanie, nie będziemy się w takich kreacjach pocić.
Pod względem fasonów do biura należy wybierać sukienki dopasowane do figury, ze ściągaczem w talii i rozkloszowaną spódnicą do kolan. W takim fasonie każda kobieta dobrze wygląda, a gdy dołoży się do sukienki żakiet, kreacja spełnia wszelkie normy biurowej elegancji. Jeśli krój jest luźniejszy, wystarczy dołożyć pasek i od razu strój wydaje się bardziej ‘uporządkowany’ i odpowiedni do pracy. Bardzo modne są między innymi sukienki z szerokim golfem – przyjemnie otulają ciało, chronią szyję i dodają szyku.
Gruba princeska
Princeska to sukienka bez rękawów, wydaje się więc mało odpowiednia na chłodne dni, ale zimą princeski nie nosi się solo – łączy się ją z gładkim golfem. Sukienka jest niczym elegancki bezrękawnik, ładnie podkreślający figurę, natomiast golf pod spodem okrywa w całości ramiona i dodaje gustowne wykończenie pod szyją. Takie zestawy sprawdzą się w niemal każdym biurze i często są znacznie ciekawsze od prostych sukienek noszonych bez żadnych dodatków. Efekt warstwowości można podkreślić kolorami, wybierając na przykład sukienkę w biało-czarną krateczkę i jednolity, biały golf.
Sukienka kopertowa
Sukienki wyjściowe o kroju kopertowym to propozycja na cały rok. Zimą ten fason też się nadaje, wybieramy po prostu grubszą tkaninę. Co ważne, wełniana sukienka kopertowa w dalszym ciągu prezentuje się bardzo lekko i kobieco, działa wyszczuplająco i jest znakomitą propozycją przede wszystkim dla kobiet niezadowolonych ze swojej figury.
Plusem tego fasonu jest i to, że można go nosić na wiele sposobów. Gdy wskazany jest profesjonalny look, kopertową sukienkę łączymy z żakietem, w stroju nieco swobodniejszym odpowiednim dodatkiem będzie szykowny, wełniany kardigan albo modna kamizelka z futra.
Jak wybrać kolor?
Biurowa paleta barw nie kończy się na czerni i trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza zimą. O tej porze roku nasza cera zwykle jest dość blada i zmęczona, a ciemne, smutne barwy jedynie to podkreślają. Jeśli chodzi o kolory zimowych sukienek, to jeśli dress code nie nakazuje noszenia do pracy wyłącznie czerni, warto pokusić się o atrakcyjniejszy, żywszy kolor. Wybór wbrew pozorom wcale nie jest taki mały – do biura nie pasują tak naprawdę jedynie neony, kolory bardzo jaskrawe, słodkie pastele. Biurowe sukienki muszą być po prostu stonowane, ale nie ponure. Godne polecenia są sukienki w twarzowych odcieniach zieleni, fioletu, bordo, oberżyny, granatu, miodowej żółci, miedzi.
Uważać trzeba szczególnie na brązy i szarości, bo choć to kolory bardzo uniwersalne i doskonale wpisujące się w biurową stylistykę, to nierzadko wyglądają ponuro. Odcienie brązu i szarości trzeba po prostu dobierać pod kątem swojej urody i zawsze je jakoś różnicować – przykładowo, jeśli sukienka jest orzechowa, to niech buty będą w odcieniu koniakowym.
Kolor ma znaczenie także przy doborze akcesoriów. Warto sięgać po dodatki energetyczne, na przykład w odcieniu dyniowym, starego złota lub koralowej czerwieni. Niezwykle ożywcze dla zimowych sukienek są też przeróżne pastelowe wstawki, jak miętowa apaszka, błękitna kamizelka, lawendowy pasek. Pomocna jest też biel, zwłaszcza te złamane, ciepłe odcienie, jak ecru, szampan, biel perłowa.
Długa sukienka też pasuje
A co z wygodnymi, zimowymi maxi? Sukienki do ziemi nie są może najlepszym wyborem do biura, jeśli jednak dress code jest bardzo swobodny, można sobie na taki strój pozwolić. Długie sukienki do pracy muszą oczywiście być eleganckie, dlatego sprawdzają się przede wszystkim modele z dobrych gatunkowo tkanin. Sukienka maxi może być miękka, jednak nie powinna to być bardzo cienka i elastyczna dzianina – to nie jest dobry moment na zwiewne kreacje. Krój oczywiście klasyczny, z prostą górą i skromnym dekoltem oraz lekko rozkloszowaną spódnicą do kostki. Długa sukienka do biura nie może być zanadto sportowa, nie powinna też oczywiście ocierać się o strój wieczorowy – idealne są modele w duchu casualowej elegancji. Kolor raczej inny niż czerń, najlepiej granat, grafit, szarości, zgaszony fiolet.
Do długiej sukienki można założyć ładną, futrzaną kamizelkę przewiązaną w talii eleganckim paskiem. Futerko ma być w neutralnych kolorach, najlepiej brązowe lub szare, kolorowe modele zostawiamy raczej na wyjścia po pracy. Odpowiednie buty do takiego zestawu to delikatne, sznurowane botki w odcieniu brązu. Jeśli jednak strój ma mieć bardziej oficjalny charakter, zamiast futerka zakładamy żakiet, niezbyt długi, z taliowaniem – kolorystycznie powinien być o kilka tonów ciemniejszy od sukienki. Pasować będzie również długa marynarka.
Jak modnie stylizować zimowe sukienki biurowe?
W zimowych stylizacjach biurowych często wieje nudą, a przecież można to łatwo zmienić. Pierwszy skuteczny sposób to tworzenie stylizacji wielowarstwowych, co nie tylko jest atrakcyjne wizualnie, ale i bardzo praktyczne – dzięki ubiorom na cebulkę łatwiej się dopasować do zmian temperatury. Z tego względu warto zrezygnować z bardzo grubych dzianin na rzecz nieco cieńszej wełny, do której po prostu dokłada się biurowy żakiet lub kardigan, modny szal lub chustę, stylowy, ciepły bezrękawnik. Drugim ważnym elementem biurowej stylizacji na zimę są buty. Najlepiej jest zamieniać w pracy zimowe kozaki na eleganckie pantofle, a jeśli wolimy pozostać w zimowym obuwiu, niech nie będą to ciężkie, sportowe botki, ale delikatniejszy model pasujący do sukienek i spódnic. Zawsze sprawdzą się oficerki oraz krótkie, sznurowane botki na słupku, w bardziej casualowym stroju można też nosić botki na zgrabnej koturnie oraz zamszowe kozaczki w efektownych kolorach.
Warto też pamiętać, że płaszcz i zimowe dodatki również są częścią biurowej stylizacji i bardzo pomagają w stworzeniu profesjonalnego wizerunku. Dlatego zamiast zimowej puchówki czy wygodnej parki lepszy będzie do sukienki elegancki, wełniany płaszcz o klasycznym kroju oraz stylowe akcesoria ze skóry, wełny i futerka. Warto zainwestować w szykowny, kaszmirowy szal, który w chłodniejsze dni może także służyć jako elegancka narzutka na biurową sukienkę – taki dodatek robi bardzo korzystne wrażenie.
Nie zaszkodzi też włączenie do biurowego stroju większej ilości miękkich materiałów. Dzianiny, wełna czy zamsz świetnie ocieplają zimowe stylizacje, dzięki czemu stają się one bardziej przytulne, nie tracąc nic ze swojego służbowego charakteru. Wszelkiego rodzaju golfy, miękkie szale, wełniane chusty, futrzane elementy efektownie uzupełniają zimowe sukienki, a przy tym sprawiają, że stylizacja jest bliższa obecnym trendom.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.