Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żakardowe sukienki - jak je nosić?

data publikacji: 15.03.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Drogi, ale piękny

 
Żakard wyróżnia się na tle innych tkanin niezwykle kunsztownym wzorem. Żakardowe ubrania są bardzo efektowne, nawet jeśli są jednokolorowe. To zasługa unikatowej faktury. Żakard tkany jest w specyficzny sposób, na specjalnie przygotowanej maszynie tkackiej – wymyślił ją w XIX wieku francuski tkacz Joseph Jacquard. Żakardy mogą mieć jednobarwny wzór lub wielokolorowy deseń, stosuje się także sploty wykorzystujące srebrne i złote nitki – takie materiały nazywamy brokatem. Cienkie, lekko błyszczące żakardy z jedwabiu albo lnu to adamaszki.
 
Tkaniny żakardowe mogą być zrobione z jedwabiu, bawełny, wełny, często też stosuje się domieszki wiskozy i poliestru, by materiał był trochę bardziej elastyczny i łatwiejszy w modelowaniu. Oryginalny żakard z kosztownej nitki jest materiałem drogim, ale zdecydowanie wartym swojej ceny. Żakardowe sukienki wizytowe będą nam służyć w dobrym stanie przez wiele lat, trzeba tylko odpowiednio je pielęgnować, by zachowały ładny wygląd. Tkanin żakardowych nie powinno się prać w wysokich temperaturach, lepiej też unikać suszenia w pralce. Żakard zawsze prasujemy na lewej stronie, mając za podkładkę miękką tkaninę, np. gruby ręcznik – dzięki temu wzór nie będzie się wycierał i nie straci połysku.
 

Propozycja na wieczór

 
Żakard jest tkaniną luksusową, nadaje się więc przede wszystkim na sukienki wieczorowe, noszone przy szczególnych okazjach. Największym atutem żakardu jest to, że nie musimy szukać żadnych wymyślnych fasonów, by wyglądać w swojej kreacji zjawiskowo, sam materiał jest na tyle ozdobny, że nawet najskromniejszy model wypadnie tutaj świetnie.
 
W przypadku żakardów wielokolorowych, z wyrazistym wzorem, zdecydowanie najlepszą opcją będzie sukienka maksymalnie uproszczona, tak by w całości pokazać efektowny deseń. Może to być klasyczny fason ołówkowy albo sukienka tuba, dobrze też wypadnie spódnica w kształcie litery A. Przy wyrazistym, barwnym wzorze lepiej unikać sukienek o skomplikowanym kroju, z dwóch powodów: po pierwsze, dekoracyjny materiał przyćmi ciekawy fason i na odwrót, a po drugie, suto pomarszczona, wzorzysta kreacja ewidentnie pogrubia. Żakardowe tkaniny w misternych upięciach sprawdzają się tylko na wielkich balach, gdy zależy nam na bardzo wystawnej, pełnej przepychu sukni. Na mniej formalne wyjścia taka suknia będzie jednak przesadą.
 
Oprócz klasycznego ołówka, można też wykorzystać wieczorową porą fason rozkloszowany. Takie sukienki są niezwykle kobiece, ale unikajmy wielkich, sterczących fałd, jeśli mamy problem z szerokimi biodrami.
 

Powrót do baroku

 
Sukienki koktajlowe powinny być ciemniejsze od tych noszonych za dnia i ta zasada obowiązuje również w przypadku żakardu. Na wieczorne wyjścia wybierajmy tkaniny żakardowe w różnych kolorach, ale niech to będą barwy i motywy jednoznacznie kojarzące się z wystawną kolacją. Idealne będą tu wzory nawiązujące do baroku. Klasyką są żakardy, gdzie na czarnym tle widnieją wielkie, złote motywy o abstrakcyjnym kształcie, podobny efekt zapewni połączenie czerni ze srebrem. Ale nie tylko te kolory nadają się na wieczór.
 
Świetnie wyglądają także sukienki żakardowe w tonacji granatu, czekoladowego brązu, purpury. Kolory te zestawia się z kontrastowymi wzorami, najczęściej złotymi lub w odcieniach przypominających złoto. Na przykład miodowe tło i granatowe wzory albo srebrzysto-szare esy floresy na ciemnozielonym tle.
 
Wzory tego typu mogą iść w parze z bardziej awangardowym krojem, tak by pozostać w duchu epoki słynącej z bogactwa. Ciekawym pomysłem będzie sukienka z bufiastymi, lekko szpiczastymi rękawami albo spódnice o dworskim kroju – odstają one mocno na biodrach, jak gdyby materiał opierał się na krynolinie. Dobrze wypadną też klasyczne bombki oraz sukienki w stylu japońskim, czyli z wysokim dekoltem wykończonym stójką. Barokowe żakardy pasują także na sukienki z długimi rękawami, ale już spódnice nie powinny być dłuższe niż do kolan.
 

Idziemy na wesele

 
Jaśniejsze, bardziej pastelowe żakardy sprawdzą się na przyjęciach weselnych. Żakard jest wprost wymarzonym materiałem na taką okazję. Sukienki na wesele muszą być eleganckie, ale nie powinny być też za bardzo strojne, by nie przyćmić w ten sposób kreacji panny młodej. Żakard stanowi idealne rozwiązanie – sukienka może być prosta i skromna, ale ładny materiał podkreśli jej wyjątkowy charakter. Żakardowe kreacje weselne są szczególnie polecane świadkowym, które dzięki tej wyjątkowej tkaninie będą prezentować się niezwykle szykownie, ale nie odwrócą uwagi od panny młodej.
 
Na wesele pasują żakardy jednokolorowe, w słonecznych, ciepłych kolorach. Doskonały będzie pudrowy róż, błękit, waniliowa żółć, mięta, łosoś – kolory te, choć mało wyjściowe, w połączeniu z żakardem zaprezentują się bardziej stylowo i świątecznie.
 
Krój żakardowej sukienki na wesele to przede wszystkim modele rozkloszowane, ale i fasony tulipanowe oraz bombki. Ołówkowe spódnice mogą być trochę niewygodne, bo nie bardzo nadają się do tańczenia, zwłaszcza że żakard jest tkaniną sztywną, która nie rozciąga się w trakcie ruchu.
 

Żakard na dzień

 
A sukienki do pracy? Żakard wydaje się zbyt strojny, ale to kwestia kolorów i wzorów. Prosty fason w neutralnym kolorze nada się do biura, ale tłoczenia nie powinny być zbyt widoczne, lepiej też unikać żakardów mocno świecących. Najlepsze będą sukienki w odcieniach szarości i beżu, czerń może się w tym wydaniu wydawać trochę za elegancka.
 
Z kolei na dzienne wyjścia odpowiednie będą sukienki w jasnych kolorach i z kwiatowym wzorem. Żakard często wykorzystuje motywy roślinne i warto po nie sięgać, bo robią dużo większe wrażenie, niż wzory nadrukowane.
 
Pamiętajmy przy tym, że żakard może poważnie zaszkodzić naszej sylwetce, jeśli nieumiejętnie go dobierzemy. Wielkie, kontrastowe wzory, nawet gdy są w ciemnych barwach, zawsze pogrubiają. Jeśli więc chcemy dobrze wypaść, a nosimy większe rozmiary, kupujmy żakardy jednokolorowe, bardziej matowe niż błyszczące. Gdy jednak zdecydujemy się na dwukolorowy wzór, dekoracyjne motywy powinny być dość małe i przede wszystkim bardzo regularne. Dużo lepiej też będą wyglądać na pełnych sylwetkach te żakardy, gdzie wzór jest ciemniejszy od tła – sprawi to wrażenie, że ciała jest trochę mniej.

 

Co pasuje do żakardowych sukienek?

 
Dobór akcesoriów do żakardowej kreacji nie jest prosty. Sukienki wyjściowe z dekoracyjnych tkanin najłatwiej jest połączyć z neutralnymi dodatkami, bo tu ryzyko modowej wpadki jest minimalne. Zawsze dobre będą klasyczne, cieliste szpilki – jeśli mamy gołe nogi, lub szpilki czarne, kiedy nosimy ciemne rajstopy. Taki klasyczny zestaw sprawdzi się zawsze i wszędzie, co jednak, gdy preferujemy odważniejsze zestawy?
 
Przy żakardzie nie trzeba się obawiać żywych kolorów. Trzymając się stylistyki barokowej, możemy do czarno-złotej kreacji dobrać buty np. w kolorze biskupiego fioletu – te trzy barwy znakomicie się uzupełniają i mimo swojej wyrazistości tworzą stylizację wolną od przesady. Do sukienek czarno-złotych i czarno-srebrnych pasować będą też dodatki w odcieniu lodowego błękitu, turkusu, kobaltu oraz oczywiście żywej czerwieni. Ciemne, bardziej jednolite żakardy warto też zestawiać z kolorami jaskrawymi, wręcz neonowymi, jak żółć albo seledyn. Przy pastelach można sięgnąć po lakierowaną czerń oraz metaliczne odcienie srebra i złota.
 
Buty do żakardowej kreacji powinny być raczej jednolite. Kontrastowy kolor wystarczy, by urozmaicić stylizację, dołożenie do tego jeszcze jednego, dekoracyjnego wzoru na obuwiu może popsuć końcowy efekt. Co nie znaczy, że odpowiednie będą wyłącznie gładkie szpilki. Przy żakardach można sobie pozwolić na bardziej ekstrawaganckie fasony pantofli, świetne będą także bardzo modne botki z odkrytymi palcami. Najgorszym wyborem do żakardu będą buty z koronki – rzadko kiedy pasują, zdecydowanie najlepiej wypada skóra lakierowana.

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.
 

Przeczytaj również

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 40470 opinii
pixel