Wygodne stylizacje dla kobiet w ciąży
Niezastąpiona tunika
Ciążowe ubrania są z reguły znacznie droższe od tych normalnych, nic dziwnego zatem, że dla wielu przyszłych mam kompletowanie garderoby na nadchodzące miesiące automatycznie kojarzy z ogromnymi wydatkami. Na szczęście z typowo ciążowych fasonów korzysta się stosunkowo rzadko i tak naprawdę można przejść całą ciążę w regularnych ubraniach, trzeba tylko wiedzieć, czego dokładnie szukać.
Najczęściej polecanym zestawem dla kobiet w ciąży jest komplet złożony z tuniki oraz legginsów. Tunika nie powinna być jednak bardzo obszerna, bo wtedy sylwetka wyda się ogromna i zupełnie pozbawiona kobiecych kształtów. Od pewnego czasu bardzo modne jest podkreślanie ciążowego brzuszka, dlatego warto sięgać po tuniki węższe, które będą ładnie opływać ciało i subtelnie eksponować brzuch. Przy okazji można się pochwalić ładnym biustem, wybierając tunikę z nieco głębszym dekoltem w kształcie litery V.
W przypadku tuniki niezmiernie ważne jest, by podkreślała ona talię. Sylwetka w ciąży wydaje się masywna i bezkształtna najczęściej właśnie dlatego, że nie zaznacza się granicy pomiędzy biustem a brzuchem. Wystarczy jednak wizualnie oddzielić te dwie partie ciała, a sylwetka od razu wygląda na zgrabniejszą i szczuplejszą. Najlepiej taki podział zaznacza tunika w fasonie empire, odcinana pod biustem. Ten krój jest obecnie niezwykle popularny, więc nie powinno być kłopotu ze znalezieniem ciekawego modelu – bardzo modne są na przykład tuniki boho ozdobione kolorowym haftem albo ładnie marszczone, długie bluzki z wzorzystym gorsecikiem podkreślającym biust. Jeśli jednak tunika takiego odcięcia pod biustem nie ma, trzeba nosić do niej cienki pasek zaznaczający wcięcie.
Kopertowe bluzki i sukienki
Drugim krojem, który idealnie sprawdza się w okresie ciąży, jest fason kopertowy. Krój ten mogą mieć zarówno bluzki, jak i sukienki codzienne. Ubrania kopertowe są o tyle wygodne, że ‘rosną’ razem z ciążowym brzuchem – gdy sylwetka staje się większa, wystarczy po prostu poluzować wiązanie i bluzka dalej idealnie się układa na ciele. Kopertowa bluzka powinna być trochę dłuższa, tak by zakrywać cały brzuch, można za to pozwolić sobie na większy dekolt. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał – kopertowa bluzka powinna być uszyta z lekkiej, przewiewnej tkaniny, na przykład bawełny. Warto szukać bluzek kolorowych, wzorzystych, dzięki czemu stylizacja będzie dużo atrakcyjniejsza. Poza tym wzorzysta bluzka skupi uwagę na górnych partiach ciała, odciągając wzrok od pełniejszych bioder i ud.
Poza bluzkami, przyda się choć jedna kopertowa sukienka. To wyjątkowo korzystny fason dla kobiety w ciąży – sukienka o kroju kopertowym jest bardzo wygodna i można ją nosić do samego porodu, a do tego ładnie wysmukla sylwetkę i eksponuje jej największe atuty. Na długość sukienka powinna sięgać tuż za kolana – ta długość wyszczupla i dodaje optycznie wzrostu. Tak samo jak bluzka, kopertowa sukienka musi być uszyta z przyjemnego dla skóry, przewiewnego materiału, a jeśli chodzi o kolor, to powinno się wybrać wesoły, twarzowy odcień dopasowany do własnego typu urody. Dobrym rozwiązaniem są także sukienki wzorzyste, na przykład w geometryczne, wydłużone motywy albo abstrakcyjne arabeski.
Wygodne spodnie
O ile bluzki i tuniki powinny być trochę luźniejsze, tak spodnie mają raczej ściśle opinać ciało. Najbardziej pogrubiające są zestawienia szerokiej góry z szerokim dołem, dlatego na czas ciąży trzeba się zaopatrzyć w wygodne spodnie rurki oraz legginsy. Oczywiście, spodnie nie mogą być bardzo obcisłe, bo taki fason będzie utrudniał krążenie, mają być po prostu ładnie dopasowane do figury. Najlepsze są dżinsy z dodatkiem streczu oraz spodnie z bawełny wzbogaconej elastycznymi włóknami – takie spodnie idealnie dopasowują się do sylwetki, nie wpijają się w ciało i nie uciskają. Spodnie mogą mieć krój ciążowy, ale gdy brzuch jest stosunkowo mały, egzamin zdadzą zwykłe biodrówki z szerszym paskiem.
Legginsy też nie powinny być bardzo obcisłe i koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak są wykończone w pasie – gumka nie może być bardzo ciasna i cienka, lepsze są szerokie, elastyczne taśmy albo ściągacze ze sznureczkami. Kolor? Czerń jest oczywiście bardzo uniwersalna i pasuje do każdej bluzki i tuniki, ale w okresie ciąży przyda się trochę weselszych kolorów ożywiających strój. Odpowiednie będą na przykład legginsy granatowe, ciemnoczerwone, zielone, fioletowe, bursztynowe, patrzymy po prostu na kolory bluzek i dobieramy najbardziej pasujące do nich odcienie.
Dobrym modelem dla ciężarnej kobiety są także biodrówki w typie bojówek. Muszą być one uszyte z dość miękkiego materiału, a w pasie powinien być wygodny ściągacz umożliwiający regulację szerokości zapięcia. Bojówki bardzo dobrze komponują się z wygodnymi, bawełnianymi bluzeczkami, są dobre także na zimę, do noszenia w komplecie z ciepłymi swetrami i bluzami sportowymi.
Dopasowane bluzeczki i sweterki
W ciążowej modzie odchodzi się od oversizowych koszul i swetrów na rzecz bardziej dopasowanych fasonów. Właśnie w takich przylegających do ciała bluzkach kobieta w ciąży wygląda najładniej, a jej brzuch nabiera atrakcyjniejszych kształtów, znacznie korzystniej też w podobnym fasonie prezentuje się biust. Obcisłe bluzki są równie wygodne jak te o workowatym kroju, wystarczy szukać modeli z mocno rozciągliwych, wysokogatunkowych dzianin. Ciekawy, seksowny fason podkreśli głęboki dekolt, który w razie potrzeby można łatwo przykryć atrakcyjną apaszką albo ozdobnym szalem.
Zimowe swetry też nie powinny być bardzo obszerne – kobietom w ciąży pasują przede wszystkim lekkie, dopasowane do figury pulowerki wykończone dekoltem w szpic. Swetry mają być w jasnych, radosnych barwach, na przykład błękitne, limonkowe, żółte, szmaragdowe, liliowe. Dłuższe, luźniejsze swetry można przewiązywać modnym paskiem albo wąskim, ozdobnym rzemykiem.
Długa spódnica
Spodnie wydają się najwygodniejsze, ale równie komfortowym ubraniem na czas ciąży jest długa, rozkloszowana spódnica. Godne uwagi są zwłaszcza spódnice w stylu boho, wzorzyste, pięknie wykończone ozdobnymi falbanami. Spódnica maxi noszona jest na biodrach, a żeby pupa nie wydawała się zbyt duża, trzeba szukać modeli z gładkim wykończeniem na górze – zamiast drobno marszczonych, szerokich gum wybieramy proste, rozciągliwe listwy. Jeszcze lepiej, gdy spódnica szyta jest z klinów, wtedy na biodrach jest mniej materiału.
W wersji maxi mogą być również sukienki wyjściowe. Tu także najlepiej sprawdzi się fason empire, podkreślony dodatkowo paseczkiem. Długie sukienki mogą być nawet delikatnie opinające, byle tylko dół spódnicy miał rozkloszowany krój. Można pozostać przy czerni, jeśli będziemy nosić do sukienki kolorowe dodatki, wiosną i latem warto jednak zainwestować w sukienkę barwniejszą, na przykład z motywem wężowej skóry albo wzorem w pastelową łączkę.
Modne okrycie wierzchnie
Na czas ciąży wcale nie trzeba kupować specjalnych żakietów czy kurtek. Wiosną i latem z powodzeniem da się nosić żakiety sprzed czasu ciąży, po prostu się ich nie zapina. To samo sweterki – gdy są za wąskie, by je zapiąć na brzuchu, zostawiamy je rozchylone, przewiązując w talii kolorowym paskiem. Doskonałe są szersze kardigany wiązane kopertowo, które będzie można nosić także po ciąży. Jeśli potrzebny jest nowy płaszcz lub kurtka, warto pomyśleć o modnej pelerynie lub poncho – są one na tyle szerokie, że zasłonią nawet bardzo duży brzuch, i przydadzą się także w kolejnych sezonach.
Stylowe buty
Ciężarne kobiety preferują płaskie buty, dlatego tak wielką popularnością wśród przyszłych mam cieszą się baleriny. Innym fasonem, który się przyda, są modne, jednokolorowe tenisówki na grubej podeszwie, które pasują nawet do elegantszych sukienek i spódnic. Idealne połączenie wygody i mody zapewnią też pantofle na koturnie.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.