Wybieramy sukienkę na imprezę
Gdzie zamierzamy się bawić?
Impreza imprezie nierówna, więc jedna wizytowa sukienka w szafie raczej nam nie wystarczy. Jeśli prowadzimy dość ożywione życie towarzyskie, a przy tym często bierzemy udział w rodzinnych uroczystościach i regularnie otrzymujemy zaproszenia na służbowe kolacje lub bankiety, przyda się kilka różnych modeli sukienki.
Na naprawdę duże wyjścia, jak Sylwester w ekskluzywnym lokalu, gala w teatrze albo uroczystości państwowe, odpowiednie będą sukienki wieczorowe – takie kreacje muszą być długie, bardzo dekoracyjne, uszyte z drogich tkanin. Na przyjęcia rodzinne potrzebne będą nam sukienki wizytowe, eleganckie, ale skromniejsze od tych na wieczór. Na mniej oficjalne spotkania służbowe zakładamy stonowaną sukienkę koktajlową, model odważniejszy, bardziej wydekoltowany, w duchu najnowszych trendów mody, zakładamy na imprezy z przyjaciółmi, wyjścia do klubów, dyskoteki, wesela.
Absolutne minimum
Klasyczna mała czarna. To sukienka, bez której żadna kobieta nie może się obejść. Jeżeli nie mamy ochoty wydawać pieniędzy na różne kreacje, a potrzebujemy czegoś stosownego na firmowe przyjęcie, rocznicę ślubu rodziców i weekendowe wyjście, mała czarna będzie jak znalazł. Czym jest mała czarna? To po prostu sukienka do kolan, o mało skomplikowanym kroju, uszyta z lepszych gatunkowo tkanin. Jej ogromna popularność wynika właśnie z tego, że nadaje się na niemal każdą okazję. Nie jest wyzywająca, więc będzie odpowiednia na formalne przyjęcia, ale jest wystarczająco strojna, by na szalonej imprezie nie wyglądać w niej jak Kopciuszek.
Mała czarna może mieć prosty, ołówkowy krój lub lekko rozkloszowaną spódnicę. Jej charakter określać będą dodatki. Na imprezy służbowe i rodzinne zakładamy klasyczne szpilki w ciemnym kolorze albo w odcieniu nude, do tego ładna, skromna biżuteria. Na zabawę z przyjaciółmi stosujemy odwrotną taktykę – dodatki mają być kolorowe, szalone i przykuwające uwagę.
I co ważne, mała czarna wcale nie musi być czarna. Blondynkom i jasnym szatynkom poleca się raczej sukienki wyjściowe w kolorze granatowym albo szarym, panie z ciemnymi włosami mogą sięgnąć po bordo i głęboki fiolet.
Sukienka na Sylwestra
Tej wyjątkowej nocy chcemy poczuć się jak królowe balu. Kreacje sylwestrowe są zwykle bardzo wystawne, ale nawet w tym przypadku nietrudno o przesadę. Długa, drapowana suknia na zwykłym przyjęciu wyda się zwyczajnie śmieszna – jej miejsce jest na wielkich balach, gdzie obowiązuje formalny strój wieczorowy. Na większość zabaw sylwestrowych wystarczą sukienki koktajlowe. Zazwyczaj są one długie do kolan, chociaż posiadaczki długich i zgrabnych nóg mogą sobie pozwolić na seksowne mini. Długie sukienki są dopuszczalne, jednak starajmy się wybierać wtedy te prostsze modele, bez sutych marszczeń, licznych falban czy cekinów na całej długości.
Cechą charakterystyczną sukienek na Sylwestra jest połysk. Nawet najprostsza sukienka, jeśli jest z błyszczącego materiału lub ozdobiona została błyszczącymi aplikacjami, wygląda zjawiskowo. Tym powinnyśmy się kierować przy jej zakupie. Błyszczące sukienki są modne praktycznie każdego sezonu, więc nie trzeba się obawiać, że za rok znowu konieczna będzie nowa kreacja. Jeśli nie przemawia do nas tak ozdobna sukienka, poszukajmy czegoś gładkiego, ale z błyszczącymi wstawkami. Cekiny mogą na przykład zdobić gorset lub zaznaczać talię.
Alternatywą dla błyszczących tkanin jest koronka, równie dekoracyjna i bardzo odpowiednia na całonocne imprezy. Koronka może się pojawiać tylko w formie ozdobnego akcentu, np. na rękawach lub jako wstawki po bokach, albo cała nasza sukienka może być zrobiona z tego materiału. Kolorystyka jest w pełni dowolna, aczkolwiek na Sylwestra najbardziej pasują kolory ciemne, nasycone oraz złoto i srebro.
Zabawa przez całą noc
Andrzejki, urodziny koleżanki czy zwykłe weekendowe szaleństwo to czas na modowe eksperymenty. Można oczywiście pozostać przy sprawdzonej małej czarnej, lecz gdy chcemy w końcu przełamać rutynę w swojej garderobie, mamy doskonałą okazję. Zabawa w czasie wolnym oznacza sporą swobodę i taki też jest nasz strój. Nie musimy tak bardzo pilnować głębokości dekoltu czy długości spódnicy, jednak warto mieć na uwadze, że w bardzo skąpej sukience możemy wyglądać nie tyle kusząco, co wulgarnie. Przy wyborze kreacji zdecydujmy się więc na jeden odważny akcent. Gdy chcemy pokazać nogi w krótkiej mini, postarajmy się, by dekolt być w miarę zabudowany. Natomiast przy mocno odsłoniętych plecach nie epatujmy dodatkowo niemal gołym biustem. Przy wyciętym głęboko dekolcie sukienka powinna sięgać co najmniej linii kolan.
Na imprezy organizowane wieczorem pasują sukienki ciemne. Jeżeli preferujemy jasne barwy, to niech na wieczór będą one w jaskrawym, neonowym odcieniu. Dozwolone są świecące aplikacje oraz dekoracyjne wzory, ale w wieczorowym wydaniu: jeśli kwiaty, to duże i ciemne, paski – najlepiej błyszczące, a abstrakcyjne esy floresy najlepiej w wersji barokowej.
Impreza służbowa
Firmowe przyjęcia rządzą się swoimi prawami. Niby jest to spotkanie nieformalne, ale o całkowitej dowolności w doborze sukienki lepiej zapomnieć. Najbezpieczniejsza będzie klasyczna sukienka koktajlowa, ciemna, elegancka, bez natłoku dekoracji. Wieczorem można sobie pozwolić na odważniejszy dekolt, jednak to nie pora na seksowne gorsety czy szpice do pępka. Tak samo długość – mini będzie w złym guście nawet gdy mamy świetną figurę. Nie przesadzajmy jednak ze skromnością. Nie jesteśmy w biurze, więc zwykła, szara sukienka odpada. Wystarczy po prostu wyglądać ładnie i z klasą. A mając do wyboru kreację bardzo prostą lub dość odważną, lepiej wybrać tę pierwszą – z dwojga złego lepiej wyglądać za skromnie niż jak seks-bomba.
Kreacje weselne
Sukienki na wesele cechują się dużą różnorodnością, ale zawsze obowiązuje naczelna zasada: nie nosimy kreacji czarnych ani białych. Poza tym, każdy inny kolor jest dozwolony. Na wesele urządzane latem świetne będą sukienki w pastelowych, soczystych kolorach, np. seledynowe, turkusowe, łososiowe, miętowe, w odcieniu pudrowego różu. Zawsze pasuje też sukienka czerwona, zrównoważona cielistymi szpilkami. Na wesela raczej nie nosimy długich sukni, chyba że przyjęcie organizowane jest w drogim lokalu. Na standardową weselną imprezę lepsza będzie kreacja do kolan albo do połowy łydki. Fason dobieramy wedle gustu, warto jednak mieć na uwadze, że na weselu sporo się tańczy, więc mocno dopasowane, ołówkowe sukienki najprawdopodobniej okażą się mało wygodne. Poszukajmy zatem sukienki z rozkloszowanym dołem lub spódnicy o linii trapezowej.
Nie we wszystkim jest nam do twarzy
Sukienka ma być stosowna do okazji, ale nie mniej ważny jest dobór kreacji do figury. Często zachwycimy się jakimś modelem sukienki, który koniecznie musimy mieć, lecz niestety, przeglądając się w lustrze już takiego zachwytu nie czujemy. Kreacja, jeśli mamy w niej obłędnie wyglądać, musi być dobrana do naszej urody, wzrostu, wagi.
Klepsydra najładniej wygląda w sukience dopasowanej, wyraźnie podkreślającej talię. Może to być sukienka ołówkowa lub lekko rozszerzana od linii bioder. Szczuplejsze klepsydry mogą sobie pozwolić także na sukienki luźniejsze, w typie over-size.
Kobiety szczupłe, ale o chłopięcej figurze, powinny wybierać sukienki korygujące proporcje ciała. Dobre będą sukienki typu bombka, czyli z bardzo obfitym dołem – to krój powiększający optycznie biodra, dzięki czemu tworzy się iluzja wciętej talii. Dobre będą także sukienki z mocno rozkloszowanym dołem i sztywnymi falbanami – otrzymamy ten sam efekt, czyli pełniejsze biodra i przewężenie w pasie. Niewskazane są za to sukienki luźne oraz krój ołówkowy bez żadnych ozdobnych detali.
Figura gruszka wymaga wyrównania proporcji pomiędzy wąskimi ramionami i szerokimi biodrami. Sukienka dla gruszki musi być taliowana, z luźniejszą górą i rozszerzanym dołem. Bardzo obcisłe kreacje uwypuklą mankamenty sylwetki.
Kobiety niskie nie powinny nosić sukienek wzorzystych, chyba że są to wąskie, pionowe pasy. Warto wybierać sukienki z wyraźnie widocznymi, pionowymi zaszewkami oraz dekoltami w szpic. Przy niskim wzroście sprawdzą się sukienki odcinane pod biustem albo w pasie, natomiast cięcia poniżej linii talii skrócą optycznie sylwetkę. Z kolei kobiety bardzo wysokie nie powinny nosić kreacji z elementami pionowymi. Lepsze będą pasy poziome, różnego rodzaju falbany, marszczenia w poprzek sukienki i tym podobne detale. Wysokim paniom bardzo pasują sukienki dwukolorowe – podział sylwetki na dwie części optycznie ją skraca.
Sukienka na imprezę nigdy nie powinna się kończyć w najszerszym miejscu nogi, bo tym sposobem wydadzą się one grubsze i krótsze. Długość do połowy łydki jest odpowiednia wyłącznie dla kobiet wysokich i bardzo szczupłych, przy masywniejszych nogach spódnica ma się kończyć tuż pod kolanem, gdzie noga jest węższa.
Sukienka wymodeluje nam ładną talię, jeśli będzie dopasowana w tej części ciała. Talię można zaznaczyć paskiem, kontrastową wstawką, ozdobną aplikacją, subtelnym marszczeniem materiału. Przy dużym brzuchu nosimy sukienki empirowe, odcinane pod biustem.
Dekolt odpowiedni dla szerokich ramion to kształt litery V. Mały biust zatuszujemy dekoltem w łódkę oraz dekoltem półokrągłym, ale ze zdobieniami, np. falbaną. Do dużego biustu pasują dekolty w szpic oraz dekolty karo.
Źródło: http://wedly.pl/jak-dobrac-sukienke-do-figury/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.