Wesele późną jesienią – jak znaleźć idealną kreację?
data publikacji: 16.12.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Odważny, neonowy kolor
Jaskrawe kolory całkiem dobrze odnajdują się w weselnych stylizacjach, choć oczywiście muszą iść w parze z eleganckimi fasonami. Neonowe sukienki na wesele wyróżniają się ciekawym, nowoczesnym krojem – sukienka ma na przykład w talii ozdobny, szeroki ściągacz wykończony kontrastowymi tasiemkami albo jej rękawy są mocno bufiaste, plisowane, z mankietami zapinanymi na krótkie, metalowe zameczki.
Neonowy kolor powinien być dopasowany do urody, tak by kreacja ładnie podkreślała odcień skóry. Szukamy sukienki z tkaniny gładkiej i raczej matowej, dopuszczalne są jednak niewielkie, połyskujące zdobienia, na przykład cekinowa lamówka przy dekolcie albo złote przeszycia na rękawach.
Neonową sukienkę stylizujemy minimalistycznie. Buty mają nowoczesną formę i są w spokojnym odcieniu srebra albo złota, a torebka jest czarna, lekko lakierowana, o geometrycznym kształcie. Z biżuterii wystarczą proste, wiszące kolczyki ze szlachetnego materiału. Ciekawym uzupełnieniem stylizacji jest ciemny lakier na paznokciach – oprócz czerni może to być także bardziej stonowany odcień podobny do koloru sukienki, na przykład bordo do neonowego różu.
Koronkowa mała czarna
Czerń coraz częściej spotyka się na weselnych przyjęciach, ale mimo wszystko należy zadbać o to, by kreacja wyglądała naprawdę imprezowo. Sukienka ma więc lekki, romantyczny krój – pojawia się marszczona, wiktoriańska stójka, falbanki, bufki, dekoracyjne marszczenia. To fason na późną jesień, więc kreacja jest dość mocno zabudowana, z długimi rękawami, ale wzór koronki jest ażurowy, dzięki czemu sukienka zapewnia pożądany komfort podczas całonocnej imprezy.
Koronka to zresztą idealny sposób na to, by czerń przełamać innym, mniej problematycznym kolorem – warstwa z koronki jest czarna, ale jedwabna halka pod spodem jest w odcieniu na przykład fioletu, kobaltu albo zgniłej zieleni. Kreacja pozostaje ciemna, ale ten dodatek innego koloru sprawia, że czerń nabiera zupełnie innego charakteru.
Unikamy także nadmiaru czarnych akcesoriów. Jeśli szpilki są czarne, to koniecznie z dodatkiem jasnych metalików, a jeszcze lepiej, gdy pantofle w ogóle będą w innym odcieniu, na przykład czerwone, chabrowe albo fioletowe. Dokładamy także dużo rozjaśniającej biżuterii, jak naszyjnik z pereł i złote kolczyki z cyrkoniami. Biżuteria może być vintage, zwłaszcza gdy buty oraz torebka są w nowoczesnym stylu.
Szyfonowa kreacja w kwiaty
W przypadku wzorów, tegoroczny sezon jesienno-zimowy upływa pod znakiem eleganckich, ciemnych kwiatów, które świetnie wyglądają na weselnych kreacjach. Wzór jest ciemny, co jednak nie oznacza samych ponurych kolorów, pojawiają się też odcienie pastelowe oraz delikatne, połyskujące wstawki – kreacja jest na przykład granatowa, w błękitne, jasnoróżowe i złote kwiaty.
Weselna sukienka w kwiaty uszyta jest z szyfonu. Na długość sięga prawie do kostek, ale jest częściowo prześwitująca, zwłaszcza na dole oraz na rękawach. W talii mamy wiązanie na kokardę, natomiast pod szyją pojawia się dekoracyjny karczek z falbankami albo wąskimi pliskami.
Weselną stylizację uzupełniamy eleganckimi, krótkimi botkami na cienkich słupkach – najlepsze są fasony z aksamitu albo z połyskującej, miękkiej tkaniny wykończonej lureksową nitką. Naszyjnik jest złoty bądź srebrny, długi, w geometrycznym stylu, na przykład z grubych kółek.
Kopertowa sukienka z aksamitu
Sukienka wieczorowa o kroju kopertowym to fason, który w weselnej modzie obecny jest przez cały rok. Późną jesienią sięgamy po wersję aksamitną w zdecydowanym, eleganckim kolorze jak purpura albo winna czerwień. Sukienka jest długa, ale z przodu mamy rozcięcie odsłaniające nogi. Rękawy są krótkie, dzwonkowate, lub długie, ale uszyte z szyfonu bądź tiulu.
Talia podkreślona jest ozdobnym wiązaniem na sznureczki, a dekolt ułożony jest tak, by eksponować biust. Do takiej sukienki najbardziej pasuje romantyczna biżuteria oraz klasyczne buty na wysokich obcasach, też z aksamitu lub metalicznej satyny – buty są czarne, złote lub srebrne.
Nowoczesna sukienka z baskinką
Klasyczny model z baskinką warto ożywić nowoczesnymi akcentami. Sukienka wyjściowa jest z ładnej, wytłaczanej tkaniny, ma dekolt wykrojony gorsetowo, a jej karczek oraz rękawy uszyte są z eleganckiej siateczki. Baskinka jest asymetryczna albo zamiast klasycznej, jednej falbany mamy dwie różnej długości, założone ukośnie na siebie.
Modne są też baskinki ułożone w sztywne, geometryczne zakładki oraz kreacje z prostą baskinką, ale tylko na jednym, stylowo drapowanym ramiączku. Jeszcze innym rozwiązaniem są kreacje z łączonych tkanin – sukienka jest na przykład z koronki, a baskinka z weluru.
Najlepszym uzupełnieniem dla kreacji z baskinką są metaliczne akcesoria retro w zbliżonej tonacji – przykładowo, do bordo dodajemy ciemny róż, a do szmaragdowej zieleni nasycony turkus.
Aksamitny kombinezon
Późna jesień to dobra pora, by w wieczorowym stroju wykorzystać elegancki kombinezon z miękkiej, aksamitnej tkaniny. Kolor jest dość jasny, z najmodniejszej palety, jak miodowa żółć, landrynkowy róż, zieleń guacamole czy nasycony odcień brzoskwiniowy.
Kombinezon jest bez rękawów, ale z nowoczesnym, wysoko zabudowanym dekoltem. Nogawki są długości ¾, rozszerzane, w typie kulotów. Z przodu mogą się pojawić efektowne zdobienia, na przykład asymetryczne zakładki podkreślające talię albo błyszcząca, satynowa szarfa wiązana w pasie na supeł.
Aksamitny kombinezon otaczamy czarnymi dodatkami glamour, ale gdy kombinezon bardzo zwraca na siebie uwagę krojem i kolorem, w zupełności wystarczą akcesoria klasyczne. Kolczyki w takiej stylizacji mogą być asymetryczne – z jednej strony mamy prostą wkrętkę z małym kamieniem, z drugiej bardzo długi kolczyk i wymyślnej formie.
Satynowy komplet ze spodniami
W podobnym stylu co kombinezon jest elegancki komplet z błyszczącej satyny, złożony z szerokich spodni w fasonie palazzo oraz z nowoczesnego, luźnego topu z krótkimi, kimonowymi rękawami. Obie części stroju miękko opływają sylwetkę i łączą się ze sobą na wysokości talii – top wkładamy do środka albo po prostu szukamy modelu krótkiego, odsłaniającego częściowo brzuch.
Komplet jest w kontrastowych kolorach. Jeden z odcieni jest neutralny, mamy więc na przykład granatowe spodnie i pomarańczowy top, natomiast czerń łączymy z wyrazistym złotem albo srebrem. Pasek w talii jest czarny, z gadziej skóry, wykończony metalową sprzączką.
Szpilki powinny mieć ostre, wydłużone noski, a ich kolor ma ładnie harmonizować z resztą stylizacji – nie muszą być takie same jak spodnie, mogą być w odcieniu bluzki lub podobne, na przykład żółte, kiedy top jest pomarańczowy albo czerwony.
Spódnica z podwyższonym stanem
Kolejną propozycją na jesienne wesele jest wieczorowa spódnica z dość grubej, eleganckiej tkaniny typu aksamit, żakard bądź satyna. Spódnica ma ołówkowy krój, ale wykończona jest z przodu kopertową, wyszczuplającą zakładką. Talia jest podwyższona, z szeroką, gładką listwą i ozdobnym wiązaniem na wąski pasek.
Dla kobiet o chłopięcej figurze lepsza będzie spódnica przypominająca fason tulipanowy, z marszczeniami i zakładkami na biodrach, zwieńczona na dole ozdobnym rozcięciem odsłaniającym nogi. Problemem jest brzuch? Wieczorowa spódnica ma stan obniżony oraz ukośne, jodełkowo ułożone zakładki modelujące figurę.
Bluzka jest satynowa, z krótkimi rękawami, albo bez rękawów, za to z ozdobnymi falbankami doszytymi na ramionach. Dekolt wykrojony jest w szpic bądź wykończony nowoczesną stójką i marszczeniem na biuście. Jej kolor jest taki sam jak spódnicy, ale gdy tkaniny niezbyt różnią się między sobą, stosujemy kontrast, łącząc na przykład bordo z kością słoniową albo chabrowy niebieski ze złocistą żółcią. Do tych dwóch kolorów dodajemy metaliczne buty w stylu disco, na grubych platformach, ale eleganckie.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.