W modnym stylu punk – jak tworzyć takie zestawy?
data publikacji: 25.09.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Czerń w niebanalnej odsłonie
W punkowej stylistyce czerń jest zdecydowanie najpopularniejszym kolorem. Musi to być jednak czerń odważna, w zupełnie innym niż zazwyczaj wydaniu – przykładowo, jeśli zakładamy zwykłą, dzianinową sukienkę maxi, to koniecznie trzeba dodać do niej ekstrawaganckie buty na platformach oraz skórzaną kurtkę z nitami, a proste, czarne dżinsy łączymy z wieczorowymi, wężowymi szpilkami i modnie poprutym swetrem.
W czarnym total looku przyda się coś seksownego – do dżinsów i ramoneski zakładamy krótki top odsłaniający brzuch, czarna sukienka może mieć wycięcia na biodrach i plecach, spódnica jest długa, za to przeźroczysta, pod szyfonową koszulę zakładamy satynowy gorset.
Mile widziane są czarne ubrania ze srebrnym zdobieniem – czarna sukienka może mieć błyszczące lamówki albo ekscentryczny wzór ułożony z cekinów, czarne spodnie mają nitowe zdobienia na biodrach i udach, sweter ma gol obszyty metalowymi kuleczkami, a spódnica wykończona jest srebrnymi płytkami układającymi się w podłużne listwy. Do punkowego stylu pasują oryginalne faktury jak aksamit, tweed, wełna z wytłaczanym wzorkiem, nowoczesne tkaniny patchworkowe, na przykład z wełny, skóry i cienkiego futerka.
Punkowy klimat zapewnia też połączenie nowoczesności z romantyzmem – mamy na przykład aksamitne spodnie dzwony i bawełniany T-shirt, skórzane rurki i satynowy top z koronkowym dekoltem, tiulową spódnicę i casualowy sweter z grubej wełny, rozkloszowaną sukienkę z koronki i skórzaną kurtkę.
Romantyczny punk
Styl romantyczny w punkowej odsłonie to nie tylko czerń, ale i efektowne połączenia tego koloru z kontrastowymi, jasnymi odcieniami. Najważniejsza jest biel – prym wiodą tutaj powłóczyste, koronkowe sukienki wyjściowe o wiktoriańskim kroju, proste sukienki z grubej, matowej koronki, satynowe slip dress, kreacje z tiulu. Biała sukienka ma lekki, kobiecy krój, za to czarne dodatki są ciężkie, rockowe, jak skórzana ramoneska, motocyklowe botki, skórzany pas nabijany ćwiekami, gruby sweter z prążkowanej wełny, tweedowa marynarka w męskim fasonie.
Można trzymać się wyłącznie romantycznych fasonów, punkowy styl tworząc przede wszystkim za pomocą dodatków – to na przykład cienka, biała sukienka z kwiatowym haftem, czarny, jedwabny płaszczyk z pensjonarskim kołnierzykiem, czarne, sznurowane pantofelki na barokowych obcasach i do tego lakierowana torebka na grubym, metalowym łańcuchu oraz biżuteria ze srebrnych agrafek.
Poza bielą, w punkowo-romantycznej stylistyce świetnie odnajdują się chłodne, zgaszone pastele jak brudny róż czy pudrowy błękit. Pastelowe odcienie idą w parze z romantycznym krojem, a jeszcze lepiej, gdy będą to fasony inspirowane modą retro z minionych epok, jak sukienka z wiktoriańskim karczkiem, top wykończony połyskującym, barokowym haftem albo bluzka z szerokimi, bufiastymi rękawami. Czerń ma podkreślać jasne ubrania, a nie je przytłaczać, dlatego unikamy nadmiaru ciężkich rzeczy – przykładowo, do szyfonowej bluzeczki można założyć kurtkę ze skóry i rockowe botki, ale zamiast dżinsowych czy skórzanych spodni zakładamy czarną spódniczkę mini wykończoną koronką.
Oryginalny miks wzorów
W stylu punk bardzo często pojawiają się kontrastowe zestawienia różnych wzorów i nadruków. Zazwyczaj mamy tutaj coś młodzieżowego, jak T-shirt z logo ulubionego zespołu bądź jakimś sloganem, oraz elegancki, klasyczny motyw jak krata, paski czy groszki. Obie rzeczy łączy kolorystyka, jeśli więc bluzka jest na przykład czarna z biało-czerwonym, graficznym nadrukiem, spodnie są w szerokie, czarno-czerwone pasy lub do spódnicy w zielono-czarną kratkę zakładamy czarny T-shirt z białym napisem. Reszta stroju to czerń albo biel, w zależności od tego, który z tych odcieni jest dominujący.
W punkowym duchu szczególnie dobrze odnajdują się barwy zdecydowane, nasycone, jak czerwień, winne bordo, butelkowa zieleń, fiolet – razem z czernią tworzą one ciekawy print, który skutecznie ożywia strój, ale zarazem pomaga utrzymać wyrazisty, ciemny look.
W eleganckiej wersji stylu punk łączymy dwa tradycyjne wzory, dość kontrastowe, choć spięte zbliżoną kolorystyką – łączymy na przykład niebiesko-granatowo-białą kratkę z biało-czarnymi groszkami. Stylizację można podkręcić fasonami – koszula w błękitno-białe paseczki ma asymetryczne rękawy, a spódnica w szkocką kratę ma ukośnie ułożone plisy na jednym biodrze. Inny pomysł to trzymanie się klasyki także pod względem kroju i dodawanie do stroju punkowych akcesoriów – zamiast skórzanego paska mamy łańcuch z ozdobnymi zawieszkami, apaszka jest wykończona wzorem w trupie czaszki, torebka ma metalowe okucia, buty mają grube, srebrne obcasy.
Wielowarstwowo
Modne stylizacje w punkowym duchu chętnie wykorzystują wielowarstwowe połączenia. Różnica w tym, że odbiegają one nieco od klasycznych rozwiązań – to na przykład krótki top na ramiączkach spaghetti narzucony na sukienkę koszulową albo gorsetowa sukienka z gotyckim sznurowaniem nałożona na wełniany sweter z golfem. Warto szukać ubrań z ekstrawaganckim wykończeniem, jak tweedowa sukienka na skórzanych ramiączkach, sweter z odcinanymi rękawami przypominającymi grube rękawiczki do łokci, spodnie z wymyślnymi szelkami.
Można pozostać w obrębie jednej palety kolorów, wzmacniając ją czarnymi akcesoriami, ale dozwolone są też wyraziste kontrasty, jak miks zieleni z fioletem czy różu z pomarańczem i żółcią – szukamy jednak kolorów dość ciemnych bądź uzupełniamy kontrastowe połączenie czernią, mocnym brązem, nasyconym fioletem, burgundem.
Wielowarstwowość punkowego stroju można podkreślić dodatkowo tkaninami, umieszczając obok siebie wełnę z satyną, koronkę ze skórą, sztruks z szyfonem – uważamy jednak na to, by nie przesadzić z różnorodnością. Natomiast gdy wprowadzamy do stroju coś mocno punkowego, jak podarte rajstopy czy dżinsy z licznymi przetarciami, dla kontrastu trzeba dodać przynajmniej jedną elegancką rzecz, na przykład jedwabną koszulę, skórzane szpilki czy torebkę z satyny.
Elegancja z charakterem
W stylu punk nie zawsze chodzi o dosłowność, ale po prostu o łamanie klasycznych modowych schematów – dzięki temu w stylu punk może być nawet kreacja do pracy, choć oczywiście nie rzuca się ona w oczy tak bardzo jak ekstrawagancki zestaw na co dzień. To na przykład sportowe buty do klasycznego garnituru, w tym samym co kolorze co reszta stroju, ale z kontrastowymi, białymi skarpetkami. To spodnie w rockową kratę, tyle że w fasonie cygaretek albo z modnie podwyższoną talią i szerokim, materiałowym paskiem. To spódnica o kroju tuby, wykończona na dole frędzelkami i spięta w talii srebrną broszą.
Sukienki wizytowe wyróżniają się czymś nietypowym jak gruby, metalowy suwak na udzie albo rozcięcie przy dekolcie wykończone małymi agrafkami, bądź też do skromnego, klasycznego fasonu dodajemy po prostu rockowe akcesoria jak szpilki z ćwiekami, siatkowe pończochy, aksamitny żakiet o kroju ramoneski, gorsetowy pasek ze srebrnym zapięciem.
Punkowy klimat łatwo da się stworzyć za pomocą szkockiej kraty i czerni – kraciasta jest ołówkowa sukienka lub elegancki, dopasowany do ciała kostium ze spodniami, rajstopy są czarne i matowe, natomiast buty są z lakierowanej skóry, tak samo jak torebka. Jeszcze inna metoda to tradycyjna mała czarna z ekscentrycznymi dodatkami jak rajstopy w brązowo-czarne paseczki, obcisłe kozaki z wielobarwnym nadrukiem, skórzany bezrękawnik zamiast żakietu, szalik w kratę służący za pasek podkreślający talię.
W przypadku dojrzałych kobiet młodzieżowe fasony nie zawsze zdają egzamin, dlatego świetnym pomysłem na punkową stylizację są zwierzęce wzory w otoczeniu czerni lub brązu. Przyda się coś mniej oczywistego, jak na przykład marynarka z szerokimi, cętkowanymi patkami przy kieszeniach, ołówkowa sukienka z asymetryczną listwą z wzorem zebry, elegancki kardigan w panterkę, tyle że czarno-różową.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.