Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Urok damskiej kamizelki

Niegdyś uznawana jedynie za element ubioru przeznaczonego tylko dla mężczyzn, dziś z otwartymi ramionami w swoich kolekcjach wita ją coraz więcej kobiet.

 

Wyraz buntu i równouprawnienia

 

To głównie walka o równouprawnienie kobiet w pierwszej połowie ubiegłego wieku zaowocowała przewrotem w modzie i zapożyczaniem męskiej garderoby przez emancypantki. Kobiety męskim strojem chciały wyrazić swoją niezależność oraz siłę. Pragnąc udowodnić, że nie ma różnic między płciami sięgały po typowo męską garderobę, w tym także kamizelki. Do walki o równość kobiety mobilizowały także gwiazdy pokroju Marleny Dietrich i Katharine Hepburn, które często pojawiały się w męskiej garderobie przełamując obowiązujące kanony i zachęcając kobiety do działań. Lata pięćdziesiąte przyniosły powiew konserwatyzmu w modzie i kobiety na moment zapomniały o kamizelkach i spodniach. Kolejny przełom nastąpił jednak dość szybko i dekadę później ubrania znów stały się narzędziem walki i wyrazem buntu. W „szafach” hippisów można było odnaleźć bardzo kolorowe, kwieciste stroje, a jedną z obowiązkowych pozycji była oczywiście kamizelka. Występowała w postaci długiej i krótkiej, mogła być wykonana nie tylko z tkanin, ale także ze skóry. Najczęściej noszone na koszulach i bluzkach, były widywane także na gołym ciele.

 

Elegancko i różnorodnie

 

Kiedy nastała kolejna dekada, a ruch hippisowski osłabł, kamizelki w garderobie kobiecej zmieniły swoje zastosowanie. Tym razem były elementem uzupełniającym elegancki ubiór do pracy, w postaci kostiumów i garniturów. Lata kolejne pozwoliły spojrzeć na kamizelki z różnych perspektyw. Wykorzystuje się je w coraz większej ilości różnorodnych stylizacji. Dobrze komponują się ze spodniami, sukienkami i spódnicami. Mogą też pełnić rolę samodzielnej, górnej części stroju. Zdecydowanie należy podkreślić, że to jeden z najciekawszych i najmodniejszych części garderoby.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 35006 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Trochę długo czeka się na realizację zamówienia
2024-04-19
obsluga OK
pixel