Trapezowa sukienka mini – jak dobrze wyglądać w takim fasonie?
data publikacji: 04.10.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Szczupła, chłopięca sylwetka
Dla kobiet smukłych, bez wyraźnie zarysowanej talii, trapezowa mini to wyjątkowo atrakcyjny fason. Można z jego pomocą wyeksponować zgrabne nogi i optycznie powiększyć biust, a jeśli figura jest atletyczna, da się wyrównać proporcje pomiędzy biodrami a ramionami.
Przy drobnej budowie ciała sprawdza się sukienka plisowana, z cienkiej tkaniny i z maskującą halką pod spodem. Sukienka ma dekolt typu halter, ale gdy ramiona są szerokie, wybieramy model na prostych ramiączkach i z dekoltem w głęboki szpic. Kolor jest dowolny, pasować będą także geometryczne, ukośnie ułożone wzory w kontrastowych odcieniach, na przykład czerni, bieli i różu.
Inny godny polecenia fason to sukienka bardzo szeroka, z dość sztywnej tkaniny, z wysoko zabudowanym, podkoszulkowym dekoltem, na prostych ramiączkach albo z krótkimi rękawkami. Tutaj przyda się wesoły, jasny kolor jak róż albo bursztynowa żółć, a sukienki wizytowe mogą być uszyte z ozdobnie wytłaczanych tkanin jak żakard czy gnieciony aksamit.
Są jeszcze sukienki o bombkowej formie, lekko podwinięte na dole i mocno ściągnięte na karku, tak że wzdłuż ciała biegną ozdobne fale nadające figurze bardziej kobiecy kształt – dekolt wykończony jest stójką lub nowoczesnym ściągaczem. Bombkowe sukienki z głębokim dekoltem mają na piersiach drobne falbanki.
Figura typu jabłko
Jabłko to taki typ figury, w którym problemem jest duży brzuch, natomiast nogi są szczupłe, co zawsze warto podkreślić odpowiednim strojem. Sukienka trapezowa idealnie się do tego nadaje – zakrywa najbardziej kłopotliwe partie, za to nogi są ładnie wyeksponowane, co odciąga uwagę od zbyt szerokiej talii.
Trapezowa mini nie powinna być mocno elastyczna, ale bardzo grube i sztywne tkaniny też się nie nadają – kreacja ma układać się w szerokie, miękkie fałdy. Krój nowoczesny jest najodpowiedniejszy – mamy na przykład ukośne cięcie na biodrach i lekko pomarszczoną, asymetryczną falbanę, długie kontrafałdy po bokach albo stylowe drapowanie pod biustem.
Dekolt ma podłużny kształt i ozdobne wykończenie, jak marszczona stójka z ozdobnymi sznureczkami czy szeroka lamówka wysadzana połyskującymi cyrkoniami. Sukienka może mieć rękawy, ale niezbyt długie, tak by nie obciążać dodatkowo brzucha, a najlepiej, jeśli są one z cienkiego, prześwitującego materiału i mają dzwonkowy bądź kimonowy krój.
Duży brzuch schowa się również pod sukienką z szyfonu, wielowarstwową – sukienkę zdobią szerokie, delikatnie pomarszczone falbany zachodzące na siebie ukośnie, tak że figura wydaje się optycznie smuklejsza. Efekt wyszczuplenia będzie jeszcze lepszy, jeśli sukienka zostanie uszyta z cieniowanego szyfonu, gdzie te ciemniejsze tony pojawiają się na wysokości talii, a jaśniejsze na biodrach i biuście.
Figura typu gruszka
Gruszki powinny wybierać sukienki nieco węższe, nie tak mocno rozkloszowane, za to wykończone z przodu kontrafałami lub szerokimi plisami. Bardzo ważny jest dekolt – dla gruszek idealne są kreacje z ekstrawaganckim, dekoracyjnym wykończeniem w górnej części, jak na przykład szeroka listwa w stylu egipskim, falbana carmen, dzwonkowe rękawy z wycięciami na ramionach, szeroka łódka z marszczeniem typu „woda”, ozdobna plecionka zamiast gładkiego karczka, koronkowa wstawka z błyszczącymi cekinami.
Gruszkom bardziej pasuje dekolt ułożony poziomo, który optycznie poszerza ramiona, natomiast dolna krawędź trapezowej mini nie musi być prosta, równie dobrze sprawdzi się asymetryczne cięcie oraz modnie wydłużony tył. Tak samo jak w przypadku figury typu jabłko, tak i tutaj skutecznym sposobem na optyczne wysmuklenie sylwetki będzie cieniowana tkanina – góra sukienki jest jasna, po czym stopniowo robi się ciemniejsza, tak by zamaskować masywne biodra.
Cieniowane kolory można wymienić na wzory – regularny, pionowo biegnący print znajduje się w dolnej części, a im bliżej biustu, tym bardziej skomplikowana i pstrokata forma wzoru. Unikamy natomiast połysku, z wyjątkiem nowoczesnych, grubszych dzianin z metalicznymi, pionowymi przeszyciami.
Figura typu klepsydra
Dla klepsydry mini o trapezowym kroju nie jest szczególnie korzystna. Najładniej w takich sukienkach wyglądają klepsydry szczupłe i wysokie, a przy pełniejszych kształtach zamiast klasycznej linii A odpowiedniejsza będzie sukienka lekko taliowana, z zaszewkami podkreślającymi biust. Sukienka musi mieć dodatkowo szpiczasty dekolt oraz proste, szerokie ramiączka, ewentualnie klasyczne rękawy o długości do łokcia.
Klepsydrom pasują trapezowe sukienki wyjściowe w stonowanych kolorach typu błękit, koralowa czerwień, zgniła zieleń, popielaty szary. Kreacje ciemne mogą być delikatnie połyskujące albo jedwabne, z koronkowym karczkiem lub efektownym, brokatowym zdobieniem przy dekolcie. Sukienka codzienna też ma spokojny kolor, ale dzianina może być prążkowana lub o fakturze gofrowej.
Klepsydrom zwykle poleca się noszenie trapezowych sukienek mini w komplecie z paskiem, który podkreśli talię. Pasek można umieścić pod linią biustu, jeśli chcemy optycznie wydłużyć nogi – przy niskim wzroście lepszy będzie pasek w kolorze podobnym do sukienki, kobiety wysokie mogą zastosować ciekawy kontrast, na przykład połączenie pastelowej zieleni z turkusem czy brudnego różu i nasyconym bordo.
Figura plus size
Dla kobiet o figurze plus size sukienka mini nie zawsze jest właściwym wyborem. W przypadku fasonu trapezowego najważniejsze jest to, by sukienka nie kończyła się w najgrubszym obwodzie ud, ale niżej, kilka centymetrów nad kolanami. Tu także rezygnujemy z bardzo elastycznych, opinających ciało dzianin i stawiamy na tkaniny grubsze, ale miękkie, dobrze układające się na ciele.
Ciekawym fasonem, który ładnie podkreśli figurę, jest trapezowa sukienka o koszulowym kroju, zapinana na piersiach na guziki, z kołnierzykiem i krótkimi, podwiniętymi rękawami – dolne krawędzie powinny być wykrojone łukowato albo tył sukienki jest nieco dłuższy. Wrażenie smuklejszej figury da również sukienka z odcinanym karczkiem i dekoltem typu halter, wykończona pod szyją szeroką stójką – dzięki temu, że dekolt jest wysoko zabudowany, kreacja tworzy dłuższy blok, co poprawia proporcje sylwetki.
Na figurę plus size pasuje także nowoczesna sukienka o prostej linii, z głębokim, owalnym dekoltem i krótkimi rękawami, w kolorze takim jak beż, pudrowy róż, pastelowa czerwień, brąz czy ciemna, brudna żółć. Nada się również sukienka boho, z przeszyciem pod biustem i szeroką falbaną na dole, ozdobiona w górnej części kolorowym, etnicznym haftem.
Dobrze dopasowana do sylwetki sukienka mini może być noszona bez paska, generalnie jednak przy figurze plus size zaznaczenie talii bardzo się przydaje, bo dzięki temu sylwetka nabiera lekkości – pasek powinien być średniej grubości, trochę ciemniejszy od sukienki, z gładką, metalową klamerką. Ciekawym pomysłem jest połączenie trapezowej mini z wąskimi spodniami, jak dżinsowe rurki albo skórzane, czarne legginsy, i ciemnymi butami na wąskich słupkach.
Czy tylko wysokie obcasy pasują?
Mini potrafi skracać nogi, często więc poleca się noszenie krótkich sukienek z butami na wysokich obcasach. Trapezowa mini też ładnie wygląda w takim zestawieniu, ale nie każdy fason będzie odpowiedni – przy pełniejszej figurze unikamy cienkich szpilek, zwłaszcza gdy sukienka jest ciemna i z grubszego materiału. Świetne wrażenie robią natomiast eleganckie koturny, w odcieniu nude, brązowe albo pastelowe, ewentualnie w tym samym kolorze co trapezowa sukienka.
W ekstrawaganckich zestawach sprawdzą się modne botki z ażurowymi wycięciami oraz platformy w stylu retro, z ozdobnym zapięciem i kontrastowymi, wzorzystymi wstawkami. W zestawach casualowych odnajdą się też buty na płaskich obcasach, jak baleriny, tenisówki czy espadryle. Rzymianki i inne buty z ozdobnym sznurowaniem, jak również płaskie botki zakrywające kostki, muszą być w cielistym kolorze lub w odcieniu rajstop.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.