Sukienki z jedwabiu nie tylko na wieczór
data publikacji: 13.06.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Dlaczego jedwab?
Jedwab to jedna z najdroższych tkanin, niemniej jednak warto w taką sukienkę zainwestować. To materiał niezwykle trwały, więc nawet po wielu latach kreacja z prawdziwego jedwabiu będzie się znakomicie prezentować. Jedwab jest bardzo przyjemny w dotyku, delikatnie otula ciało, nie uczula i nie drapie. Ogromną zaletą jest również jego przewiewność. Jedwab doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu w jedwabnych ubraniach nie pocimy się tak mocno nawet podczas dużych upałów. W takiej kreacji można po prostu spędzić wiele godzin bez żadnego dyskomfortu.
Ale jedwab jest też wyjątkowo wymagającą tkaniną jeśli chodzi o szycie. Ponieważ jest bardzo śliski, wymaga wielkiej staranności, by gotowa kreacja prezentowała się bez zarzutu. Dlatego kupując jedwabną sukienkę należy zawsze sprawdzić, czy ubranie odpowiednio układa się na ciele, nigdzie nie marszczy i nie ciągnie, a szwy są równe i jednolite. Nie ma sensu oszczędzać na jakości, bo jeśli wykonanie sukienki będzie kiepskie, to gotowej kreacji nie uratuje nawet szlachetny materiał. Decydując się na jedwab musimy więc zadbać o wszystkie szczegóły, by kreacja spełniła nasze oczekiwania.
Idealny strój na lato
Przewiewność jedwabiu to najlepszy argument za tym, by sprawić sobie takie ubranie na lato. Jedwab przyjemnie chłodzi skórę, a do tego jest bardzo lekki, więc nawet obszerne, duże ubrania nie będą przytłaczające. A ponieważ jest to tkanina szlachetna, również codzienne, luźne kroje będą się prezentować szykownie. O ile tanie dzianiny w oversizowym kroju zazwyczaj wypadają workowato i psują figurę, tak jedwab jest wolny od podobnych wad. Sukienki codzienne mogą mieć wybitnie prosty krój, a i tak będą się zmysłowo układać na ciele i tworzyć nonszalancką kreację dodającą szyku.
Najlepsze na upalne lato będą długie, rozkloszowane sukienki, z prostą górą, sprawdzi się także luźny fason kopertowy, przypominający długą podomkę. Jedwab nie potrzebuje skomplikowanych krojów, jest na tyle dekoracyjną tkaniną, że obroni się nawet w najprostszej wersji. Warto jednak poszukać jedwabiu wzorzystego, na przykład w kwiaty albo japońskie wzory – taka sukienka nie będzie potrzebować już żadnych dodatków. Jedwabne maxi najlepiej łączyć w delikatnymi sandałkami, co stworzy ładną, romantyczną stylizację, a jeśli założymy do takiej sukni eleganckie szpilki, codzienna sukienka będzie mogła posłużyć za wyjściową kreację.
Na jedwabiu najpiękniej prezentują się duże, wyraziste wzory, dokładnie takie, jakie spotyka się na strojach rodem z Azji. Pamiętajmy jednak, że wielki deseń może optycznie pogrubić, zatem nosząc większe rozmiary trzeba szukać trochę spokojniejszych motywów i ciemniejszych kolorów, na przykład fioletu, bordo, granatu. Wybierajmy też wzory o wydłużonym kształcie, równomiernie rozmieszczone.
Wersja krótka
Latem można też oczywiście nosić jedwab w wersji mini. Krótkie sukienki wyjściowe najefektowniej zaprezentują się w fasonie kimonowym albo kopertowym – pierwsza opcja jest korzystniejsza dla kobiet szczupłych, druga pomoże w optycznym wyszczupleniu sylwetki. Jedwab dobrze wygląda też w formie luźnej tuniki wiązanej w talii cienkim paskiem – fason dobry dla kobiet, które mają chłopięcą sylwetkę i chciałyby stworzyć iluzję wciętej talii. Świetne też będą sukienki drapowane bezpośrednio na ciele – ubranie ma formę wielkiej chusty, którą możemy dowolnie formować i tworzyć oryginalne stylizacje. Dzięki temu jedna sukienka może nam służyć na kilka sposobów.
Krótkie sukienki z jedwabiu mogą być wzorzyste jak te długie, ale efektownie zaprezentują się również modele jednokolorowe. Na sezon wiosenno-letni warto wybierać barwy soczyste, jak seledynowa zieleń, turkus, żółć, czerwień, zimą sprawdzą się delikatniejsze pastele, na przykład błękit. Można zastosować także wariant dwukolorowy, co pomoże wyrównać proporcje ciała, na przykład granatowa spódnica z błękitnym gorsetem.
Jako że jedwab prezentuje się tak elegancko, da się dzięki niemu wprowadzić do stylizacji te najbardziej ryzykowne wzory, jak chociażby lamparcie cętki. Na szlachetnej tkaninie i prostym kroju nawet ocierający się o kicz deseń nie będzie prezentował się tandetnie.
Z czym łączyć jedwab?
Ale jedwab nie jest zarezerwowany wyłącznie na słoneczną pogodę. To tkanina uniwersalna, można ją nosić z powodzeniem przez cały rok, również zimą. Jedwab wolno łączyć z wieloma materiałami, choć najlepsze efekty dają stylizacje wykorzystujące mocny kontrast. Do delikatnego jedwabiu warto więc dobierać grube wełny, zamsz, skórę, a nawet dżins. Sprawdzonym zestawem na co dzień będzie jedwabna sukienka noszona z długim, grubo plecionym kardiganem, do tego ciężkie botki i wełniana czapa na głowie. Kolorystycznie także można stosować kontrasty, np. kremowa sukienka plus grafitowy sweter, ale odpowiednie będą również stylizacje monochromatyczne, utrzymujące jedną tonację. W przypadku łączenia bardzo zróżnicowanych materiałów jeden kolor i tak będzie wyglądał za każdym razem inaczej dzięki zmiennym fakturom, zatem taka stylizacja na pewno nie będzie nudna.
W stylizacjach casualowych jedwabną sukienkę można narzucić na proste dżinsy – zastąpi ona bluzkę. Jeśli zaś sukienka jest na cieniutkich ramiączkach, można pod spód założyć zwykły, bawełniany t-shirt dopasowany do ciała – koszulka nie może być za luźna, w przeciwnym razie będzie się brzydko marszczyć pod sukienką. Elegantsza wersja casualowa to jedwabna sukienka, sandałki na szpilce i bawełniana, luźna narzutka z długim rękawem.
Sukienki bieliźniane
Szczególną odsłoną jedwabnych kreacji są sukienki bieliźniane. Wyglądające jak halki, sukienki bieliźniane pasują i na wieczór, i na dzień. W tym drugim przypadku można je stylizować dosłownie na wszystkie sposoby. Najprostsza będzie klasyka, czyli gładkie szpilki, żakiet, elegancka torebka. W odsłonie bardziej swobodnej żakiet zastępujemy swetrem, i to niekoniecznie tym rozpinanym, bo można po prostu na cienką sukienkę nałożyć luźny pulower, tak by wystawała tylko dolna część spódnicy. Zawsze też warto łączyć jedwabne sukienki bieliźniane z klasycznym trenczem, dżinsową kurteczką albo skórzaną ramoneską.
Jedwabne sukienki wizytowe nadają się do stylu rockowego oraz glamour, można do nich dobierać najbardziej szalone, ekstrawaganckie dodatki. W stylizacjach tego typu powinno być dużo czerni, choć sama sukienka może być bardzo jasna, dzięki czemu powstanie intrygujący kontrast. Do najciekawszych zestawień kolorystycznych zalicza się czerń i róż oraz czerń i ecru.
Jedwab do biura
Sukienki do pracy także mogą być z jedwabiu. Odpowiednie będą w tym przypadku tkaniny grubsze i bardziej matowe, tak by strój służbowy nie świecił się za bardzo. Kolory muszą być stonowane i najlepiej ciemne, by podkreślić powagę stroju. Najlepszy jest granat, ciemny szary, ciemny fiolet, latem można jeszcze pozwolić sobie na ciemny beż albo jasny brąz.
Biurowe jedwabne sukienki powinny mieć prosty i dopasowany krój, na przykład tuba na szerokich ramiączkach. Unikamy oczywiście sukienek krótkich i na cienkich ramiączkach, te do pracy absolutnie nie pasują, podobnie jak rozkloszowane maxi w wielkie wzory.
Jedwab na każdą sylwetkę
W jedwabnej kreacji dobrze wyglądać będzie każda kobieta. Mimo że jest to tkanina błyszcząca, wcale nie musi pogrubiać, wystarczy odpowiedni fason i kolor. Na pełne kształty najlepsze będą sukienki o prostej linii, dopasowane do ciała, lekko rozszerzane na dole, z dekoltem w szpic. Marszczone i drapowane kreacje to propozycja głównie dla pań szczuplejszych.
Jedwab skutecznie zatuszuje większy brzuszek i brak talii, jeśli zastosujemy krój tunikowy, o linii A z niewielkim taliowaniem.
Jeżeli sukienka nie ma optycznie pogrubiać, a jest we wzory, deseń powinien być rozmieszczony równomiernie albo pojawiać się w najszczuplejszych miejscach, na przykład przy dekolcie. Kobiety o figurze gruszki muszą się wystrzegać przede wszystkim sukienek z wielkim, pojedynczym wzorem na spódnicy, bo to przyciągnie uwagę do ich szerokich bioder. Panie jabłka z analogicznych powodów nie powinny nosić sukienek zdobionych w okolicy talii.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.