Sukienki i spódnice w rockowym stylu
data publikacji: 14.05.2016 r.
data aktualizacji: 20.03.2024 r.
Czym wyróżnia się styl rockowy?
Rockowa stylistyka kojarzy się jednoznacznie z buntem. To styl bezkompromisowy, pełen odważnych rozwiązań, jakby na przekór współczesnej modzie. Nie znaczy to jednak, że ubrania tego typu zawsze są „niemodne”. Wręcz przeciwnie. Styl rockowy zdobył tak wielką popularność na całym świecie, że tylko kwestią czasu było, kiedy zagości na modowych wybiegach. Znani projektanci chętnie przemycają do swoich kolekcji rockowe elementy, czasami jest to nawet motyw wiodący. Oczywiście, do stworzenia rockowej stylizacji nie są nam potrzebne markowe, drogie ubrania, choć warto pamiętać o tym, że nonszalancja i celowa niedbałość nie musi iść wcale w parze z kiepską jakością i brakiem gustu.
W stylu rockowym chodzi o to, by ubrać się tak, jak gdyby swojemu wizerunkowi nie poświęciło się choćby pół minuty przed lustrem. Druga rzecz – rockowa stylizacja musi przyciągać uwagę. Nie jest to zestaw, obok którego przechodzi się obojętnie. Skoro poprzez strój wyraża się bunt, to rockowe ubrania powinny być wyraziste, nawet krzykliwe. Nie jest to zatem estetyka dla kobiet ceniących sobie dyskrecję, elegancki minimalizm i stonowane kompozycje.
Ostry wieczór
Ale styl rockowy, mimo swojej zadziorności, miewa różne oblicza. I jak najbardziej nadaje się również na wieczorne wyjścia. Eleganckie sukienki wieczorowe też mogą mieć w sobie rockowego pazura, po prostu będzie to nieco inne ubranie od codziennych zestawów. Rockowego charakteru na pewno nie będzie brakować sukience skórzanej, jako że skóra to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w tej stylistyce. Sukienka ze skóry może być bardzo prosta, wyrazistości dodaje jej już sam materiał. Najefektowniej prezentują się kreacje dopasowane do ciała, o kroju tuby albo ołówka, choć do takiej sukienki potrzebna będzie bardzo zgrabna figura, dlatego nie jest to niestety propozycja dla każdej kobiety. Przy mniej doskonałej sylwetce warto sięgnąć po sukienkę z miękkiej, cienkiej skóry, która lepiej układa się na ciele i nie podkreśla tak mocno niedoskonałości. Dobrym rozwiązaniem są też sukienki, które są uszyte z normalnej tkaniny, ale posiadają skórzane wstawki np. przy dekolcie, dzięki czemu kreacja nabiera drapieżności.
Jeśli chodzi o dodatki do skórzanej sukienki, to chcąc pozostać w rockowej stylistyce wybierajmy akcesoria w podobnym duchu. Dobre będą na przykład neonowe szpilki z mocno szpiczastym czubkiem, szpilki nabijane ćwiekami albo rockowe botki. Torebka – też nabijana nitami, o geometrycznym kształcie, np. prostokątne puzderko z lakierowanego materiału.
Wieczorna kolorystyka to barwy mocne. Przede wszystkim czerń, ta głęboka, otoczona czerwienią, bordo, biskupim fioletem, turkusem. Na sukienkę zakładamy skórzaną kurtkę albo dżinsową katanę.
Delikatność w nowym wydaniu
Rockowe w stylu mogą być także sukienki koktajlowe, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z subtelnością. Idealnym przykładem są zwiewne kreacje z szyfonu albo jedwabiu, które można nosić klasycznie, romantycznie albo właśnie rockowo. Tutaj najważniejszą rolę odgrywają akcesoria i można w ich przypadku pójść na całość, bez obaw o przesadę. Do szyfonowej sukienki pasować będą ciężkie skórzane botki, lakierowane szpilki na grubej podeszwie, wysokie kozaki na szpilce. Torebka koniecznie ozdobiona metalowymi wstawkami, dość ciężka i w miarę duża. Biżuteria może być złota lub srebrna, w iście rockowym duchu: metalowa obroża, kolia z metalowych płytek, bransoletka z ćwiekami, kolczyki z kolcami, męski skórzany pasek. Stylizacje tego typu najefektowniej wyglądają, gdy są w całości czarne, z dodatkiem kolorowych akcentów, np. w postaci czerwonego lakieru na paznokciach.
Bardzo często do rockowych stylizacji wykorzystuje się także sukienki wyjściowe uszyte z tiulu. Spódnice i sukienki baletnicy doskonale wyglądają w połączeniu z rockowymi dodatkami i bardzo dobrze łączą się ze skórzanymi kurtkami, masywnymi ozdobami, odważnym makijażem. Najlepsze będą spódnice uszyte z wielu warstw tiulu, o długości midi.
Rockowa impreza
Mnóstwo możliwości stylizacyjnych dają również spódnice. Idąc na imprezę łączymy je z ekstrawagancką górą, np. metalicznym podkoszulkiem albo kusym topem odsłaniającym brzuch i ramiona. Do tego kozaki na szpilce, ramoneska i wielkie kolczyki koła. Bardziej zachowawcza stylizacja to skórzana spódnica ołówkowa i oversizowy top w metalicznym kolorze, z ciekawym nadrukiem, np. prostym krzyżem albo trupią czaszką wyszytą z cekinów. Często też spotyka się w rockowych stylizacjach spódnice asymetryczne, odsłaniające kolana, ale z dłuższym trenem z tyłu. Spódnice tego typu nosimy z krótkimi topami i skórzanymi kurtkami.
Ciekawym zestawem na imprezę będą również obcisłe sukienki gorsetowe noszone z krótką dżinsową kurteczką i mnóstwem rockowych ozdób – zakładamy na szyję kilka różnych łańcuszków, a nadgarstki zdobimy licznymi metalowymi bransoletami.
Koronka
Rockowy styl lubi też koronki. Mogą to być sukienki wizytowe w całości uszyte z tego materiału, ale jeszcze lepszy efekt dadzą koronki pojawiające się jedynie jako ozdobny detal, dzięki czemu kreacja przypominać będzie trochę nocną koszulę. Mogą to być sukienki z koronką doszytą do dolnej krawędzi, z koronkowymi rękawkami albo z przeźroczystą wstawką wokół talii – co tylko się nam podoba. Koronki łączymy z dużą ilością skóry, by nadać im surowszego wyglądu. Do bieliźnianych rockowych sukienek najbardziej pasują długie kozaki na szpilce albo bardzo ekstrawaganckie sandały wieczorowe. Odważniejsze panie mogą nawet założyć do koronkowej sukienki ciężkie buty w stylu martensów albo czarne conversy, dzianinową, zimową czapkę, skórzane rękawiczki.
Rockowe koronki powinny być czarne, ewentualnie w jakimś bardzo żywym kolorze, np. czerwone. A jeśli zależy nam na naprawdę mocnym wejściu, do swojej rockowej kreacji możemy założyć rajstopy z oczkiem albo błyszczące legginsy.
Elegancko i stylowo
Rockowy styl nie jest bynajmniej zarezerwowany dla młodych i niepokornych dziewczyn. Dojrzalsze kobiety też znajdą tu coś dla siebie, a co więcej, rockowe stylizacje mogą stworzyć na bazie klasycznych ubrań, jakie już mają w swojej szafie. O rockowym wizerunku często bowiem decyduje umiejętne zestawienie bardzo prostych rzeczy i ubogacenie ich po prostu ciekawymi akcesoriami. Dużą rolę w takich stylizacjach odgrywa kolor. Dominacja czerni w stroju zawsze sprawia, że wydaje się on trochę mroczny, wystarczy więc dołożyć kilka rockowych drobiazgów, np. torebkę z metalową aplikacją, by całość kojarzyła się z rockową stylistyką. Nieodłącznym elementem takich klasycznych zestawów jest też oczywiście czarna skórzana kurtka, niekoniecznie od razu ramoneska, ale na przykład krótki skórzany żakiet o ostrej formie lub kurtka przypominająca wojskowy mundur.
Czerń warto też połączyć z bielą, która podkreśla charakter kompozycji. Może to być zwykły, biały t-shirt albo podkoszulek na szerszych ramiączkach, nieco luźniejszy lub bardzo mocno dopasowany do ciała. Lub prosta, biała spódnica ołówkowa, do której zakładamy prosty czerwony top, czarną ramoneskę, sznurowane botki i masywną skórzaną torbę-worek. Do tego ozdoby: szeroka metalowa bransoleta z czerwonymi kamieniami, gruby pasek z wielką metalową sprzączką, czerwone paznokcie i wyzywająca fryzura.
Co oprócz czerni?
Sukienki i spódnice nie muszą być koniecznie czarne. W stylistyce tej doskonale sprawdzi się również żywa czerwień oraz bordo. Kreacja może też być złota lub srebrna. Krój takiej sukienki powinien być jednak dość śmiały, przydadzą się też rockowe aplikacje, np. wzór z nitów. W stylistyce rockowej często spotyka się długość mini, która nierzadko łączona jest z gorsetową górą. Oryginalnym rozwiązaniem będzie też sukienka z długimi rękawami i szpiczastymi ramionami, w stylu militarnym.
Kolorowe sukienki zawsze zestawiamy z czarnymi, ciężkimi dodatkami.
Źródło:
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.