Sukienka z marszczeniami – jak wybrać fason, który wyszczupli?
Marszczenia pod biustem
Marszczenia pod biustem. Luźna dzianinowa sukienka codzienna to fason niezwykle komfortowy, ale też dość ryzykowny dla pełniejszej figury. Z luźnego kroju nie trzeba rezygnować; dobrze jednak, aby sukienka swetrowa miała pod biustem choć częściowe przeszycie – fason nie staje się od tego obcisły, jednak dobrze zaznacza proporcje sylwetki, a marszczenia, jakie się dzięki temu tworzą, lepiej eksponują biust i maskują wystający brzuch. Marszczenia znajdujące się pod biustem pasują zarówno do tych krótkich sukienek swetrowych, jak i wełnianych maxi. Jeśli tych marszczeń nie ma, sukienkę wystarczy spiąć pod biustem dużą dekoracyjną broszką albo umieścić wysoko w talii wąski pasek i ściągnąć dzianinę tak, żeby skoncentrowane na środku marszczenia układały się promieniście.
Marszczenia w romantycznym stylu
Faliste draperie
Oryginalnym fasonem jest sukienka wieczorowa z faliście biegnącymi draperiami. Kreacja o takim kroju musi być uszyta z cienkiej, lejącej tkaniny, która dobrze układa się na ciele – materiał może być połyskujący, unikamy jednak wtedy mocno jaskrawych kolorów i zamiast tego wybieramy na przykład elegancki, lawendowy fiolet czy atramentowy granat. Sukienka jest krótka, a draperie zaczynają się już od linii ramion. W górnej części draperie są najbardziej okazałe, ale im niżej schodzi materiał, tym węższe marszczenia się stają – tym sposobem drapowany materiał układa się w kształt odwróconego trójkąta, co działa wyszczuplająco na dolne partie ciała. Na plecach kreacja może być głęboko wycięta lub ma takie same draperie jak z przodu. Przeczytaj też: wyszczuplające kreacje wieczorowe.
Elegancka sukienka z tiulu
Tiulowa sukienka zazwyczaj jest rozkloszowana, a te klasyczne, wzorowane na strojach baletowych fasony niestety nie leżą dobrze na wszystkich. Tiul to tkanina cienka, ale zarazem dość sztywna, dlatego w wyszczuplających strojach warto ograniczyć się do maksymalnie trzech warstw, bo im więcej jest materiału, tym gęstsze stają się marszczenia. Dodatkowo, tiulowe warstwy mają różne długości, a ich dolne krawędzie to skosy zamiast linii prostych. Wyszczuplająca sukienka z tiulu powinna być za kolano, ewentualnie do połowy łydki, z jedwabną halką krótszą o kilkanaście centymetrów. Marszczona sukienka z tiulu powinna mieć wysoki stan zaznaczony gładką, matową listwą, z kolei jej top to gładka, elegancka dzianina, ułożona pod szyją w dekolt typu woda. Można też odejść od klasycznego kroju i wybrać sukienkę, która jest trapezowa, z pojedynczymi, podłużnymi marszczeniami biegnącymi wzdłuż ud, podczas gdy tiulowy top ma marszczenia poziome, wykończone pionowymi falbankami.
Sukienka ze zbluzowanym topem
Casualowe sukienki z tradycyjnym odcięciem w pasie mogą zachować drobne marszczenia, jeśli ich top będzie zbluzowany. Dla kobiet o figurze typu jabłko najlepsze będą sukienki z obniżonym stanem, które w miejscu odcięcia mają wszytą gumkę. Sukienka kończy się nad kolanami, a jej zbluzowany top jest w koszulowym stylu, z rozpinanym dekoltem i ozdobnym, wydłużonym kołnierzykiem pod szyją. Rękawy powinny być krótkie albo długości ¾, z obcisłymi mankietami; do tego na sukience pojawia się wyszczuplający wzór, regularnie rozmieszczony, w lekko kontrastowych kolorach. Na figurę typu gruszka lepsza będzie sukienka z odcięciem dokładnie na wysokości talii, która zamiast gumki ma ozdobne przeszycie. Marszczenia na biodrach powinny być mniejsze, a sukienka musi sięgać przynajmniej do kolan, dzięki czemu wąskie zakładki nabiorą wyszczuplających właściwości. Zbluzowany top również wygląda inaczej – dekolt jest poziomy, na przykład w łódkę, choć rękawy pozostają krótkie. Sukienka może być gładka albo wzorzysta; dobrym pomysłem będzie także kontrast kolorów, czyli na przykład grafitowa spódnica i żółty top.
Ołówkowa kreacja z marszczeniami na topie
Ołówkowa sukienka midi to fason elegancki, odpowiedni na wiele okazji. Wyróżnia się tym, że jest mocno dopasowany do ciała, dlatego tak ważne jest, aby sukienka była dobrze uszyta. Prócz tego, talię oraz biodra da się optycznie wysmuklić za sprawą ciekawego wykończenia dekoltu. Top ołówkowej kreacji jest delikatnie pomarszczony i najlepiej, gdy te marszczenia biegną ukośnie lub są promieniste. Sukienka jest bez rękawów, ma jednak poszerzoną linię ramion oraz nowoczesny półgolf pod szyją, ozdobnie wywinięty, co przykuwa uwagę właśnie do górnych partii ciała. W wyszczuplającej wersji, ołówkowa sukienka powinna być matowa i raczej w stonowanym kolorze, ale można taką stylizację ożywić ekstrawaganckimi dodatkami. Sprawdź jeszcze: eleganckie sukienki dopasowane do ciała.
Mini z ozdobnym dekoltem
Wbrew pozorom, nie każdy fason mini jest pogrubiający. Krótka sukienka, która dobrze się prezentuje także na masywniejszej sylwetce, to nowoczesny fason o linii A, wzorowany na kreacjach retro, jednak trochę luźniejszy. Sukienka ma dekolt halter, wykończony pod szyją ściągaczem, więc materiał na dekolcie ładnie się marszczy. Dekolt halter mocno odsłania ramiona, co w połączeniu z marszczeniami sprawia, że biodra optycznie się zwężają, a sukienka może jeszcze być z tyłu trochę wydłużona. Fasony z grubszych tkanin, jak ekoskóra czy aksamit, posiadają dodatkowo wyszczuplające przeszycia. Sukienkę mini dobrze jest nosić w stylizacjach monochromatycznych – kontrasty tworzą poziome linie, co przy krótkich fasonach zwykle działa pogrubiająco. Mini z dekoltem halter warto wykorzystywać w stylizacjach warstwowych, z jaskrawą bluzką pod spodem, natomiast nie powinno się zakładać na wierzch długich marynarek.
Marszczona bodycon
Obcisła, dzianinowa sukienka to trudny do noszenia fason. Bardzo modne są kreacje stylizowane na lata 80-te, z drobnymi, poziomymi marszczeniami na całej długości, co okazuje się nawet korzystniejsze dla sylwetki niż gładka tkanina. Co jednak ważne, marszczenia muszą być w miarę regularne, ułożone w wąskich odstępach, a przez środek albo po bokach biegną pionowe przeszycia. Dla lepszego efektu przyda się dekolt kopertowy oraz ozdobne przeszycie pod biustem. Drobno marszczona sukienka musi być matowa i z nieco grubszej dzianiny, a jeśli to fason z rękawami, to powinny być one prześwitujące, na przykład z siateczki albo tiulu. Bodycon z marszczeniami nie może być przesadnie krótka – długość za kolano będzie tu najlepsza.
Źródło:
https://www.prima.co.uk/fashion-and-beauty/g37605508/best-winter-dresses/
https://wwd.com/shop/shop-fashion/best-winter-dresses-1235456512/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.