Sukienka z haftem – jak wybrać fason dla siebie?
Nie tylko dla szczupłych
Z haftem jest podobnie jak z wzorzystym materiałem – nieumiejętnie dobrany może zdeformować i pogrubić sylwetkę, ale stosowany z rozwagą potrafi przynieść bardzo dobry efekt. Haftu nie trzeba się bać tylko dlatego, że mamy nadwagę i wskazane jest noszenie wyłącznie gładkich, prostych ubrań, by zatuszować mankamenty sylwetki. Rzeczywiście, panie w większych rozmiarach powinny zrezygnować z kreacji, które w całości pokryte są bardzo kolorowym, gęstym haftem o nieregularnych kształtach, bo taki deseń dodaje objętości i dobrze leży wyłącznie na bardzo szczupłych sylwetkach. Haft, jeśli nie ma pogrubiać, powinien być w miarę prosty, ułożony pionowo i ukośnie, kolorów może być więcej, ale muszą być one w tej samej tonacji, by unikać groźnych kontrastów. Niebezpieczny jest także haft bardzo gruby, wypukły, bo takie fakturowane tkaniny dodają centymetrów. Za wszelką cenę trzeba też wystrzegać się haftowanych aplikacji naszytych poziomo, co często spotyka się na szerokich, rozkloszowanych spódnicach.
Haft idealny dla gruszki
Figura gruszki wyróżnia się wąskimi ramionami, małym biustem i szerokimi biodrami. W stroju dla gruszki chodzi więc przede wszystkim o to, by wyrównać proporcje ciała. Haft będzie tu bardzo pomocny, jeśli zostanie umieszczony tylko w górnej części i będzie się wyraźnie odcinał od tła. Dobre są sukienki koktajlowe z wielką, haftowaną aplikacją przy dekolcie, zakrywającą w całości biust i sięgającą ramion, tworząc w ten sposób odwrócony trójkąt. Taki fason poszerza optycznie ramiona i odciąga uwagę od bioder, sylwetka wydaje się bardziej zrównoważona i przy okazji możemy się pochwalić efektowną stylizacją. Buty powinny być cieliste, by dodatkowo wydłużyć i wysmuklić nogi.
Modelowanie talii
Sylwetka o prostym kształcie, bez wyraźnie zaznaczonego wcięcia w pasie, wymaga sukienki dającej iluzję szczupłej talii. To pożądane wcięcie w pasie pomogą osiągnąć sukienki wizytowe pokryte modelującym haftem. Na czym on polega? Wzór jest tak ułożony, że stopniowo zwęża się w kierunku pępka i potem znowu rozchodzi po całej spódnicy. Główny motyw haftu tworzy kształt klepsydry i tak też odbierana jest sylwetka, jako bardziej proporcjonalna, zaokrąglona gdzie trzeba i szczupła w talii. Haft powinien się układać lekko ukośnie, główne kolory wzoru muszą biec przez środek tułowia, na zewnętrznych krawędziach umieszczane są kolory spokojniejsze, stanowiące tło.
Sukienka musi być w górnej części dopasowana do ciała, spódnica ma mieć kształt trapezu, co w połączeniu z haftem da upragniony efekt, czyli sylwetkę zbliżoną do klepsydry.
Fason dla rożka
Rożek jest typem figury, w którym nogi są bardzo szczupłe, biodra wąskie, a talia jedynie nieznacznie zarysowana. Najszerszym obwodem są ramiona, przez co sylwetka może się wydawać nieco atletyczna i mało kobieca, szczególnie w sukienkach. Haft znowu okaże się pomocny, wystarczy, by zdobił spódnicę na całej jej powierzchni. Rożki mogą nosić hafty poziome, ale wyłącznie na spódnicy, od talii w górę sukienka ma być gładka, by nie poszerzać jeszcze bardziej ramion. Spódnica może być bardzo bogato zdobiona, a im bardziej kontrastowy będzie haft, tym lepiej.
Sukienka dla jabłka
Kobiety o figurze jabłka nie powinny nosić sukienek z haftem, który skupia się na talii i górnej części bioder. Za to jak najbardziej odpowiednie będą dla tego typu figury sukienki z haftem przy dekolcie. Może on by bardzo wyrazisty i duży, do tego spódnica powinna być wyraźnie odcięta od gorsetu. Szczególnie efektownie na jabłku wyglądają sukienki z szerokim, kolorowym haftem przy dekolcie w szpic, co ładnie podkreśla biust i odciąga wzrok od oponki na brzuchu. Jeśli sukienka jest długa do kostek, haftowana aplikacja może też pojawić się przy dolnej krawędzi.
Haft na drobną figurę
Drobne, szczupłe kobiety nie muszą się obawiać wzorzystych sukienek. Haft także im nie zaszkodzi, ale tylko wtedy, gdy wzór jest mały. Wielkie motywy będą przytłaczać filigranową sylwetkę, natomiast abstrakcyjne, gęsto rozsiane małe wzorki dodadzą kobiecości. Haftowana sukienka dla drobnej kobiety powinna być krótka, maksymalnie do kolan, koniecznie też należy nosić w talii cienki pasek, by figura nie zatraciła właściwych proporcji. Ciekawym pomysłem są sukienki w stylu japońskim, mocno dopasowane do ciała i zabudowane pod szyją, z orientalnym haftem biegnącym wokół całej sylwetki.
Klepsydra w hafcie
Klepsydry mają proporcjonalne wymiary, dlatego haft nie może się szczególnie mocno skupiać na jednej tylko części ciała. Sukienka powinna być dopasowana do sylwetki, z wyraźnym wcięciem w talii, a haft niech pokrywa sukienkę w sposób symetryczny i regularny. Jeśli aplikacja z haftu pojawia się przy dekolcie, to dla równowagi powinno się też znaleźć miejsce dla haftu przy dolnej krawędzi spódnicy. Można też zastosować tylko jedną widowiskową aplikację opasającą talię, co podkreśli atrakcyjne kształty. Klepsydry nieco pełniejsze mogą wykorzystać haft do optycznego zwężenia sylwetki, zakładając kreację z haftem, który w formie szerokiego, kontrastowego pasa będzie biegł od linii dekoltu do samego końca sukienki.
Seksowne boho
Bardzo modne są obecnie haftowane sukienki w stylu vintage. To sukienki codzienne z nieco staroświeckim, ludowym wzorem, w żywych kolorach, o luźnym kroju przypominającym płócienną koszulę. Taki strój jest niezwykle wygodny, ma jednak to do siebie, że można w nim wyglądać nieforemnie i zbyt staromodnie, dlatego potrzebne są ciekawe, modne dodatki. Rezygnujemy więc z klasycznych torebek na rzecz wielkich, designerskich worków na ramię, a zamiast prostych klapek zakładamy eleganckie sandały. Sukienka nie powinna być zbyt długa, zwłaszcza gdy ma krój oversize, zawsze też warto dołożyć do niej szeroki, skórzany pasek podkreślający talię. Sukienka z dużym, etnicznym haftem jest na tyle interesująca, że nie wymaga żadnych dodatkowych ozdób, ale ponieważ ma ona bardzo casualowy charakter, odrobina stylowej biżuterii na pewno jej nie zaszkodzi. Można trzymać się stylistyki boho, dobierając np. metalowy naszyjnik-obrożę, srebrne bransoletki, kilka wisiorków z kolorowymi kamykami, kolczyki z piór, proste sandały z rzemieni.
Ludowy haft da się również wykorzystać w wieczornej stylizacji. Haftowane sukienki koktajlowe muszą być wtedy ciemne, np. czarne z niebiesko-fioletowo-białą aplikacją, reszta dodatków także jest czarna i w bardzo nowoczesnym stylu.
Romantyzm nie musi być nudny
Haftowane sukienki są wyjątkowo romantyczne i często nie trzeba robić nic więcej, by stylizacja zachowała swój dziewczęcy urok i delikatność. Taki prosty strój może jednak wydawać się nudny, bo jedynie kreacje z bardzo oryginalnym wzorem obronią się same, reszta sukienek wymaga stosownej oprawy, by przykuwać oko i zachwycać swoim romantyzmem. Mogą to być na przykład proste, letnie sandałki, ale w żywym kolorze, np. czerwone, skromny naszyjnik z efektowną zawieszką z bursztynu, bransoletki z kolorowych koralików, ażurowa torebka z kolorze sukienki. Do romantycznych sukienek bardzo pasują szerokie, skórzane paski etno albo wąskie rzemienie, jeśli talia jest problematycznym miejscem i wymaga optycznego wyszczuplenia. Śmiało też można zestawiać romantyczne kreacje z hippisowskimi akcesoriami, jak kapelusz z szerokim rondem, bandana wiązana na głowie, torebka z długimi frędzlami, indiańskie kolczyki. W chłodniejsze dni romantyczną kreację z haftem ożywią kolorowe rajstopy.
Ozdobny haft na wieczór
Sukienki wieczorowe z haftem to kwintesencja luksusu. Inaczej niż w przypadku stylizacji casualowych, na wieczór wybieramy wyłącznie drogie, eleganckie tkaniny. Haft jest najczęściej jedwabny, w najbardziej wystawnych kreacjach stosuje się także haft złotem i srebrem. Ozdobne aplikacje pojawiają się zazwyczaj na gorsecie oraz na dolnej krawędzi, ale gdy sylwetka jest w miarę szczupła, wyszywane ozdoby mogą pokrywać znaczną część spódnicy.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.