Sukienka w stylu boho – jak komponować dodatki?
Stawiamy na eklektyzm
Boho to uwspółcześniony styl hippisów. Ci zaś słynęli z tego, że mieli za nic konwenanse, również te modowe. W stylistyce boho mieszają się ze sobą współczesne ubrania, staroświeckie dodatki i ludowe motywy. Całość jest romantyczna, seksowna i nonszalancka, jak gdyby miało się na sobie kompletnie przypadkowe rzeczy, wyciągnięte bez zastanowienia z szafy. W rzeczywistości kompozycje boho są starannie przemyślane, bo pozornie niepasujące do siebie ubrania i dodatki zlewają się w określoną całość. Boho to świetna okazja na przywrócenie do życia starych, zapomnianych ubrań, które dawno temu wyszły z mody – w nowej odsłonie zyskają zupełnie inne oblicze. Co się sprawdzi? Na pewno wszelkiego rodzaju sukienki w kwiaty, koronkowe bluzki i spódnice, zamszowe kurtki, zapomniana dżinsowa katana. Uzupełnieniem stroju mogą być klasyczne białe topy, kolorowe swetry, tuniki damskie, dzianinowe sukienki. Preferowane są formy luźne, ubrania oversize, ale nie powinno też zabraknąć głębszych dekoltów, długości mini czy króciutkich bluzeczek odsłaniających brzuch. Nie ma tak naprawdę jednego określonego wzorca, czasami wystarczy tylko jeden czy dwa etniczne detale, by dało się określić kompozycję mianem „boho”.
Jaka sukienka będzie najlepsza?
Ideałem w stylu boho są sukienki codzienne z kwiatowym printem, w żakardowe wzory albo psychodeliczne esy-floresy rodem z lat 70-tych. Generalnie chodzi o to, by wzory były nieregularne, a więc nie klasyczne groszki czy paski, a raczej abstrakcyjne figury, etniczne albo roślinne motywy. Cechą charakterystyczną sukienek boho jest przede wszystkim ich zwiewność. W tym stylu raczej nie ma miejsca na obcisłe spódnice, choć nie są one całkowicie wykluczone, jeśli dobierzemy właściwe akcesoria. Dopasowane sukienki boho powinny być z koronki lub zamszu, kwieciste kreacje znacznie lepiej wyglądają, gdy są rozszerzane. Najefektowniejsze sukienki w kwiaty są szyte z koła, sięgają do samej ziemi i mają dość odważne dekolty. Często spotyka się fason kopertowy, widoczne są również nawiązania do mody orientalnej – bardzo szerokie, kimonowe rękawy, malowany jedwab, żywe kolory.
Sukienki w stylu boho są albo bardzo powłóczyste, albo o długości mini. W górnej części mogą być dopasowane, choć raczej nie są mocno obcisłe, nawet talia nie jest zaznaczona krojem, wcięcie w pasie podkreśla się raczej jakimś dodatkiem. Idealne będą sukienki z bawełny, lnu, jedwabiu albo szyfonu, w chłodniejsze dni można sięgnąć po skórę, zamsz czy nawet ciężki drelich. Jeśli sukienka nie ma żadnego wzoru, mile widziane są etniczne akcenty, jak frędzle, koronkowe wstawki, aplikacje z haftem. W stylu boho nie ma też określonych kolorów, pasuje w zasadzie wszystko. Sukienki mogą być w barwach ziemi, np. pomarańczowe, beżowe, zielone, zawsze dobra będzie czysta biel, wśród pasteli najbardziej boho jest turkus, który często pojawia się także na dodatkach. Znacznie ważniejsze od kolorów są wzory, a im bardziej szalony deseń, tym lepiej dla stylizacji.
Szukamy dodatków
W stylu boho istotne są jednak nie tyle same ubrania, co dodatki. One decydują o klimacie stylizacji, dlatego nawet klasyczną sukienkę można zaaranżować w hippisowskim duchu. Boho jest dość zbliżone estetycznie do vintage, zatem śmiało można nosić akcesoria wypożyczone z babcinej szafy, jak torebeczki dziergane z grubej włóczki, moherowe sweterki wiązane w talii, jedwabne wstążki wiązane na włosach albo służące jako pasek, staromodne spinki do włosów, wielki pierścień z kameą. W stylistyce boho nie trzeba się obawiać przepychu, jest on jednym z wyróżników tego stroju. Nie chodzi jednak o to, by nosić na sobie kosztowne dodatki – biżuteria czy buty mają przykuwać wzrok oryginalną formą, a nie drogim materiałem.
Kompozycja boho powinna się wyróżniać jakimś twórczym pomysłem. Można się oczywiście wzorować na innych stylistkach, ale kopiowanie jeden do jednego nie wchodzi w grę. W boho ciekawe jest właśnie to, że ubieramy się „po autorsku” i każde zestawienie może być udane, jeśli tylko jest nasze. W tym przypadku można zapomnieć o wielu modowych zasadach, np. braku miksowania tkanin o różnych fakturach czy grubościach. Jak najbardziej pasuje łączyć sukienki wizytowe ze zwykłymi dżinsowymi kurteczkami i tenisówkami, koronki z wełnianym swetrem, jedwab z eko-skórą czy futrzaną kamizelką. Można też mieszać różne desenie, np. kwiecistą sukienkę z wężowymi botkami. Byle oczywiście nie przesadzić – w jednej stylizacji powinny być maksymalnie cztery różne tkaniny, w przypadku kolorów wystarczy paleta czterech, pięciu różnych barw. Jeśli sukienka jest czarna, szara, biała lub brązowa, dodatki muszą być w bardzo żywych kolorach.
Wszechobecne frędzle i falbanki
W boho zapominamy o minimalizmie. Sukienka może być cała obszyta falbankami, oczywiście takimi miękkimi i zwiewnymi, bez żadnych sztywnych upięć. Falbany przy dekolcie są polecane głównie kobietom z małym biustem, bo dzięki temu powiększą one optycznie tą część ciała. Falbany zdobiące spódnicę są dobre dla kobiet szczupłych, przy pełnych biodrach wystarczą marszczenia tylko w dolnej części – materiał na pośladkach i udach powinien pozostać gładki. Obok falban, motywem przewodnim stylizacji mogą być także frędzle. W stylu boho jest ich zwykle bardzo dużo i mogą się one pojawiać na różnych częściach garderoby. Frędzle są interesującym przedłużeniem sukienek mini – spódnica pozostaje krótka, ale nogi nie są całkowicie odsłonięte, tylko kryją się pod postrzępionym materiałem. Frędzle nosimy na kurtkach, najlepiej tych zamszowych, frędzle zdobią też torby oraz buty. Bardzo interesująco wyglądają zestawy, w których na krótkie sukienki z koronki nakładane są obszerne peleryny wykończone długimi frędzlami – najefektowniejsze są peleryny w stylu poncho, wydziergane szydełkiem i ozdobione włóczkowymi kwiatkami.
Biżuteria
Biżuteria w stylu etno odgrywa niezwykle ważną rolę. Również w tym przypadku nie ograniczamy się do jednej ozdoby. Jeśli wybieramy jeden naszyjnik, to koniecznie długi, z wielkim kamieniem, np. turkusem. Ważne też, by naszyjnik wyraźnie odcinał się od sukienki – musi tworzyć z nią kolorystyczny kontrast. Sukienki wyjściowe można ozdobić bardzo gęsto splecionymi sznurami z pereł i korali, metalowym wisiorem ze starego srebra, indiańskim naszyjnikiem. Kolczyki mają być długie i wiszące, najlepiej takie w stylu orientalnym. Biżuteria etno rzadko bywa tylko ze srebra lub złota, zazwyczaj jest wzbogacona jakimś kolorowym kamieniem, niekoniecznie szlachetnym – najciekawsze są właśnie te tańsze minerały, jak kwarc, onyks, turkus czy agat.
Obowiązkowo dobieramy też jakąś dekorację na włosy. Może to być prosta apaszka wiązana wzorem hippisek w poprzek głowy, cienki rzemyk podtrzymujący włosy, filcowy kapelusz, wianek z kwiatków, szylkretowe grzebyki.
Torebki, buty, paski
W stylu boho można zrezygnować ze szpilek, zwłaszcza gdy sukienka jest długa. Do krótkich spódnic można zakładać wygodne koturny i espadryle na platformie, dobrze wyglądać też będą sandały rzymianki oraz afrykańskie sandały. Buty etno są wielobarwne, z naturalnych materiałów, nawet klasyczne szpilki ozdabiane są folkowymi aplikacjami. Zimą wskazane są kowbojki lub wysokie zamszowe kozaki z frędzelkami.
Torebka absolutnie nie może mieć klasycznego fasonu, a jeśli wybierzmy prosta formę, to niezbędne będą boho-ozdoby, czyli koraliki, wielkie metalowe klamry, ludowe hafty, doczepione pióra. Kolorowa aplikacja powinna zajmować cały przód torebki. Dekoracją torebki mogą być też wspomniane frędzle, najlepiej bardzo długie, wystające poza krawędź torby.
Paski do sukienek boho są z grubej, niewyprawionej skóry albo po prostu ze skręconych rzemyków. Można też przepasać się kolorową szarfą z jedwabiu, wełnianym szalikiem albo metalowym łańcuszkiem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.