Sukienka w grochy – jak nosić ten fason zimą?
data publikacji: 09.01.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Jeden główny kolor
Jak skutecznie ożywić jednokolorową stylizację? Dobrym rozwiązaniem jest elegancki wzór, niezbyt pstrokaty, o prostej, klasycznej formie, a groszki idealnie spełniają te warunki. Mamy więc na przykład długą, białą sukienkę w czarne groszki, biały kardigan, białe botki, biały puchowy płaszcz – stylizacja jest zdominowana przez biel, ale obecność drobnych, czarnych groszków sprawia, że całość nie wydaje się monotonna.
Monochromatyczny zestaw to także dobra okazja, by połączyć ze sobą zupełnie różne stylistyki – sukienka w groszki jest na przykład w fasonie retro, do niej zakładamy dresową bluzę, nowoczesne kozaki i prosty, klasyczny płaszcz. Jeśli fasony są podobne do siebie, urozmaicamy strój ciekawymi fakturami, zestawiając na przykład satynę z koronką, zamszem i futerkiem, jeszcze inne rozwiązanie to różne wersje bieli, czyli do klasycznego, czystego odcienia dokładamy biel kremową, szampańską, ecru, kość słoniową.
W monochromatycznym zestawie to sukienka w groszki jest tym najlżejszym fasonem, pozostałe rzeczy są typowo zimowe, dość ciężkie, z grubych materiałów. W przypadku bardzo ciemnych kolorów warto jednak przełamać stylizację większą ilością delikatniejszych tkanin – przykładowo, do sukienki z szyfonu zakładamy grube rajstopy i skórzane kozaki, ale szal jest z ażurowej dzianiny, a płaszcz jest z miękkiego futerka z długim włosiem.
Z dodatkiem energetycznego koloru
Groszki najczęściej są w tych klasycznych kolorach, jak czerń i biel albo biel i granat. Zaletą takiego printu jest to, że pasuje praktycznie do wszystkiego, co warto wykorzystać w zimowych stylizacjach i zastąpić neutralne odcienie czymś odważniejszym.
Może to być na przykład nasycony, jaskrawy róż jak magenta. Kolor też świetnie wygląda na grubych, wełnianych ubraniach z ozdobnym splotem, na zamszu, lakierowanej skórze, sztucznym futerku, aksamicie. Nie przesadzamy z jego ilością, tak by nie przyćmić zupełnie wzorzystej sukienki – do eleganckiej mini w czarno-białe groszki można założyć na przykład ekstrawaganckie, różowe kozaki i biały żakiet ze sztruksu, z kolei do długiej, granatowej sukienki w białe kropeczki pasuje różowy sweter w warkocze, czarne botki i czarna kurtka z zamszu.
Zawsze sprawdzi się także opcja z kolorowymi, zimowymi dodatkami. Stylizacja jest monochromatyczna, na przykład w tonacji brązu i kremowej bieli, to takie właśnie są groszki na sukience, za to czapka, rękawiczki i szalik to nasycony odcień zieleni, czerwieni albo żółci. W przypadku sukienki mini ostry kolor można wprowadzić na rajstopach, uważamy jednak na to, by nie pogrubiły one nóg – jaskrawe rajstopy nie powinny się zbyt mocno odcinać od sukienki, a zimowe buty muszą być na obcasach, z cholewkami długimi do kolan albo całkiem krótkie, tak by odsłaniać szczupłe kostki.
Z zimowymi metalikami
Bardzo atrakcyjnie wypadają połączenia groszków z modnymi metalikami, dzięki którym ten klasyczny wzór nabiera nowocześniejszego charakteru. W zimowym wydaniu metaliczny połysk mogą mieć fasony sportowe, jak puchowa, pikowana kurtka w odcieniu błyszczącego srebra i stalowoszare martensy ozdobione metalowymi płytkami – takie rzeczy idealnie pasują do eleganckich kreacji midi.
Sukienki codzienne można za to zestawić z dodatkami eleganckimi, jak złote botki na szpilkach, miedziany płaszcz z lakierowanej skóry, srebrne futerko, złota torba na ramię, zimowe akcesoria z ładnej dzianiny przetykanej miedzianymi nitkami.
Do sukienki w mocniejszych kolorach, na przykład w groszki czarno-czerwone, dokładamy jeden metaliczny odcień, ale przy wzorach spokojniejszych dopuszczalna jest większa liczba metalicznych akcentów w różnych kolorach – do sukienki w biało-szare groszki pasują metaliczne, fioletowe kozaki oraz błyszcząca, srebrna kurtka.
Groszki kolorowe najlepiej połączyć ze srebrem albo złotem, koniecznie w ekstrawaganckim wydaniu jak brokatowe kozaki w stylu lat 70-tych czy złoty, winylowy płaszcz z szerokim kołnierzem i wielkimi kieszeniami na biodrach.
Oryginalny miks wzorów
Groszki, zwłaszcza te w klasycznych kolorach, można potraktować jak neutralne tło, co oznacza, że da się je nosić razem z innymi wzorami. W sezonie zimowym szczególnie atrakcyjne są połączenia groszków z tradycyjną kratą, co podkreślamy także fasonami – do zwiewnej sukienki zakładamy wełniany, kraciasty żakiet, gruby płaszcz w szkocką kratę, wzorzyste kozaki, chustę z kraciastym motywem.
Krata nie musi być w neutralnych kolorach. Jeśli groszki są czarno-białe czy biało-brązowe, krata może być na przykład żółto-czerwona albo niebiesko-zielona, staramy się jednak resztę zimowej stylizacji utrzymać w podobnej kolorystyce. Do groszków kolorowych dodajemy kratę klasyczną, na bazie czerni, brązów i szarości, lub kratę wielobarwną, ale z przynajmniej jednym takim samym odcieniem, który występuje na grochach – przykładowo, do zielonej sukienki w złote kropki pasuje marynarka w brązowa marynarka w ciemnożółtą kratę.
Krata jest oczywiście tylko jedną z możliwości. Groszki można zestawić z każdym innym zimowym printem, stosując te same zasady co przy kratce, a jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie, wystarczy trzymać się neutralnych kolorów – mamy na przykład sukienkę w czarno-białe grochy, biało-brązowy kardigan w pasy i buty w brązowo-czarne kwiaty.
Z innymi groszkami
Nie trzeba szukać innych wzorów, można pozostać przy groszkach, tyle że są one w odmiennych wersjach. Wskazane są dość duże kontrasty – groszki mocno różnią się wielkością albo mają ten sam kształt, tyle że na sukience są granatowo-białe, a na płaszczu brązowo-czarne.
W stylizacjach casualowych przyda się dużo kolorów i mile widziane są ekstrawaganckie kontrasty, jak na przykład miks grochów granatowo-białych z kropkami zielono-żółtymi. Co innego, gdy strój ma być wizytowy albo do pracy, tu lepiej wypada zestawienie odcienie neutralnych.
Klasyczne groszki można ożywić gładkimi dodatkami w ładnych, spokojnych kolorach jak pudrowa torebka, błękitny szal czy kozaki z zamszu w odcieniu pastelowej żółci. Brunetkom pasują bardziej zdecydowane odcienie, ale bez neonów, czyli na przykład czerwony żakiet lub botki w odcieniu śliwkowego fioletu.
Groszki i dżins
Zwiewne sukienki w groszki mogą zimą posłużyć za dodatek do dżinsów. Sukienka mini zamienia się w elegancką tunikę, a ponieważ jest cienka, na wierzch zakładamy jeszcze kamizelkę z futerka lub pikowany, sportowy bezrękawnik w żywym kolorze jak neonowa żółć. Sama sukienka też może być kolorowa, na przykład w tęczowe groszki, a wtedy pozostałe dodatki mogą być beżowe, czarne albo białe.
Długa sukienka również nada się do zimowej stylizacji warstwowej. Fasony zapinane na guziczki pełną rolę szyfonowej narzutki – pod spód zakładamy golf lub dzianinową bluzkę z długimi rękawami. Sukienka powinna być prześwitująca, to da ciekawszy efekt, natomiast na sukienki z nieco grubszej tkaniny zakładamy nie długi płaszcz, a krótkie futerko bądź sportową kurteczkę.
Wełniana sukienka w grochy
Nie wszystkie kreacje w groszki są cienkie i ze zwiewnego szyfonu. Na zimę przyda się sukienka wyjściowa z eleganckiej, dość grubej dzianiny wełnianej, o kroju ołówkowym albo tuby. Wzór jest raczej ciemny, na przykład czarno-szary, a grochy duże i równomiernie ułożone.
To prosty wzór, dlatego sukienka może mieć ozdobne wykończenie – efektownie wyglądają wąskie, skórzane lamówki, marszczenia w talii, szerokie mankiety przy rękawach, modny ściągacz z wiązaniem na tasiemki. Ciekawą propozycją są sukienki kontrastowe – dół jest na przykład w duże, brązowo-czarne grochy, a gorset w drobne, biało-czarne kropeczki.
Do wełnianej sukienki pasują minimalistyczne akcesoria, jak skórzane, białe kozaki, camelowy płaszcz z eleganckim kołnierzem, duża torba na szerokim pasku, jedwabny szal z frędzlami. Przyda się jeszcze coś metalicznego albo nowoczesna biżuteria z dużych, jaskrawych kamieni.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.