Sukienka midi z długimi rękawami – jak wybrać właściwy fason?
data publikacji: 28.01.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Wysoki wzrost
Wysokie kobiety bardzo ładnie wyglądają w dłuższych sukienkach. To fason, który pomaga wyeksponować nogi i jednocześnie tuszuje brak wciętej talii, wystarczy sięgnąć po sukienkę o luźnym kroju, ze zwiewnego materiału. Sukienka może mieć po bokach rozcięcia, przez które widać nogi, inną opcją jest fason dwuwarstwowy, z krótką haleczką i prześwitującą, długą narzutką, na przykład z szyfonu. Rękawy mogą być bardzo długie i bardzo szerokie, ale gdy sylwetka jest nieco masywniejsza, przyda się wtedy pasek zaznaczający talię.
Dla kobiet wysokich i bardzo szczupłych odpowiednie są sukienki midi w stylu etno, a więc z odcinanym, ozdobnym karczkiem i szerokimi falbanami. Rękawy są bufiaste, zwieńczone marszczonymi mankietami, albo mają dzwonkowy krój z lekko wydłużonymi bokami. Jeśli jednak wysoki wzrost idzie w parze z pełniejszą figurą, wybieramy rękawy o prostszym kroju, bez bogatych zdobień, unikamy też szerokich falban w dolnej części.
Wysokim kobietom bardzo pasują także długie sukienki o kroju koszulowym. Mają one ten plus, że rękawy zawsze można podwinąć, dzięki czemu nie będą one przytłaczały sylwetki, a tylko uatrakcyjnią prosty fason sukienki. Talię podkreślamy paseczkiem, a jeśli sukienka noszona jest luźno, warto założyć do niej eleganckie buty na wyższych obcasach.
Drobna figura
Kobiety niskie, o drobnej budowie ciała, muszą szczególnie uważać na wybór fasonu. Sukienki wyjściowe o długości midi na pewno nie mogą być bardzo obszerne – krój blisko ciała jest zdecydowanie korzystniejszy, sylwetka wydaje się wtedy zgrabniejsza i nieco wyższa. Rękawy tak samo powinny być dopasowane do ciała, nie muszą też sięgać samych nadgarstków, długość ¾ da lepszy efekt.
Drobnym kobietom służą przede wszystkim sukienki midi o kroju nowoczesnym i kopertowym. Przy wąskich biodrach sprawdzi się fason ołówkowy, z długimi, wąskimi rękawami i dekoltem w szpic, oraz sukienka z drobnymi plisami i lekko bufiastymi rękawami z cienkiej tkaniny. Kolor sukienki nie może być zbyt ponury, wskazane są raczej odcienie energetyczne, jak żółć, turkus lub czerwień. Dobrym pomysłem są wzory, przede wszystkim abstrakcyjne, geometryczne desenie o pionowym ułożeniu, wąskie paseczki, kolorowe łączki, zwierzęce printy.
Równie ważne są pozostałe ubrania noszone z sukienką midi – sięgamy po krótkie kurtki ze skóry bądź dżinsu, kardigany o klasycznym kroju, trencze, lekkie płaszczyki z taliowaniem, kurtki bomberki, krótkie futerka. Jeśli decydujemy się na długie okrycie wierzchnie, to musi mieć ono krój blisko ciała, tak by nie odbierać figurze lekkości.
Figura gruszka
Największym problemem przy figurze typu gruszka są grube uda oraz szerokie biodra. Można je zamaskować rozkloszowaną sukienką, zwracając jednocześnie uwagę na to, by talia była wyraźnie podkreślona. Sukienki wizytowe dla gruszek powinny na długość sięgać tuż za kolana, przy szczupłych łydkach można pozwolić sobie na fason kończący się kilkanaście centymetrów nad kostkami.
Sukienka midi ma być rozkloszowana, ale tak, by nie dodawać biodrom objętości. Odpadają więc plisy i drobne marszczenia, zamiast nich pojawiają się kontrafałdy, szerokie zakładki, pojedyncze, biegnące pionowo marszczenia, kliny, geometryczne przeszycia. Jeśli chodzi o rękawy, to nie powinny one sięgać za nadgarstki – rękawy zadziałają wyszczuplająco, gdy odsłonią te najszczuplejsze partie rąk. Rękawy mają być dopasowane do ciała, ale nie obcisłe, wskazane są też efektowne zdobienia w górnej części, przy ramionach, na przykład marszczenia w stylu lat 80-tych, krótkie, mocno nadmuchane bufki w stylu retro, krój militarny.
Sukienki koktajlowe mogą mieć rękawy uszyte z kontrastowej, dużo cieńszej tkaniny, dzięki czemu kreacja nie będzie dodatkowo obciążać bioder. Bardzo modny są fasony klasyczne – sukienka sięga do połowy łydki, ma elegancką linię A, dekolt ma ciekawe, poziome wykończenie, a rękawy są z szyfonu. Sukienki casualowe mogą mieć romantyczny krój, a uwaga powinna się koncentrować na okolicach dekoltu – sukienka może mieć szeroki, pensjonarski kołnierzyk lub ozdobną, wiktoriańską stójkę, kontrastowy karczek, ozdobne sznurowanie na piersiach, asymetryczne wycięcia.
Figura jabłko
Figura typu jabłko oznacza szeroką talię i wystający brzuch. Sukienka, która ma to zamaskować, nie powinna być odcinana dokładnie na wysokości talii, ale trochę wyżej, pod biustem, albo niżej, na biodrach. Górna część sukienki midi powinna być trochę luźniejsza, z kopertową zakładką, dzięki czemu brzuch stanie się mniej widoczny, a ukośna, kopertowa listwa optycznie wysmukli figurę.
Dolna część sukienki może być lekko rozkloszowana albo prosta, z niewielkimi, ozdobnymi marszczeniami na biodrach. Jeśli nogi są zgrabne, warto to pokazać – sukienka ma kopertowe cięcie na całej długości, a zakładka ułożona jest tak, by odsłaniać częściowo uda. Rękawy? Raczej gładkie, zwłaszcza gdy kończą się na wysokości najszerszego obwodu brzucha.
Generalnie przy figurze typu jabłko lepsze są sukienki z krótszymi rękawami, dzięki czemu łatwiej wyrównać optycznie proporcje ciała, dodając trochę objętości w ramionach, przez co talia wydaje się ciut węższa. Kobiety z większym brzuchem mogą też stosować zabieg z rękawami przeźroczystymi – sukienka jest na przykład z wełny albo aksamitu, a rękawy z tiulu bądź szyfonu.
Figura klepsydra
Dla klepsydr najlepsze są sukienki klasyczne, o kroju blisko ciała, delikatne rozkloszowane na dole, koniecznie z wcięciem w talii albo ozdobnym paskiem. Klepsydry świetnie wyglądają w szmizjerkach oraz sukienkach kopertowych – sukienki kończą się pod kolanami albo w połowie łydki, rękawy mają koszulowy krój lub są proste, bez mankietów, o takiej długości, by w całości odsłaniać szczupłe nadgarstki.
Na wieczór godne polecenia są sukienki w stylu lat 50-tych, odcinane w talii i szyte z koła, z gładkim wydekoltowanym topem i obcisłymi rękawami ¾. Kolor sukienki jest dowolny, najlepiej dopasować odcień względem własnego typu urody, tak by kreacja ładnie rozświetlała cerę i podkreślała rysy twarzy. Z nowocześniejszych fasonów odpowiednia będzie sukienka o kroju ołówkowym, z asymetrycznym dekoltem i równoległym, ukośnym cięciem na dole, i rękawami z modnej, ażurowej tkaniny, oraz sukienka ołówkowa z bardzo głębokim, szpiczastym dekoltem eksponującym biust, rozporkiem odsłaniającym częściowo uda i gładkimi, długimi rękawami z lekko pomarszczonego materiału.
Sukienki boho
Fason midi z długimi rękawami najczęściej występuje w wersji boho. To bardzo popularne sukienki, niezwykle twarzowe, a najładniej prezentują się wtedy, gdy uszyte są z lekkich, zwiewnych tkanin, które idealnie układają się na figurze. Ich rękawy są zazwyczaj ozdobne, bufiaste albo dzwonkowate, z ażurowymi lub koronkowymi wstawkami – takie ozdobne motywy dodają rękawom lekkości, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy sukienka ma zamaskować nadwagę.
Długie rękawy warto łączyć z krojem empire, czyli odcięciem pod biustem, dzięki czemu sylwetka wygląda na smuklejszą. Jeśli sukienka kończy się pod kolanami, może ją zdobić falbana, fasony od połowy łydki powinny być na dole gładko wykończone.
Jak dobierać akcesoria?
Sukienki midi z długimi rękawami zachowają swój wyszczuplający charakter, gdy założy się do nich kozaki na wysokich obcasach – grubsze cholewki schowane częściowo pod sukienką wydłużają optycznie nogi i jednocześnie pomagają wyrównać proporcje pomiędzy ramionami a dolnymi partiami ciała. Jeśli nie kozaki, to cieliste pantofle na trochę grubszych obcasach lub klasyczne szpilki nude.
Do sukienek midi bardzo pasują wielkie, designerskie torby na ramię. W stroju wizytowym sprawdzą się prostokątne, nowoczesne torebeczki na grubym łańcuszku, jaskrawe, z metalowymi okuciami. Małe torebki muszą się wyraźnie odcinać od sukienki żywym, kontrastowym kolorem albo oryginalną tkaniną, jak haftowany żakard lub pikowany aksamit.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.