Sukienka i kurtka – jak to połączyć?
Kurtka do sukienki, czyli jak przełamać tradycję?
Skórzana kurtka to bodaj najbardziej uniwersalne ubranie, jeśli chodzi o dobór okrycia wierzchniego do sukienki. Pasuje niemal do każdej kreacji i w zasadzie tylko na wielkie wyjścia jest mało stosownym wyborem, choć i tutaj widać coraz częściej odstępstwa od modowych zasad. Sukienki wieczorowe również bywają łączone z kurtkami skórzanymi, dzięki czemu nabierają bardziej drapieżnego charakteru, mimo wszystko jednak na bardzo formalne okazje, np. bal w operze, lepiej zrezygnować z kurtki i założyć coś tradycyjnego – klasyczne bolerko, etolę z futra, jedwabny szal. Natomiast na zwykłą imprezę jak najbardziej pasuje połączenie sukienki ze skórzaną kurtką, pod warunkiem, że będzie to kurtka krótka, taliowana – bardzo luźne, sportowe fasony niezbyt dobrze będą się komponować z elegancką kreacją, a przede wszystkim zaszkodzą naszej figurze, deformując ją swoim kształtem.
Do sukienki wieczorowej warto wybierać kurteczki w rockowym stylu – świetnie komponują się z sukniami bardzo zwiewnymi, np. z szyfonu lub jedwabiu. Kurtka może być nabijana ćwiekami i ozdobiona grubymi zamkami, ważne tylko, by dobrze układała się na figurze. Sprawdzą się też ramoneski, ale te krótkie, zakończone w talii lub kilka centymetrów pod nią. Skóra fantastycznie też wygląda w połączeniu z sukienkami koronkowymi. Taki zestaw to coś dla miłośniczek rockowego wyglądu – w zależności od dodatków stylizacja będzie pasować albo na większe wyjścia, albo na co dzień. W wersji wieczorowej przydadzą się eleganckie szpilki lub botki, do tego ekscentryczna biżuteria ze złota bądź srebra. Natomiast w stylu casualowym elegancję koronkowej sukienki można przełamać ciężkimi, motocyklowymi butami, ciemnymi sneakersami, w odsłonie trochę bardziej romantycznej dobre będą proste baleriny lub sandały na płaskim obcasie.
Co do dzianiny?
Jesienne i zimowe sukienki z dzianiny też najlepiej będzie łączyć właśnie ze skórzaną kurtką. Tutaj już można sięgać po grubsze i dłuższe modele, np. kurtki pilotki. Dobrze jednak, by taka kurtka miała wiązanie w pasie lub była chociaż lekko taliowana. W przypadku, gdy sukienki codzienne są dopasowane do ciała, kurtka może być luźniejsza i sięgać za linię bioder, ale uważnie patrzmy na jej długość – przy szerokich biodrach należy unikać kurtek kończących się w połowie pośladków, kurtka musi być albo do talii, albo kończyć się przynajmniej kilka centymetrów pod najszerszym obwodem bioder. Gdy jednak sukienka jest rozkloszowana, i to dość mocno, kurtka nie powinna być za długa. Do sukienek rozkloszowanych lub tych o kroju trapezowym najlepsze są krótkie ramoneski albo skórzane żakiety – taki fason nie przytłacza bioder, a jeśli ma zapięcie i pasek w talii, pomaga nawet optycznie wymodelować sylwetkę.
Do długich sukienek dzianinowych także należy nosić kurtki krótkie, zwłaszcza gdy spódnica jest rozszerzana, z klinów bądź godetów. Również do sukienek prostych pasują przede wszystkim kurtki do pasa lub kurtki dłuższe, zbliżone krojem do króciutkiego płaszczyka.
Do dzianiny pasuje także dżins, zwłaszcza gdy sukienka jest w ciekawym kolorze. Jasny denim dobrze się łączy na przykład z fioletem, różem, zielenią, czerwienią, wesołymi pastelami, natomiast do sukienek niebieskich warto dobierać dżins o kontrastowym odcieniu, by obie części garderoby odróżniały się od siebie.
Coś na lato
Dżins sprawdzi się także późną wiosną i latem, gdy szukamy dodatku do cienkiej sukienki, a noszenie sweterków nie do końca jest w naszym guście. Dżinsowa kurteczka bardzo pasuje do wszelkich sukienek łączek, bez względu na ich krój, długość czy kolorystykę. Kwieciste sukienki codzienne w połączeniu z dżinsem nadają się do stylistyki boho oraz kompozycji romantycznych, co podkreśli efektowna, kolorowa biżuteria, delikatne buty i fantazyjne torebki. Sukienka łączka, podobnie jak sukienki wyjściowe, najładniej wygląda w komplecie z kurtką sięgającą tylko do talii, wciętą w pasie, o prostym, dopasowanym kroju.
Długie kurtki do sukienki są dobre jedynie do kreacji bez rozszerzanej spódnicy, w przeciwnym razie fason sukienki zostanie zniekształcony przez wierzchnie okrycie. Ponadto, prosta, sportowa kurtka z dżinsu sprawi, że sylwetka wyda się bardziej toporna, szczególnie gdy borykamy się z nadwagą. Dłuższe kurtki dżinsowe będą pasować do zwiewnej sukienki jedynie wtedy, gdy są bardzo wyraźnie taliowane i nawet rozpięte nie burzą prawidłowych proporcji ciała.
Sukienka i parka
Komfortowe parki są idealne do dżinsów, a jak to wygląda z sukienką? Znowu, bardzo wiele zależy od fasonu. Sukienki dość obszerne, o sportowym kroju albo oversize, będą się trochę kłócić z równie luźną kurtką. Takie połączenie powinny stosować jedynie kobiety szczupłe, ponieważ w ich przypadku nadmiar materiału aż tak mocno nie szkodzi. Ale trzeba też mieć na uwadze, że pod parką zniknie wygląd sukienki, jeśli więc ma ona ciekawy, fantazyjny krój, nie będzie go po prostu widać. Parka jest zatem odpowiednia głównie wtedy, gdy sukienka ma klasyczny krój i jest dopasowana do ciała. Można jednak stosować nietypowe połączenia, jeśli chodzi o materiały. Do parki pasować będzie zarówno dzianina czy wełna, ale i elegancki dżersej, a nawet koronki, warto też nosić parki do sukienek z dżinsu.
Uważać trzeba jednak na długość. Parka sięga zwykle prawie połowy ud, dlatego sukienki mini bywają bardzo ryzykownym wyborem. Na ogół źle to wygląda, gdy kurtka jest prawie tej samej długości co sukienka – obie krawędzie powinny być w dokładnie tym samym miejscu albo różnica w długościach musi być wyraźnie zaznaczona. Najlepsze do parek będą sukienki maxi lub bardzo krótkie mini, które w całości chowają się pod kurtką. Przy niedużych różnicach w długościach ciało optycznie nabierze objętości, co jest szczególnie niebezpieczne dla pań o pełnych udach.
Strój do pracy
Sporo kłopotów sprawia dobór kurtki do sukienki wieczorowej lub koktajlowej. Sukienki do pracy niezbyt dobrze wypadają w połączeniu z kurtkami sportowymi, chyba że i strój służbowy jest casualowy. Ale do eleganckiego uniformu odpowiednia będzie jedynie kurtka skórzana, i to taka o klasycznym kroju, np. à la marynarka. Odpadają okrycia z dżinsu oraz parki, sprawdzą się jedynie tradycyjne, proste fasony i szlachetne materiały. Do sukienek biurowych znacznie lepsze będą płaszcze lub kurtki o kroju płaszczowym.
Kurtki zimowe
Zimą kurtki do sukienki są raczej duże, więc znowu pojawia się problem długości. Jeśli sukienka sięga do kolan, kurtka do niej powinna być wyraźnie krótsza lub bardzo długa, do połowy łydki. Natomiast do sukienek do kostek można nosić niemal każdą długość kurtki, choć oczywiście należy uważać wtedy na to, by nie kończyła się ona w najszerszym obwodzie ciała. Dotyczy to przede wszystkim kurtek sięgających za pośladki – przy pełnych udach i biodrach należy unikać podobnych modeli. Nie warto też takiej długości kurtki łączyć z dość krótką sukienką, bo mamy wtedy dwie wyraźne poziome linie na kłopotliwym fragmencie ciała – jeśli kurtka jest krótka, to sukienka powinna być maxi, by nie wprowadzać dodatkowego chaosu w okolicach ud.
Przy szerokich biodrach i udach warto też unikać mocnych kontrastów kolorystycznych, bo to także doda centymetrów w miejscach, które staramy się raczej wyszczuplić. Kurtka powinna być w tym samym lub bardzo podobnym kolorze co sukienka, dla odwrócenia uwagi przyda się za to kolorowy, jasny szal i czapa.
Co na wieczorne wyjście?
Sukienki wyjściowe są bardzo problematyczne, jeśli chodzi o dobór kurtki, ale gdy na żakiet jest za chłodno, są one jedynym sensownym rozwiązaniem. Mamy wprawdzie jeszcze płaszcz, ale on nie zawsze pasuje, np. gdy mamy na sobie sukienkę z mocno rozkloszowaną spódnicą. Kurtka jest krótsza, więc nie zaburza fasonu sukienki, tyle że musi się stylistycznie komponować z kreacją. Najbardziej eleganckie będą kurtki z futerka, prawdziwego albo sztucznego – mogą być w kolorze sukienki lub stanowić kontrast. Alternatywą dla futra może być skóra, ale tutaj warto sięgać po materiał w tym samym odcieniu co sukienka – taka stylizacja będzie bardziej elegancka.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.