Styl futurystyczny – modny trend w karnawale
data publikacji: 06.04.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Połysk metalu
Pierwsze skojarzenie z futurystyczną modą? Oczywiście metaliczny połysk. Numerem jeden jest surowe srebro – sukienki wieczorowe wyglądają niemal tak, jakby były zrobione z metalu. Idealne są tutaj tkaniny przypominające płynne srebro, na przykład lama i jedwab, albo materiały stylizowane na metalowe płytki. Może też pojawić się złoto, ale raczej takie o chłodnym odcieniu, bardzo metaliczne, w stylu industrialnym.
Krój? Prosty, geometryczny, o wyrazistej linii, ale koniecznie podkreślający figurę. Sukienka może być mocno dopasowana do ciała, lecz powinien ją zdobić jakiś futurystyczny detal, na przykład wielka, metalowa brosza spinająca ramiączka, duże, metaliczne kieszenie albo draperia na biodrach przywodząca na myśl stroje z filmów science-fiction. Częstym motywem są także odważne rozcięcia na sukience – głęboki, szpiczasty dekolt, rozporek do połowy uda, ażurowe wstawki odsłaniające nagie ciało. Modne są nawiązania do złotej ery disco, a więc sukienki z lejących się tkanin, efektownie pomarszczone, eksponujące kobiece krągłości.
Metaliczny połysk nie musi jednak pojawiać się wyłącznie na sukience. To mogą być jedynie futurystyczne akcesoria: metalowe szpilki, metalowa torebka, metalicznie błyszcząca nowoczesna biżuteria. Dodatki w tym stylu świetnie uzupełniają klasyczne kreacje w neutralnych kolorach – zwykła mała czarna nabiera w otoczeniu futurystycznego srebra zupełnie nowego wymiaru.
Prosta geometria
Sukienki wizytowe w futurystycznym stylu chętnie wykorzystują motywy geometryczne. Najciekawiej prezentują się kreacje w odcieniach bieli i czerni, z kontrastowymi wzorami, na przykład prostą, dużą kratką, która pokrywa całą sukienkę. Generalnie wzory powinny być wyraziste, regularnie ułożone, bez żadnych rozmazanych kolorów i niewyraźnych konturów. Można nawet stosować kilka motywów na jednej kreacji, na przykład łącząc biało-czarne paski z drobniutką krateczką w tych samych kolorach. By jednak taka geometryczna kreacja nadawała się na wieczór, sukienka musi być uszyta z luksusowego materiału, na przykład szyfonu lub tafty. Mile widziany jest oczywiście połysk albo błyszczące wstawki, dzięki którym wzór stanie się jeszcze bardziej zdecydowany.
Geometria pojawia się i na dodatkach. Torebka jest prostokątna lub kwadratowa, z ostro wykończonymi krawędziami – bardzo modne są chociażby torebki pudełka, o sztywnej formie, okute metalem na bokach. Buty mają ostre, trójkątne czubki i nowoczesne zapięcia przypominające obrożę. Biżuteria oczywiście ‘matematyczna’, a więc dużo detali wykorzystujących kształt geometrycznych figur.
Różnorodność faktur
Nie tylko błyszczące tkaniny definiują futurystyczny look. W nowoczesnej modzie chętnie wykorzystuje się motyw łączenia różnych tkanin, przede wszystkich takich o ‘przemysłowej’ fakturze. Na topie są między innymi fakturowane materiały przypominające powierzchnię metalu, betonu, asfaltu, które łączy się z jedwabiście gładkimi wstawkami. Sukienka ma bardzo minimalistyczny krój, a cały jej urok polega właśnie na tych niebanalnych połączeniach.
Różnorodność materiałów warto dodatkowo podkreślić kolorami. Szczególnie efektowne są sukienki utrzymane w neutralnych barwach, ze szczyptą jednego, intensywnego koloru, na przykład zestawienie bieli, czerni i srebra z geometryczną wstawką w odcieniu chabrowym. Dodatki do takiej sukienki powinny podtrzymywać futurystyczną stylistykę, mamy więc nowoczesne botki bez palców, pasek z przeźroczystego tworzywa, chromowany naszyjnik, szeroka bransoleta z geometrycznymi wypustkami.
W tej różnorodności faktur nie trzeba się zresztą ograniczać wyłącznie do surowych, chłodnych materiałów. W stylistyce futurystycznej znakomicie odnajdują się także materiały miękkie, przyjemne w dotyku, stojące w kontraście do industrialnych powierzchni. Modne są przede wszystkim wstawki z futerka, które może się pojawić na przykład na gorsecie sukienki albo na wielkiej kopertówce.
Efektowny oversize
Futurystyczne sukienki czasami wyróżniają się mocno przesadzoną formą. Nawet gdy sukienka ma klasyczny krój, to pojawia się na niej element wyraźnie odbiegający od tradycyjnych fasonów, jak szeroko rozbudowane ramiona, bardzo obszerne rękawy, sztywno wykończona spódnica z fantazyjnymi zakładkami. Idealną inspiracją będą znowu filmy sci-fi i kostiumy ich bohaterów, ozdobione charakterystycznymi, geometrycznymi detalami. Ciekawym pomysłem są także sukienki ze sztywnymi gorsetami, które wyglądają jak odlane z twardego tworzywa bądź metalu. Oversize pojawia się również przy klasycznych fasonach, na przykład tunikach – sukienka jest prosta, ale bardzo mocno poszerzona, w dodatku uszyta ze sztywnej tkaniny, dzięki czemu wyraźnie odstaje od ciała.
Przesada w formie dotyczy też akcesoriów. Buty to nie klasyczne szpilki, ale grube platformy, tyle że z eleganckiego materiału. Naszyjnik może mieć prostą formę, lecz jest bardzo duży, zasłaniający prawie cały dekolt. To samo torebka – sprawdzi się klasyczna kopertówka, tyle że w znacznie większym rozmiarze. Całość zostaje okraszona dużą ilością metalicznego połysku.
Surowy total look
Pod względem kolorów stylistyka futurystyczna jest wybitnie minimalistyczna. Do tego stopnia, że stylizacje często wykorzystują tylko jeden kolor. Popularne są między innymi stylizacje w odcieniu bieli, przy czym powinna to być biel czysta, lodowa, wzbogacona ewentualnie niewielkimi czarnymi detalami. Jest też czerń, ale bardzo szczególna – futurystyczne stylizacje w tym kolorze muszą się wyróżniać nowoczesnym, wyrafinowanym krojem sukienki i butów oraz ciekawym zestawieniem ‘industrialnych’ materiałów. Nie jest to więc zwykła mała czarna, ale na przykład asymetryczna sukienka z fakturowanej, metalicznej tkaniny, do której zakłada się lakierowane buty i torebkę z chropowatego, matowego materiału.
Wykorzystać można i inne kolory, pod warunkiem, że są to barwy chłodne, intensywne, kojarzące się z surowym minimalizmem. Dobry będzie na przykład ciemny fiolet, kobalt, chłodny turkus, lodowy błękit, zimna czerwień.
Atrakcyjne hologramy
Prawdziwym hitem karnawałowej mody są sukienki hologramowe oraz wszelkie dodatki w tym stylu. Hologramowa kreacja jest wyjątkowo oryginalna, bo ciężko jednoznacznie określić jej kolor – odcień zmienia się w zależności od światła i ułożenia materiału. Hologramowe sukienki koktajlowe to bardzo prosty sposób na prawdziwie futurystyczną kreację, niemniej trzeba mocno uważać, by nie przesadzić z kiczem. Pierwsza rzecz to fason – hologramowa sukienka musi być prosta i niezbyt obcisła. Druga ważna kwestia to dobór akcesoriów. Unikamy nadmiaru metalicznych dodatków, zastępując srebro i złoto lekko błyszczącą, czarną skórą, aczkolwiek paznokcie wolno pomalować holograficznym lakierem, najlepiej w zupełnie innej tonacji kolorystycznej.
Hologramy fantastycznie łączą się z tradycyjnymi, eleganckimi materiałami, zwłaszcza szyfonem, który doda stylizacji lekkości – może to być na przykład biała, szyfonowa narzutka albo lekka, jedwabna koszula założona na sukienkę bez rękawów.
Komu ten styl pasuje?
Futurystyczne kreacje pasują nie tylko młodym kobietom – to styl dobry w każdym wieku, choć oczywiście wiele zależy od doboru fasonów. Starszym kobietom styl futurystyczny służy o tyle, że wykorzystuje chłodne, spokojne barwy, które są zdecydowanie lepsze dla dojrzałej cery niż klasyczna czerń. Świetne będą na przykład sukienki w odcieniu metalicznego fioletu, lekko błyszczącego kobaltu, patynowej zieleni, a przy wyrazistej urodzie sprawdzi się połączenie bieli ze zgaszoną czernią.
Natomiast gdy chodzi o krój, to warto stawiać na uwspółcześnioną klasykę, bo takie fasony gwarantują elegancję i jednocześnie odmładzają. Dojrzałe kobiety śmiało mogą sięgać po sukienki o geometrycznej formie, najważniejsze jest po prostu, by krój kreacji nie podkreślał mankamentów figury, lecz umiejętnie je tuszował, na przykład nowoczesnym marszczeniem lub nietypowo naszytą falbaną.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.