Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2013-10-18

Skąd pochodzą rękawiczki?

Można jeszcze mówić o rękawiczkach roboczych, ale te nie są zaliczane do modowych dodatków do strojów. Kreacje wieczorowe z rękawiczkami wyglądają wyjątkowo elegancko i przyciągają uwagę. Czy wiemy, skąd pochodzą rękawiczki i jak noszono je w dawnych czasach?


Kiedy powstały rękawiczki?


Prawdopodobnie już w starożytnym Egipcie noszono rękawiczki, ale nie ze względów estetycznych, ale higienicznych. Egipcjanki dzięki rękawiczkom mogły skutecznie dbać o urodę swoich dłoni. Wówczas na nasmarowane mazidłami dłonie zakładano cienkie, jedwabne rękawiczki. Był to dodatek niezbędny dla każdej kobiety dbającej o kondycję swojej skóry na dłoniach. Również Grecy korzystali z rękawiczek, ale miały one wymiar praktycznej ochrony przed poparzeniami.


Estetyka rękawiczek


W średniowieczu diametralnie zmieniło się postrzeganie rękawiczek, ponieważ stały się one wymaganym dodatkiem do eleganckich damskich strojów. Kobiety musiały wręcz nosić rękawiczki do długich sukien balowych, aby wyglądać stosownie na balach wydawanych przez koronowane głowy na zamkach. Rękawiczki w XII wieku stały się na europejskich dworach synonimem elegancji. Rękawiczki traktowano również jako talizman. Dama mogła podarować rękawiczkę swojemu rycerzowi, w akcie oddania, a ten również na polu bitwy nosił ją ze sobą. Rękawiczki w tamtym czasie zdobione były diamentami i rubinami, a wykonywano je z naturalnego, szlachetnego jedwabiu.

 

Najbardziej do propagowania w Europie rękawiczek przyczyniła się Francja, która produkowała tekstylne i koronkowe rękawiczki. W czasach panowania Ludwika XIV każda dama we Francji, jak i poza nią, musiała posiadać rękawiczki. W XVI i XVII wieku rękawiczki były w garderobie każdej kobiety, a wyjście bez nich z domu, choćby w odwiedziny do sąsiadki, traktowano jako wielki nietakt. Panie do każdej sukni mogły mieć inny rodzaj rękawiczek – dłuższy lub krótszy.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 33852 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Super
2024-03-01
Sukienki bardzo ładne i trzymające rozmiar w zgodzie z tabelą rozmiarów .Polecam ten sklep .Bardzo szybka obsługa .
pixel