Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać, by wypaść dobrze?
Ubiór mówi o nas bardzo wiele
To jak wyglądamy często może pomóc podjąć decyzję o tym, czy otrzymamy pracę, czy nie. Nasz wygląd zewnętrzny może także mówić o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Dlatego wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną zwróćmy uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które będą dla nas korzystne i zwiększą nasze szanse.
Pierwsze wrażenie jest tylko jedno
Według badań podczas pierwszego spotkania z pracodawcą w 56 procentach liczy się dla niego nasz wygląd zewnętrzny. Reszta to tonacja głosu i treść tego, co mówimy. Dlatego też musimy zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, by dzięki temu zakwalifikować się do ewentualnych kolejnych etapów rekrutacji lub otrzymać wymarzoną pracę.
Dobry wygląd zewnętrzny to sztuka manipulacji i silny kanał komunikacji. Nasz strój to nasza wizytówka, prezentująca nasz indywidualizm i profesjonalizm w danej dziedzinie. Musimy wyglądać godnie oraz przekonywująco, okazując tym samym szacunek wobec pracodawcy.
Jak dostosować się do sytuacji?
Zanim wybierzemy odpowiedni strój musimy pomyśleć o jakie stanowisko się ubiegamy i jaki charakter będzie miała nasza praca. Inaczej bowiem ubierzemy się aplikując jako barman lub barmanka, inaczej jeśli interesuje nas praca w biurze.
-
Firma może być tradycyjna: banki, kancelarie adwokackie, firmy ubezpieczeniowe, rachunkowość i księgowość. Wtedy konieczny jest elegancki strój, którym okażemy szacunek wobec firmy.
-
Coraz więcej na rynku pojawia się nowoczesnych firm, najczęściej są to agencje reklamowe, interaktywne, czy lokale rozrywkowe. Wtedy atmosfera jest nieco luźniejsza, co nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na dużo więcej.
Musimy znać charakter i kulturę w firmie, w której chcemy rozpocząć pracę.
Ubiór – jak wyglądać schludnie i elegancko?
-
Koniecznie prezentujmy się jako osoby czyste i z klasą. Dobrze jest wcześniej znać standardy panujące w firmie odnośnie ubioru, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości zdecydujmy się na tradycyjny dress code. Jeśli źle dobierzemy swój strój sprawimy, że nie tylko my będziemy czuć się niekomfortowo, ale także możemy urazić pracodawcę.
Propozycje stroju
-
Zdecydujmy się na kolor granatowy, beżowy, brązowy lub czarny. Strój powinien być jednolity, wykonany z dobrej jakości materiałów. Jeśli chcemy założyć garsonkę, wyrzekajmy się koloru czerwonego – jest to barwa dominująca i agresywna, może spowodować odwrotny skutek, niż zamierzamy.
-
Najlepszym wyborem będzie spódnica ołówkowa, sięgająca co najmniej do kolan. Jeśli nasza figura nie pozwala nam na założenie dopasowanej spódnicy, wybierzmy inny model, ważne jednak, aby nie była krótsza niż do kolan – taka długość jest niedopuszczalna i uważana za nietaktowne posunięcie.
-
Decydując się na założenie spodni, wybierzmy te o prostym kroju i pasujące do żakietu. Jedyną ozdobą w tym wypadku może być delikatny skórzany pasek.
-
Pod żakietem musi znajdować się bluzka lub koszulka. Wybierzmy tą w jasnych delikatnych kolorach, która dopełni naszą stylizację, jednocześnie nie skupiając na sobie uwagi. Pamiętajmy, aby materiał nie był prześwitujący i pognieciony. Unikajmy dekoltów, falbanek, czy żabotów – takie udziwnienia nie są mile widziane w profesjonalnych firmach.
-
Obowiązkowym elementem stroju są rajstopy lub pończochy. Musimy dobrać naturalny, cielisty kolor, by nie wyglądać komicznie w zbyt bladych lub opalonych rajstopach, w stosunku do reszty ciała. Pończochy będą dobrą opcją na lato, jednak musimy je prawidłowo założyć, aby nie wystawał pasek lub nie zsunęły się podczas rozmowy.
-
Buty powinny być na średnim obcasie i dopasowane kolorystycznie do reszty ubrania. Musimy mieć zasłonięte palce oraz piętę. Nie zakładajmy zbyt wysokich obcasów, bo może to być odebrane niejednoznacznie. Jeśli nie lubimy chodzić w obcasach załóżmy eleganckie baleriny, najlepiej lakierowane.
-
Nie przesadźmy z makijażem – powinien być delikatny i lekko podkreślający naszą urodę, a nie dominujący i krzykliwy.
Często w ostatnich latach spotykamy ludzi decydujących się na business casual, czyli połączenie wygody i swobody z dobrym wizerunkiem i wiarygodnością. Styl ten opiera się na wybraniu spódnicy lub spodni odmiennych od żakietu, zamiast którego możemy wybrać sweter z ciemnej dzianiny. Na górę bluzka koszulowa, a na stopy płaskie buty.
Jakie błędy najczęściej popełniamy?
Zdarza się, że wybieramy stroje w bardzo intensywnych kolorach, a także wzorach, nie mówiąc już o odważnych fryzurach i mocnym makijażu. Niezwykle drażniący jest także mocny zapach perfum, którymi psikamy się na potęgę myśląc, że spodoba się do przyszłemu szefowi.
Wielkim błędem jest założenie głębokiego dekoltu, czy zbyt krótkich spódniczek. Daje to do zrozumienia, iż nie traktujemy przyszłej pracy poważnie, lub pomyliły nam się zadania do wykonania.
Nie możemy też wyglądać jak choinka – nadmiar biżuterii spowoduje, że będziemy wyglądać komicznie i tandetnie, a nie elegancko. Wystarczy jeden pierścionek i delikatne kolczyki, lub zamiast tego skromny wisiorek.
Jeśli mamy zadbane stopy, a na dworze jest ponad 30 stopni, trudno o chodzenie w pełnych butach. Jeśli jednak temperatura nie jest zbyt wysoka lub nasze stopy nie wyglądają zbyt efektownie, założenie odkrytych butów będzie drogą w jedną stronę.
Zakładając pełne buty obowiązkowo musimy mieć rajstopy, natomiast mając odkryte palce lub piętę – absolutnie. Będziemy wyglądać komicznie i odpadniemy na samym starcie.
Niewymuszona elegancja
Na rozmowie kwalifikacyjnej musimy czuć się przede wszystkim dobrze i swobodnie. Nie możemy się „przebierać” za kogoś, kim nie jesteśmy – i tak to wyjdzie w pierwszych dniach pracy. Poza tym doświadczony pracodawca od razu to dostrzeże i nie nabierze zbyt dobrego zdania o takiej osobie.
Stylizacja ma wyrażać klasę, kompetentność i profesjonalizm. Jeśli nie śledzimy najnowszych trendów mody lub nie interesujemy się nią za bardzo postawmy na klasykę. Pamiętajmy, aby strój pasował do naszej figury – najważniejsze jest nasze samopoczucie i samozadowolenie z siebie.
Pamiętajmy, aby ubranie było uprzednio wyprasowane. Nasze paznokcie muszą wyglądać schludnie i estetycznie, nie malujmy ich na intensywny kolor. Miejmy w torebce mały antyperspirant, który może przydać się w sytuacjach stresowych.
W kwestii perfum, oczywiście w odpowiedniej ilości, lepiej zdecydować się na nieco cięższe zapachy. Dlaczego? Ponieważ według badań przeprowadzonych przez psychologów takie zapachy sprawiają wrażenie dojrzalszej i bardziej zdecydowanej osoby.
Zwróćmy uwagę na nasze buty. Wiele kobiet decydując się na obcasy zapomina o zdartych fleczkach lub zwykłym wyczyszczeniu obuwia. Przygotujmy je sobie odpowiednio wcześnie, by nie stresować się dodatkowo na ostatnią chwilę.
Nie bierz swojej ulubionej torebki, jeśli jest duża i kolorowa. Mała, koktajlowa torebka lub kopertówka także nie będzie odpowiednia. Znajdźmy więc coś pomiędzy w stonowanym kolorze.
Nie nastawiajmy się na to, że naszym pracodawcą będzie mężczyzna i dostaniemy pracę dzięki pięknej figurze i skąpemu strojowi. Wręcz przeciwnie – jest to niesmaczne i odrzucające dla poważnych osób, przez co możemy być skreślone w branży raz na zawsze.
Wybierając się na rozmowę zimą załóżmy długi płaszcz lub elegancką kurtkę. Sportowy styl jest tu niewskazany, poza tym nie będzie pasował do naszej stylizacji.
Współczesne trendy
Niewątpliwie czerń i biel dominują wśród eleganckich stylizacji, które wybieramy na rozmowę kwalifikacyjną. Te barwy tworzą nieśmiertelny business look, który jest niezwykle uniwersalny i pasuje na wiele okazji.
Tegoroczni projektanci nie mogli ominąć tego tematu. W biel i czerń zagłębiła się Victoria Beckham, uchodząca za projektantkę ubrań z prawdziwą klasą. Niegdyś to Coco Chanel stale promowała te kolory, w tym sezonie jej śladami poszedł także Karl Lagerfeld.
Nieskazitelna biel to w tym sezonie wizytówka takich domów mody jak Michael Kors, czy Lacoste oraz Blumarine. Jest to dobra propozycja, jeśli wybieramy się na rozmowę o pracę w trakcie lata, możemy jednak dobrać do takiej stylizacji dodatki w innych, stonowanych kolorach. Czerń to domena Roberto Cavalli, Alexandra Wang oraz Salvatore Ferragamo.
Bibliografia:
1. http://praca.wp.pl/title,Sukces-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-Zacznij-od-ubrania,wid,14925860,wiadomosc.html
2. http://www.wiedenczycy.info/zdrowie-i-uroda/co-przestrzegac-i-jak-sie-ubrac-na-rozmowe-o-prace/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.