Pomysł na modny strój w marynarskim stylu
Sukienka z oryginalnym nadrukiem
Klasyczne, marynarskie wzory jak kotwica czy koło sterowe można zastąpić bardziej nowoczesnym nadrukiem. Sukienka może być na przykład biała, z graficznym rysunkiem przedstawiającym żaglujące łódeczki, albo błękitna, z motywem fal i lamówkami z drobnych, kontrastowych muszelek. Kolorystyka też jest nieco inna – zamiast klasycznej bieli, czerwieni i granatu mamy na przykład neonowy błękit i łososiowy róż przełamany mleczną bielą.
Sukienka ma prosty krój, jest długa do kolan, z dekoltem w kształcie serka. Mimo oryginalnego printu prezentuje się elegancko, więc pasuje także do stylizacji wizytowej – dokładamy do niej białe, nowoczesne akcesoria inspirowane klasyczną modą marynarską. W casualowych zestawach można pozostać przy bieli, ale dodatki mają wymyślniejszą formę, jak na przykład duża, trapezowa torba z neoprenu, klapki stylizowane na rybackie sandały, duże okulary przeciwsłoneczne z cieniowanymi szkłami, kolczyki w kształcie krabów.
Nowoczesna bluzka w paski bretońskie
Klasyczna bluzka bretońska jest z dzianiny, dopasowana do ciała, z owalnym dekoltem i prostymi, krótkimi rękawami. Warto nieco zmodyfikować ten fason – bretońskie paski są nieco szersze albo bluzka ma asymetryczny krój, ozdobną listwę na biodrach lub modne, kimonowe rękawy.
Bluzkę w paski można nosić w różnych zestawieniach. Nawiązujące do klasyki będą połączenia z bielą, przy czym warto tu sięgać po fasony nowoczesne, jak kuloty, trapezowa spódnica midi zapinana na metalowy suwak, kopertowa mini z ukośnie ułożoną zakładką, szorty z eleganckimi mankietami. Nowoczesne są też białe klapki oraz lakierowana torba na ramię.
Atrakcyjnie wyglądają połączenia pasków bretońskich z jasnym beżem, niezależnie od tego, w jakiej wersji kolorystycznej jest ten klasyczny wzór. Beż świetnie prezentuje się na letnich fasonach retro, jak torebka robiona na szydełku, spódnica z kontrafałdą, spodnie cygaretki. Stylizację można uzupełnić nowoczesnymi metalikami, jak srebrne klapki na słupkach czy ekstrawagancka, złota czapka z daszkiem.
Jeszcze inny pomysł to paski bretońskie z kwiatami. Bretoński motyw traktowany jest często jako neutralne tło, dlatego nawet te ekstrawaganckie, wielobarwne printy dobrze do niego pasują i tworzą razem oryginalny, wakacyjny zestaw. W kwiaty może być zwiewna, rozkloszowana spódnica maxi albo szerokie, długie spodnie z szyfonu. Fasony dopasowane do ciała mają print o regularniejszym ułożeniu, a kolory są mniej kontrastowe, jak czerwień z różem czy błękit z zielenią.
Plecione elementy
Do stylizacji marynarskiej warto przemycić akcenty boho i safari. Tym sposobem nieco zmienia się kolorystyka – przeważa biel i beż, zamiast czerwieni mamy ciepły oranż, a granat uzupełniamy kontrastową, oliwkową zielenią. Fasony są klasyczne, czyli na przykład białe rybaczki i bawełniana bluzka z krótkimi rękawami albo koszula safari plus dzianinowa tuba wykończona w talii sportowym ściągaczem.
Dodatki są z modnej, eleganckiej plecionki albo przynajmniej zdobią je niewielkie wstawki z plecionym motywem. Plecionkę mamy więc na torebce, klapkach, pasku w talii, kapeluszu, a dla lepszego efektu każdy z tych dodatków wykorzystuje nieco inny wzór, odcień jednak pozostaje ten sam.
W eleganckiej stylizacji na przyjęcie można pozostać przy plecionych elementach, ale kolory ograniczają się tylko do beżu i bieli. Ubrania nawiązują krojem do marynarskich fasonów, jak sukienka wizytowa z szerokim kołnierzem, spodnie palazzo z dwurzędowym zapięciem na złote guziki, rozkloszowana kreacja z amerykańskim dekoltem wiązanym na szyi.
Dżinsy w biurowej stylizacji
Jeśli w pracy obowiązuje swobodniejszy dress code, to warto w wakacyjnej stylizacji wykorzystać klasyczne, białe dżinsy. Do wąskich spodni zakładamy luźną koszulę w niebiesko-białe paseczki bretońskie – koszula musi być z eleganckiej, nieprześwitującej tkaniny, z przodu wkładamy ją pod pasek spodni albo zaznaczamy talię brązowym, ozdobnym rzemieniem.
Pantofle są w delikatnym odcieniu jasnego złota, wykończone metalowymi kotwicami, albo to pełne, białe espadryle na beżowych koturnach. Pod szyją zawiązujemy apaszkę z żeglarskimi rysunkami, a miejsce skórzanej torebki zastępuje stylowy, pleciony koszyk.
Marynarski klimat można zapewnić także blokowym ułożeniem kolorów, czyli zostają białe dżinsy, koszulowa bluzka ma odcień morskiego granatu, a pantofle na obcasach są z czerwonej, połyskującej skóry. Biżuteria jest ze złota i pereł, w klasycznym stylu.
Czerwone szorty
Marynarskie szorty są z grubszej bawełny, płótna albo lnu. Ich odcień jest nieco łagodniejszy, wpadający w koral lub stonowane bordo. Linię bocznych kieszeni podkreślają czarne guziczki, talia jest lekko podwyższona, z szerokim paskiem zapinanym na metalową klamerkę. Szorty mają długie nogawki, można też sięgnąć po klasyczne rybaczki.
Do czerwonych szortów pasuje biały podkoszulek, bluzka polo, luźna koszula z gniecionej bawełny albo lnu, nowoczesny top z ekstrawaganckim, marynarskim kołnierzem. Stylizację wykańczamy białymi, żeglarskimi slippersami lub espadrylami w niebiesko-białe paski, torba na ramię jest beżowa, ze sznurka lub małych, drewnianych koralików.
Czerwone szorty ładnie wyglądają także w stylizacji monochromatycznej, czyli z bawełnianą bluzką w czerwono-białe paseczki bretońskie z tenisówkami w biało-czerwone groszki. Torebka jest biała, płócienna lub z grubej, matowej koronki, na biżuterii można wprowadzić głębokie odcienie niebieskiego albo energetyczną, słoneczną żółć.
Błękit zamiast granatu
W wakacyjnych stylizacjach granat całkiem dobrze się odnajduje, zwłaszcza gdy towarzyszy mu biel, jeśli jednak wolimy znacznie jaśniejsze, pastelowe kolory, to w marynarskim stroju z powodzeniem można wykorzystać chłodny błękit. W tym odcieniu są marynarskie spodnie albo klasyczna, rozkloszowana spódnica midi z wysokim stanem i podwójnym zapięciem na guziki.
Bluzka jest biała, z kołnierzykiem i kontrastowymi, niebieskimi lamówkami w żeglarskim stylu, nada się także zwiewny top na cienkich ramiączkach wykończony falbaną przy dekolcie, a w chłodniejsze dni cienki, dzianinowy sweterek retro z szerokim, trójkątnym dekoltem i ozdobnym ściągaczem na biodrach.
Sandały są brązowe, w typie rzymianek, torba ma fason casualowy i jest czerwona albo ciemnożółta. Biżuteria podkreśla styl całego zestawu, jak kolczyki w kształcie koników morskich, bransoletka z muszelek, sznur z turkusów i korali.
Biała, rozkloszowana sukienka midi
W marynarskich stylizacjach często pojawia się rozkloszowana spódnica midi, zwykle noszona w komplecie z bluzką w paseczki bretońskie. Stylizacja zyska nowocześniejszy charakter, jeśli wymienimy klasyczną spódnicę na minimalistyczną sukienkę – jest ona długa do połowy łydki, o linii A, dość sztywna, z prostym, gorsetowym topem.
Sukienka jest bez ramiączek, dlatego pod spód można założyć pasiastą bluzkę z łódkowym dekoltem. Druga opcja to cienka, zwiewna koszula w wąskie paseczki, noszona jako narzutka. Dekolt sukienki podkreśla nie naszyjnik, a wąska, czerwona apaszka zawiązana na supełek. Czerwone są też baleriny z ostrymi noskami, a torebka ma klasyczny, kuferkowy kształt podkreślony wąskimi, czerwonymi lamówkami.
Sukienka z granatowej dzianiny
Nowoczesnym fasonem nawiązującym do marynarskiej klasyki jest także granatowa sukienka codzienna z bawełnianej dzianiny. Sukienka jest rozkloszowana, z owalnym dekoltem i na szerokich ramiączkach, a elegancki charakter zapewnia jej biała falbanka na dole i biała listwa w talii, przewiązana jeszcze dodatkowo cienkimi, granatowymi tasiemkami.
Sukienkę o takim kroju nosimy razem z czerwonymi dodatkami w duchu klasycznej elegancji. Sprawdzi się także biel, najlepiej na sportowych, żeglarskich akcesoriach lub na dodatkach retro. Można też wykorzystać jaśniejsze, bardziej jaskrawe odcienie niebieskiego, a biżuteria jest z mocno błyszczącego złota.
Źródło: https://lookiero.co.uk/blog/what-is-nautical-style/
https://www.lizbreygel.com/2021/04/what-is-nautical-fashion-style.html
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.