Najładniejsze stylizacje z błękitną sukienką
data publikacji: 19.10.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Z metalicznym srebrem
Błękit to jeden z tych kolorów, który tworzy idealne połączenie z chłodnym, lekko połyskującym srebrem. Metaliczny połysk sprawia, że srebro odróżnia się od niebieskiego tła, ale kontrast nie jest bardzo duży, dzięki czemu stylizacja jest bardzo zrównoważona, gustowna i przede wszystkim nie pogrubia.
Błękitne sukienki koktajlowe właśnie z dodatkiem srebra prezentują się najefektowniej. Stylizacja jest elegancka, dodaje świeżości i nawet gdy stosujemy tradycyjne fasony, obecność metalicznego srebra gwarantuje nowoczesny wygląd. Można się w takich zestawach trzymać wyłącznie prostych, minimalistycznych form – sukienka ma na przykład krój tuby, buty to proste szpilki z ostrymi czubkami, a torebka jest w fasonie kopertowym. Całość jest niezwykle szykowna i doskonale nadaje się na służbowe kolacje, firmowe przyjęcia czy rodzinne uroczystości jak chrzest albo komunia.
Srebro to jednak nie tylko nowoczesna prostota. Jeśli kreacja ma wyglądać bardziej wieczorowo, zostawiamy metaliczny połysk, ale dodajemy jeszcze jakieś ciekawe formy. Dobrze się tu sprawdzi na przykład stylistyka retro – kolory są na tyle spokojne, że można sobie pozwolić na misternie zdobioną biżuterię, srebrne pantofelki vintage, dekoracyjną torebeczkę ze srebrnym ornamentem albo artystycznym haftem.
Atrakcyjny total look
Błękitne sukienki wizytowe mogą być bazą wyjściową dla efektownej stylizacji monochromatycznej. Błękit nie rzuca się tak bardzo w oczy, dlatego użyty w większej ilości nie wydaje się równie ekscentryczny co czerwony lub czarny total look, ale i tak bez wątpienia robi spore wrażenie.
W stylizacji monochromatycznej trzymamy się dokładnie tego samego odcienia, ale stosujemy różne faktury i fasony. Przykładowo, jeśli szpilki są gładkie i klasyczne, to sukienka musi się wyróżniać krojem – przydatne będą falbany, asymetryczne cięcia, marszczone rękawy, niebanalny dekolt. Z kolei do sukienki o bardzo prostym kroju dopasowujemy ekstrawaganckie sandały, na przykład z licznych, wąskich paseczków, a zamiast zwykłego, gładkiego żakietu zakładamy błękitne krótkie futerko lub skórzaną kurtkę.
Błękit w wydaniu kontrastowym
Pomarańcz leży na kole barw dokładnie naprzeciw koloru niebieskiego – to znaczy, że obie te barwy tworzą idealny kontrast i można je stosować w tej samej stylizacji. W przypadku błękitu ta zasada również obowiązuje, choć trzeba rozważnie dopasowywać odcienie. Do błękitu bardzo bladego i rozwodnionego najbardziej pasuje pomarańcz jasny, zgaszony, np. kolor dyniowy, przy bardziej nasyconym błękicie lepiej wygląda oranż jaskrawy. Natomiast neonowy pomarańcz idealnie komponuje się z mocnym, lodowym błękitem.
Jak połączyć te kolory w zgrabną całość? Najlepszy efekt daje jeden wyrazisty dodatek w odcieniu pomarańczu. Mogą to być buty – wtedy torebka jest błękitna albo granatowa. Przy pomarańczowej torebce decydujemy się na pantofle nude albo błękitne szpilki w identycznym odcieniu co sukienka. Beżowe, neutralne akcesoria dokładamy również wtedy, gdy błękitna sukienka pojawia się w komplecie z pomarańczowym żakietem.
Więcej pomarańczowych akcesoriów można zastosować przy rozkloszowanej sukience maxi. Błękit zajmuje tu bardzo dużą powierzchnię, dlatego oranż może się pojawić w dwóch, trzech różnych miejscach, a i tak nie przytłoczy sukienki. Idealne są akcesoria dość delikatne, romantyczne albo w stylu boho, z kolei przy bardziej masywnych dodatkach, jak szeroki, gorsetowy pas w odcieniu oranżu, stylizację powinno się uzupełniać neutralnym beżem.
Z koralową czerwienią
Kontrastowa, ale dużo spokojniejsza, będzie stylizacja wykorzystująca połączenie błękitu z koralem. Jasna, chłodna czerwień doskonale się łączy z bladym odcieniem niebieskiego, i inaczej niż przy pomarańczu, nie trzeba się tu ograniczać do pojedynczych dodatków.
Błękitne sukienki wyjściowe bardzo ładnie wyglądają w otoczeniu samych koralowych dodatków, lecz wskazana jest tu różnorodność w doborze ich form. Jeśli proste buty, to wymyślna torebka – można na przykład połączyć styl nowoczesny z fasonem retro. Nawet w stylizacji minimalistycznej staramy się unikać dodatków, które wyglądają jak z jednego kompletu – zapewnić to może na przykład inna faktura materiału, dzięki czemu, mimo prostych, podobnych form, akcesoria wyraźnie różnią się między sobą.
Koral warto połączyć ze srebrem, co nada stylizacji bardziej wieczorowego charakteru. Dobrym rozwiązaniem jest ciekawa biżuteria łącząca koralowe kamienie z ozdobnym srebrem albo po prostu modny zestaw złożony ze srebrnych szpilek i koralowej, geometrycznej kopertówki.
Z ciemną zielenią
Kolory z podobnej palety barw też potrafią stworzyć zestaw przykuwający uwagę. Tak jest właśnie w przypadku błękitu i zieleni, które tworzą bardzo oryginalną, wyrafinowaną kompozycję. Oczywiście, zieleń nie może się za bardzo zlewać z błękitem, dlatego wskazane są odcienie ciemniejsze, jak zieleń szmaragdowa albo świerkowa. Powstaje ciekawy kontrast, zupełnie inny od połączenia błękitu z oranżem, ale nie mniej efektowny – jest on przy tym na tyle łagodny, że doskonale sprawdza się w stylizacjach służbowych i formalnych.
Do błękitnej sukienki można założyć zielone, zamszowe szpilki i szmaragdową biżuterię, w innej wersji mamy dużą, świerkową torebkę i wąski, zielony paseczek z metalową klamerką. Warto przemycić do takiego stroju odrobinę chłodnego, jasnego złota lub starego srebra – to podkreśli oba kolory i doda kreacji szyku.
Ciemna zieleń to świetna alternatywa dla czerni – mamy ciemne dodatki, ale nie tak mocno odcinające się od sukienki jak klasyczna czerń. To idealne rozwiązanie dla kobiet z nadwagą, które chciałyby założyć jasną sukienkę, ale niezbyt podobają się im dodatki neutralne i wolałyby jakiś bardziej zdecydowany kolor.
Z pudrowym różem
Romantyczną, odmładzającą stylizację uzyskamy dodając do błękitnej sukienki inny pastelowy kolor: pudrowy róż. To wyjątkowo atrakcyjne połączenie, lecz uwaga – w stylizacjach opartych na pastelowych kolorach nie należy przesadzać ze zwiewnymi, delikatnymi fasonami. Jeżeli błękitna kreacja jest z lekkiego materiału, ozdobiona falbankami lub koronką, różowe akcesoria muszą być nowoczesne, prócz tego w stroju nie powinno zabraknąć chłodnych, metalowych akcentów – przyda się szeroka bransoleta ze srebra albo metaliczny pasek w talii.
A jeśli to sukienka ma nowoczesny krój? Różowe akcesoria mogą być w tym samym stylu albo dla kontrastu trochę bardziej romantyczne. Warto korzystać z fasonów vintage, które nie wyglądają tak dziecinnie, lecz przykuwają wzrok niebanalną formą i staroświeckimi zdobieniami. Nazbyt romantyczny charakter błękitno-różowej kreacji przełamią też dodatki białe, dlatego przyda się w takim stroju choć jeden akcent w odcieniu bieli.
Biało-czarne printy
Jeśli chodzi o biel, to można ją też wykorzystać do rozjaśnienia czerni. Błękitna sukienka nie zawsze wygląda dobrze w otoczeniu czarnych akcesoriów, zwłaszcza gdy kreacja jest dość cienka i lekka, a dodatki wyróżniają się masywną formą. Ten niekorzystny odbiór czerni można jednak zmienić wprowadzając do stylizacji większą ilość bieli.
Idealnym uzupełnieniem dla błękitnej sukienki są dodatki w biało-czarne wzorki. Pasować będzie klasyczna szachownica, pepitka, paski zebry, białe kwiatki na czarnym tle, orientalne czarno-białe ornamenty, motywy abstrakcyjne, wzór Paisley – nada się tak naprawdę każdy biało-czarny deseń, dobrze jednak, by kolorem wiodącym takiego wzoru była biel, a nie czerń. Dwukolorowe wzory można stosować na kilku dodatkach, choć lepiej, by nie było to dokładnie to samo – jeśli buty są w paski zebry, szukamy torebki w groszki albo wybieramy biały model z czarnymi lamówkami.
Wolno też do bieli i czerni dołożyć jeszcze jeden, bardzo żywy kolor – przykładowo, gdy torebka jest w pepitkę, pasować będą szpilki w odcieniu neonowego różu, a do pantofli w biało-czarne paski świetnie nadaje się modna, żółta torebka.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.