Najciekawsze kreacje w stylu glamour
Nie czas na skromność
Glamour jest ewidentnie w opozycji do ponadczasowego minimalizmu. I zupełnie inaczej niż ów minimalizm budzi emocje. O ile proste, klasyczne ubrania są doskonałe na każdą okazję i ratują nas zawsze, gdy nie mamy pomysłu na strój, tak z glamour trzeba być ostrożnym, bo nie jest to stylistyka uniwersalna. Glamour pasuje głównie na wieczór, w ciągu dnia uchodzi tylko wytrawnym stylistkom, które wiedzą, jak wkomponować błyszczące i luksusowe ubrania w codzienny ubiór. Nie jest to także propozycja na strój do pracy, chyba że pracujemy w branży artystycznej, gdzie oryginalność i nietypowe ubrania są jak najbardziej w cenie.
Na pewno też kreacje w tym stylu nie są dla kobiet, które lubią pozostawać w cieniu. Glamour jest po to, by błyszczeć. To styl wybitnie ekstrawagancki i nie ma w nim miejsca na zachowawczość. W stylu glamour nie można się też obawiać łączenia rzeczy pozornie do siebie nie pasujących – to właśnie czas i miejsce na modowe eksperymenty.
Drogo, ale gustownie
Styl glamour jest krytykowany, bo zdaniem jego przeciwników za bardzo skupia się na epatowaniu drogimi ubraniami. Ale w glamour nie chodzi wcale o to, by popisać się metkami od znanych projektantów. Glamour ma ocierać się o przepych, ale wciąż powinien być stylem eleganckim. Szukając inspiracji na wybiegach, warto rzucić okiem na kolekcje np. Givenchy, Balmain albo Alexandra McQueena, które bardzo dobrze oddają ducha tej stylistyki.
W glamourowych ubraniach, nawet jeśli są to klasyczne sukienki wieczorowe, zawsze jest coś, co przykuwa uwagę. Jeśli to czarna, prosta sukienka, to od reszty odróżni ją na przykład szeroki złoty pas, gorsetowa wstawka w talii bądź wąski krawat noszony zamiast naszyjnika. Kreacje wieczorowe kipią złotem i srebrem, są szyte z przepięknych, brokatowych tkanin, koronek i cekinów. Sukienka musi dodawać swojej właścicielce tajemniczości i seksapilu, dlatego nie obejdzie się bez głębokich dekoltów, odważnych rozporków i odsłaniania ciała.
Czerń na ostro
Czarne sukienki wizytowe w wydaniu glamour są krzykliwe, lecz nie przekraczają granic dobrego gustu. Doskonałym przykładem będzie czarna sukienka z baskinką, wykończona szpiczastymi rękawami, które dodatkowo przyozdobione zostały złotymi nitami. Inna propozycja to długa, czarna suknia brokatowa z długimi rękawami, ale z bardzo wysokim rozcięciem wzdłuż uda i gołymi plecami. Bardzo w duchu glamour będzie też sukienka odsłaniająca uda, ale z długim do ziemi trenem, obszytym falbanami. Czarne sukienki mogą być uszyte z różnych tkanin, np. skóry i tiulu albo z jedwabiu i aksamitu – im bardziej nietypowe zestawienie, tym lepiej. Świetnie sprawdzą się też sukienki w całości uszyte ze skóry, bo to materiał idealnie pasujący do tej stylistyki.
Czerń glamour powinna być stylizowana z dużą nonszalancją, choć wszystko jest oczywiście dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Tymi szczegółami są przede wszystkim dodatki. Ekstrawaganckich sukienek nie trzeba tonować spokojnymi dodatkami. Wręcz przeciwnie, stylistykę podkręcają wymyślne akcesoria. Takie jak torebki z wężowej skóry, metalowe puderniczki na łańcuszku, sandały z frędzlami, obroża na szyi, botki z koronki, skórzane rękawiczki.
Eklektycznie
W stylistyce glamour dopuszczalne jest łączenie różnych wzorów i faktur. Na wieczór możemy zestawić sukienki koktajlowe z czarnej koronki z pluszowym płaszczykiem w panterkę, ozdabiając całość dodatkami ze starego srebra. Do panterki pasować może też szkocka krata – niech to będzie na przykład panterkowy żakiet i kraciaste spodnie, plus czarne męskie mokasyny z lakierowanej skóry i złota biżuteria.
Błyszczącą, złotą sukienkę tunikę da się zestawić ze spódnicą w geometryczne wzory, np. w tonacji czerni i bordo. Zaś srebrną, metaliczną spódnicę wieczorową można nosić ze zwykłą, bawełnianą bluzą w czarnym kolorze.
Styl glamour czerpie pełnymi garściami z dawnych epok, które słynęły z rozbudowanych form i kosztownych tkanin, dlatego warto w swoich stylizacjach wykorzystywać wiktoriańskie, bogate kroje, barokowe dekoracje czy też motywy zapożyczone z mody lat 80-tych. Sprawdzą się również nawiązania do stylistyki militarnej.
Imprezowy szyk
Glamourowy zestaw na imprezę powinien mieć przynajmniej jeden błyszczący element. I wcale nie musi to być biżuteria. Błyszczące mogą być na przykład spodnie, w kolorze złota, z obcisłymi nogawkami. Do tego idealna będzie czarna szyfonowa bluzka z gorsetem pod spodem, czarne krótkie futerko i rockowe botki. Zamiast spodni, możemy założyć błyszczącą, srebrną spódnicę, a do niej czarny seksowny top i żakiet z pagonami, o wojskowym kroju, oraz wysokie lakierowane kozaki na szpilce. Do skórzanej sukienki pasować będzie oliwkowy płaszczyk z grubego denimu, wykończony metalicznymi naszywkami, dżinsowa koszula, futrzana kamizelka.
Zawsze dobrze będzie też wyglądać zestawienie czerni z bielą, ale koniecznie w formie bardzo mocnych kontrastów. Złoto może być głównym kolorem wieczorowej stylizacji albo uzupełniać czerń – jeśli jednak ktoś nie przepada za złotem, może je zastąpić innym metalicznym motywem, np. srebrem albo miedzią.
Glam rock dla odważnych
Glam rock to połączenie glamourowego luksusu z rockową stylistyką. Korzenie tego miksu sięgają lat 80-tych, kiedy to muzycy rockowi nie stronili od bardzo kolorowych, wręcz teatralnych kreacji i nadmiaru biżuterii. Uwspółcześniony glam rock w dalszym ciągu wykorzystuje prowokacyjne ozdoby. Do sukienek nosimy ciężką, rockową biżuterię, np. wisiorki z krzyżykami, ćwiekowe bransolety, kolczyki z trupią czaszką. Można też śmiało łączyć luksusowe tkaniny ze skórą i dżinsem.
Glam rock kocha czerń, ale musi być ona ubogacona chociaż jednym kolorowym dodatkiem. Najlepiej takim wyrazistym, jak czerwień, kobalt czy fuksja. Do stylizacji codziennych przydadzą się czarne dżinsy rurki albo legginsy, koniecznie takie z błyszczącym wzorem. Swetry i bluzki luźne, z nadrukiem albo ozdobione metalową aplikacją. W glam rocku najczęściej spodnie są bardzo obcisłe, a góra luźna, do rurek przydadzą się więc męskie podkoszulki, bluzki oversize, szerokie swetry. Natomiast sukienki codzienne i wieczorowe muszą być bardzo seksowne. Sięgamy więc po modele obcisłe i ołówkowe, mile widziane będą także przeźroczyste wstawki przy dekolcie, na brzuchu albo rękawach. Do sukienki nie zakładamy oczywiście żakietu, tylko skórzaną kurtkę albo dżinsową katanę. Plus futerkowy kołnierz zamiast delikatnego szala.
Uzupełnieniem kreacji będą zadziorne pantofle, np. z zamkiem albo z metalowym obcasem, sznurowane botki, motocyklowe kozaki z metalową sprzączką, sandały nabijane ćwiekami. Cokolwiek, byle nie klasyczne czółenka z gładkiej skóry. Te same zasady dotyczą torebek – mają być wyzywające, ciężkie, ozdobione metalowymi detalami, ewentualnie z frędzlami.
Tylko jako akcent
Ekstrawagancki przepych nie jest dla nas? No to można przemycić stylistykę glam pod postacią dodatków, jako uzupełnienie ulubionej klasyki. Rockowe, nieco kiczowate akcesoria świetnie przełamują minimalistyczną nudę. Tradycyjne sukienki wyjściowe nabierają zupełnie nowego charakteru, a cała stylizacja zyskuje pazura. Dodatki, mimo że odważne, wielkie i błyszczące, nie kłują tak mocno w oczy, bo łagodzi je neutralna baza. Całość tylko na tym zyskuje – sukienka nie ginie w tłumie, a dodatki wydają się szlachetniejsze.
Najlepiej w ramach tych połączeń glamour z klasyką wypada biżuteria. Jeśli mamy na sobie zwykłą małą czarną, wolno nam założyć do niej nawet większe ilości złota. Zazwyczaj staramy się ograniczyć liczbę błyskotek, ale w tym przypadku nie musimy wybierać pomiędzy naszyjnikiem a kolczykami, tylko zakładamy i to, i to. Glamourowych dodatków może być dużo, a żeby stylizacja nie wydawała się zbyt przeładowana, wystarczy dobierać biżuterię o prostszej, nieco nowoczesnej formie. Możemy więc do czarnej sukienki założyć szeroką, złotą bransoletę, gruby łańcuch i wiszące, szpiczaste kolczyki, wszystko ze złota. Można też złagodzić nieco błysk biżuterii wstawkami ze skóry, zakładając np. czarny pas z grubymi ćwiekami.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.