Najciekawsze dodatki do sukienek
Klucz dobierania dodatków
W każdym sezonie obowiązują nowe trendy. Raz modne są dodatki delikatne, ledwo zauważalne, innym razem wypada nosić wyzywającą biżuterię. Do niedawna dodatki do sukienki kupowało się w komplecie – wszystko było w tym samym kolorze i takim samym stylu. Dzisiaj takie podejście jest już passé. Akcesoria na jedno kopyto są mało oryginalne i tym samym cała nasza stylizacja wypada słabo. Preferowana jest większa różnorodność, jednak nie chodzi bynajmniej o to, by dodatki kompletować bez żadnego pomyślunku, tylko dlatego, że poszczególne elementy się nam podobają.
Akcesoria do sukienki muszą tworzyć spójną całość. Mieć wspólny mianownik. Może to być kolor – dodatki są w różnym stylu, ale konsekwentnie trzymamy się tego, by miały jednakowy odcień. Lub odwrotnie, wszystko jest jednakowe stylistycznie, ale w odmiennych kolorach. Spoiwem może też być materiał dodatków, czyli na przykład kolczyki i naszyjnik o różnych formach, ale obie ozdoby są zrobione ze srebra.
Dodatki w stylu boho
Boho chic to obecnie jeden z najmodniejszych trendów. Dodatki tego typu są duże i kolorowe, świetnie będą więc pasować do klasycznych sukienek. Długie, czerwone sukienki wizytowe można przepasać szerokim brązowym pasem ze skóry, do białej sukienki z koronki pasować będą bransolety z meksykańskim wzorem, mała czarna zyska unikalny charakter dzięki wielkim srebrnym pierścieniom z turkusem i masywnym naszyjnikom z dużym kamieniem.
Dodatki w stylu boho wykorzystują motywy ludowe i są robione głównie z naturalnych kamieni, metalu, skóry, srebra. Nosimy je nie tylko do wspomnianych klasycznych kreacji, ale także do wzorzystych sukienek.
Zwierzęce motywy
Zwierzęce wzory zaliczane są do klasyki. Zawsze są modne i dodają kreacji nieco pikanterii. Problem w tym, że łatwo z nimi przesadzić i wyglądać kiczowato. Dodatki ze zwierzęcymi motywami dobieramy wyjątkowo starannie. Unikamy tanich akcesoriów, szczególnie gdy chodzi o torebki i buty. Szpilki w panterkę i czarne sukienki koktajlowe to sprawdzony zestaw na wieczorną imprezę – wyglądamy elegancko, ale i nietuzinkowo. Z kolei buty z wzorem zebry fantastycznie wyglądają w połączeniu z czerwoną lub żółtą sukienką. Motywów zwierzęcych nie można łączyć ze sobą, lepiej też unikać tego wzoru na wszystkich dodatkach. Do butów w panterkę dobieramy gładką czarną torebkę i na odwrót. Wyjątkiem jest jednokolorowy motyw wężowej skóry. Jeśli dodatki mają jednolity odcień i wężową fakturę, dozwolone jest zastosowanie tego wzoru na butach i torebce. Dla urozmaicenia stylizacji wybierzmy buty i torebkę w różnych kolorach, np. czerń i brąz.
Motyw zwierzęcy pojawia się także na biżuterii, głównie na bransoletach. Do szykownego wyglądu w zupełności starczy jeden taki gadżet, reszta akcesoriów powinna być gładka.
W stylu pop
Szalona impreza, wyjście z koleżankami, wieczorny spacer – to okazje, podczas których chcemy wyglądać atrakcyjnie, ale niekoniecznie super poważnie. W uzyskaniu takiego efektu pomoże nam biżuteria w stylu pop. Inspiracji poszukajmy w latach 80-tych i 70-tych. To masywne formy, żywe kolory i dużo plastiku. Do czarnej sukienki możemy założyć wielkie, grube bransoletki z tworzywa albo naszyjnik z kamieni o geometrycznych kształtach. Plastik może się łączyć z metalem albo sztywnymi tkaninami. Ozdoby są gładkie lub we wzory, najlepiej mocno psychodeliczne. Do sukienki w kolorze innym niż czarny dopasowujemy biżuterię kontrastową, jednak w sumie kolorów w całej stylizacji nie powinno być więcej niż trzy. Do tego zakładamy gładkie szpilki w soczystych kolorach, np. żółte, różowe, niebieskie.
Z przepychem
Proste sukienki wieczorowe łatwo ożywić strojną biżuterią. Idealna na przyjęcie będzie kolia ze złota lub srebra, w barokowym stylu lub stylizowana na antyki. Przy wymyślnych formach naszyjnika możemy pozostać przy czystym metalu, jednak gdy zależy nam na bardziej kolorowej stylizacji wybierzmy biżuterię z kamieniami szlachetnymi. Do czarnej, białej lub szarej sukni pasuje każdy kamień, do niebieskiej lub błękitnej – topaz, akwamaryna, lazuryt, do czerwonej – rubin, do fioletowej – szafir lub ametyst, do złotej, srebrnej lub zielonej – szmaragd. Uniwersalne są brylanty oraz czarny onyks. Kolie i naszyjniki nosimy do sukien z dużym dekoltem lub do kreacji pod szyję, ale z gładkiego materiału.
Do sukni zabudowanej na górze ozdobnym materiałem nie zakładamy ozdób na szyję, tylko skupiamy się na kolczykach. Niech będą one długie, dekoracyjne, z kamieniami. By podkreślić ich urodę, wskazana będzie fryzura w kok.
Dodatki do wzorzystych kreacji
Sukienka w kwiaty jest sama w sobie dekoracyjna, ale dzięki dodatkom będzie jeszcze ciekawsza. Buty i torebka powinny być gładkie, w jednym z kolorów widocznych na sukience. Załóżmy, że sukienka jest biała, w pomarańczowo-fioletowo-czarne kwiatuszki. Przy takiej kreacji możemy założyć pomarańczowe szpilki i fioletową torebkę oraz delikatny złoty łańcuszek i kolczyki wkręty w kształcie małych kwiatków. Motyw roślin może się pojawić na torebce, wisiorku, ozdobach na włosy.
Do wzorów geometrycznych lub motywów azteckich bardziej odpowiednia będzie biżuteria ostra: metalowy naszyjnik z dużych trójkątów, kolczyki w kształcie złotej kuli, skórzany wisior z wizerunkiem słońca, rockowa kolia z metalu.
Groszki warto zestawić z perłowym naszyjnikiem, czerwonymi koralami, kolczykami w kształcie dużej łezki, pantoflami z kokardą, kuferkową torebką. Sukienki w grochy świetnie komponują się z kontrastowymi kolorami. Do czarno-białej sukienki najlepsze będą dodatki czerwone, turkusowe, zielone lub żółte, do granatowo-białej - żółte oraz czerwone, do czerwono-białej – beżowe i czarne.
Szukamy idealnych kolorów
Nasza stylizacja może być monochromatyczna, czyli wszystkie dodatki są w kolorze sukni. To bezpieczny, ale dość nudny zestaw, a przy mocnych kolorach wręcz irytujący. Sukienka w kolorze fuksji plus takie same buty oraz torebka będą nieprzyjemne w odbiorze i bardzo rzadko się zdarza, że podobny zestaw robi pozytywne wrażenie. Doświadczone stylistki potrafią łączyć ze sobą mocne kolory, zwykle jednak najwłaściwsza jest zasada: jedna dominująca barwa i łagodniejsze uzupełnienie. Zatem, zakładając czerwoną, czarną czy fioletową kreację dobierzmy do niej buty w cielistym odcieniu, na większe wyjście srebrne lub złote. Do pomarańczy bardzo pasują dodatki szare i srebrne. Beżowe buty wydłużą nam optycznie nogi i będą optymalną równowagą do jaskrawej sukienki.
Przy mniej wyrazistych kolorach warto postawić na kontrast. Przykładowo, błękit plus bordo, ecru plus turkus, wanilia plus granat, jasny róż plus fiolet, szary plus szmaragd. Przy czym lepiej jest, gdy to sukienka jest w jaśniejszym kolorze, a dodatki w ciemniejszym. Jeżeli nie podobają się nam zestawienia całkowicie różnych kolorów, wystarczy kontrast w obrębie jednej tonacji. Do pudrowego różu pasuje fiolet albo lila, do niebieskiego błękity i granaty, do pastelowej żółci złoto i odcień miodowy.
Odważniejsze połączenia? Mocny róż i krwista czerwień, neonowa żółć i lila, pomarańcz i ciemny brąz, kobalt i zieleń, czerwień i niebieski.
Na czarno
Najmniej ryzykowne jest założenie czarnych butów i dołączenie takiej samej torebki. To pasuje do każdej sukienki, ale zazwyczaj z takimi dodatkami będziemy wyglądać tylko poprawnie zamiast wzbudzać zachwyt. Czerń jest dobra na oficjalne spotkania i imprezy, na których nie wypada szokować ubiorem. Gdzie chcemy zrobić duże wrażenie, popróbujmy z innymi kolorami.
Co nie znaczy, że czarne szpilki są zawsze mało oryginalne. Czarne buty tworzą atrakcyjny zestaw z białą sukienką, zwłaszcza gdy całość ozdobi się efektowną, wyrazistą biżuterią. Czerń doskonale sprawdza się też w stylistyce glamour, gdy do jasnych, delikatnych sukienek zakładamy czarne rajstopy i właśnie czarne czółenka. Na czerń możemy zdecydować się także wtedy, gdy nasze buty nie mają klasycznego fasonu, tylko posiadają jakiś intrygujący detal, np. są nabijane ćwiekami, mają metalowy obcas i czubek, są stylizowane na starodawne pantofle lub zrobione z grubych, fantazyjnych pasków. Innymi słowy, gdy buty są bardzo ważną ozdobą kreacji.
To samo torebki. Zwykła kopertówka nie przykuje niczyjej uwagi, ale zupełnie inne wrażenie zrobi czarna torebeczka z aksamitu wysadzanego diamencikami lub z naszytymi perełkami, kuferek ozdobiony dużą kokardą, mocno lakierowana duża torba pod pachę, satynowa torebka ze srebrnymi nitami. Im bardziej oryginalny model, tym lepiej dla stylizacji.
Kolorowe paznokcie
Atrakcyjnym dodatkiem do sukienki, o czym często zapominamy, są… paznokcie. Lakier do paznokci może ozdobić naszą kreację tak samo jak buty czy wisiorek. Jeżeli suknia ma wzory, wybieramy jeden kolor z deseniu, szukamy takiego lakieru i nanosimy go na paznokcie – dołożenie dodatkowego odcieniu przyniosłoby niepotrzebny chaos. Do sukienki gładkiej pasują paznokcie we wzorki, np. skóra pytona, aplikacje kwiatowe, naklejone srebrne gwiazdki, dwukolorowe fale. Na wieczór sięgamy po lakiery metaliczne, z brokatem lub o chropowatej fakturze. Na co dzień wystarczą żywe kolory i proste motywy. Ciekawie też wyglądają paznokcie pomalowane na różne kolory, np. w odcieniach tęczy. Takie stylizacje pasują do czarnych i szarych bawełnianych sukienek.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.