Modny fason etui – jak dopasować go do sylwetki?
Jak wygląda fason etui?
Sukienki etui to inaczej sukienki o kroju blisko ciała. Nie jest to aż tak obcisła kreacja jak ołówek czy bodycon, ale efekt daje podobny – w fasonie etui sylwetka jest mocno podkreślona i można dzięki temu uwydatnić największe walory swojej figury. Nie trzeba wcale być zgrabną jak modelka, bo i mniej idealne ciała wyglądają w sukienkach etui naprawdę korzystnie.Wybierając konkretny model należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy jest to na pewno właściwy rozmiar – za ciasna sukienka będzie się po prostu marszczyć i podciągać, a to zawsze źle wygląda, niezależnie od jakości ubrania. Po drugie, liczy się długość sukienki, detale takie jak zaszewki w talii czy kształt dekoltu, obecność rękawów, wzór, tkanina, zastosowane kolory. Wiele da się też zmienić stylizacją, więc i wybór dodatków nie może być przypadkowy.
Brak wcięcia w talii
Brak ładnie zarysowanej talii może się zdarzyć zarówno szczupłej, jak i pełniejszej sylwetce. Ten mankament skutecznie ukryje sukienka etui z kontrastowo rozmieszczonym wzorem w wąskie paski – przez środek biegnie szeroki blok z paskami poziomymi, boki to wstawki z paskami ułożonymi pionowo, a przy ramionach paseczki są lekko skośne. Ta zmiana kierunku sprawia, że wzór tworzy formę klepsydry, czyli właśnie daje wrażenie mocno wciętej w talii.Sukienka w paski jest długa do kolan, bez rękawów, z tyłu zapinana na długi suwak, a jej dekolt ma okrągłą formę, choć przy większym biuście może to być głębszy szpic. Do pasków w neutralnych kolorach warto dołożyć jaskrawe dodatki, ale buty powinny być na wysokich obcasach. Monochromatyczne połączenie sprawi, że nie tylko sylwetka nabierze kształt klepsydry, ale i wyda się optycznie smuklejsza.
Sukienka na drobną figurę
Sukienki etui na szczupłą i niską sylwetkę są minimalistyczne, kończą się nad kolanami, w talii i przy biuście mają ozdobne przeszycia. Dekolt jest owalny, szeroko ułożony, ale z ozdobnym, pionowym rozcięciem. Sukienka jest na prostych, szerokich ramiączkach, fasony na sezon jesienno-zimowy mogą mieć rękawy o długości ¾.Prosty krój ożywia atrakcyjny kolor w rodzaju morskiej zieleni, szkarłatu albo liliowego fioletu. Sukienka z tyłu ma zapięcie na długi suwak, fasony wizytowe mogą mieć dekoracyjną, wąską listwę z drobnymi, perłowymi guziczkami. Jeśli kreacja ma lekko zaokrąglić drobną sylwetkę, przy biuście pojawiają się niewielkie marszczenia, a na biodrach sukienkę zdobią poziomo ułożone pliski.
Sukienka dla gruszki
Figura typu gruszka wyróżnia się tym, że linia bioder jest wyraźnie szersza od linii ramion. Przy takiej figurze często próbuje się zamaskować strojem zbyt masywne, dolne partie ciała, ale warto też przy okazji zwrócić uwagę na smukłą talię. Pomaga w tym sukienka etui z ozdobnym wykończeniem na udach. Kreacja jest dopasowana do ciała, długa za kolano, w talii odcięta i wykończona kontrastową listwą.Na biodrach i udach sukienka wyjściowa ma pionowe rozcięcie – jest ono umieszczone bardziej z boku niż na środku, a jego linię podkreśla kontrastowa lamówka, taka sama jak ta w talii. Rozcięcie jest ułożone kopertowo i częściowo zszyte, a na dole tworzy się niewielki, szpiczasty rozporek. Dekolt jest szeroki, owalny, z dekoracyjnym wykończeniem, a biust modelują specjalne zaszewki.Sukienka nie musi być ciemna, chociaż lepiej jest unikać tych jaskrawych kolorów. Dobre wrażenie robią sukienki wzorzyste, na przykład w drobną, szarą krateczkę, a kontrastowe lamówki są wtedy w stonowanych, neutralnych kolorach.
Sukienka z wyszczuplającym printem
Wzór przyda się również wtedy, kiedy sukienka wizytowa ma wyszczuplić całą sylwetkę. Dopasowana do ciała kreacja ma taliowanie, a na dole jest delikatnie rozszerzana, tak by utworzyć wysmuklającą, trapezową formę. Długość za kolano będzie najlepsza, a ramiączka powinny być szerokie, proste, wykończone cienkimi lamówkami.Dekolt może być głęboki, eksponujący biust, i sprawdzi się tutaj zarówno wycięcie owalne, jak i klasyczny serek. Wzór na sukience jest ułożony pionowo, a najjaśniejsze kolory znajdują się na środku, podczas gdy boki są ciemniejsze – boczne wstawki mogą być lekko poszerzone w talii, dzięki czemu ten jasny blok na środku układa się w kształt klepsydry.Na figurę plus size pasuje także model z rękawami, przy czym powinny być one maksymalnie w wersji ¾, a jeszcze lepiej, jeśli zostaną uszyte z prześwitującej, cienkiej tkaniny, co skutecznie odciąży sylwetkę. Warto też unikać sukienek etui z mocno elastycznych tkanin oraz ciężkich, sztywnych materiałów, które źle układają się na ciele.
Sukienka etui na duży biust
Dopasowane sukienki bywają problematyczne dla figur z dużym biustem, bo mogą ten biust spłaszczać i deformować, przez co zlewa się on z resztą tułowia i sylwetka wygląda grubo. Najważniejsze są więc tutaj zaszewki podkreślające biust oraz talię, albo sięgamy po model z odcinanym gorsetem.Sukienka jest w nowoczesnym stylu, ma po bokach cienkie, modelujące przeszycia, a na biodrach wszyte ozdobne, metalowe suwaki. Może być z ozdobnej tkaniny, na przykład o gofrowej fakturze, przyda się także ładny kolor jak miodowa żółć, koralowa czerwień czy lawendowy fiolet. Sukienka, która ma nie tylko podkreślić biust, ale też zamaskować brzuch oraz biodra, jest z kopertową zakładką biegnącą w poprzek sylwetki, z nowoczesnym zapięciem na srebrny lub złoty zamek.
Fason na wysoką i szczupłą figurę
Wysokie i szczupłe kobiety mogą pozwolić sobie na sukienkę do połowy łydki, bo im taka długość nie zaburzy proporcji ani nie pogrubi nóg. Sukienka na dole ma seksowne rozcięcie, natomiast dekolt jest wykrojony w kształt litery V lub ma oryginalną, asymetryczną linię. Ciekawym rozwiązaniem będą dwukolorowe sukienki wyjściowe, na przykład w szaro-różowe paseczki, z gładkim topem w odcieniu nasyconego fioletu.Korzystnym fasonem jest także sukienka etui bez ramiączek, z wytłaczanej tkaniny. Dekolt jest wykrojony poziomo, żeby jednak nie spłaszczał biustu, sukienka powinna być w tym miejscu lekko usztywniona. Jeszcze inną propozycją jest sukienka mini, z wysoko zabudowanym dekoltem i szeroką, ozdobną listwą podkreślającą talię.
Sukienka etui ukrywająca brzuch
Na figurę typu jabłko dość trudno jest znaleźć odpowiednią sukienkę w fasonie etui, bo właśnie dopasowane ubrania uchodzą za najmniej korzystne. Dobrym wyborem będzie sukienka z lekko obniżonym stanem, której top ma kopertowo ułożony dekolt z szerokim kołnierzem – kopertowa zakładka przecina ukośnie brzuch, przez co talia wydaje się szczuplejsza.Inny korzystny fason to sukienka odcinana nad brzuchem, z pionowymi, krótkimi marszczeniami na wysokości talii. Dodatkowo sukienka ma po bokach wyszczuplające wstawki nadające figurze kształt zbliżony do klepsydry. Wartym zainteresowania fasonem będzie jeszcze sukienka z odważnym dekoltem – jest duże, łezkowe wycięcie na biuście, wykończone kontrastową lamówką, która z jednej strony biegnie skośnie aż do bioder, tworząc w ten sposób wyszczuplającą brzuch linię.
Jak stylizować sukienki etui?
Zawsze przydatnym dodatkiem będzie pasek, bo choć sukienki etui najczęściej mają taliowanie, to z paskiem jeszcze skuteczniej może zaznaczyć proporcje sylwetki. Sukienka etui ma prosty krój, więc pasek może być ekstrawagancki, wyglądający na przykład jak metalowa obręcz albo sznurowany gorset.Żakiet jest jaśniejszy od sukienki, chyba że to model oversize, wtedy odpowiednim wyborem będzie odcień ciemny, o wyszczuplających właściwościach. Te same zasady dotyczą kardiganów – model krótki może być w jaskrawym kolorze, ale długi, luźniejszy sweter jest czarny, brązowy bądź granatowy.Do sukienki etui nie trzeba koniecznie zakładać butów na wysokich obcasach, choć w nich nogi na pewno będą ładniej się prezentować. Krótkie botki, sięgające kostek, muszą być w cielistym kolorze albo dopasowane do rajstop.
Źródło: https://mommysmemorandum.com/body-type-for-sheath-dress/
https://hybridfashion.com/choose-the-perfect-sheath-dress-for-your-body-type/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.