Metaliczne sukienki – idealny wybór na karnawałową imprezę
data publikacji: 02.05.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Komu pasuje metaliczna sukienka?
Zła wiadomość jest taka, że błyszczące tkaniny optycznie pogrubiają, zatem nie jest to model dla kobiet z dużą nadwagą. Panie bardzo szczupłe mogą nosić metaliczne sukienki o nietypowym kroju, przy pełniejszych kształtach wskazane są fasony klasyczne, bez zbędnych detali. Uważać trzeba zwłaszcza na sukienki obcisłe – to pasuje tylko zgrabnym dziewczynom. Najbezpieczniejsze będą sukienki o tradycyjnym kroju, z dopasowanym gorsetem i lekko rozkloszowaną spódnicą. Cienkie, lejące się tkaniny wymagają nienagannej sylwetki, natomiast gdy chcemy zatuszować szerokie biodra albo wystający brzuszek, lepsze będą materiały trochę sztywniejsze, trzymające pożądaną formę.
Patrzmy również na odcień tkaniny. Kobietom starszym oraz chłodnym typom urody pasują sukienki z zimnym, srebrnym połyskiem, z kolei dla kobiety wiosny oraz jesieni odpowiedniejsza będzie kreacja w cieplejszym tonie, np. w odcieniu jasnego złota bądź miedzi. Na większe rozmiary dobierajmy sukienki w kolorach stonowanych i ciemnych, zbliżonych do grafitu.
Neonowe dodatki
Sukienki wieczorowe o metalicznym połysku świetnie sprawdzają się na imprezach klubowych. By kreacja nie wyglądała zbyt formalnie, potrzebne będą wesołe, kolorowe dodatki. W karnawale sprawdzą się neonowe odcienie, np. żółć, turkus albo róż. Tak żywe barwy efektownie komponują się z metalicznym połyskiem sukienki, ale decydując się na podobne połączenie musimy zrezygnować z wymyślnych fasonów – wyróżnikiem kreacji powinien być albo krój, albo kolor.
Neonowe dodatki pasują przede wszystkim do sukienek o nowoczesnym, odważnym kroju. Buty powinny być na wysokiej, cienkiej szpilce, dobrze będą też wyglądać pantofle zakończone metalowym czubkiem lub metalowymi obcasami. Do sukienki srebrzystej idealne będą dodatki w kolorze jaskrawego różu albo cytrynowej żółci, przy złotawym połysku odpowiedniejsze będą żywe odcienie turkusu oraz czerwieni. W neonowej tonacji powinna zostać utrzymana również biżuteria. Pasować będzie na przykład szeroka bransoleta z tworzywa, sztuczne korale, wielkie kolczyki w stylu lat 80-tych. Biżuterii nie może jednak być za wiele, jeden wyrazisty dodatek powinien wystarczyć.
Metaliczna sukienka w otoczeniu neonowych dodatków może zgubić swój urok, dlatego neonowe akcesoria nie mogą się wybijać na pierwszy plan. Po pierwsze, na dodatki wybieramy tylko jeden kolor, przykładowo neonowy róż. Po drugie, neonowych akcentów nie powinno być więcej niż trzy, w przeciwnym razie zdominują one sukienkę.
Klasycznie
Metaliczne sukienki koktajlowe można zaaranżować także bardziej elegancko. Niezbędne są w takiej stylizacji czarne szpilki i czarna torebka, oczywiście w wydaniu wieczorowym. Do sukienki o bardziej skomplikowanym kroju pasować będą klasyczne, pełne szpilki lub proste sandałki wyjściowe, do kreacji prostej dobierzmy buty o wymyślniejszym fasonie, np. sandały z licznych cieniutkich paseczków lakierowanej skóry. W przypadku metalicznej sukienki wieczorowej stosowne są dodatki zarówno matowe, jak i błyszczące, przy czym buty i torebka powinny być z podobnego materiału. Jeśli natomiast zależy nam na bardziej stonowanej stylizacji, wybierzmy buty i torebkę z gładkiej satyny, cienkiego zamszu albo aksamitu.
Prostą sukienkę metaliczną można zestawić z czarnymi dodatkami o fakturowanej powierzchni. Na karnawałową imprezę jak znalazł będzie gustowna, czarna skóra węża albo gruba koronka bądź haft. Tylko znowu, jeśli buty mają wężową fakturę, torebka powinna być utrzymana w podobnej stylistyce. Biżuteria w klasycznym wydaniu powinna być złota albo srebrna, można też pozwolić sobie na kolczyki ze szlachetnymi kamieniami.
Dużo czerni
Czarne dodatki mogą posłużyć do stworzenia nieco mroczniejszej stylizacji. Recepta jest prosta – do metalicznej sukienki zakładamy matowe, czarne rajstopy i czarne botki, ewentualnie pantofle na grubszej podeszwie. Biżuteria, jeśli pojawia się w stylizacji, również powinna być czarna i ciężka, na czarno malujemy też paznokcie u rąk. Zwieńczeniem kompozycji jest czarna skórzana kurteczka.
Tego typu czarne dodatki pasują do wszystkich odcieni metalicznej sukienki, choć najefektowniej wygląda to w połączeniu z przygaszonym złotem, miedzią, ciemnym srebrem wpadającym w fiolet.
Blask totalny
W karnawale metaliczne sukienki wyjściowe bardzo dobrze wyglądają w zestawieniu z innymi błyszczącymi dodatkami. Metaliczny total look świetnie oddaje klimat karnawałowej zabawy, ale trzeba wiedzieć, co z czym zestawiać. Najogólniej rzecz biorąc, trzymamy się tylko jednego odcienia lub stawiamy na kontrasty. Zatem, jeśli metaliczna sukienka mieni się chłodnym, srebrnym blaskiem, takie same muszą być też buty. Jeżeli zaś połysk zapewniają złote płytki, również pantofle powinny być złotawe, o nieregularnej, cekinowej fakturze.
A co z kontrastami? Najtrudniej jest udanie połączyć srebro ze złotem. Żeby wyglądało to atrakcyjnie, faktura i stopień połysku sukienki oraz butów muszą być jednakowe, ponadto, najlepiej wypadają mocne kontrasty. Do złotej sukienki warto założyć szpilki w odcieniu grafitowym, a nie jasnego srebra, do kreacji błękitno-stalowej dobierzmy szpilki w kolorze żywego złota wpadającego w słoneczną żółć. Przy kontrastach kolory powinny być zdecydowane, wyraziste, by metaliczne połyski w różnych tonach nie zlewały się ze sobą.
Biżuteria w takiej stylizacji jest w zasadzie zbędna, chyba że uda się nam dopasować coś w tej samej tonacji. Doskonałe będą kamienie szlachetne, komponujące się kolorystycznie z suknią. Przykładowo, do srebrnej sukienki pasują przeźroczyste kryształki, przy sukience o błękitnym, stalowym połysku można sięgnąć po szafiry, do kreacji w kolorze ciepłego złota nadają się rubiny.
W lodowym klimacie
Sukienki wizytowe o metalicznym połysku mogą być bazą pod chłodną, czystą stylizację. Obowiązuje tu styl minimalistyczny, a więc sukienka o nowoczesnej formie, modny fason butów, kanciasta kopertówka. W stylizacji, poza metaliczną sukienką, nie może oczywiście zabraknąć innych chłodnych akcentów o metalicznym zabarwieniu. Ciekawy efekt zapewni nam srebrna biżuteria o rockowym charakterze, ozdoby z metalu i skóry, kamienie szlachetne w surowej oprawie. Jeśli chcemy wprowadzić jakiś kolor, to idealne będą zimne odcienie błękitu i różu, z ciemnych barw nada się chłodna, butelkowa zieleń, granat, metaliczny fiolet. Do najbardziej oryginalnych dodatków zalicza się akcesoria w odcieniu benzyny.
Gdy sukienka jest złotawa, można ją ochłodzić srebrem lub błękitem, choć teoretycznie ciepłych i zimnych tonów nie powinno się ze sobą łączyć. Interesujące efekty daje też łączenie złotych metali z bielą, szczególnie gdy złoto jest trochę ciemniejsze, nasycone, o miodowym zabarwieniu. Biel i metaliczna sukienka nadają się do stylizacji vintage – zamiast rockowej biżuterii nosimy perły, satynowe torebki i klasyczne białe szpilki.
Liczy się tylko sukienka
Sukienki metaliczne są ozdobą samą w sobie, dlatego warto czasami pozostawić na neutralne dodatki, których jedyną rolą będzie tworzenie tła dla kreacji. Oczywisty wybór w takiej sytuacji to szpilki w odcieniu nude, noszone na gołe nogi lub w towarzystwie cielistych rajstop. Buty nude sprawdzą się zwłaszcza przy kolorowych sukienkach metalicznych, na przykład niebieskich, fioletowych czy zielonych. Dobranie do nich kolorowych butów automatycznie odwraca część uwagi od sukienki, natomiast przy cielistych pantoflach widać przede wszystkim sukienkę, w dodatku beżowe szpilki optycznie wydłużają nogi.
Alternatywą dla cielistych butów są szpilki w odcieniu sukienki, ale całkowicie bez połysku. Do sukni metalicznej o kolorze srebra dobieramy więc buty szare, skromne, bez żadnych ozdób, do sukienki złotej – matowe pantofle w odcieniu miodowym lub musztardowym. Analogicznie postępujemy przy wszystkich innych barwach, czyli do błyszczącego metalicznie turkusu dobieramy matowy błękit, do metalicznego fioletu – matowy fiolet, i tak dalej.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.