Małą czarną zawdzięczamy Coco Chanel
Marka Chanel jest kojarzona z szykiem i elegancją oraz z kreacjami haute couture. Jedną z najsłynniejszych projektantek tego domu mody była Coco Chanel, nazywana również królową paryskiej mody, jako że doskonale znała potrzeby eleganckich paryżanek. To właśnie jej zawdzięczamy tzw. małą czarną - uniwersalną kreację, która pasuje na każdą okazję. Coco Chanel stworzyła niepowtarzalny i charakterystyczny styl, który podbił serca kobiet na całym świecie.
Mała czarna
Sukienka mała czarna obecnie ma różne fasony i niekoniecznie musi być miniówką. Może sięgać do kolan lub połowy uda. Najważniejsze, aby była to czarna sukienka - prosta w kroju, bez żadnych ozdobników w postaci deseniu. Chanel bynajmniej nie była oryginalna wymyślając „małą czarną”, która zadebiutowała na łamach amerykańskiego magazynu Vogue 1 październik 1926 roku i od razu zyskała popularność. Mała czarna tak naprawdę powstała w 1922 roku, kiedy to do swojej oferty wprowadził ją dom mody Patou. Coco Chanel unowocześniła model sukienki „La Garconne”, dzięki czemu powstała sukienka niemalże idealna.
W wersji zaprezentowanej przez Coco Chanel, mała czarna miała długie, wąskie rękawy i niewielki dekolt. Wykonana została z czarnego krepdeszynu. Nieskomplikowany krój pozwalał na powielanie kreacji. Powstało wiele wersji małej czarnej, także w sieciówkach, skąd kobiety pochodzące z różnych sfer społecznych mogły ją kupować.
Sukienka mała czarna może występować zarówno w wersji casualowej, na co dzień, jak i w wersji wieczorowej, z dekoltem, jako sukienka na ramiączkach. Jej dół powinien być bardziej zwiewny, a efekt ten można uzyskać dzięki plisowaniu lub zastosowaniu szerokich falban. Dziś mała czarna powinna znajdować się w szafie każdej eleganckiej kobiety. Prosta, czarna kreacja będzie idealna do pracy, do szkoły, czy na imprezę, albo na spotkania biznesowe, jeśli dołożymy do niej żakiecik lub marynarkę.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.