Lawendowy fiolet – jak dobrze wyglądać w tym kolorze?
data publikacji: 02.09.2020 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Dla każdego typu urody
Lawendowy to jasny odcień fioletu, zaliczany do palety pasteli. Ten chłodny, blady odcień świetnie wygląda na szatynkach i blondynkach w typie letnim, natomiast brunetki powinny szukać nieco ciemniejszego fioletu, nasyconego, z zimnymi tonami. Blondynkom i szatynkom w typie wiosny bądź jesieni pasuje lawenda bardziej zaróżowiona, cukierkowa, ale nie jaskrawa.
Pudrowa albo przybrudzona lawenda dobrze komponuje się z bladą cerą i delikatnymi rysami twarzy, odcienie żywsze wykorzystujemy do podkreślenia wyrazistszej urody. W razie wątpliwości, czy dany odcień lawendy jest dla nas odpowiedni, wystarczy odsunąć ten kolor od twarzy, nosząc go na spodniach, spódnicy bądź butach.
Kolor lawendowy to idealny kolor dla kobiet dojrzałych – starsze panie niezbyt dobrze wyglądają w pastelach, ale lawenda jest pod tym względem wyjątkiem, zwłaszcza gdy wykorzysta się ten kolor w stylu nowoczesnym.
Z bielą
Najczęstszym dodatkiem do lawendowego fioletu jest biel. To bardzo atrakcyjne zestawienie, niezbyt kontrastowe, ale jednak nie tak mdłe jak pastelowy total look. Biel w takim wydaniu powinna być czysta, wyraźnie odcinająca się od jasnego fioletu, jeśli jednak biel nie jest dla nas zbyt twarzowym kolorem, warto ją przełamać romantycznym krojem – mamy na przykład lawendową spódnicę trapezową o długości midi, białą bluzkę z bufiastymi rękawami i sznurowanym dekoltem, i do tego delikatne sandały z cieniutkich paseczków.
Brunetki mogą pozostać przy stylu minimalistycznym – zarówno te lawendowe, jak i białe rzeczy wyróżniają się ostrą, geometryczną formą, dzięki czemu oba kolory stają się bardziej wyraziste. Dla kobiet dojrzałych najlepsze jest połączenie obu tych stylistyk – bluzka jest romantyczna, ale spódnica o nowoczesnym kroju, albo odwrotnie, biały top ma modny, pudełkowy fason, a fioletowa spódnica wykończona jest szeroką falbaną na dole.
Lawendowy fiolet z bielą to połączenie, które nadaje się także na zimę. Jasne kolory podkreślamy grubymi, zimowymi tkaninami – mogą to być na przykład białe dżinsy w komplecie z białym, wełnianym swetrem w romby, fioletowa, wełniana spódnica z kontrafałdą plus biały bliźniak, gruba sukienka z prążkowanej dzianiny i wysokie, fioletowe kozaki z zamszu.
Z neutralnymi kolorami
O ile ciemny fiolet pięknie wygląda w komplecie z czernią, tak odcień lawendowy potrzebuje nieco spokojniejszego tła. Zestawy lawendowo-czarne służą głównie brunetkom, ale i one muszą ostrożnie dawkować ciemne wstawki – najlepsze będą jasnofioletowe, monochromatyczne zestawy z czarnymi dodatkami, jak lawendowy garnitur i czarne botki na szpilkach.
Dla blondynek korzystniejszą opcją jest brąz oraz beż. Wybieramy odcień przypominający naturalny kolor skóry i do tego coś wyraźnie ciemniejszego, dla wzmocnienia stylizacji – zakładamy na przykład lawendowe spodnie kuloty, koniakowe botki na drewnianych słupkach i beżowy pulower. Latem świetnie sprawdzi się stylistyka boho – fioletowe sukienki codzienne łączymy z etnicznymi sandałami, rzemykowym paskiem i zamszową torbą z ozdobnymi szwami.
Szatynki powinny stawiać na błękit, zarówno ten lodowy, mocniej nasycony, jak i odcienie pudrowe, rozmyte, pastelowe. Lawenda i błękit to kolory stonowane i zarazem bardzo podobne do siebie, dlatego można zaszaleć z fasonami – mamy na przykład elegancką, fioletową sukienkę ołówkową i pikowany, błękitny bezrękawnik w stylu sportowym, spodnie dzwony i krótki, plisowany top, asymetryczną spódnicę z ukośnymi przeszyciami oraz sweter wykończony fioletowymi piórami.
Fiolet z dżinsem
Lawendowy fiolet warto połączyć też z dżinsem. Delikatny fiolet ładnie ożywia denimowe ubrania, a ponieważ jest kolorem z tej samej palety co granat czy błękit, stylizacja zachowuje swoje wyszczuplające właściwości – to idealne rozwiązanie, gdy chcemy założyć na przykład dżinsy rurki i dopasowany do ciała kardigan albo denimową spódniczkę mini oraz modną bluzkę koszulową.
Kolory są podobne, ale nie powinny zlewać się ze sobą. Przyda się też obecność innych kolorów z tej samej palety, na przykład lakierowana torebka w odcieniu fuksji, turkusowy naszyjnik albo kobaltowe botki. Elegancki charakter dżinsowego stroju zapewnią akcesoria wzorzyste, z dodatkiem czerni i bieli – to może być na przykład jedwabna apaszka w pepitkę, biały żakiet z szerokim, czarnym obramowaniem, geometryczna torebka w kontrastowe paski.
Szatynki mogą fioletowo-dżinsową stylizację uzupełnić szarościami – nada się wielka, szara torba na ramię albo szyfonowy szalik przetykany srebrnymi nitkami, w sezonie jesienno-zimowym sprawdzi się szara kurtka puchowa lub gruby, wełniany płaszcz z melanżowym wzorem. Blondynki mogą sięgnąć po słodkie róże i ciepłe brązy, koniecznie na ekstrawaganckich fasonach, jak okrągła torebka na szerokim pasku, wykończona grubym, ozdobnym suwakiem, czy brązowe, kowbojskie buty z długimi frędzlami.
Z mocnymi akcentami
Lawendowy fiolet nie jest wprawdzie kolorem neutralnym, ale pasuje do niego bardzo wiele kontrastowych odcieni. Szczególnie dobrze jasny fiolet łączy się z energetycznymi żółciami, pomarańczami i czerwienią – wybieramy odcienie żywe, ale nie neonowe, tak by lawendowy kolor nie został przytłoczony.
Żółć do lawendowego fioletu powinna być dość ciemna, w odcieniu orientalnych przypraw, podobnie pomarańcz. Kolory te najbezpieczniej jest wprowadzać na dodatkach typu torebka czy buty, ale warto poeksperymentować także ze stylizacjami blokowymi – mamy na przykład szafranowe spodnie rurki, beżową bluzkę i długi, lawendowy trencz albo pomarańczową spódniczkę mini z ekoskóry i lawendowy, gruby sweter o luźnym kroju. Ważne jest po prostu, żeby lawendowy fiolet pojawił się na większej powierzchni niż jaskrawy kolor.
Trochę trudniej jest z czerwienią, ponieważ dość ciężko znaleźć odcienie, które idealnie harmonizują ze sobą – czerwień w takim zestawie musi być jasna i chłodna, z niebieskawymi tonami. Czerwień może być uzupełnieniem stylizacji monochromatycznej – zakładamy fioletowy kombinezon, fioletowe szpilki i do tego krótki, czerwony żakiet, albo rozkloszowaną spódnicę midi, kopertową bluzkę i czerwone szpilki.
Stylizacje z mocnymi, energetycznymi akcentami pasują głównie brunetkom i blondynkom, szatynki powinny tworzyć stylizacje, w których jest wyraźna przewaga lawendy, a jaskrawe kolory oddalone są od twarzy.
Z oliwkową zielenią
Bardzo modnym połączeniem jest lawenda oraz oliwkowa zieleń. Oba te kolory muszą być nasycone i do tego podkreślone wyrazistymi fasonami. Ciekawie wypada połączenie stylu militarnego z klasyczną elegancją – mamy na przykład bojówki khaki i lawendowy, kaszmirowy sweterek z szerokimi ściągaczami albo militarną, oliwkową kurtkę i pastelową sukienkę midi o ołówkowym kroju.
Oliwkę z lawendą da się wykorzystać także w nowoczesnych stylizacjach wizytowych – sukienka to oliwkowa tuba z dekoltem w łódkę, buty to ekstrawaganckie, lawendowe szpilki z metalowymi noskami, innym zestawem jest męski garnitur w odcieniu mchu oraz jasnofioletowa, szyfonowa bluzka z efektownym żabotem pod szyją.
Lawendowa sukienka
Na sezon wiosenno-letni polecane są lawendowe sukienki. Ich fason może być dowolny, aczkolwiek najlepsze wrażenie robi nowoczesny romantyzm oraz geometryczny minimalizm – kreacja jest rozkloszowana, z bufiastymi rękawami, ale zamiast falban ma ostro ułożone zakładki, bądź też zwiewna, trapezowa forma przełamana jest szeroką kontrafałdą i sztywnym półgolfem pod szyją.
Lawendowe sukienki wieczorowe wykańczamy srebrem i złotem, brunetki mogą jeszcze dołożyć coś czarnego, jak lakierowany, wąski pasek albo wielki naszyjnik z onyksów. W strojach wizytowych do srebra warto dodać jaskrawy turkus, na przykład na lakierowanych szpilkach, efektownym uzupełnieniem stroju są też geometryczne, wielobarwne wzory, na przykład pantofle w kobaltowo-żółto-pomarańczowe paski.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.