Krótka talia – jak dopasować sukienkę?
Krótka talia – co to znaczy?
Figura wyróżniająca się krótką talią to taka, w której proporcje pomiędzy tułowiem a długością nóg są dość mocno zaburzone. Na pozór może się to wydawać atrakcyjne, bo przecież długie nogi to atut. W rzeczywistości jednak taka sylwetka nie zawsze dobrze się prezentuje, bo jeśli krótki tułów będzie zanadto widoczny, to zamiast długich nóg będzie widać bardzo masywną dolną część ciała, nieproporcjonalną w stosunku do talii, biustu i ramion.
O krótkiej talii mówimy wtedy, gdy pomiędzy obwodem pod biustem a naturalną talią jest odległość mniejsza niż dwie szerokości dłoni. Im mniejsza ta odległość, tym oczywiście poważniejszy problem, bo biodra i uda wydają się grube, mimo że w rzeczywistości są normalnych rozmiarów – po prostu nie współgrają z krótkim tułowiem.
Plusem takiej figury są bez wątpienia nogi, zazwyczaj długie i szczupłe, by jednak ten atut został w pełni wyeksponowany, należy szukać sukienek o określonym kroju. Dobra wiadomość jest taka, że krótką talię da się dość prosto zatuszować, są jednak kroje, których absolutnie powinno się przy takim typie figury unikać.
Podkreślamy biust
Przy krótkiej talii, nawet gdy piersi są niewielkie, zawsze warto je wyeksponować, bo dzięki temu sylwetka nabiera bardziej kobiecych kształtów, a oko mniej się skupia na samej talii, tylko raczej wędruje w stronę dekoltu. W podkreślaniu biustu chodzi przede wszystkim o to, by nie zlewał się on z resztą tułowia, jako że wtedy sylwetka wygląda topornie i jeszcze trudniej jest wyodrębnić z niej talię. Biust wyraźnie odznaczający się od ciała pomaga wydłużyć optycznie tułów, a przy okazji sylwetka zyskuje jeszcze jeden atut. Bardzo ważny jest też oczywiście dobór stanika – musi on idealnie leżeć na piersiach, unosząc je do góry. Przy dużym biuście przyda się do sukienki bardotka albo push-up, koniecznie też sukienka musi mieć doskonale przygotowane zaszewki.
Ostrożnym należy jednak być z krojem empire. Przy krótkiej talii nie jest to najlepszy wybór, ponieważ sukienki wizytowe odcinane pod biustem wydłużają nie tylko talię, ale i nogi, co w tym przypadku niekoniecznie się sprawdzi. Fason empire może być, ale raczej wtedy, gdy sukienka jest krótka, maksymalnie do połowy uda – poprzeczne przecięcie ud sprawi, że nogi wydadzą się trochę krótsze. Można też zastosować zabieg łączenia kontrastowych kolorów – sukienka jest jasna, a do niej zakładamy czarne rajstopy i czarne buty. Druga dopuszczalna opcja to empire w wersji maxi. Kreacje do ziemi mogą być odcinane pod biustem, bo widać tu jedynie zgrabną, smukłą sylwetkę, a nie nieproporcjonalnie długie nogi. Gorset powinien się odróżniać od reszty sukni, np. błyszczącymi zdobieniami.
Jeden kolor
Kroje wydłużające nogi nie będą zagrożeniem, gdy w stylizacji zastosujemy motyw total look. W takim stroju, który jest jednolity kolorystycznie, nie ma żadnych poprzecznych linii, sylwetka jest całością, a to znaczy, że nie widać, gdzie kończy się tułów. Monochromatyczność świetnie sprawdzi się w przypadku długich, posągowych sukni o minimalistycznym kroju – całą sylwetkę spowija jedna płachta materiału i prawdziwej talii nie widać zbyt dokładnie. Takie sukienki wieczorowe koniecznie trzeba ozdabiać wąskimi paskami w kontrastowym kolorze – zakładamy je lekko na biodra, by wydawało się, że właśnie w tym miejscu znajduje się talia.
Total look dotyczy także innych, krótszych fasonów. Jeśli sukienka jest długości mini, zakładamy do niej rajstopy w dokładnie tym samym kolorze oraz buty, które też nie odbiegają swoim odcieniem od reszty stroju. Mając na sobie krótką sukienkę pokażemy nogi, a krótka talia zgubi się w jednolitym bloku kolorystycznym.
Fałszywa talia
Sukienki wyjściowe mogą też być dwukolorowe i właśnie te dwa kontrastowe odcienie pomogą wymodelować odpowiednie proporcje. Świetnie się to sprawdza na długich sukienkach – granica pomiędzy kolorami znajduje się na wysokości bioder, wskutek czego otrzymujemy spódnicę w jednym kolorze oraz top w innym. Oba te bloki kolorów są mniej więcej tej samej wielkości, dlatego cała sylwetka wydaje się zrównoważona.
A gdy sukienka jest krótka? Także można sięgać po model dwukolorowy, przy czym górna część powinna być dłuższa. Inaczej niż przy sukienkach wyszczuplających, krótka talia wymaga wydłużenia tułowia, zatem nie jest potrzebny krótki gorset, ale długi top. Górna część powinna się kończyć przynajmniej kilka centymetrów poniżej talii i najlepiej, jeśli będzie ona w jasnym, żywym kolorze albo we wzory. Krótka spódniczka powinna być ciemniejsza i bardziej stonowana.
Niezapomniane lata 20-te
Sukienki w stylu lat 20-tych pasują nielicznym kobietom, ale właśnie do krótkiej talii nadają się one wyśmienicie. Stylistyka lat 20-tych to obniżony stan, co skutecznie maskuje niewłaściwe proporcje ciała. Sukienki koktajlowe w tym stylu nie pokazują w ogóle talii, zaznaczają jedynie linię bioder, przez co łatwo stworzyć iluzję dłuższego tułowia. Niestety, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich kobiet z krótką talią, bo sukienki z lat 20-tych mogą pogrubiać, dlatego to opcja wyłącznie dla pań, które są szczupłe i przede wszystkim mają wąskie biodra. Jeśli tak, obniżony stan będzie na nich wyglądał fantastycznie, ale gdy krótka talia idzie w parze z przysadzistą sylwetką i krótkimi nogami, końcowy efekt będzie fatalny.
Wygodne tuniki
Tuniki damskie to kolejne rozwiązanie, które bardzo pomaga w maskowaniu krótkiej talii. To fason, który często maskuje talię, dlatego poleca się go paniom z niezbyt szczupłym brzuchem. Maskowanie działa również wtedy, gdy tułów jest zbyt krótki, ponieważ tunika pokazuje sylwetkę jako całość, bez dokładnego zaznaczania miejsca, w którym zaczynają się nogi. To działa i wtedy, gdy nogi są za krótkie, jak i w odwrotnym przypadku. Tyle że przy krótkiej talii lepiej sprawdzą się tuniki, które nie są wcięte w pasie, lecz puszczone są luźno. Jeśli do tuniki zakładamy pasek, to nie w talii, ale niżej, na biodrach. Świetnie wyglądać będą na przykład miękkie, jedwabne tuniki o lejącym się kroju, przepasane nonszalancko na wysokości bioder paskiem z takiego samego materiału.
Tunika może być odcinana, ale nie w samym pasie, a na biodrach – góra musi być lekko zbluzowana. Do tuniki warto założyć legginsy w kontrastowym kolorze.
Poprzeczne paski
Najlepszy wzór do krótkiej talii? Poprzeczne paski. Ten motyw skutecznie wydłuża sylwetkę, a przy tym wygląda ciekawiej niż proste, wąskie linie. Paski mogą być poprzeczne na całej szerokości sukienki albo rozchodzić się symetrycznie na dwie części, tworząc kształt litery V. Taki motyw warto zastosować tylko w górnej części sukienki, właśnie na tułowiu, spódnica zaś może być pokryta paskami poziomymi. Podobny skutek dadzą także skośne linie kroju. Sukienka ma wydłużone boki, tak że jej dolna krawędź nie tworzy linii prostej, ale wygięty do góry łuk. Co taki zabieg daje? Dzięki długim bokom talia optycznie się wydłuża i odzyskuje pożądane proporcje, podczas gdy krótki środek nie przytłacza nóg – wciąż są one długie i łatwe do wyeksponowania. Taki krój powoduje też, że biodra zdają się bardziej zaokrąglone, jest to więc korzystna opcja dla kobiet, które mają chłopięcą sylwetkę.
Właściwe akcesoria
Kropką nad „i” będą rzecz jasna akcesoria. Ich zadaniem jest dodawanie korpusowi centymetrów, a najłatwiej to zrobić dzięki długim, masywnym wisiorkom oraz naszyjnikom wykonanym z grubych, dużych kamieni. Generalnie ozdoby na szyję muszą mieć wydłużoną formę, dlatego rezygnujemy z wąskich, krótkich kolii czy łańcuszków opasujących tylko kark. Także kolczyki muszą być długie. Zamiast apaszki, zakładamy do sukienki długie chustki, koniecznie tak, by rogi spływały luźno w dół, sięgając poza talię.
Sprzymierzeńcem krótkiej talii jest też pasek. Zakładamy go tak, by opierał się na biodrach, a jeśli nosimy go wyżej, to niech opada on wyraźnie w dół, tworząc kształt V.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.