Krótka historia tuniki
Wybierają je kobiety w każdym wieku, ponieważ jest ponadczasowa, a do tego bardzo praktyczna. Jedną z jej największych zalet jest skuteczne maskowanie drobnych niedoskonałości figury. Jednak nie zawsze tuniki występowały w powszechnie znanej postaci.
Starożytne pochodzenie tuniki
Według źródeł historycznych, za twórców popularnej dziś tuniki uznaje się starożytnych Rzymian. Brali oni dwa spore kawałki tkaniny w kształcie prostokąta i spinali je na ramionach solidnymi klamrami. Aby tunika lepiej przylegała do ciała stosowali w talii pasy. Tuniki dzieliły się na męskie i kobiece. Wariant męski był wąski i kończył się na wysokości kolan. Natomiast wykonane z wełny lub lnu damskie tuniki były obszerniejsze i sięgały aż do kostek. Początkowo pozbawione rękawów, z czasem zostały w nie wyposażone. Coraz większą uwagę przywiązywano także do ich zdobień. Bogate hafty, szlachetne kamienie i orientalne, luksusowe elementy sprawiły, że tuniki charakteryzowały najzamożniejszych ludzi.
Historyczne metamorfozy tuniki
Przez wiele lat tunika zaliczana była do powszechnego stroju, którego wygląd co prawda ewoluował. W zależności od materiałów, z których była szyta, czy zdobień, wybierali ją przedstawiciele różnych warstw społecznych. Jednak największy boom na tuniki w czasach współczesnych zanotowano pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Stała się kultowym ubiorem przedstawicielek stylu hippie. W połączeniu z dzwonami oraz kolorowymi, kwiecistymi koszulami stanowiła element ubioru wyrażającego bunt wobec panującego systemu. Kolorowe i bogato zdobione haftami były wyznacznikiem stylu życia na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to nosiły je rozmaite gwiazdy, jak chociażby Mia Farrow czy Marianne Faithful. Obecnie tunika pojawia się najczęściej w postaci pośredniej między sukienką mini a długą bluzką o luźnym kroju. Spotykamy je także w wydaniu bardziej dopasowanym, najczęściej w towarzystwie spodni lub legginsów.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.