Kropki, groszki, koła – komu pasują takie wzory?
Twarzowe kropeczki
Bardzo drobne kropki na ubraniach pasują większości kobiet. Wyglądają świetnie w stylizacjach retro, np. na rozkloszowanych spódnicach nawiązujących krojem do lat 50-tych albo na sukienkach w stylu pin up girl. Ciekawym rozwiązaniem są także ołówkowe sukienki koktajlowe w groszki, dopasowane do figury.
Ubrania w kropeczki to dobry wybór, jeśli chcemy się nieco odmłodzić. To jeden z tych wzorów, które dodają kreacji świeżości, ale w dalszym ciągu prezentują się bardzo szykownie. Najlepiej, gdy bardzo jasne groszki znajdują się na ciemnym tle – odwrotne zestawienie ma dużo bardziej młodzieżowy i sportowy charakter, nie będzie więc to więc odpowiedni wzór na kreację wyjściową dla starszej kobiety.
Jakie kolory?
Kolor groszków warto dobierać do swojego typu urody. Najczęściej pojawiający się motyw to białe kropeczki na czarnym tle, jednak wbrew pozorom nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Przy wyborze kropkowanej kreacji warto postawić na mniej oczywiste zestawienia, np. bieli z turkusem, beżem lub zielenią. Pastelowe odcienie są idealne dla delikatnych blondynek, przy ciemnych włosach i ciemnej karnacji dużo lepiej wyglądają bardzo mocne kontrasty.
Kolor tła dobieramy nie tylko do swojego typu urody, ale i stosownie do okazji. Na wieczorne wyjścia odpowiedniejsze będą barwy ciemne i nasycone. Obok czerni, świetnie sprawdzi się czerwień, fiolet, głęboka zieleń, mocne brązy, granat. Do pracy stosowniejsze będą mniej kontrastowe połączenia, na sukienki codzienne pasują w zasadzie wszystkie odcienie. Warto też pamiętać, że kobietom starszym do twarzy jest przede wszystkim w zestawieniach dość ciemnych. Najbardziej eleganckie jest połączenie białych kropek z granatowym tłem lub groszki czerwono-białe.
Do każdej figury
Zaletą drobnych kropeczek jest to, że można z ich pomocą optycznie wyszczuplić sylwetkę. Nieduże groszki śmiało mogą nosić panie o pełniejszych kształtach, również wtedy, gdy deseń jest utrzymany w dość jasnej palecie barw. Najbardziej wysmuklające są wzory, w których kropki są jaśniejsze od tła, dobrze też wybierać groszki „uporządkowane”, to znaczy takie, które układają się w regularny deseń. Im mniejsze kropki, tym lepiej, chyba że chcemy się optycznie powiększyć. Bardzo szczupłe dziewczyny, którym zależy na dodaniu swojej sylwetce kobiecych kształtów, powinny wybierać większe grochy.
Kropki są też bardzo pomocne przy wyrównywaniu proporcji sylwetki. Jeśli mamy pełne biodra i wąskie ramiona, to w górnej części kreacji kropki powinny być większe niż na spódnicy. I analogicznie, gdy problemem są szerokie, masywne plecy oraz ramiona, wybieramy kreację z dużymi grochami na dole. Groszki mogą się pojawić tylko w części ubrania, np. na samym gorsecie – to dobry zabieg na optyczne powiększenie biustu i wysmuklenie całej sylwetki.
Groszki na wieczór
Czy kropki pasują na większe wyjścia? Owszem, ale musi to być bardzo przemyślana stylizacja. Groszki niezbyt dobrze czują się w towarzystwie innych wzorów i jaskrawych kolorów, dlatego dodatki powinny być raczej skromne i w neutralnych barwach. Do sukienki w groszki zakładamy beżowe, proste szpilki, do tego gładka torebka w kolorze sukienki lub butów. Sukienkę w kropki możemy założyć na wesele, przyjęcie urodzinowe, imprezę w klubie, kolację w restauracji.
Groszki pasują na sukienki wizytowe, jednak lepiej je sobie darować przy wyjściu na wielką, oficjalną galę. W tej wersji nie będą się prezentować zbyt korzystnie, nawet przy bardzo wyszukanym kroju sukni. Można jednak zdecydować się na nieco inny wzór wykorzystujący motyw kropki. Na wieczorowe suknie pasują wielkie, nieco ekstrawaganckie koła, o niezbyt regularnym kształcie. Może to być błyszczący nadruk albo naszyta dekoracyjna aplikacja. Koła nie muszą pokrywać całej sukni, ich obecność możemy zaakcentować tylko w jednym miejscu, np. w rogu spódnicy. Na wieczorowe kreacje wybieramy raczej sam zarys koła, a nie pełne kropki, dzięki czemu ten ciekawy wzór jest tylko interesującym uzupełnieniem, a nie motywem przewodnim, dominującym nad całą stylizacją.
Duże koła
Kropki to niekoniecznie popularne groszki. Nasza kreacja może być ozdobiona kółkami różnej wielkości bądź abstrakcyjnymi okręgami. Taki wzór wygląda bardziej poważnie, dlatego chętnie jest wybierany przez dojrzałe kobiety. Ale uwaga – duże wzory mogą nas optycznie pogrubić. Ekstrawaganckie koła powinny omijać te części ciała, które wolimy ukryć, zatem najlepiej gdy wzór pojawia się tylko przy dekolcie albo blisko krawędzi sukienki. Koła różnej wielkości możemy też wykorzystać do optycznego wymodelowania sylwetki. W pobliżu talii i na biodrach kółka powinny być mniejsze, natomiast przy biuście oraz w pobliżu kolan wzór może już być bardziej wyrazisty.
Groszki na biurowym ubraniu
Grochy w swojej klasycznej odsłonie nadają się jako wzór do pracy, jednak nie powinny zdominować całej kreacji. Polecanym zestawem jest wzorzysta sukienka z żakietem w jednolitym kolorze – całość powinna być utrzymana w stonowanej kolorystyce. Gdy obowiązuje nas w biurze bardzo formalny strój, a koniecznie chcemy założyć do pracy groszki, wybierzmy gładki kostium i wzorzystą bluzkę. Dzięki temu kropki nie będą tak mocno rzucać się w oczy, bo idąc na spotkanie czy rozmawiając z klientami mamy na sobie żakiet lub marynarkę, więc wyrazisty wzór zostaje schowany pod innymi ubraniami. Pamiętajmy też, że bluzka w grochy, jeśli nosimy ją do biura, nie może być w krzykliwych, jaskrawych kolorach. Sam kropki również nie powinny być za duże.
Fason i kolor
W przypadku groszkowych wzorów liczy się nie tylko sam deseń, ale również fason i kolor ubrania. Drobne kropeczki to raczej dziewczęcy wzór, jeśli więc nie chcemy w takim ubraniu wyglądać mało poważnie, postawmy na klasykę. Pastelowe kropeczki w połączeniu z gorsetową, rozkloszowaną sukienką pasują raczej młodym dziewczynom, dojrzałe kobiety powinny wybierać proste kroje i bardziej stonowane barwy. Nawet bardzo wesoły wzór będzie się prezentował dostojnie, gdy pojawi się na przykład na ołówkowej spódnicy albo eleganckiej sukience z baskinką. Powagi groszkom i kołom dodają też oczywiście ciemne kolory. Najbardziej efektowne są połączenia bieli z czernią, granatem lub czerwienią – taki deseń pasuje nawet na oficjalną okazję.
Nie przesadzić z ilością
Rzadko kiedy wyglądamy korzystnie ubrane w groszki od stóp do głów. To dobre przede wszystkim dla młodszych kobiet i tylko na wybrane okazje, jak wyjście na randkę czy nieoficjalna impreza ze znajomymi. Zwykle jednak groszki powinno się ograniczać do jednej części garderoby i bynajmniej nie musi to być ubranie najbardziej rzucające się w oczy. Stylizacje wykorzystujące kropki bardzo często ograniczają się wyłącznie do wzorzystych dodatków, czyli butów lub torebek w groszki, apaszek w duże kropki, oryginalnej biżuterii w koła. Właśnie w otoczeniu gładkich, jednolitych kolorystycznie ubrań groszkowy detal od razu przykuje uwagę i nada stylizacji oryginalności.
Kiedy zaś nie interesują nas dodatki w groszki, ale kropkowane ubrania, też postarajmy się ograniczyć ilość tego wzoru do niezbędnego minimum. Jeśli sukienka jest cała w groszki, to koniecznie załóżmy do niej gładki żakiet w tym samym odcieniu co tło sukienki. Z kolei łącząc spodnie z marynarką lub spódnicę z żakietem wybierajmy groszki na tej części garderoby, która jest mniej problematyczna. Co to znaczy? Przy figurze gruszki zawsze staramy się optycznie pomniejszyć biodra, dlatego lepsze będzie zestawienie gładkiej, ciemnej spódnicy z żakietem w kropeczki. Tak samo przy garniturach – wzorzysta powinna być marynarka, spodnie zaś mają być jednolite. Ale gdy biodra i uda mamy szczupłe, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować odwrotny zabieg, czyli do gładkiej góry założyć spodnie bądź spódnicę w kropki.
Styl retro
Stylizacja wykorzystująca groszki do maksimum to zazwyczaj kreacja w duchu lat 50-tych. To sukienki „baby doll”, do których zakładamy kropkowane opaski na włosy, buty w groszkowy wzór i takież same torebeczki. Przy stylistyce retro warto uważać, bo zbyt dosłowne potraktowanie tematu może wyglądać groteskowo, szczególnie gdy mamy więcej lat i niezbyt perfekcyjną figurę. W stylizacji na lata 50-te najbezpieczniejszy będzie wybór kolorów klasycznych, czyli czerni, bieli, granatu oraz czerwieni. Zestawienia te można ze sobą łączyć, np. czarnobiała sukienka plus czerwone szpilki w białe kropeczki.
Z czym można łączyć kropki?
Groszki lubią występować w głównej roli, ale gdy nie boimy się odważnych stylizacji, możemy poeksperymentować. Kropki zaskakująco dobrze łączą się z paskami, ale pod warunkiem, że oba wzory utrzymane są w tej samej tonacji kolorystycznej. Starsze panie będą świetnie wyglądać w takim zestawieniu, jeżeli zainspirują się stylem marynarskim. Groszki powinny być wtedy raczej subtelne, w niewielkiej ilości, np. na butach albo bluzce, z kolei paski można zastosować na spodniach lub spódnicy. Idealna kolorystyka to granatowo-białe paseczki oraz czerwono-białe groszki. Młodsze kobiety mogą wybrać coś bardziej ekstrawaganckiego, jak biało-różowe grochy plus szerokie, czarno-białe pasy. Przy łączeniu wzorów należy stosować się tych samych wielkości – duże kropki łączymy z szerokimi paskami, drobne groszki z cieniutkimi prążkami. Przy pełniejszych kształtach wybierajmy subtelny deseń, przy szczupłej sylwetce można zaszaleć z wyrazistymi wzorami.
źródło: http://e-makijaz.pl/2014/04/grochy-zawsze-modne/
http://www.snobka.pl/artykul/kupujemy-kropki-i-groszki-9446
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.