Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2011-09-02

Kroje i fasony sukienek - czyli idealna sukienka na twoją sylwetkę

Najdawniejszy sposób dostosowania formy ubioru do figury człowieka pochodzi jeszcze z czasów kiedy nie znano tkanin. Sczepiano na ramionach i przepasywano dwa płaty skóry lub futra. Ale już wówczas wymyślano różne sposoby łączenia i przewiązywania aby uzyskać różnorodne i ciekawe efekty. Próbowano zróżnicować swój wygląd. Upinanie tkanin towarzyszyło nam przez całą starożytność, wykazując ogrom pomysłów, precyzję i mnogość efektów. Już wtedy zauważono, że za pomocą odpowiedniego upięcia i ułożenia tkaniny możemy ukryć to, co niedoskonałe a uwypuklić to, co piękne. Była to pierwsza próba „konstrukcji odzieży” i pierwsze formy ubiorów.


Dzisiejsza moda proponuje nam rozmaite fasony sukienek. Wiele z tych fasonów opiera się na wcześniejszych pomysłach i została przez współczesnych projektantów „dopasowana” do czasów współczesnych, głównie opierając się o nowe technologie produkcji tkanin. Tkanina jest w tym wypadku najważniejsza. Musimy pamiętać, że jesteśmy TRÓJWYMIAROWE i o tym jak będziemy w danym fasonie sukienki wyglądać, w dużym stopniu decyduje użyty do jej wykonania materiał. Tkaniny miękkie, lejące otulają łagodnie ciało – nadają się do fasonów podkreślających kobiece kształty. Tkaniny sztywniejsze, grubsze, dzięki swojej skłonności do odstawania i załamywania się, bardziej nadają się do fasonów „maskujących”. Planując swoją garderobę musimy pamiętać nie tylko o modzie, ale przede wszystkim o swoim wzroście, typie sylwetki ale także o własnym stylu życia.

 

Część popularnych fasonów sukienek opiera się na najprostszych formach geometrycznych lub literach alfabetu. Większość z nich opracowana została w swojej pierwotnej formie w połowie XX wieku i wiążę się z takimi wielkimi nazwiskami jak Christian Dior czy Pierre Cardin. Najczęściej stosowane są formy oparte o literę A, X, Y i I (zwana także ołówkiem).

 

Linia A (zwana także linią trapezu) pojawiła się po raz pierwszy w latach 60-tych XX wieku. Ponieważ dzisiejsi projektanci bardzo chętnie czerpią inspirację od swoich wielkich poprzedników, forma ta jest obecnie również na topie. Wąska w ramionach i szeroka dołem linia trapezu doskonale nadaje się dla kobiet o zbyt obfitych biodrach, rozbudowanych barkach i słabo zarysowanej talii. Wąska góra sukienki, zastawiona z szerokim dołem i podwyższeniem lub obniżeniem linii talii spowoduje, że ramiona staną się optycznie drobniejsze a brzuch, biodra czy pośladki „ukryją się” w dolnej linii trapezu. Jeśli do tego masz szczupłe nogi, sukienka w kształcie litery A, może być bardzo krótka eksponując ich piękno. Tkaniny powinny być nieco sztywniejsze, żeby sukienka ładnie odstawała od sylwetki. W czasach kiedy powstał opisywany fason, najczęściej stosowano materiały o wyrazistych wzorach geometrycznych. Dzisiaj, krój ten również ciekawie będzie wyglądał uszyty z wzorzystej tkaniny lub łączony z dwu kontrastowych, gładkich łączonych na „oszukanej” linii talii.


Forma sukienki oparta o literę X. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych fasonów. Może z powodzeniem tego typu sukienkę założyć pani o obfitym biuście i biodrach, pani o zbyt grubych udach, czy wystających pośladkach. Jedynie kobiety bez wcięcia w talii powinny unikać tego fasonu. Kiedy linia X zdominowała kobiecą modę w końcu lat 50-tych XX wieku, sukienki w tej formie szyto przede wszystkim z satyny, tafty i tkanin żakardowych, dodatkowo stosując usztywniającą halkę. Do tego duży dekolt i szeroki pasek podkreślający talię. W dzisiejszych fasonach sukienek opartych na literze X jest o wiele więcej swobody. Można stosować długość do kolan, która optycznie wydłuża nogi, ale także wersję typowo mini, lub przeciwnie – maxi.. Góra sukienki może być dopasowana, rozkloszowana dołem i podkreślona paskiem. Możliwa jest także forma luźniejsza górą i rozkloszowana dołem, wtedy szeroki pasek uczyni optycznie naszą talię jeszcze szczuplejszą. Opisywany fason może mieć zastosowanie do sukienek o przeróżnym charakterze. Rodzaj kolorystyki, tkanin i szczegółów zadecyduje na jaką okazję możemy ja założyć. Wykonana z kwiecistego, zwiewnego materiału, na szerokich szelkach, połączona z kolorową biżuterią doskonale nada się na letni spacer. Uszyta z jedwabiu, tafty czy atłasu, w głębokim, czystym kolorze, z wysmakowanymi dodatkami, będzie elegancka suknią wieczorową lub nawet balową.


Fasony wykorzystujące linię Y najpopularniejsze był, w latach 80-tych. Monstrualnie poszerzona linia ramion spotykała się z wąskim i dopasowanym dołem. Dzisiaj forma ta jest o wiele łagodniejsza za to doskonale nadaje się dla pań o drobnych ramionach i nadmiernie rozbudowanych partiach dolnych. Poszerzając ramiona powodujemy, że automatycznie nasze biodra wydają się drobniejsze. Nie stosujemy jednak, jak w latach 80-tych, wszywanych poduszek. Teraz wszystkie efekty poszerzenia proponuje się „na wierzchu” sukienki. Mogą to być np. pagony z futra, haftowane lub zdobione koralikami poduszeczki, naszyte pióra, kokardy lub dla pań mniej awangardowych, po prostu bufiaste rękawy. Dobry efekt daje także zastosowanie dekoltu typu karo lub łódka. Mocne elementy zdobnicze użyte do optycznego poszerzenia ramion raczej wykluczają jakiekolwiek naszyjniki. Przecież mamy być ubrane, a nie przebrane. Ponieważ efekt litery Y uzyskujemy przy zastosowaniu elementów dekoracyjnych, sukienki uszyte w takim stylu wymagają tkanin gładkich i nadają się przede wszystkim na wieczór. Podobne funkcje spełnia linia V, która różni się od wyżej omawianej brakiem odcięcia na linii talii i bioder.


Litera I jest to forma oparta na wąskim prostokącie. Czasami nazywana także linią H, ze względu na zastosowanie obniżonej talii. Linia ta powstała na przełomie lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Sylwetka kobieca zatraca biust i biodra. Powstaje modna, nieskrępowana gorsetem kobieta „chłopczyca”. Modyfikacja tej linii w latach 50-tych, wprowadza lekkie wcięcie w talii. Jednak ogólny efekt – to linia prosta. Jeszcze inną odmianą tej formy jest tzw. sukienka ołówkowa, zwężająca się ku dołowi, często z rozcięciami ułatwiającymi chodzenie. Proste sukienki z obniżona talią dobrze maskują zbyt „równą” sylwetkę i małe piersi. Przy typowej długości za kolano, wskazana jest raczej dla pań niezbyt wysokich. Ze względu na swoja prostotę fason oparty na literze I doskonale nadaje się na sukienki codzienne, do pracy. Jednak jeśli zaproponujemy tkaninę typu aksamit, jedwab czy ciekawy żakard, albo mięsistą koronkę, dodamy odpowiednią biżuterię, otrzymamy wyrafinowaną w swej prostocie, elegancką sukienkę wizytową lub wieczorową.


Poza fasonami opartymi o kształt liter mamy także wiele opartych o kształty figur geometrycznych. Część z nich powiela niejako te oparte na literach. Trapez i trójkąt, niemal jednoznaczne są z modelami litery A, prostokąt – litery I. Ale pojawia się. na przykład, linia oparta na kole.


Opierająca się na bazie koła BOMBKA, funkcjonuje niejako w dwóch typach. Pierwszy, z dopasowaną górą, bez ramiączek lub na ramiączkach, z zaznaczoną wyraźnie talią i od niej poszerzany, przeznaczony jest głównie dla pań drobnej budowy i zgrabnych nogach. Fason ten występuje przede wszystkim w długości mini. Jednak obfitość w strefie bioder, wynikająca z formy, może jednym z nas dodać a drugim nieźle zamaskować niedoskonałości sylwetki.


Drugi typ, z podwyższoną talią, nosi potoczną nazwę „baby doll”. Fason ten z powodzeniem może założyć pani z nieco większym brzuszkiem, który doskonale zostanie ukryty. Nadal jednak ważne są zgrabne nogi!

Obydwa typy najczęściej występują w sukienkach wizytowych. Najciekawiej wyglądają wykonane z jasnej tkaniny, np. z satyny, skontrastowane z ciemnymi, nieprzeźroczystymi rajstopami, co jeszcze bardziej podkreśli szczupłość nóg.


Rozwinięciem bombki, jest TULIPAN. Góra, najczęściej z odkrytymi ramionami, dół od talii rozkloszowany, zwężający się ku dołowi, często marszczony na biodrach. Dół sukienki układa się w kształt przypominający odwrócony kielich tulipana. O ile bombka powinna być zdecydowanie mini, tulipan daje nam nieco większe pole manewru. Panie o nieco mocniejszej budowie nóg, mogą zdecydować się na długość tuż za kolano. Kwestia bioder pozostaje taka sama jak w przypadku bombki, czyli uniwersalna. Panie o drobnych biodrach mogą pozwolić sobie na obfitsze drapowania czy marszczenia. Tulipan doskonale nadaje się na koktajle i eleganckie przyjęcia.


Istnieje także wiele innych fasonów, których nazwy wiążą się z efektem wizualnym. Do bardzo lubianych przez większość z nas należy tzw. TUBA. Forma ta również występuje w różnych rodzajach, dopasowując się do potrzeb naszej sylwetki. W wersji „podstawowej” sukienka taka wymaga bardzo kobiecej sylwetki. W swoim założeniu otacza ściśle naszą figurę jak futerał, podkreślając biust, talię i biodra. Jeśli mamy taką właśnie sylwetkę, to sukienka tuba, mini lub maksi, uszyta np. z dzianiny lub elastycznej koronki zrobi z nas „boginię seksu”. Jeśli nie mamy idealnej sylwetki, istnieje wiele tricków, które sprawią, że sukienka tuba dostosuje się do naszych niedoskonałości.. Najważniejszą rzeczą w kroju tego typu jest dobrze dopasowany stanik sukienki. Zbyt mały biust wyda się wtedy pełniejszy, a zbyt obfity, możemy nieco zamaskować. Jeśli biodra są zbyt wąskie, odpowiednie zakładki, potrafią dodać im nieco krągłości. Jest to sukienka bez ramiączek, dlatego nadaje się bądź na sukienkę letnią, lub na kreację wieczorową. Tuba lubi tkaniny gładkie, raczej w zdecydowanych kolorach. Jedynie panie o słabo zarysowanej talii i mocno rozbudowanych dolnych partiach, powinny unikać tego fasonu. Mogą za to spokojnie zainteresować się rozkloszowaną SUKIENKĄ GORSETOWĄ, która łączy dopasowana górę tuby ze sztywnym, kloszowym dołem, który pokaże talię, a zamaskuje biodra.


Innym popularnym fasonem jest tzw. PRINCESSA. Jeśli chcemy wyglądać jak księżniczka, możemy wybrać właśnie taki model. Princessa jest suknią doskonale wysmuklającą sylwetkę. Decyduje o tym dopasowanie sukienki w biuście i talii, oraz rozszerzenie od linii bioder, doskonale maskujące zbyt masywne uda. Charakterystyczne dla princessy są tzw. francuskie ciecia. To właśnie one sprawiają, ze górna część doskonale układa się na sylwetce. W wersji krótkiej, wygląda bardzo dziewczęco. Woli raczej gładkie tkaniny. Nadaje się na wizytę ale także na co dzień. Jako sukienka dzienna doskonale prezentuje się princeska dzianinowa, która można zakładać na bluzkę. Zawsze wiąże się z klasyczna elegancją, Decydująca rolę o przeznaczeniu sukienki typu princess będzie odgrywała tkanina, jej rodzaj i kolor. Uszyta z satyny, atłasu lub tafty w kolorze czerni, stali lub granatu, w wersji długiej to typowa suknia wieczorowa, a przy odpowiednich dodatkach, nawet balowa.


SYRENA – to ulubiony fason gwiazd filmowych. Krój ten, podobnie jak tuba, wymaga raczej kobiecej sylwetki. Eksponuje ona biust, talię i biodra. Można w niej dobrze ukryć zbyt grube nogi. W zależności od kroju rozszerza się od bioder lub kolan, czasem z krótkim trenem. W sukni typu syrena, z tafty, koronki czy aksamitu, można wystąpić na ekskluzywnym przyjęciu czy balu. Jest to sukienka bez rękawów czy ramiączek, ramiona można okryć bolerkiem lub szalem. Doskonałym dodatkiem będzie elegancka, bogata biżuteria.


Krój EMPIRE, wzorowany na sukniach z okresu francuskiego cesarstwa, ma chyba największe możliwości maskujące. Może występować w wielu odmianach. Krótka lub długa, z długim lub krótkim rękawem. Najczęściej stosowany dekolt karo lub łódka. Podwyższona talia, odcięta pod biustem z szerszym paskiem lub przewiązana wstążką i prawie prosty krój wykonany najlepiej z miękkiej, lejącej tkaniny, nadaje sylwetce wrażenie lekkości i smukłości. Wspaniale ukryje brak talii, grube uda czy zbyt dużą pupę. Pięknie wygląda uszyta z jedwabiu czy tiulu, raczej w jasnych, pastelowych kolorach. W wersjach wieczorowych koloryzacja może być ciemniejsza i intensywniejsza. Wymaga minimum dodatków.


Ostatni z omawianych fasonów jest ciekawy w związku ze swoim pochodzeniem. SZMIZJERKA, bo o niej mowa, jako chyba jedyna sukienka która w swojej konstrukcji oparta jest na męskiej koszuli. Najbardziej charakterystyczne dla tego fasonu są guziki. Szmizjerka, to sukienka zapinana na guziki od góry do dołu. Jest to krój raczej sportowy, dzienny, z kołnierzykiem. Klasyczne modele maja długie rękawy z mankietami. Góra jest lekko dopasowana, dół nieco rozkloszowany. Tradycyjna długość – połowa łydki. Tkaniny przede wszystkim wzorzyste, kratki, drobne kwiaty. Zmodyfikowane szmizjerki są krótsze, często bez rękawów lub z rękawami krótkimi. Charakterystycznym elementem jest także obowiązkowy pasek. Sukienka o charakterze dziennym, także letnim, spacerowym. Dzięki swojemu krojowi nadaje się dla każdej sylwetki. Potrafi podkreślić to co w nas doskonałe i ukryć to, co nieco mniej doskonałe.


Opisane powyżej fasony sukienek to jedynie podstawa. Każda z tych form posiada rozliczne mutacje i wciąż się zmienia. Projektanci czerpią z tego co już było ale starają się nadać swoim formom własne, indywidualne cechy i elementy. Dzięki ich wysiłkom kroje typowo wieczorowe przekształcają się w sukienki dzienne a nawet sportowe. Powstają również sytuacje odwrotne. Formy stworzone dla sukienek codziennych ulegają metamorfozie i stają się sukniami wieczorowymi. Wszystko zależy od pomysłowości projektanta. Ogromne znaczenie ma także rozwój technologii tkanin, które stają się coraz doskonalsze. Często to właśnie rodzaj użytej tkaniny, jej struktura czy wzornictwo decyduje o ewoluowaniu jednego fasonu w inny. Projektanci, zdając sobie sprawę z mankamentów przeciętnych sylwetek, myślą także o tym, jak udoskonalać istniejące już fasony, aby stały się bardziej uniwersalne. Żeby mogły zadowolić kobiety o różnych niedoskonałościach figury.


Tak wiec mamy w czym wybierać. Musimy tylko, jak zawsze pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze – na jaką okazję wybieramy sukienkę, po drugie – dla kogo. Wybierając krój sukienki, nie sugerujmy się tym, jak wygląda na modelce. Wyobraźmy sobie jak my możemy w niej wyglądać. Konstrukcja odzieży rozwinęła się po to właśnie, aby nam pomóc. Wyjdźmy jej naprzeciw…

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

 



Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 34487 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
Jestem bardzo zadowolona z obsługi jak i z zakupionych produktów. Polecam zakupy w ModBiS.
2024-03-28
Bardzo dziękuję za super obsługę zamówienia. Polecam
pixel