Kreacje karnawałowe dla niskich kobiet
data publikacji: 15.02.2016 r.
data aktualizacji: 20.03.2024 r.
Suknia na bal
Wielkie wyjścia to największy kłopot dla niskich kobiet, jeśli chodzi o dobór właściwej stylizacji. Sukienki wieczorowe powinny być długie, a to właśnie długość maxi jest jednym z największych wrogów niskiej sylwetki. Przy wzroście poniżej 160 cm powinno się unikać kreacji do ziemi, jeśli jednak nie ma innej rady i musimy założyć długą suknię, wybierzmy krój empire, czyli sukienkę odcinaną pod biustem. Ten fason wydłuża optycznie sylwetkę, więc będzie dla niskiego wzrostu najmniej szkodliwy. Ponadto, długa suknia musi być minimalistyczna. Nie wolno przy niskim wzroście nosić kreacji maxi z falbankami, marszczeniami, drapowaniami – w takim fasonie drobna sylwetka po prostu utonie i wyda się jeszcze mniejsza. Najefektowniej niskie panie zaprezentują się w długiej, powłóczystej sukni dopasowanej do ciała, lekko rozkloszowanej na dole. Dobrze, jeśli kreacja będzie sięgać do samej ziemi i nie będzie spod niej widać butów – ten trick sprawi, że przybędzie optycznie kilka centymetrów wzrostu. Buty oczywiście muszą być na wysokim obcasie, w odcieniu sukni lub nude.
Długie sukienki wizytowe powinny mieć dodatkowo dekolt w szpic, który wydłuża sylwetkę. Dekolt „V” warto połączyć z dość szerokimi ramiączkami, przy smukłych ramionach sukienka może być wiązana na karku. Niskim, filigranowym kobietom pasują także suknie z gorsetem, ale musi się on kończyć tuż pod biustem, a nie w talii. Jeśli biust jest niewielki, gorset powinien być lekko zdobiony, by optycznie dodać mu objętości – wskazane są delikatne marszczenia oraz dekoracje z niewielkich kryształków.
Delikatna i drobna faktura
Przy niskim wzroście zdecydowanie odpada sukienka balowa a’la księżniczka. Długa, mocno rozkloszowana i marszczona spódnica wymaga przynajmniej średniego wzrostu, dla niskich kobiet pozostają subtelniejsze kroje. Na przykład rybka lub syrena, czyli dopasowanie od linii biustu do ud, z mocno rozkloszowanym dołem – krój ten jednak wymaga nienagannych proporcji. Przy mniej doskonałej figurze sprawdzą się naturalnie ułożone pliski i fałdki, trochę w stylu greckich sukien, ale z mniejszej ilości materiału.
Dłuższe sukienki wyjściowe muszą być lekkie i zwiewne, każdy ciężki detal będzie niepotrzebnie przytłaczał sylwetkę i optycznie ją skracał. Jeśli koniecznie muszą się pojawić na karnawałowej sukni jakieś ozdoby, to muszą być one drobne, niezbyt mocno odcinające się od tła, dobrze też, jeśli będą się układały w pionowy, wydłużony wzór. Polecane są tkaniny gładkie i błyszczące, koronki pasują wyłącznie wtedy, gdy mają nieduży i regularny wzór.
Linia blisko ciała
Sukienki koktajlowe dla niskich kobiet powinny mieć dopasowany krój oraz wyraźnie zaznaczoną talię. Jeśli tułów jest za długi w stosunku do nóg, wybieramy krój empire, przy dłuższych nogach można założyć sukienkę z odcięciem w pasie. Przy niskim wzroście trzeba unikać poziomych linii, dlatego pasek w talii nie powinien być kontrastowy, lecz w kolorze kreacji. Wyjątkiem od tej reguły jest cięcie tuż pod biustem – jeśli w tym miejscu zastosujemy inny kolor, biust wyda się nieco większy, a reszta figury niewiele ucierpi, bo ratować ją będzie wydłużona spódnica. Do zaznaczenia talii najlepsze będą pionowe zaszewki modelujące figurę, przy wąskiej talii dopuszczalne jest nawet niewielkie marszczenie materiału ściągające uwagę w okolice pasa.
Mini – tak, ale z fantazją
Sukienki wizytowe dla niskich kobiet powinny mieć długość tuż za kolano. Nie licząc kostek, obwód tuż pod kolanem to najszczuplejsza część nogi, dzięki czemu sukienki kończące się w tym miejscu dodają sylwetce smukłości. Niskie kobiety świetnie wyglądają właśnie w takiej długości midi, ale krótsze kreacje nie są całkowicie wykluczone. Sukienki mini nie powinny być jednak zbyt obcisłe. Przy niskim wzroście idealne będą wszelkie sukieneczki w kolorowe wzorki, które dla wyższych i tęższych pań są prawdziwym zabójstwem. Drobna sylwetka zyskuje dzięki krótkiej bombce czy spódniczce tulipanowej, bo biodra wydają się pełniejsze, a ciekawy deseń zaokrągla szczupłą sylwetkę.
Filigranowe kobiety bez wyrzutów sumienia mogą nosić krótkie sukienki w jasnych kolorach, ale uważać trzeba na dodatki – założenie czarnych szpilek do błękitnej kreacji może odebrać nieco wzrostu. Ważne też, by sukienki bombki nie były wykonane z poziomych, gęstych marszczeń czy falban. Dopuszczalne są jedynie podłużne marszczenia i fałdki, dlatego lepsze są przy takiej figurze sukienki z tkanin sztywnych, którym łatwo nadać bufiasty kształt.
Szalone lata 20-te…
Drobnym i niskim kobietom bardzo pasuje stylistyka przedwojenna, choć z pewnymi modyfikacjami. Luźne, proste sukienki świetnie wyglądają na szczupłych sylwetkach, jednak przy niskim wzroście trzeba unikać odcięć na poziomie bioder, co jest znakiem charakterystycznym mody z tamtych czasów. Niskie kobiety muszą wybierać sukienki bez poziomych cięć, a klimat lat 20-tych podkreślą długie frędzle i cekinowe ozdoby, oczywiście w poziome wzory. Frędzle mogą być dłuższe od sukienki, co pomoże wydłużyć figurę, koniecznie dodajemy też długie naszyjniki z pereł. Co ważne, frędzle na sukience karnawałowej muszą pokrywać całą długość sukienki – unikamy fasonów, gdzie frędzle naszyte są w kilku rzędach, ponieważ taki model wprowadza zbyt dużą liczbę poziomych linii.
Niskie kobiety nie mogą do takich sukienek nosić butów zapinanych w kostce, bo to skraca nogi – zamiast tego lepsze będą klasyczne czółenka w kolorze rajstop.
… albo 60-te
Inspiracją dla niskich kobiet może też być moda z lat 60-tych. Wtedy królowały sukienki o linii A, krótkie, bez zaznaczonej talii. Taki fason także nadaje się na zabawę karnawałową, lecz w przypadku niskiego wzrostu przyda się pasek zawiązany nieco powyżej talii.
Niskim kobietom poleca się przede wszystkim sukienki jednolite, bez wzorów, dopuszczalne są jedynie desenie wykorzystujące linie pionowe lub mocno skośne. Lata 60-te to wielkie, psychodeliczne i geometryczne wzory, które niezbyt służą filigranowym kobietom, dlatego decydując się na wzory nawiązujące do tej epoki trzeba wybierać motywy drobniejsze, bez dużych figur i bardzo wyrazistych kontrastów – skupiamy się na charakterystycznym kroju.
Monochromatycznie
Kreacje karnawałowe na niski wzrost powinny wykorzystywać zasadę monochromatyczności. Jednolity kolorystycznie ubiór sprawia, że widzimy sylwetkę jako całość, a to zawsze sprawia, że ciało wydaje się szczuplejsze i wyższe. Niskie kobiety muszą unikać kontrastowych barw nie tylko na sukienkach, ale i na dodatkach. Do czarnej sukienki nie należy zakładać butów błękitnych czy jasnoróżowych – takie wyraźne różnice dzielą figurę na mniejsze części, a to przy niskim wzroście jest bardzo niewskazane. Przy niepozornym wzroście idealny będzie total look, czyli stylizacja w całości skomponowana z elementów w dokładnie tym samym odcieniu. Jeśli figura jest szczupła, można sięgnąć po barwy inne niż czerń, zwłaszcza że w karnawale wypada nosić odważniejsze kolory.
Monochromatyczne zestawy są wskazane także przy sylwetce niskiej i pulchnej. Jednokolorowa kreacja pomoże wyrównać proporcje ciała i odejmie optycznie kilka kilogramów, lecz przy pełnych kształtach unikamy barw jasnych i błyszczących materiałów. Dla korpulentnej kobiety najlepsza będzie czerń, grafit, granat, bordo, zapomnieć za to trzeba o metalicznych pastelach, sukienkach złotych i srebrnych.
Akcesoria też dodają wzrostu
Do kreacji karnawałowej niskie kobiety muszą zakładać buty na wysokim obcasie. Ponadto, muszą to być buty proste, bez pasków i ozdób, z ostro zakończonym szpicem. Buty nie mogą być za ciężkie, a najlepiej, gdy są w odcieniu nude, co w połączeniu z gołymi nogami bardzo wysmukli sylwetkę.
Nie wolno też przy niskim wzroście nosić torebek wąskich i podłużnych, np. typu jamnik. Torebeczki powinny być małe, noszone w dłoni, w kolorze sukienki.
Biżuteria – podłużna, niezbyt jaskrawa, raczej delikatna, np. sznur pereł, wiszące kolczyki, podłużne wisiorki.
Źródło: http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Szafa/526571,1,Propozycje-strojow-dla-niskich-kobiet.html
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.