Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Komu pasuje sukienka kopertowa?

Jak wygląda sukienka kopertówka?

 

Sukienka kopertowa wzięła swoją nazwę ze sposobu zapinania – owija się nią ciało, przez co na przedzie tworzy się charakterystyczna zakładka, przypominająca kopertę. Z kroju kopertówka jest podobna do japońskiego kimono lub szlafroka, i tak samo jak te części garderoby jest wiązana w pasie dekoracyjnym sznurkiem, paskiem albo szarfą. Poły sukienki zachodzą na siebie, dzięki czemu tworzy się atrakcyjny dekolt w kształcie litery „V”. Założenie takiej sukienki zajmuje kilka sekund, a dodatkowym plusem jest to, że dość łatwo taką kreację poszerzyć – nie trzeba po prostu ściśle się owijać materiałem, tylko wystarczy nieco poluzować poły. Czasami sukienki kopertowe są „oszukane”, to znaczy, że nie są rozpinane jak narzutka, ale ich poły są na siebie założone i zaszyte na całej długości. Ten zabieg dość często wykorzystują sukienki wizytowe, o bardziej fantazyjnym kroju, dzięki czemu poły zawsze idealnie na siebie zachodzą i kreacja nie traci swojego perfekcyjnego kształtu. Klasyczna kopertówka powinna być jednak rozcięta i związywana paskiem.

 

Dla kobiet ceniących wygodę

 

Zaletą kopertówki jest komfort jej noszenia. Właśnie z tego powodu nowy krój przyjął się tak szybko i zyskał tysiące zwolenniczek na całym świecie, bo w momencie swojego debiutu kobiece sukienki wyglądały może bardzo efektownie, ale niekoniecznie nadawały się na aktywny tryb życia. W latach 70-tych zaczęto kłaść ogromny nacisk na wolność i swobodę, również w zakresie ubioru. Za tym trendem podążyła młoda projektantka Diane von Furstenberg, wymyślając maksymalnie uproszczony krój sukienki, która jednak wciąż zapewniała atrakcyjny wygląd i pięknie podkreślała atuty sylwetki. Diane von Furstenberg, zainspirowana tradycyjną modą japońską, wpadła na pomysł, by połączyć „zawijany” top ze spódniczką. Nowatorska sukienka nie miała żadnych zamków, haftek czy guzików – wiązało się ją w pasie i tyle. Kopertówkę dało się w mgnieniu oka założyć i równie szybko zdjąć, co bardzo spodobało się ówczesnym kobietom. Kopertówka nawiązywała swoim krojem do modnej szmizjerki, ale była jeszcze wygodniejsza, a do tego krótsza – nowa sukienka sięgała zaledwie kolan. Fason spodobał się przede wszystkim kobietom dojrzałym, które nie były przekonane do mini, a męczyło je noszenie dostojnych kreacji. Ponieważ kopertówki szyto wtedy głównie z dżerseju i innych miękkich, lejących się tkanin, kopertówki pokochały wszystkie panie, którym zależało na ładnym wymodelowaniu figury. Tę zaletę kopertówki mają do dziś.

 

Bez wiekowych ograniczeń

 

Sukienki wyjściowe o kroju kopertowym pasują paniom w każdym wieku. Czy mamy 20, czy 60 lat, kopertówka będzie właściwym wyborem. To krój kobiecy, elegancki, potrafiący zatuszować to i owo. O jej stosowności decyduje bardziej kolor i głębokość dekoltu. Kopertówki dla młodych dziewczyn są często w psychodeliczne, jaskrawe wzory, natomiast sukienki skierowane do seniorek będą w kolorach wyrazistych, lecz stonowanych, np. w odcieniu fioletu, granatu lub szmaragdu. Jeśli chodzi o dekolt, to może on być bardzo skromny lub głęboki, w zależności od indywidualnych upodobań. Starsze panie nie zawsze czują się dobrze z głębszymi wycięciami pod szyją, bo to raczej newralgiczne miejsce, na którym łatwo dojrzeć zmarszczki, ale do sukienki kopertowej można założyć dowolną ozdobę na szyję, np. szal albo apaszkę, i tym sposobem ukryć mniej atrakcyjną część ciała. Natomiast panie, które chcą się pochwalić pięknym dekoltem, w sukience kopertowej będą wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ dekolt tego typu fantastycznie podkreśla biust.

 

W zależności od wieku dobieramy także długość sukienki. Młodym, zgrabnym kobietom pasować będą krótkie kopertówki, sięgające połowy uda lub kończące się tuż nad kolanami. Paniom dojrzałym bardziej pasować będą sukienki zakrywające lekko kolana. W wersji wieczorowej kopertówka może być długości maxi – najlepiej, jeśli będzie wtedy lekko rozszerzana na dole. Pamiętajmy jednak, że przy fasonie kopertowym liczy się nie tylko sama długość spódnicy, ale i szczelność zapięcia. Jeśli poły nie będą na siebie zachodzić wystarczająco szczelnie, na udach zrobi się głęboki rozporek, co pasuje raczej tylko młodym kobietom, i to tym o zgrabnych, szczupłych nogach. Również przy długiej sukni rozcięcie kopertowe może przy każdym ruchu odsłaniać nogi, na oficjalne okazje wybierajmy więc takie sukienki, które przez cały czas będą zasłaniać uda.

 

Kopertowy fason – na jaką figurę?

 

Kopertowa sukienka jest idealna dla pań o pełniejszych kształtach, z dużym biustem. Portfelowe poły wyeksponują biust, ale jednocześnie sylwetka wyda się znacznie lżejsza niż przy innych fasonach. Kopertowy dekolt wysmukla bowiem szyję, a od tego w dużym stopniu zależy końcowy efekt – im delikatniejsza, dłuższa i szczuplejsza wydaje się szyja, tym cała sylwetka prezentuje się szczuplej. Dekolt przy obfitszych kształtach może być głębszy, bo przy mniejszych wycięciach pod szyją sylwetka wydaje się masywniejsza.

 

Tęższe panie powinny wybierać sukienki koktajlowe o trochę luźniejszej formie. Kreacja nie może mocno opinać ciała, dlatego sukienki kopertowej nie wolno mocno ściskać w pasie i zbyt szczelnie się nią owijać. Najlepiej, gdy sukienka lekko opływa figurę, a pasek w talii jest szerszy – nie można jednak dopuścić do tego, by pasek wpijał się w ciało, bo zrobią się w talii nieestetyczne wałeczki.

 

Kobiety szczupłe dobrze wyglądają w sukienkach wzorzystych, z ozdobnymi detalami. Przy małym biuście warto nosić kopertówki obszyte na górze falbankami, co dodaje objętości w górnej części ciała. Sukienka może też być wtedy mocno marszczona, z szeroką spódnicą. Bez obaw można też nosić przy szczupłej figurze kopertowe sukienki w wielkie, kolorowe desenie, dokładnie takie, jakie znajdziemy w oryginalnych modelach autorstwa Diane von Furstenberg.

 

Wąska czy szeroka?

 

Sukienka kopertowa może mieć dopasowaną spódnicę lub taką bardziej rozkloszowaną. Który model lepszy? Rozkloszowane spódnice skuteczniej maskują szerokie biodra i uda, ale sprawdzą się także przy chłopięcych sylwetkach, tyle że wtedy wskazane są odważniejsze wzory i dodatkowe detale ozdobne. Paniom o figurze klepsydry pasować będą sukienki opinające ciało, z wąską spódnicą i z kontrastowym paskiem w talii. Kopertowy krój jest odpowiedni także dla figury jabłko, pod warunkiem, że sukienka nie jest obcisła, a wiązanie znajduje się nie na talii, ale trochę powyżej, bliżej linii pod biustem. Przy wystającym brzuszku warto wybierać fasony z niewielkimi marszczeniami w okolicach talii albo tuniki damskie, imitujące tylko krój kopertowy, z wiązaniem pod piersiami.

 

Jeśli bardzo chcemy podkreślić talię, wybierajmy sukienki z paskami w innym kolorze. Sztuczka ta, wbrew pozorom, powinna być stosowana przede wszystkim przez krąglejsze panie, ponieważ dzięki wyeksponowaniu talii, która jest najwęższym miejscem tułowia, sylwetka wyda się bardziej smukła i proporcjonalna.

 

Spódnica ze sztywniejszego materiału jest odpowiednia przy figurze gruszki, ponieważ nie opina ciała, a tylko zaznacza kobiece krągłości, natomiast suto marszczone albo wielowarstwowe sukienki polecane są dziewczynom, które narzekają na zbyt wąskie biodra i niedostatecznie kobiece proporcje.

 

Gładkie czy wzorzyste?

 

Czy sukienki wyszczuplające koniecznie muszą być czarne? Krój kopertowy udowadnia, że i w wielokolorowych kreacjach można korzystnie się zaprezentować. Są oczywiście pewne ograniczenia, niemniej jednak nadwaga nie wymusza pełnej rezygnacji z ciekawych deseni. Sukienki kopertowe dla tęższych kobiet mogą być na przykład w podłużne paseczki, nieduże kwiatki, abstrakcyjne, geometryczne wzory, byle tylko przeważały linie pionowe i ukośne. Unikać powinno się także zestawień mocno kontrastowych, np. czerni z bielą, ale subtelniejsze połączenia, np. fioletowego z niebieskim, są jak najbardziej dopuszczalne. Jednolita, ciemna sukienka kopertowa może wręcz przytłoczyć sylwetkę, zwłaszcza gdy nie przełamiemy jej żadnymi ciekawymi dodatkami. Za to średniej wielkości wzorki sprawią, że optycznie figura nabierze lekkości. Wielkich wzorów nie powinny też nosić kobiety drobne i niskie.

 

Co pasuje do sukienki kopertowej?

 

Jako że to model uniwersalny, sukienkę kopertową można nosić przez cały rok, do pracy, na prywatne spotkania i na większe przyjęcia. Końcowy efekt, jak zawsze, zależeć będzie także od dodatków.

 

Na wieczór obowiązkowo łączymy sukienkę z butami na wysokim obcasie oraz z elegancką torebką noszoną w ręku. Biżuteria do kopertówki może być odważna, kolorowa, rzucająca się w oczy. Do dekoltu kopertowego można założyć grubsze korale sięgające do piersi, delikatny łańcuszek opinający szyję, kolię, długi wisior – pasuje niemal wszystko. Wieczorowy charakter sukienki podkreśli także szeroki, skórzany albo aksamitny pas w talii albo długie jedwabne rękawiczki.

 

Kopertowe sukienki codzienne zestawiamy z botkami, wysokimi kozakami, butami na platformie, balerinami, klasycznymi szpilkami. Na co dzień do sukienki kopertówki możemy nosić wielkie torby na ramię, kolorowe apaszki, skórzane kurtki, trencze, kolorowe rajstopy. A jeśli zależy nam na optycznym wyszczupleniu sylwetki, zakładajmy cieliste rajstopy i takie same pantofle.

 

Źródło: http://www.szafiarka.pl/sukienka-kopertowa.html

http://www.woman-news.pl/moda-3/3414-sukienka-w-stylu-kopertowym-jak-wybrac

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

 

Polecane

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.74 / 5.00 36971 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-26
Realizacja bardzo szybka, można powiedzieć ekspresowa. Sukienka mi się podoba ale już w drugiej sukience nierówno są zrobione zaszewki na biuście, do tego jest w tym miejscu przecięty materiał nie jak kiedyś tylko zeszyty i krawcowa ma olbrzymi problem żeby to wyrównać.
2024-07-26
Super materiał i porządnie odszyte. Sukienka dostosowuje sie do figury, gdyż jest trochę uciągliwa.
pixel