Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kolorystyka ubrań dla najmłodszych klientów

data publikacji: 17.10.2017 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Kolorystyka ubrań ewoluowała w zakresie mody dziecięcej i przestaliśmy zwracać aż taką uwagę na to, jaką barwę mają ubrania dla naszych dzieci. Co ciekawe, do garderoby dziecięcej odważnie wkroczył kolor biały i czarny. Czerń utożsamiana w naszej kulturze jako kolor żałobny i smutny, w przypadku ubrań dziecięcych jest kolorem bardzo twarzowym, eleganckim i szykownym zarazem. Spokojnie można znaleźć wiele ubrań w kolorze czarnym - sukienek, bluzek, spodni czy spódnic, w których nasze dzieci będą prezentowały się doskonale, zarówno na co dzień, jak i od święta. Sprawdźmy zatem, jak dobierać pod względem kolorystycznym garderobę naszych dzieci.

Róż i błękit - tradycja kontra nowoczesność

Kiedy ma się urodzić w jakiejś rodzinie dziecko - zwłaszcza pierworodny syn lub pierworodna córka, na długo przed porodem mniej przesądne mamy przygotowują wyprawkę dla niemowlęcia. Dla córki tradycyjnie jest ona wypełniona po brzegi ubrankami w kolorze różowym, a dla syna - niebieskim. Taki tradycyjny podział funkcjonuje od wielu dziesiątek lat. Nawet osoby postronne przychodzące w odwiedziny do dziecka, także wybierają ubranka i akcesoria dla dzieci zgodnie z takim schematem kolorystycznym.

Warto się zastanowić, skąd wziął się taki podział? Czy landrynkowy kolor różowy zawsze był przypisywany do dziewczynek, a niebieski do chłopców? Niekoniecznie. W dawnych czasach kolor niebieski symbolizował ogólnie rzecz ujmując macierzyństwo. Stąd też panna młoda w dniu swojego ślubu powinna mieć przy sobie coś w kolorze niebieskim - zwyczaj ten przetrwał do dziś, a przyszłe małżonki wyrażają go np. przy ubieraniu niebieskiej podwiązki na nogę.

Początkowo to biel była utożsamiana z nowo narodzonym dzieckiem, jako symbol niewinności, nowego początku i dzieciństwa. Co ciekawe, w dawnych czasach to właśnie kolor różowy - dziś jednoznacznie kojarzony z dziewczętami, przypisywany był małym chłopcom. Brało się to z tego, że mały Jezus był przedstawiany na obrazach w szacie w kolorze różowo-czerwonym. Natomiast niebieski był przeznaczony dla dziewczynek, ponieważ malarze z upodobaniem przestawiali Matkę Boską na swoich obrazach w niebieskich szatach.

Roszada kolorystyczna dla dwóch różnych płci nastąpiła dopiero na początku lat 40. XX wieku, ponieważ pojawiły się poglądy społeczne, wedle których to kobietom bardziej do twarzy było w różu i czerwieni, a mężczyznom w kolorze niebieskim. Projektanci mody zaczęli więc proponować małym damom spódniczki i sukienki w kolorze różowym, a hołdujące trendom mamy zaczęły ubierać swoje córki właśnie tak.

Gender w kolorystyce ubrań dziecięcych

Ideologia gender jest kością niezgody w środowiskach prokatolickich i antykatolickich, jako jeszcze jeden element podziału w społeczeństwie. Mocno wpisuje się w nią podział kolorów na typowo damskie i typowo męskie. Czy jednak kolor ubranek, w jakie ubieramy swoje córki i synów ma jakikolwiek wpływ na budowanie tożsamości płciowej dziecka? Niektórzy psycholodzy twierdzą, że jak najbardziej. Dobór koloru garderoby u dziecka staje się istotnym elementem budowania jego płciowej tożsamości. Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że chłopiec ubrany w kolorystykę przypisywaną tradycyjnie dziewczynkom, czyli na różowo może nieprawidłowo identyfikować swoją płeć - skoro mam na sobie ubrania takie, jak większość dziewczynek, to znaczy, że należę do ich grupy. Ubieranie dziecka w dominujący kolor danej płci - tylko i wyłącznie, daje możliwość przynależności dziecka do tej grypy nie tylko dlatego, że ono widzi siebie w niej, ale i inni odbierają go w podobny sposób.

Rodzice nie powinni na siłę łamać utartych schematów i ubierać na co dzień swojego syna w różowe koszulki i spodenki z kokardkami w landrynkowych kolorach. Dziecko będzie miało bowiem duże problemy z akceptacją kolegów i może przeżyć wyśmiewanie przez rówieśników. Łamanie stereotypów jest trudne - nie tylko dla dzieci, ale może przede wszystkim wśród rodziców. O ile matki i ojcowie zaakceptują niebieskie rzeczy w garderobie swojej córeczki, o tyle ci sami rodzice raczej woleliby nie kupować i nie widzieć swojego chłopca w ubraniach w kolorze różowym - cukierkowym i typowo dziewczęcym.

Fiolet już jest bardziej akceptowany w garderobie chłopięcej niż róż, choć i wielkie marki odzieżowe, które mają swoje sklepy na całym świecie, również uciekają się do oferowania różowych, głównie jasnoróżowych rzeczy dla chłopców. To zwykle koszulki, podkoszulki czy krótkie spodenki. Na wybiegach modowych na całym świecie widoczne są już ubrania dla mężczyzn w tej właśnie kolorystyce i wcale nie muszą oznaczać tego, że ktokolwiek chciałby zmienić swoją orientację seksualną.

Uniwersalne szarości dla chłopca i dziewczynki

Jeśli nie chcemy ubierać swoich dzieci zgodnie z zasadą niebieski dla chłopców i różowy dla dziewczynek, możemy sięgnąć po bardziej uniwersalne barwy. Najlepiej nadaje się na to kolor szary. Garderoba we wszelkich odcieniach szarości pasuje do każdego wieku i płci. Szary jest postrzegany jako kolor bezpieczny, zachowawczy, choć smutny. Dzięki dobraniu do niego dodatków w ostrych kolorach - neonowej zieleni, pomarańczy czy różowego, można uczynić z szarych ubrań modne zestawy, w których nasze dzieci będą chętnie chodzić na plac zabaw, do przedszkola czy szkoły.

Szarość często określana jest nową czernią. Dziewczynki i chłopcy ubrani na szaro nikogo nie dziwią. Szary bowiem nie jest identyfikowany z jedną, konkretną płcią. Dlatego spodnie czy bluzki w tym kolorze można wybrać dla synka lub córki. Inna kwestia, że np. ozdobione serduszkiem nawet w tak uniwersalnym kolorze jak biel, od razu uczyni z bluzki element damskiej garderoby. To dodatki do koloru szarego oraz fason czy typ ubrania decydują o tym, w czyjej szafie - dziewczynki czy chłopca się znajdą.

Ubieranie dzieci w kolor szary jest wyrazem hołdowania najnowszym trendom w modzie. Szarość nie musi być przy tym totalna, czyli nie musimy ubierać swojego syna lub córki w komplet od stóp do głów w kolorze szarym. Jednak właśnie ta barwa pasuje do wszystkiego - zarówno do czerni i bieli, jak i do ostrej palety kolorystycznej. Może stanowić tło dla stylizacji i możemy dowolnie się nią bawić, jeśli mamy tylko zapędy do bycia stylistą swoich dzieci.

Czerń i biel

Szarość to połączenie czerni i bieli w odpowiednich proporcjach, dlatego tak samo z powodzeniem możemy ubierać swoje pociechy w zestawy z tymi dwoma uniwersalnymi barwami. Czerń nie musi być kolorem żałobnym, niedostępnym dla dziecka. Wbrew pozorom wielu dzieciom będzie do twarzy w czarnych koszulach, bluzkach, czy sukieneczkach, zwłaszcza jeśli dobierzemy do nich ciekawe, kolorowe dodatki.

Za każdym razem biel i czerń mogą być mocnym elementem stylizacji, albo wręcz przeciwnie - jej tłem. Bawmy się modą i oferujmy naszym dzieciom w stylizacjach do szkoły czy przedszkola lub na całkiem inną okazję, ubrania ciekawe, także pod względem kolorystycznym.

Nie dajmy się zwariować i przekonać do tego, że nasza córka może chodzić tylko i wyłącznie w ubraniach w kolorze różowym lub fioletowym, a chłopiec w kolorach granatowym i niebieskim. Córka w granatowej sukience ozdobionej białą koronką będzie wyglądała twarzowo i elegancko zarazem. Może być to zestawienie odpowiednie na szkolny apel, wigilijną kolację czy na urodziny u koleżanki. Chłopcy znacznie rzadziej sięgają po typowo dziewczęcą kolorystykę choć w ostatnich latach coraz częściej ma to miejsce. Granatowe koszulki ozdobione fioletowym lub blado-różowym wzorem właśnie dla małych chłopców już nikogo nie dziwią. Można się dzięki nim wyróżnić na tle innych kolegów, ubranych w niemal jednakowe, niebieskie T-shirty.

 
Źródło:
https://allegro.pl/artykul/szare-ubrania-dla-dzieci-nie-musza-byc-nudne-86191
http://www.retromoderna.pl/2015/02/pec-dziecka-kolor-ubran-roz-dla.html
http://www.sosrodzice.pl/roz-moze-blekit-kolor-dzieciecych-ubranek-znaczenie/1/

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 38489 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-10
Realizacja zamówienia przebiegła szybko i sprawnie .Polecam tego sprzedawcę.
2024-12-10
Obsługa zamówienia na 6.
pixel