Kobiecy business casual – jak go nosić?
Business casual – najważniejsze wskazówki
Business casual to strój mniej restrykcyjny od standardu informal. Często nazywa się go po prostu ‘stylem biurowym’, choć to nie do końca precyzyjne określenie. Najprościej mówiąc, business casual nie wymaga noszenia konserwatywnych garniturów i garsonek, ale ubiór w dalszym ciągu musi wyglądać profesjonalnie i pod żadnym pozorem nie może prezentować się zbyt casualowo. W praktyce oznacza to między innymi, że kobiety mogą zamienić żakiet na elegancki sweterek i wprowadzić do stroju dodatkowe kolory, np. delikatną pastelową zieleń. Business casual nie jest sztywnym, biurowym uniformem, niemniej stylizacja nie powinna budzić żadnych wątpliwości, że to ubiór do pracy. Ubiór ma być schludny i wolny od ekstrawaganckich fasonów, ale wolno przemycić jeden czy dwa drobiazgi określające indywidualny styl.
Kłopot z business casual jest też taki, że tak naprawdę każda firma może w ramach owego standardu wymagać zupełnie różnych rzeczy – przykładowo, w jednym biurze wolno nosić gładkie bluzki, w innym wymagana jest koszula z kołnierzykiem. Dlatego zawsze należy sprawdzić, jak w danej firmie realizowana jest polityka ubraniowa i jakiego konkretnie stroju wymaga się od pracowników. Wiele zależy od rodzaju firmy i zajmowanego stanowiska – w sektorze finansowym bądź prawniczym z reguły obowiązuje surowszy dress code, a kierownik czy dyrektor rzadko kiedy może sobie pozwolić w ubiorze na taki luz jak szeregowy pracownik.
Jednak bez względu na miejsce pracy, jest kilka ogólnie obowiązujących zasad. W stylu business casual niedopuszczalne są dżinsy, nawet te eleganckie, oraz spodnie z nogawkami krótszymi niż 7/8 – wyjątkiem mogą być modne kuloty z wysokogatunkowej tkaniny, ale już zwykłe rybaczki absolutnie nie. Spódnica nie może być krótsza niż do kolan, źle widziana jest także długość do kostek. W przypadku bluzek i sukienek należy unikać głębokich dekoltów oraz wszelkich przeźroczystości. Strój nie może być za obcisły, ale luźne, oversizowe fasony również nie są dopuszczalne. Biżuteria ma być dyskretna, na przykład srebrny łańcuszek, perłowe kolczyki, prosta złota bransoletka.
Szara wrap dress
W stylu business casual sukienka nie musi mieć tradycyjnego fasonu. Ma być po prostu elegancka, a ten warunek spełnia wiele różnych krojów. Godne polecenia są między innymi sukienki wyjściowe o kroju kopertowym, przy czym mają to być sukienki z nieco grubszych tkanin, a nie cienkiej, elastycznej dzianiny. Idealna jest dobrej jakości wełna, która zda egzamin nawet w cieplejsze dni, można więc nosić ją przez cały rok. Jeśli chodzi o kolor, warto wybrać szarości, ponieważ jest to odcień dobry zarówno na sezon wiosenno-letni, jak i na zimę.
Szara wrap dress może być bez rękawów, wtedy będzie jeszcze bardziej uniwersalna. Jeśli ramiączka są szerokie, a dekolt skromny, sukienkę kopertową można nosić solo, co jest świetnym rozwiązaniem na lato – stylizację wystarczy uzupełnić czółenkami i cielistymi, cienkimi pończochami. W chłodniejsze dni dobieramy do sukienki ciekawe bluzki. Do kopertówki bez rękawów pasuje zarówno gładka, jedwabna bądź bawełniana bluzka z długimi rękawami, jak i klasyczna koszula z kołnierzykiem i zapięciem na guziki. Warto zadbać o to, by pod szyją bluzka miała jakieś ciekawe wykończenie, co ożywi strój – dobrze wyglądać będzie na przykład pensjonarski kołnierzyk, ozdobne wiązanie na kokardkę czy niewielki żabot.
Szarą sukienkę można łączyć z dowolnymi kolorami, co jest kolejnym atutem tego fasonu. Wiosną i latem warto do służbowego stroju dodawać biel – pasować będą na przykład baleriny w odcieniu ecru, biały żakiecik z cienkiego lnu, torebka w odcieniu kości słoniowej, nieduże białe kolczyki. Zamiast bieli mogą się pojawić eleganckie pastele – szczególnie efektowne będą połączenia szarej sukienki z akcesoriami w odcieniu pudrowego różu albo miętowej zieleni. Jesienią i zimą szarą sukienkę można zestawiać z ciemnymi kolorami, na przykład czernią, granatem, burgundem, fioletem. Do szarości znakomicie też pasować będą dyskretne wzory, na przykład żakiet w kratkę księcia Walii albo torebka w pepitkę.
Spodnie plus bluzka
Spodnie mogą być wełniane, bawełniane, lniane, z gabardyny – wybór jest dowolny, tkanina po prostu nie może być lejąca ani świecąca. Spodnie nie powinny opinać mocno ciała, ale w złym tonie są też takie fasony jak np. haremki. Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne spodnie z prostymi nogawkami, pasować będą także cygaretki, chinosy, spodnie z mankietami, szwedy. Kolor raczej neutralny, a więc granat, czerń, grafit, brąz. Takie odcienie nie tylko są najbardziej eleganckie, ale i łatwo je zaaranżować, dzięki czemu będą się nadawać do wielu różnych biurowych stylizacji.
Po bardziej nietypowe kolory warto natomiast sięgać przy wyborze bluzki. Standard business casual dopuszcza inne odcienie niż biel, błękit i szarości, co warto wykorzystać. Jeśli spodnie są neutralne, bluzka może być w trochę mocniejszym kolorze, na przykład w odcieniu miodowej żółci, burgunda, szmaragdowej zieleni, fiołkowego fioletu. Dozwolone są także spokojne, wolne od pstrokacizny wzory, jak groszki, klasyczna kratka, marynarskie paski, ciemne, duże kwiaty, motyw paisley. Bluzka musi być trochę luźniejsza, z prostymi rękawami i niedużym dekoltem. Raczej źle widziane będą gładkie, dopasowane do ciała bluzki dzianinowe – lepiej wybrać jedwab, grubą i mało elastyczną bawełnę, batyst, fular. Bluzka nie może oczywiście odsłaniać brzucha, pleców czy ramion. Warto zawsze wpuszczać bluzkę w spodnie, co nadaje stylizacji bardziej profesjonalnego wyglądu, natomiast gdy bluzka jest noszona na wierzchu, przyda się elegancki pasek w talii.
Spódnica zamiast spodni
Dobrze jest zamienić od czasu do czasu spodnie na spódnicę. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na to, by fason nie był ani zbyt sportowy, ani zbyt wieczorowy. Idealna będzie spódnica ołówkowa, spódnica o linii A, spódnica w grube fałdy albo z kontrafałdą – unikać należy fasonów bardzo mocno rozkloszowanych, drobno plisowanych, z falbankami albo dużą ilością ozdobnych elementów. Najodpowiedniejsza długość to do kolan, ewentualnie do połowy łydki. Spódnica w stylu business casual ma być w stonowanym kolorze, choć przyda się dla odmiany coś innego niż granat albo grafit – kolory te wolno zastąpić na przykład świerkową zielenią, przygaszonym bordo, ciemnym fioletem albo wzorem w prążki bądź jodełkę. Jeśli jednak bluzka jest w odważniejszym odcieniu albo ma jakiś wzór, spódnica powinna być wtedy gładka i w neutralnym kolorze.
Do spódnicy wolno założyć żakiet w innym kolorze i świetnie się tu sprawdzą kontrastowe zestawienia, na przykład biel i grafit, beż i granat, brąz i błękit. Podobnie postępujemy, gdy do spódnicy zakładamy elegancki sweterek – monochromatyczne komplety wyglądają zwykle dość nudno. Najlepszym sweterkiem w takim zestawie jest klasyczny, wełniany kardigan, a jeśli decydujemy się na trochę dłuższy i luźniejszy fason, niezbędny będzie pasek nadający swetrowi bardziej profesjonalnego wyglądu. Z kardiganem można łączyć także klasyczne sukienki do pracy.
Jakie buty?
Buty to wyjątkowo problematyczna kwestia w standardzie business casual. Teoretycznie do biura nie powinno się nosić butów odkrywających palce bądź pięty, jednak niektóre firmy pozwalają na takie fasony, na przykład pantofle peep toe albo szpilki bez pięt. Płaskie buty, jak baleriny czy oksfordki, są dozwolone, ale raczej ze spodniami, a nie spódnicą. Do sukienek i spódnic warto zakładać pantofle na niewielkim obcasie albo na koturnie, a jeśli wybieramy szpilki, nie powinny mieć one więcej niż 7-8 cm.
Absolutnie nie pasują do stylu business casual sneakersy, espadryle, tenisówki, letnie sandałki, zwykłe klapki. Zimą wolno nosić botki albo kozaki, jednak masywne, sznurowane buty oraz uggsy zdecydowanie się nie nadają.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.