Jesienne sukienki – jakie tkaniny są najmodniejsze?
data publikacji: 12.01.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Aksamit
Aksamitne ubrania to jeden z głównych trendów tej jesieni. Sukienki wizytowe z tej tkaniny najczęściej mają krój kopertowy, z niewielkim, dekoracyjnym marszczeniem w okolicach talii, ostro wykończonymi ramionami oraz owalnie wykrojonymi połami, dzięki czemu na udzie tworzy się kuszący rozporek odsłaniający częściowo nogi.
Aksamitne kreacje powinny być w śmiałych kolorach, jak bardzo modna obecnie czerwień, mocny róż, lodowy błękit, platynowy szary, kobalt, pomarańcz, złoto. Na dodatkach stosujemy głęboką czerń oraz lakierowaną skórę, dzięki czemu miękki aksamit nabierze drapieżności, przy ciemnych kolorach można jeszcze wykorzystać akcesoria metaliczne, jak srebrne szpilki, złota torebka wysadzana kamieniami, cekinowy platformy, stalowy żakiet z wytwornej lamy.
Na co dzień aksamit też się nadaje, choć wybieramy bardziej minimalistyczne fasony, jak prosta tuba z rękawami ¾ czy trapezowa sukienka bez rękawów. Stylizujemy je casualowo, żeby przełamać wieczorowy charakter aksamitu – pasować będą wysokie, sznurowane botki, skórzane oficerki, pantofle na grubych podeszwach, wzorzyste rajstopy, skórzana ramoneska, parka, wielkie wełniane czapy i grube rękawiczki.
Fakturowana dzianina
Sukienki codzienne z dzianiny pojawiają się każdej jesieni, w tym roku jednak wymieniamy grubą, gładką bawełnę na dzianiny fakturowane, o wytłaczanej, oryginalnej powierzchni. Modne są na przykład sukienki w wąskie, wypukłe prążki przetykane metaliczną nicią, dzianiny gofrowe, mechata wełna z długim, miękkim włosiem, wełna o splocie ryżowym, dzianina ażurowa, dzianina w szerokie warkocze – wzór dowolny, byle tylko nie była to zwyczajna, gładka tkanina.
Fakturowane materiały najczęściej wyglądają na tyle atrakcyjne, że wystarczy prosty krój, by sukienka zwracała na siebie uwagę. Można pozostać przy neutralnym kolorze, ale zamiast czerni lepiej sięgnąć po jaśniejszy, bardziej twarzowy odcień – dla blondynek świetny będzie na przykład beż albo jasny brąz, szatynki mogą nosić chłodne, nasycone szarości. Inny kolor oczywiście także się nadaje – piękny splot podkreśli czerwień, oberżynowy fiolet, butelkowa zieleń, dyniowy pomarańcz, odcień chabrowy.
Sukienki z takich dzianin można połączyć z akcesoriami retro, co stworzy elegancką, bardzo stylową kreację. Zakładamy więc krótkie, sznurowane botki na słupkach, zamszowe kozaki, trzewiki wykończone kożuszkiem albo skórzane oksfordki, do tego tweedowa marynarka, klasyczny trencz lub płaszczyk w fasonie pelerynki.
Innym pomysłem na fakturowaną dzianinę jest styl nowoczesny. Mamy zatem takie dodatki jak wysokie, połyskujące kozaki na metalowych obcasach, kolorowe martensy, zamszowe szpilki na platformach, skórzana kurtka, parka z metalicznym paskiem, futrzany bezrękawnik, wężowa torebka.
Sztruks
Sztruks dość rzadko pojawia się na sukienkach, a szkoda, bo to wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie. Można tu zastosować stylistykę retro, wybierając sukienkę o kroju trapezowym, z ozdobnym zapięciem na metalowe guziki albo gruby suwak – do sukienki dodajemy jeszcze kolorowe, wełniane rajstopy, kozaki na kwadratowych obcasach, krótką puchową kurteczkę, gruby szalik z ozdobnym splotem. Odważnie mieszamy kolory, łącząc na przykład orzechowy brąz z ciemnym fioletem i miodową żółcią.
Sztruksowa sukienka może też być sportowa, na grubych szelkach i z ozdobną klapką na piesiach – dodajemy do niej jeszcze bawełnianą bluzkę, koniecznie w innym kolorze albo w prosty, geometryczny wzorek, jak zygzaki lub marynarskie paski.
Sztruks pojawić się może również na fasonach elegantszych, jak klasyczna szmizjerka lub długa, rozkloszowana sukienka pensjonarska z białym kołnierzykiem. Elegancki fason podkreślamy efektownym kolorem, jak morska zieleń, lawendowy fiolet, musztardowa żółć. Dodatki mogą być klasyczne albo nowoczesne, najważniejsze by odróżniały się choć trochę swoim kolorem, dlatego czerń dajemy raczej do sukienek jaśniejszych, błękitnych bądź bladozielonych, podczas gdy do fioletów czy granatów lepiej jest dodać akcesoria brązowe albo szare.
Skóra
Skóra to kolejny typowo jesienny materiał. Sukienki ze skóry są szczególnie atrakcyjne, bez względu na fason, choć ten oczywiście również ma znaczenie. Ołówkowa, skórzana kreacja jest dobra dla kobiet z wyraźnie zarysowaną talią, przy bardzo szerokich biodrach wskazany jest raczej krój A, z rozkloszowanym dołem maskującym masywne uda. Kobiety bez wcięcia w talii mogą sięgnąć po skórzaną sukienkę z baskinką, prostą tubę z ozdobnymi zaszewkami na brzuchu lub krótką sukienkę trapezową.
Skórzane sukienki często są czarne, ale tak naprawdę nie wszystkim kobietom pasuje taki model. Czarna skóra może trochę postarzać, dlatego w takich sukienkach korzystnie wyglądają głównie brunetki, przy jaśniejszych włosach i bledszej cerze atrakcyjniej prezentują się takie kolory jak brąz, granat, oliwkowa zieleń, bordo, zgaszony fiolet, szarości.
Jak dopasować akcesoria do skórzanej sukienki? Jeśli buty też są ze skóry, to warto wybrać oryginalny, ekstrawagancki fason, jak botki ozdobione ćwiekami, albo po prostu sięgnąć po zupełnie inny kolor, jak żółć albo czerwień. W jesiennych stylizacjach takie energetyczne, mocne wstawki są zawsze mile widziane, bo ożywiają strój i podkreślają wyjątkowy materiał sukienki, można więc z powodzeniem zastosować, dwa, trzy dodatkowe kolory.
Kurtka do skórzanej sukienki musi być z innego materiału – świetnie wyglądać będzie gruba wełna w tradycyjny wzór, barankowy kożuszek albo modne, kolorowe futerko z długim włosiem.
Tweed
Tweedowe sukienki wracają do łask. Tweed kojarzy się z bardzo konserwatywną modą i najmodniejsze fasony właśnie do tego stylu nawiązują, wprowadzają jednak dodatkowo nowoczesne elementy. Tweedowa sukienka tuba jest na przykład wykończona w talii ozdobną skórzaną wstawką albo ma głęboko wykrojony dekolt obszyty metaliczną listwą.
Jeśli chodzi o kolory, to obok klasyki pojawiają się także odważniejsze odcienie, jak turkus, cytrynowa żółć, fuksja, jagodowy fiolet, limonkowa zieleń – takie barwy fantastycznie przełamują tradycyjny krój tweedowej sukienki. Można też podobne odcienie wprowadzić na nowoczesnych dodatkach, łącząc szarości z pomarańczem, brąz z jaskrawą zielenią, błękit z fuksją, pudrowy róż z nasyconą purpurą.
Satyna
Pomysł na wielkie wyjście? Satyna doskonale sprawdzi się w tej roli. Sukienki wieczorowe z połyskującej satyny są niezwykle modne w tym sezonie, ale nie są to wyłącznie proste, klasyczne kreacje, a fasony bardziej wymyślne, z ozdobnymi detalami.
Sukienka może mieć na przykład krój prostej tuniki, bez taliowania, za to o długości mini, by pokazać nogi. Dekolt jest ozdobnie wykrojony i wykończony szerokim krawatem, skromnym żabotem lub marynarskim kołnierzem. Kolor sukienki jest głęboki, nasycony, ale dość spokojny – idealnie sprawdzi się granat, burgund, purpura. Więcej szaleństwa występuje na dodatkach – dodajemy na przykład żółte szpilki, lakierowany pasek w odcieniu limonkowej zieleni, czerwoną torebkę wysadzaną nitami, wielkie, turkusowe kolczyki.
Modne są również sukienki inspirowane modą orientalną, mocno dopasowane do ciała, z wysoką stójką i ozdobnym wycięciem w łezkę – egzotyczny styl dodatkowo podkreśla wielki, kwiatowy wzór przypominający chińskie lub japońskie ornamenty. Są jeszcze sukienki rozkloszowane, tyle że nieco inaczej wykończone – zamiast klasycznego dekoltu V jest asymetryczne wycięcie, ozdobny golf bądź marszczenie typu woda, do tego stylowe plisy i matowe mankiety w kontrastowym kolorze.
Do satyny warto dodać akcesoria o niebanalnej fakturze – to może być cieniowany zamsz, gruba koronka, aksamit, żakard, wytłaczana skóra. Czerń dajemy do sukienek w wyrazistych kolorach, jak czerwień lub złoto, do spokojniejszych odcieni bardziej nadają się akcesoria o kilka tonów ciemniejsze, na przykład kobalt do błękitu.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.