Jesienna tunika – z czym ją połączyć?
Fasony na jesień
Jesienne tuniki są grube, przypominają trochę długie swetry albo sukienki codzienne z dzianiny. Zapewniają ciepło i świetnie chronią kręgosłup przed chłodem, dlatego chętnie je nosimy, gdy pogoda nie dopisuje. Tunika jest bardzo pomocna w tuszowaniu mankamentów sylwetki, co dodaje jej kolejnego plusa, tylko by tak się stało, tunika musi współgrać z naszą figurą. Najbezpieczniejszy fason to klasyczna tunika o kształcie wydłużonego trapezu. Jesienią wybierajmy tuniki z średnio grubych dzianin – ładnie się układają na ciele, ale nie są obcisłe i nie uwypuklają wszystkich kształtów. Albo z wełny, ale bez skomplikowanego splotu, jeśli koniecznie chcemy się ubiorem wyszczuplić.
Bardzo luźna tunika? Niezwykle wygodna, więc pokusa jest duża, ale zachowajmy umiar. Oversize pomoże tylko dziewczynom szczupłym, tęższym sylwetkom służą głównie tuniki dopasowane, o linii w kształcie litery A. Nie bardzo długie, bo to skraca sylwetkę – wystarczy, że zakryte będą tylko pośladki.
Jesienią warto nosić wesołe kolory, by ożywić swoją garderobę. Tunikowe sukienki dla puszystych mogą być granatowe, bordowe, ciemnozielone, fioletowe, nie zaszkodzi też wybrać coś w wyszczuplające wzory, np. ukośne linie, pionowe pasy, geometryczne podłużne figury. Idealne wzory na jesień to grube kraty, pasy, abstrakcyjne esy floresy w ciemnej tonacji. Tuniki swetrowe mogą mieć piękne warkocze oraz szerokie golfy, które da się dowolnie układać i tworzyć z nich coraz to inne dekolty.
Legginsy czy spodnie?
Czarne legginsy nie zawsze są optymalnym wyborem dla tuniki. Jedynie gdy tunika jest długa i maskująca uda można sobie pozwolić na tak obcisły dół, w pozostałych przypadkach odpowiedniejsze będą spodnie. Legginsy do tuniki muszą być trochę grubsze, powinny też perfekcyjnie obciskać brzuch, by nie tworzyły się żadne fałdki. Do luźnej, szarej lub czarnej tuniki można założyć legginsy kolorowe lub wzorzyste, przy grubszych nogach trzymajmy się wyszczuplającej czerni.
Tunikę dżinsową warto zestawić z legginsami kolorowymi lub takimi imitującymi np. skórę węża. Ale już tuniki dzianinowe najciekawiej zaprezentują się wraz ze spodniami. W wersji codziennej idealne będą dżinsy rurki, które są wystarczająco obcisłe na górze, by tunika mogła się idealnie układać na ciele. Szerokie dżinsy niepotrzebnie dodadzą nogom objętości, a jeśli nie widzimy się w rurkach, mogą to być spodnie o klasycznych, prostych nogawkach.
Do tuniki wieczorowej nosimy czarne spodnie o klasycznym kroju, bez kieszeni i bez paska w szlufkach. Jesienne tuniki wieczorowe mogą być błyszczące albo ozdobione świecącymi dekoracjami, dobrze więc, gdy spodnie do kompletu też będą uszyte z połyskującego materiału. Długie i lejące się tuniki, np. te z jedwabiu, możemy zestawić z dokładnie takimi samymi spodniami – ich nogawki mogą być szerokie, w typie dzwonów, a cała stylizacja przypominać będzie nieco indyjską modę.
Tylko rajstopy
Do długiej tuniki wystarczy założyć grube rajstopy i kozaki. Tunika jako sukienka powinna być raczej ciemna, a jeśli ma wzór, załóżmy do niej czarne rajstopy i czarne buty. Jeśli wydaje się nam to zbyt nudne, poszukajmy rajstop w zwariowanych kolorach, np. czerwonych, niebieskich, miodowych albo szmaragdowych. Kolorowe rajstopy pasują idealnie do czarnych kozaków i jednolitych tunik w odcieniach szarości. Mogą pogrubiać, więc jeśli nie jesteśmy do końca zadowolone ze swoich nóg, stawiajmy na barwy nasycone, ale ciemne, jak fiolet, a zamiast krótkich botków nośmy wysokie kozaki na obcasie.
Do tuniki w wersji solo warto zawsze dobierać buty na wysokim obcasie, szczególnie gdy kreacja jest kolorowa. Obcasy dodają sylwetce gracji, co przyda się zwłaszcza wtedy, gdy nosimy fasony luźniejsze.
Tunika ze spódnicą
Tuniki damskie do spódnicy pasują średnio. Zazwyczaj takie kompozycje nie są udane, bo obie warstwy nakładają się na siebie, a dolne krawędzie tuniki i spódnicy zbyt blisko sąsiadują ze sobą i wygląda to trochę dziwnie. Poza tym jesienią często nosimy spódnice grube, z widocznym zapięciem, przez co kształt spódnicy odznacza się pod tuniką, co psuje cały efekt. Jeśli tunika jesienna też jest z grubszej tkaniny, mamy dwie warstwy ciężkiego materiału, które siłą rzeczy dodadzą nam w biodrach kilogramów. Tunika na pewno nie powinna być zakładana do spódniczki dżinsowej czy sztruksowej, nie dobrze wyglądają także połączenia tuniki ze spódnicami rozkloszowanymi, w fałdy czy o linii trapezowej. Szersze spódnice tracą po prostu swój fason, nie widać ich ładnego kroju, całość się deformuje, bo zasłania ją długa bluzka. Również sama tunika jest bez wdzięku, bo zamiast ładnie spływać po ciele, zatrzymuje się na grubszym materiale pod spodem.
Wyjątkiem są tylko wąskie spódnice ołówkowe o długości do kolan. Są to spódnice mocno dopasowane do ciała, nie mają żadnych zewnętrznych elementów, więc nie będą zaburzać wyglądu górnej części garderoby. Jednak tunika do spódnicy ołówkowej nie może być bardzo długa i skomplikowana w swojej formie. Najbardziej pasować będzie tunika dość krótka, luźniejsza w pasie, ozdobiona jakimiś detalami, np. ukrytymi w fałdach materiału kieszeniami. Nie powinny to być tuniki o sukienkowym kroju, wcięte w talii i dopasowane mocno do ciała – zepsują stylizację, bo za bardzo przypominać będą kształt spódnicy, a chodzi o to, by obie części różniły się od siebie. Dobrze gdy tunika będzie trochę nieregularna na dole – boczne krawędzie mogą być trochę krótsze od środka, tak by linia tuniki wyglądała jak delikatny łuk. Taki krój działa wyszczuplająco, co w połączeniu z ołówkową spódnicą da bardzo korzystny rezultat.
Tunika koniecznie w towarzystwie dodatków
Do tuniki zawsze zakładajmy jakieś dodatki. Po pierwsze, dzięki temu tunika nie będzie taka zwyczajna i ładniej się zaprezentuje, a po drugie, przy użyciu akcesoriów łatwo będzie efektownie wymodelować sylwetkę.
Tuniki luźne warto wiązać w pasie, tak by dało się zauważyć ładnie zarysowaną talię. Ten zabieg jest korzystniejszy dla figury niż zostawienie tuniki luzem. Dlaczego? Talia, nawet gdy mamy nadwagę, jest zwykle węższa od bioder i biustu, a w stylizacjach wyszczuplających zawsze staramy się to podkreślić. Luźna tunika, bez taliowania, daje wrażenie, ze sylwetka wygląda jak klocek, ma wszędzie taką samą szerokość i w konsekwencji wydaje się bardzo gruba. Podkreślając, że talia jest mniejsza od obwodu bioder, nadajemy sylwetce pożądanej lekkości. Paski powinny nosić także panie o figurze jabłka, choć w ich przypadku pasek znajduje się wyżej, nie w samej talii, ale trochę poniżej biustu. Pasek do tuniki nie musi być szeroki. Jeśli chcemy, może to być zwyczajna taśma z materiału. Ale przy tęższych sylwetkach cienkie paski wyglądają źle, korzystniejsze są szerokie szarfy i skórzane pasy. Dobrze też, gdy paski są w kontrastowym kolorze.
Przy szerokich biodrach należy zrezygnować z dodatków noszonych w okolicy pupy, czyli pierścionków, bransoletek, torebek do ręki i oczywiście pasków opierających się na biodrach. Wskazane są wielkie kolczyki, naszyjniki, długie wisiory, broszki, torebki noszone pod pachą. Innymi słowy, wszelkie dodatki, które koncentrują uwagę na górnych partiach ciała. Przy szerokich biodrach paski do tuniki powinny być trochę luźniejsze – mocne ściągnięcie w talii sprawi, że ciało podzieli się na dwie części i pośladki będą mocno kontrastować w drobny, tułowiem.
Buty do tuniki
Z czymkolwiek zamierzamy nosić tunikę, najładniej nasza sylwetka będzie wyglądać, gdy będziemy mieć na nogach buty na wysokim obcasie. Jesienią mogą to być modne botki, albo jeszcze lepiej – wysokie kozaki z prostą cholewką sięgającą do kolan. Kozaki wyszczuplają łydki i dodają kobiecości, a kiedy są na wyższym obcasie, automatycznie wyglądamy na smuklejsze. Krótkie botki nosimy tylko wtedy, gdy mamy na sobie ciemne spodnie albo ciemne rajstopy, chyba że botki są jasne, wtedy stosujemy odwrotny zabieg – jasne rajstopy albo jasne spodnie. Pamiętajmy jednak, by do jasnego dołu ubierać ciemne tuniki, które nie dodadzą biodrom objętości.
Źródło: http://www.iwoman.pl/trendy/moda/jak;i;z;czym;nosic;tunike,93,0,859997.html
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.