Jesień 2017 – najmodniejsze fasony sukienek
data publikacji: 16.01.2018 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Romantyczne groszki
Klasyczne groszki to w tym sezonie jeden z najchętniej wykorzystywanych wzorów. Groszki pojawiają się głównie na sukienkach i najczęściej idą w parze z oryginalnym fasonem. Na topie są kreacje w stylu retro, rozkloszowane, z bufiastymi rękawami i wysoko wykończonym, wiktoriańskim kołnierzykiem, modne są też sukienki z plisowanym dołem i prostym, zbluzowanym topem wykończonym dekoltem w łódkę.
Sukienki w groszki najczęściej są w klasycznych kolorach, ale gdy chodzi o minimalistyczne, nowoczesne fasony, to warto je urozmaicić nietypowymi kolorami – groszki nie są biało-czarne, ale na przykład łososiowo-fioletowe lub białe z dodatkiem morskiej zieleni.
Sukienki w groszki stylizujemy romantycznie, dodając przede wszystkim akcesoria vintage, w odcieniach czerni, bieli oraz jesiennego brązu. Alternatywą dla romantyzmu może być styl bardzo nowoczesny, z ekstrawaganckimi akcesoriami, które idealnie podkreślą zwiewny krój sukienki i jej eleganckie kolory.
Czerwień w roli głównej
Najważniejszy kolor tegorocznej jesieni to czerwień. Zdobi ona także sukienki wizytowe i to właśnie odcień jest najważniejszym elementem całej stylizacji. Co jednak nie znaczy, że krój sukienki nie ma żadnego znaczenia i klasyczna prostota to jedyna dostępna opcja – wręcz przeciwnie, tej jesieni śmiały kolor warto połączyć z równie odważnym fasonem.
Modne są na przykład sukienki asymetryczne, z ukośnie ułożonymi zakładkami i ozdobnymi plisami. Inny godny polecenia fason to sukienka z falbanami albo długa, mocno rozkloszowana sukienka w stylu boho. Są też fasony retro oraz proste sukienki z oryginalnych tkanin, jak żakard, haftowany aksamit, gruba koronka, wytłaczany jedwab.
Czerwoną sukienkę najlepiej jest otoczyć dodatkami w tym samym kolorze, a jeśli kolor jest bardzo wyrazisty, można go delikatnie wytłumić eleganckim beżem albo jasnym brązem. Jak zawsze, atrakcyjny zestaw da się stworzyć także z czernią, choć powinna się ona pojawiać tylko na niewielkich powierzchniach – zamiast czarnego płaszcza lepszy będzie beżowy trencz i do tego eleganckie, czarne botki na szpilkach.
Sukienki swetrowe
Czerwień jest zdecydowanym liderem, ale nie tylko ona przykuwa wzrok w jesiennych kolekcjach. Projektanci chętnie sięgają po inne mocne kolory, jak fiolet, ciemna zieleń, nasycone odcienie niebieskiego czy bursztynowa żółć – barwy te pojawiają się na prostych, wełnianych sukienkach casualowych.
Wygodne i praktyczne sukienki swetrowe są bowiem tej jesieni bardzo kolorowe. Klasyczne beże i szarości ustępują miejsca żywym, jesiennym kolorom, dzięki czemu prosta kreacja wygląda znacznie atrakcyjnej, nawet gdy dołoży się do niej zwykłe, neutralne akcesoria. Jeśli zaś chodzi o sukienki swetrowe w klasycznych kolorach, to popularnym trendem jest ozdabianie ich oryginalnymi naszywkami, na przykład z kolorowym kwiatem albo komiksową postacią. Innym sposobem na przełamanie spokojnej klasyki jest dodawanie wzorzystych wstawek – bardzo modne są motywy norweskie, ludowe hafty, pepitka, kolorowa krateczka.
Sukienki swetrowe nosimy w stylu nonszalanckiej elegancji – dodajemy do nich skórzane botki na wymyślnych obcasach, szerokie, luźno ułożony szal, nowoczesną biżuterię z metalu, kaszkiet, szeroki i długi płaszcz z wełny. W stylizacjach sportowych koniecznie muszą się pojawić najmodniejsze akcesoria, a więc na przykład casualowa torebeczka w pastelowym kolorze, jesienne sneakersy na grubych podeszwach, wzorzysta kurtka bomberka.
Metaliczne srebro
Jesienne sukienki wyjściowe mogą być bardzo nowoczesne, a nic lepiej nie podkreśli tego stylu jak efektowna, metaliczna tkanina. W tym sezonie króluje metaliczne srebro, ale nie zawsze pojawia się solo – proste, srebrne kreacje mogą być ozdobione wstawkami w odcieniu chłodnego złota, miedzi bądź grafitu, częstym dodatkiem jest także matowa albo delikatnie połyskująca czerń.
Kroje sukienek są w duchu futurystycznym – widać nawiązania do filmowych kostiumów i mody industrialnej, pojawiają się też fasony minimalistyczne, stylizowane na lata 80-te, co widać na przykład po szpiczastych, szerokich ramionach.
Stylizacja z metaliczną, srebrną sukienką jest dość ascetyczna – akcesoriów jest niewiele, biżuterię zastępuje błyszcząca torebka albo buty, a jaskrawe kolory pojawiają się tylko w formie akcentów, na przykład na pierścionku albo wąskim paseczku w talii.
Dużo frędzli
Jak ożywić prosty krój sukienki? Można dodać do niej efektowne frędzle. To właśnie rozwiązanie bardzo często pojawia się w tegorocznej modzie, zarówno jeśli chodzi o sukienki koktajlowe, jak i ubrania casualowe. Wieczorem dominują frędzle à la lata 20-te, czyli gęsto naszyte i połyskujące, w stylu casualowym wykorzystuje się raczej inspiracje modą Dzikiego Zachodu.
Frędzle mogą zdobić całą sukienkę, choć to opcja przede wszystkim dla kobiet o szczupłej sylwetce. Bardziej korzystne dla pełniejszej figury są fasony tylko miejscowo udekorowane frędzlami, na przykład przy mankietach, dolnej krawędzi sukienki albo przy dekolcie.
Frędzle warto łączyć z ciekawymi tkaninami, zwłaszcza gdy chodzi o kreacje na wieczór – zdobienia tego typu mogą się pojawić na sukienkach z tkaniny brokatowej, satyny, aksamitu, haftowanej koronki.
Kwiaty boho
Sukienki codzienne w stylu boho są długie, rozszerzane na dole, z odcinanym karczkiem i efektownie podkreślonym dekoltem. To w pewnym sensie powrót do korzeni tej mody – sukienki bardzo przypominają oryginalne, hippisowskie ubrania, a etniczne wzorki to już nie delikatne zdobienia, ale motyw przewodni całej stylizacji.
Poza ludowymi wzorami, na sukienkach boho bardzo często pojawiają się jesienne kwiaty. Najmodniejsze są kwiaty duże, w tradycyjnym stylu, oraz staroświeckie łączki w stonowanych, ciemnych kolorach. Kwiaty stosuje się także na dodatkach, choć oczywiście są to nieco inne motywy – akcesoria mogą być ozdobione na przykład pojedynczą, haftowaną aplikacją albo graficznym nadrukiem w nowoczesnym stylu.
Sukienki boho w wersji mini można stylizować na lata 60-te albo 70-te, dodając do kreacji wysokie, zamszowe kozaki, wełniany kardigan z wiązaniem w pasie, futrzany płaszczyk, kolorową biżuterię.
Fason kopertowy
Kopertowe sukienki są w tym sezonie wyjątkowo popularne. Mamy nie tylko klasyczne, dzianinowe modele z neutralnych kolorach, ale i kreacje o bardziej wymyślnym kroju, na przykład z wiązaniem kimonowym, z gorsetowym paskiem, z asymetrycznie ułożoną listwą, z ozdobnym marszczeniem na brzuchu czy falbaną przy dekolcie.
Ciekawy krój podkreśla atrakcyjny deseń – modne są kolorowe paski różnej szerokości, kontrastowe kwiaty w stylu retro, graficzne motywy zwierzęce, kolorowa kratka, wielobarwne groszki. Jeśli zaś sukienka jest gładka, warto neutralny kolor zastąpić jakimś nasyconym, jesiennym odcieniem, na przykład dyniowym pomarańczem albo oberżynowym fioletem.
Dobór akcesoriów do kopertowej sukienki jest w zasadzie dowolny, bo ten fason świetnie wygląda w każdym wydaniu. Najczęściej jednak w tegorocznych kolekcjach pojawiały się zestawy z eleganckimi, nieco ekstrawaganckimi dodatkami jak lakierowana czerwona torebeczka, wysokie kozaki na szpilkach, stylowy kapelusik z wąskim rondem, futrzana etola.
Długość midi
Zarówno sukienki casualowe, jak i kreacje na wielkie wyjścia, tej jesieni powinny mieć długość midi. Bardzo dobrze komponuje się ona z tradycyjnymi fasonami, które właśnie przeżywają drugą młodość – klasyczny krój ożywia się nowoczesnymi elementami, na przykład dodając do rozkloszowanej kreacji w stylu lat 50-tych ekstrawagancki dekolt z geometrycznymi aplikacjami.
Klasyczny fason midi może zdobić tradycyjny wzór, ale także w nowocześniejszej wersji – jeśli szkocka kratka, to nie w typowych kolorach, ale na przykład w odcieniach pastelowych, a zamiast groszków dajemy czarno-białe kropki różnej wielkości.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.