Jasne sukienki koktajlowe – jak je nosić przy figurze plus size?
data publikacji: 12.02.2019 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Z ciemnymi, bocznymi wstawkami
Do sukienek, które najskuteczniej wyszczuplają sylwetkę, zaliczają się kreacje w geometrycznym stylu. Sukienka jest prosta, dopasowana do ciała, kończy się tuż pod kolanami, ma szerokie ramiączka i wysoko zabudowany, prosty dekolt. Uszyta jest z dość grubej, ale elastycznej tkaniny, i jest w bardzo jasnym kolorze.
To, co czyni ją wyszczuplającą, to boczne wstawki. Są one w ciemnym, mocno kontrastowym kolorze, dzięki czemu w oczy rzuca się nie cała sukienka, ale właśnie ten jasny, wąski blok, który optycznie zwęża figurę. Ciemne elementy mogą być prostokątne, ale najlepszy efekt dadzą wstawki, przy których jasny blok zyskuje kształt wciętej klepsydry.
Tego typu sukienki koktajlowe można nosić nawet przy dużej nadwadze, ważne jest tylko, by była to kreacja w idealnie dobranym rozmiarze, która nie marszczy się na ciele ani nie wpija w biodra czy brzuch. Do sukienki zakładamy cieliste, matowe rajstopy oraz lakierowane szpilki nude, na wierzch pasować będzie krótki żakiet w tym samym odcieniu co boczne wstawki.
Wyszczuplająca sukienka ołówkowa
Sukienki wizytowe o ołówkowym kroju mogą pięknie podkreślić kobiece kształty, ale potrafią też bezlitośnie wyeksponować największe mankamenty sylwetki. Jak tego uniknąć? Sukienka musi mieć prawidłowy rozmiar i nie może w żadnym miejscu odstawać od ciała ani się na nim marszczyć. Jeśli konieczne są drobne poprawki krawieckie, należy je wykonać, w przeciwnym razie sukienka będzie wyglądać na za małą i doda objętości biodrom oraz talii.
Jasna sukienka ołówkowa musi być z matowej tkaniny, a optymalna długość to za kolana. Wybieramy fason dwuczęściowy – spódnica ma wysoki stan, a top sięga nieco poniżej talii, co pomaga wymodelować szczuplejsze wcięcie w pasie. Top powinien mieć dekolt w kształcie litery V oraz szerokie ramiączka.
Jeśli sylwetka, mimo nadwagi, jest proporcjonalnie zbudowana, można zrezygnować z fasonu dwuczęściowego na rzecz nowoczesnej kreacji ołówkowej z geometrycznymi przeszyciami. Są one umieszczone ukośnie w taki sposób, że tworzą kształt wąskiej litery X, tak że cała figura wygląda na nieco smuklejszą. Przeszycia maskują pełniejsze biodra oraz brzuch, a jeśli to nie wystarczy, mogą się pojawić dodatkowo niewielkie, ukośne marszczenia.
Modnym fasonem jest także jasna sukienka z eleganckiej, prążkowanej dzianiny, wykończona wyszczuplającymi lamówkami – pod biustem, przy dekolcie oraz na mankietach rękawów pojawiają się gładkie, szerokie wstawki, dzięki którym szczuplejsze obwody ciała są lepiej widoczne i tym samym kreacja dodaje figurze pożądanej lekkości.
Sukienka trapezowa
Trapezowy krój jest bardzo korzystny dla kobiecej sylwetki, dlatego śmiało można taki fason połączyć z jasnym kolorem. Pastelowe kreacje trapezowe nadają figurze smukły kształt, jeśli tylko są uszyte z miękkiej, dobrze układającej się na ciele tkaniny. Gdy sukienka ma rękawy, to najlepiej, by były one lekko prześwitujące, na przykład z szyfonu lub ażurowej, cienkiej koronki.
Trapezowa sukienka często ma prostą linię bez żadnego taliowania, jednak przy figurze plus size wskazane są niewielkie zaszewki podkreślające biust, które sprawią, że tułów nie będzie wyglądał klockowato. Przyda się jeszcze ukośnie wykrojona dolna krawędź albo asymetryczna zakładka przecinająca uda w poprzek, co także działa wysmuklająco na dolne partie ciała.
Do jasnej sukienki trapezowej zakładamy nieco cięższe pantofle na wysokich słupkach, na przykład z lakierowanej, biało-szarej skóry wężowej. Ciemniejsze buty powinny mieć ostro wykończone noski i głębokie, szpiczaste wycięcia na stopach.
Asymetryczna baskinka
Sukienka z baskinką to klasyczny fason, który w swojej nowocześniejszej wersji bardzo pomaga wyszczuplić pełniejszą figurę. Talia jest w takim fasonie nieco wyżej zaznaczona, tak by podkreślić najszczuplejszy obwód tułowia, a baskinka jest dość długa, delikatnie pomarszczona i asymetryczna.
Ukośny krój baskinki sprawia, że brzuch jest znacznie lepiej zatuszowany niż w klasycznym fasonie, węższe wydają się także biodra. Baskinka może być dwuwarstwowa, tak że na sukience pojawiają się dwa ukośne przecięcia, co dodatkowo podkreśla wyszczuplający efekt.
Dobrym rozwiązaniem są sukienki dwukolorowe – top jest na przykład biały, a spódnica błękitna. Dodatki mogą być metaliczne, z wyraźnym połyskiem, to zamieni klasyczną sukienkę w bardziej nowoczesną kreację koktajlową.
Sukienka z kontrafałdą
Zwykłe fałdy mogą dodawać figurze objętości, dlatego przy figurze plus size korzystniejszym rozwiązaniem jest kontrafałda, dzięki której tworzą się podłużne, wyszczuplające linie. Kontrafałda to bardzo ozdobny element, który świetnie wygląda na sukienkach o prostym kroju, na przykład w typie shift dress, można też zastosować kilka węższych kontrafałdek, tak że kreacja stanie się wyraźnie rozkloszowana.
Kontrafałdy mogą biec wzdłuż całej sukienki, co zwłaszcza przy jasnych kolorach daje bardzo korzystny efekt. Natomiast gdy sukienka jest odcinana w pasie i kontrafałdy zdobią tylko spódnicę, wybieramy model, w którym talia jest wysoko zaznaczona, tak by marszczenia nie zaczęły się na brzuchu, ale nieco wyżej.
Jasne sukienki z kontrafałdą powinny mieć dekolt wykrojony w szpic. Z rękawów warto zupełnie zrezygnować lub zastosować nowoczesne półrękawki – poszerzają one lekko linię ramion, dzięki czemu biodra wyglądają na węższe.
Krój empire
Koktajlowe kreacje to kroju empire to klasyka, bardzo często polecana właśnie kobietom z widoczną nadwagą. Jest to krój, który wydłuża sylwetkę i pomaga wyczarować szczuplejszą talię, a to, w jakim kolorze jest sukienka, nie ma większego znaczenia. Krój empire będzie więc idealnym rozwiązaniem, jeśli marzy się nam efektowna kreacja w jasnym odcieniu.
Koktajlowe sukienki odcinane pod biustem nie mogą być mocno marszczone w dolnej części, lepiej wyglądają dość szerokie, gładko wykończone zakładki o geometrycznej linii. Na długość sukienka musi sięgać do kolan, a jeśli wybierzemy model midi, dolna część może być wykończona prześwitującą wstawką z koronki bądź tiulu.
Przy jasnym kolorze lepiej unikać fasonów mocno romantycznych, dlatego rezygnujemy z bogato zdobionych i haftowanych gorsecików, a bufki zastępujemy prostymi, nowoczesnymi rękawkami o długości ½. Nowoczesny styl podkreślamy dodatkami – jeśli szpilki, to koniecznie w jakimś mocnym kolorze, a gdy wolimy neutralne, cieliste odcienie, wskazane są buty w ekstrawaganckim fasonie. Przeszycie pod biustem można podkreślić modnym paskiem z metalową klamerką.
Obniżona talia
Nie tylko wysoki stan działa wyszczuplająco. Jasna kreacja zatuszuje brzuch również wtedy, gdy talia zostanie obniżona, aczkolwiek zabieg ten średnio się sprawdza, kiedy biodra są bardzo szerokie, w typie gruszki. Obniżony stan nie powinien podkreślać najszerszego obwodu bioder, ale ich wyższą, szczuplejszą część. Top jest modnie zbluzowany, ale nie bardzo szeroki, w przeciwnym razie efekt będzie odwrotny do zamierzonego.
Koktajlowe kreacje z obniżoną talią muszą być uszyte z lekkiego, zwiewnego materiału jak szyfon, pasować będą także eleganckie, wzorzyste tkaniny, na przykład w delikatne prążki lub średniej wielkości pastelowe kwiaty na białym tle.
Interesującym fasonem jest koktajlowa sukienka kopertowa, która tym razem nie jest wiązana wysoko pod biustem, ale właśnie na biodrach. Taki sposób wiązania sprawia, że górna część jest trochę luźniejsza, a kopertowa zakładka pięknie podkreśla biust i maskuje wystający brzuch. Pastelowy kolor kopertowej sukienki warto podkreślić białą, delikatnie połyskującą lamówką, na przykład z satyny.
Do sukienki z obniżoną talią zakładamy cieliste, lakierowane pantofle oraz nowoczesną biżuterię ze szlachetnych metali. Materiałowe wiązanie można zastąpić skórzanym, lakierowanym paseczkiem w tym samym pastelowym odcieniu do sukienka.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.