Jakie ubrania spakować na służbowy wyjazd?
data publikacji: 27.07.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Jak ograniczyć bagaż do minimum?
Delegacja to nie wyjazd na wakacje, dlatego zawsze starajmy się ograniczyć ilość zabieranych ze sobą rzeczy. Najlepiej, jeśli zmieścimy wszystko w jednej walizce, do tego można jeszcze ewentualnie dołożyć specjalny pokrowiec z garniturem lub kostiumem. Jeśli będziemy lecieć samolotem i nie uda się nam zmieścić wszystkich niezbędnych rzeczy w jednej torbie, przynajmniej kilka ważnych ubrań zbierzmy ze sobą na pokład w bagażu podręcznym – w razie gdyby główna walizka gdzieś się zawieruszyła, co przecież nie jest rzadkością, nie zostaniemy bez żadnego stroju na zmianę.
Spakowanie się do jednej walizki nie powinno jednak stanowić większego problemu. W ciągu kilku dni będziemy co prawda potrzebować wielu różnych stylizacji, ale to nie znaczy, że każdy strój musi się składać z zupełnie innych rzeczy. Pakując się na wyjazd musimy tylko opracować kilka zestawów. Do tego wystarczy dość skromna baza, którą później można dowolnie ze sobą mieszać i w ten sposób tworzyć rozmaite kompozycje. Przed skompletowaniem bazy trzeba sporządzić listę wydarzeń, w których będziemy brać udział i pod tym kątem dopasować właściwe ubrania. Najczęściej delegacja oznacza kilka spotkań biznesowych, służbowe kolacje, nieformalne wieczorne spotkania, szkolenia lub konferencje. Jest jeszcze czas wolny i o tym też warto pamiętać szykując garderobę na wyjazd, by nie męczyć się podczas zwiedzania miasta w biurowej garsonce i szpilkach.
Podstawowe ubrania
Spódnica z żakietem plus spodnie – taki komplet sprawdzi się na każdym służbowym wyjeździe. Z tych trzech części mamy dwa bazowe zestawy, które dodatkowo możemy urozmaicać dodatkami. Wygląd prostej garsonki zawsze odmieni kolorowa koszula, dlatego w służbowej walizce powinny się znaleźć dwie, trzy różnego koloru bluzki koszulowe. Ich kolory mogą być odważniejsze niż w przypadku garsonki, ale unikamy przesadnej ekstrawagancji. Niezbędna będzie jedna koszula biała, która przyda się na formalne spotkania biznesowe, na pozostałe okazje odpowiednia będzie na przykład koszula błękitna, miodowa, fioletowa, czarna, szara. Najważniejsze, by koszule były innej barwy niż garsonka. Kostium służbowy powinien być w tradycyjnych biurowych kolorach, a więc na przykład granatowy, szary lub grafitowy, zawsze odpowiednia będzie także czerń, choć to kolor zarezerwowany raczej dla wysokiej kadry kierowniczej oraz na szczególnie ważne negocjacje.
Na dłuższy wyjazd warto zabrać dwa różne kostiumy, np. szarą garsonkę ze spódnicą i granatowy garnitur ze spodniami. Jeśli oba zestawy będą miały klasyczny krój i będą uszyte z podobnego materiału, swobodnie można jego części wymieniać między sobą. Do tych czterech kompletów bazowych dobieramy każdego dnia inną bluzkę i już mamy różne stroje na każdy dzień, i to bez konieczności zabierania ze sobą połowy szafy.
Prosta sukienka
Klasyczne sukienki wizytowe w kolorze czarnym lub szarym przydadzą się na służbowe bankiety i kolacje. Musi to być oczywiście elegancka, prosta sukienka do kolan, żaden modowy hit – atrakcyjny wygląd lepiej zapewnić sobie w takiej sytuacji ciekawymi dodatkami. Na służbowym bankiecie można wprawdzie pozwolić sobie na inny kolor niż czerń albo szarości, jeśli jednak takich bankietów będzie więcej, bordowa czy fioletowa kreacja za drugim razem już nie zrobi tak dobrego wrażenia. Mała czarna jest dużo łatwiejsza w aranżacji i każdego wieczora można sprawić, że będzie wyglądać jak zupełnie nowa kreacja, dlatego lepiej zabrać w podróż jedną sprawdzoną, prostą sukienkę i kilka ciekawych dodatków niż parę różnych kreacji, które zajmą sporo miejsca w walizce.
Sukienka koktajlowa
Wystawniejsze sukienki koktajlowe warto zabrać wtedy, gdy w planach jest mniej formalne przyjęcie po godzinach pracy. Mała czarna może się okazać trochę za skromna na podobną uroczystość, przyda się więc druga kreacja specjalnie na wieczór. Odpowiednia będzie kreacja w odważniejszym kolorze, np. bordowa lub ciemnozłota, można też pozwolić sobie na trochę dłuższy fason, np. rozkloszowane midi.
Dodatki
Paski, buty, torebki, biżuteria, apaszki. Od takich dodatków zależy ostateczny charakter stylizacji, nie można więc o nich zapominać. Nie mogą to być przypadkowe rzeczy, ale starannie przemyślane zestawy. Dodatki na dzień powinny być ciemne i bez ozdób, dodatki na wieczór mogą być kolorowe, ale muszą pasować zarówno do siebie, jak i do spakowanych ubrań. Dobrym wyborem jest na przykład turkus albo ciemny róż – te kolory efektownie ożywią ciemne sukienki i proste garsonki, a przy tym doskonale pasują do czerni, granatu czy szarości. Taki kolorowy zestaw dodatków wystarczy też założyć do garsonki, by całkowicie zmieniła ona swoje oblicze.
Kolorystyczne urozmaicenie do służbowej garderoby wprowadzą nie tylko buty i torebki, ale również paski czy apaszki. Nie są to rzeczy zajmujące wiele miejsca, a na pewno się przydadzą – warto więc zabrać kilka sztuk w różnych kolorach.
Coś dla siebie
Nawet gdy nasz grafik jest po brzegi wypełniony obowiązkami, w ciągu całego wyjazdu pewnie znajdzie się kilka chwil na odpoczynek, a wtedy przyda się niezobowiązujący, wygodny strój. Ale mimo czasu wolnego, wciąż będziemy w pewnym sensie w pracy, dlatego warto również wtedy zadbać o swój wizerunek. Najodpowiedniejsze będą dobrej jakości dżinsy i dwie, trzy bluzeczki o nieformalnym charakterze, latem przydadzą się eleganckie sukienki codzienne w kwiaty.
Casualowe ubrania powinny dobrze łączyć się z elementami stroju służbowego, co także ułatwi nam kompletowanie zestawów na różne okazje. Przykładowo, jeśli zabierzemy ze sobą klasyczne granatowe dżinsy, to spokojnie będzie można je zestawić z żakietem lub marynarką – dzięki temu nie musimy zabierać dodatkowego swetra czy kurteczki.
Obuwie i torebka
Buty na podróż służbową powinny być uniwersalne. Na służbowe spotkania najodpowiedniejsze będą klasyczne czarne szpilki, pasujące do każdego zestawu formalnego, druga para to eleganckie pantofelki w ciekawym kolorze, które będziemy nosić wieczorem. Trzecie buty zakładamy na podróż – powinny to być zgrabne czółenka na niezbyt wysokim obcasie, które podczas pobytu będzie można zakładać do mniej formalnych strojów.
W służbowej podróży przydadzą się dwie torebki, jedna na dzień, druga na wieczór, przy czym obie powinny pasować do reszty zabranych dodatków, przede wszystkim butów. Torebka na służbowe spotkania powinna być ciemna, ze skóry – idealny będzie na przykład gustowny kuferek lub zgrabna aktówka. Na wieczór przyda się modna kopertówka, którą w razie potrzeby można też nosić w ciągu dnia, np. podczas obiadu z klientem.
Dodatkowe rzeczy
Jeśli będziemy nocować w dobrym hotelu, przyda się strój kąpielowy – na miejscu najprawdopodobniej będzie basen, na który warto wstąpić po męczącym dniu.
Zabieramy też przynajmniej trzy pary dobrych rajstop oraz trzy komplety pończochowych podkolanówek – lepiej nie liczyć na to, że uda się je kupić gdzieś na miejscu, bo może na to po prostu zabraknąć czasu.
Bielizna – jeden komplet na każdy dzień, przy czym trzeba pamiętać o bieliźnie, która będzie nam pasować do wieczorowych kreacji.
Jak się spakować?
Na miejscu nie zawsze jest czas i warunki na odświeżanie czy prasowanie ubrań, dlatego koniecznie trzeba spakować się tak, by po dotarciu do hotelu od razu móc się przebrać i przygotować służbowy strój. Podczas pakowania pamiętajmy o zasadzie, że najcięższe rzeczy, np. dżinsy, układamy zawsze na spodzie, im wyższe miejsce na stosiku, tym delikatniejsze ubrania. Puste miejsca pomiędzy większymi rzeczami można wypełnić bielizną, rajstopami i skarpetkami, koniecznie zapakowanymi w higieniczne woreczki. Ubrania można zrolować, dzięki czemu po wyjęciu z walizki nie będą one tak bardzo pogięte. Buty uchronimy przed odkształceniem wypełniając je miękkimi rzeczami, np. skarpetkami lub po prostu zgniecionym papierem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.