Jakie tkaniny warto nosić jesienią?
Wełna
Po wełnę najchętniej sięgamy właśnie w sezonie jesienno-zimowym. Nic dziwnego, bo to tkanina doskonale ogrzewająca ciało, miękka i bardzo elegancka. Najcenniejsze są oczywiście wyroby z prawdziwej wełny, co zawsze należy sprawdzać na metkach. Wełna w stu procentach naturalna jest nie tylko ciepła, ale i przewiewna, więc nie ma ryzyka, że się w takim ubraniu za bardzo spocimy. Do tego wełniane tkaniny świetnie wchłaniają wilgoć i bardzo miękko układają się na ciele.
Wełnę można wykorzystywać jesienią pod przeróżnymi postaciami. To świetny materiał na sukienki wizytowe oraz służbowe garsonki – kreacje z wełny są niezwykle szykowne i nawet gdy ubranie ma prosty, klasyczny krój, kreacja robi bardzo dobre wrażenie. Z wełny szyte są także jesienne spodnie oraz spódnice, płaszcze, kurtki, kamizelki. Wełna jest też dostępna oczywiście jako dzianiny, z których szyte są wygodne sukienki, bluzeczki, sportowe spodnie, bluzki z długim rękawem. Mamy też wełniane, swetrowe sukienki, w luźniejszych fasonach, gładkie lub z efektownymi, plecionymi wzorami, w przeróżnych kolorach i deseniach.
A co z wełną z domieszkami? Nie trzeba takich materiałów od razu skreślać. Niektóre gatunki wełny mają to do siebie, że pod wpływem dużych zmian temperatury czy wysokiego poziomu wilgoci tracą swoją naturalną formę, mechacą się i kurczą albo nadmiernie rozciągają. Sztuczne włókna poprawiają wtedy ich właściwości, zwiększają elastyczność, dzięki czemu sukienki czy bluzki lepiej się dopasowują do ciała i przez cały czas trzymają swój fason.
Kaszmir
Kaszmir to także wełna, ale wyróżnia się na tle innych wełnianych włókien bardzo wysoką jakością. Prawdziwy kaszmir powstaje z wełny kóz kaszmirskich, a jego cechą charakterystyczną jest niebywała miękkość i puszystość. Kaszmir jest także tym gatunkiem wełny, który najmniej drażni skórę, jest więc polecany osobom, które w „zwykłej” wełnie nie czują się za bardzo komfortowo. Kaszmir nadaje się nawet na sukienki wieczorowe i fantastycznie wygląda na eleganckich garsonkach.
Największą wadą kaszmiru jest oczywiście jego wysoka cena, niemniej jest to wełna bardzo trwała, długo utrzymująca swój atrakcyjny wygląd, dlatego na pewno warto zainwestować w taki dodatek. Kaszmirowe sukienki, swetry czy szale fantastycznie będą się prezentowały w jesiennych stylizacjach i dodadzą im klasy, nawet gdy będzie to prosty, casualowy zestaw.
Grubsza dzianina
Dzianiny wełniane i bawełniane to kolejny najlepszy przyjaciel na jesienne chłody. Są to materiały niezwykle wygodne, ciepłe i przewiewne, nadające się i na okazje formalne, i na co dzień. Dzianinowe swetry oraz sukienki codzienne występują w bardzo wielu fasonach i kolorach, a szczególnie efektowne są wyroby grubo dziergane, z wymyślnym splotem, w żywych kolorach nadających ton całej stylizacji. Podobnie jak przy wełnie, tak i tutaj warto szukać fasonów wymyślniejszych, a nie tylko klasyki. Świetne są na przykład sukienki z niewielkimi, ażurowymi wstawkami, swetry z wielkimi golfami, które można układać na różne sposoby, kardigany o nietypowym kroju i oczywiście wielkie, grube szale oraz kominy noszone do kompletu z tradycyjnymi fasonami bluzek i spodni.
Dzianiny wełniane i bawełniane mogą mieć niewielką domieszkę sztucznych włókien, na przykład elastanu, dzięki którym naturalne włókna nie rozciągają się nadmiernie. Zwłaszcza w przypadku sukienek syntetyczne włókna są bardzo pomocne, bo nie ma wtedy problemu z wyciągającymi się krawędziami czy wypychanymi łokciami.
Tweed
Na sukienki do pracy, spodnie i garsonki dobry jest także tweed. To bardzo charakterystyczna tkanina, o grubym splocie i lekko chropowatej powierzchni. Tweed kojarzy się przede wszystkim z bardzo konserwatywnym ubiorem i rzeczywiście najefektowniej prezentuje się na ubraniach służbowych oraz wizytowych garsonkach, ale w ostatnich sezonach często pojawiał się w mniej typowej formie, np. na krótkich szortach albo minispódniczkach w żywych kolorach. Bardzo modne jest też łączenie tradycyjnego, jodełkowego tweedu z rzeczami sportowymi i akcesoriami w mocnych barwach, więc taka klasyczna sukienka czy spodnie przydadzą się również w casualowych stylizacjach w oryginalnym stylu.
Tweed świetnie się łączy z bawełną, np. tweedowe spodnie plus bawełniany top, można go też zestawiać z wełną w innym wydaniu, zwłaszcza gdy faktury wełnianych tkanin mocno się między sobą różnią. Tweed ze względu na swój konserwatywny charakter może jednak niepotrzebnie dodawać lat, dlatego lepiej wybierać rzeczy w jaśniejszych, weselszych kolorach, np. błękitne a nie szare, warto też stawiać na nowocześniejsze fasony albo dobierać do tweedowych kostiumów ekstrawaganckie, barwne akcesoria.
Dżins
Idealne spodnie na jesień to oczywiście dżinsy. Są przyjemne dla skóry, ciepłe i świetnie komponują się z innymi tkaninami – dżinsowe spodnie można nosić z jedwabiem, szyfonem, wełną, bawełną, dzianiną, sztruksem czy skórą. Dżins w klasycznym, granatowym wydaniu będzie pasował także do pracy, na przykład w zestawie z elegancką koszulą i tweedową marynarką. Przyda się także jakiś niebanalny fason, na przykład jasne dżinsy z nadrukiem w kwiaty, dżinsy w kolorowe prążki albo farbowane na piękny, jesienny kolor, np. oberżynę. Dżins można łączyć i z lekkimi, i z ciężkimi tkaninami, jeśli więc szukamy uniwersalnej, casualowej tkaniny na spodnie i spódniczki, denim będzie właściwą odpowiedzią.
Sztruks
Alternatywą dla dżinsu jest sztruks, prążkowana tkanina bawełniana. Spodnie sztruksowe są tak samo komfortowe jak dżinsy, nie podrażniają skóry i chronią ją przed nadmiernym spoceniem. Rzadziej ze sztruksu są szyte spódnice i sukienki, jeśli jednak wpadnie nam w oko taki model, warto po niego sięgnąć.
Jeśli chodzi o krój, sztruks świetnie wygląda w wersji klasycznej, ale pod względem koloru dobrze jest stawiać na odważniejsze barwy w miejsce brązu, czerni czy szarości. Fantastycznie będą się prezentować chociażby sztruksy fioletowe, zielone, bordowe, kobaltowe, modne są także odcienie jaskrawe, jak żółć czy pomarańcz. Sztruks idealnie nadaje się do stylistyki boho, bardzo polecanej na jesień – spodnie z tej tkaniny ładnie łączą się z etnicznymi bluzeczkami, luźnymi swetrami i dżinsowymi akcesoriami.
Aksamit
Aksamit to świetny wybór na jesienne sukienki wyjściowe. Faktura tego materiału jest na tyle dekoracyjna, że nie trzeba kombinować z wymyślnym krojem – klasyczny fason z powodzeniem będzie służył przez kilka sezonów. Aksamitne sukienki efektownie prezentują się zwłaszcza w wydaniu nieco mrocznym, barokowym, w ciemnej tonacji, ładnie wygląda też aksamit wzorzysty, fakturowany albo taki z przeźroczystymi wstawkami.
Aksamit jesienią można nosić również w ciągu dnia. Bardzo modne są spodnie z tego materiału oraz żakiety – można je nosić jako garnitur albo w zestawie z cienkimi, gładkimi i śliskimi tkaninami jak jedwab. Aksamit robiony jest z włókien naturalnych, głównie z bawełny, dlatego spokojnie można go nosić przez wiele godzin bez uczucia dyskomfortu.
Skóra
W jesiennej garderobie nie może też oczywiście zabraknąć skóry. To doskonały materiał na jesienne kurtki i płaszcze – wystarczająco ciepły na tę porę roku, ale lżejszy od puchowych kurtek. Skóra jest bardzo stylowa i zawsze dodaje stylizacji szczególnego charakteru, na pewno więc warto zainwestować w dobrej jakości skórzaną kurtkę albo elegancki, skórzany trencz. To jednak nie wyczerpuje możliwości skóry, bo jesienią ten materiał świetnie wygląda również na sukienkach i spodniach.
Jedwab i szyfon
Z cienkich tkanin nie trzeba całkowicie rezygnować. Do jesiennych stylizacji warto włączyć lżejsze materiały, przede wszystkim jedwab i jedwabny szyfon. Jedwabie mogą się wydawać „zimne”, ale w rzeczywistości w chłodne dni dobrze trzymają ciepło i śmiało można je nosić pod postacią bluzek, topów czy sukienek. W dodatku jedwab bardzo pasuje do tkanin typowo jesiennych – warto go łączyć przede wszystkim z grubą wełną, skórą oraz zamszem.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.