Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie sukienki nosimy do biura?

data publikacji: 16.09.2015 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.

Firmowy dress code

 

Ubiór służbowy rządzi się swoimi prawami. Sukienki do pracy mają określony wygląd i bardzo źle widziane są wszelkie odstępstwa od tych reguł. Firma może nam narzucić krój i kolor biurowego stroju albo zostawić wolny wybór, aczkolwiek owa „dowolność” też musi być zgodna z obowiązującymi w świecie biznesu kanonami mody. Firmowe ubrania są dość konserwatywne i nawet jeśli w doborze kreacji kierujemy się najnowszymi trendami, to zawsze musimy pamiętać o granicach dobrego smaku. Nasza sukienka z żakietem ma podkreślać prestiż firmy oraz charakter jej działalności. Jeśli więc jesteśmy pracownikami renomowanej kancelarii adwokackiej lub banku, obowiązuje nas strój tradycyjny, pozbawiony ekstrawaganckich detali. Ale gdy zajmujemy się np. reklamą, nasz oficjalny strój może podkreślić kreatywność wymaganą w tym zawodzie.

 

Kolejna ważna zasada mówi, że nasz ubiór ma być stosowny do zajmowanego stanowiska. Pracownice niższego i średniego szczebla mogą nosić sukienki nieco bardziej kolorowe, a nawet we wzory, np. w biało-szarą kratkę. Dopuszczalne są garsonki i kostiumy o bardzo kobiecej linii, subtelnie rozkloszowane spódnice, połączenia sukienek z kardiganami. Z kolei panie zajmujące wysokie stanowiska dyrektorskie mają zdecydowanie mniej swobody. Ich ubiór zawsze musi podkreślać rangę stanowiska, dlatego niewskazane są detale zbyt mocno podkreślające kobiecość. Kadra dyrektorska ubiera się głównie na czarno, dobrze widziane są też wyraziste kontrasty, np. czarna sukienka zestawiona z białym żakietem.

 

Większa dowolność, ale z umiarem

 

W małych firmach zasady dotyczące ubioru zwykle nie są tak surowe jak w międzynarodowych korporacjach. Nasz strój nie powinien być jednak przesadnie frywolny. Dozwolone są sukienki codzienne w różnych kolorach, z wyjątkiem tych najbardziej jaskrawych. Latem można założyć kreację z eleganckim, kwiatowym wzorem lub w grochy. Panie pracujące w recepcji i obsługujące ważnych gości powinny jednak trzymać się reguł stosowanych w dużych korporacjach. Klasyczny, biznesowy look dodaje powagi naszej pracy i lepiej służy wizerunkowi całej firmy. Większą dowolność w doborze stroju wykorzystajmy więc w rozważny sposób.

 

Co warto nosić do małej firmy? Ciekawym wyborem będzie:

 

- sukienka z odcinaną górą, która wygląda jak bluzka z żabotem,

- sukienka ze dość sztywnego materiału, zapinana z przodu na guziki,

- sukienka o kroju tuby, noszona z wąskim, skórzanym paskiem,

- sukienka w stylu pensjonarskim, z białym kołnierzykiem,

- sukienka odcinana w biodrach, z kontrastową wstawką w miejscu rozcięcia i takim samym wykończeniem przy szyi,

- sukienka kopertowa,

- gładka sukienka z plisowanym dołem.

 

Uciążliwe upały

 

Dla pracowników biurowych upalne lato to prawdziwy koszmar. Najchętniej byśmy założyły coś lekkiego i przewiewnego, ale taki strój oznacza po prostu gafę. Sukienka na lato może być uszyta z cieńszego materiału, jednak w dalszym ciągu ma spełniać podstawowe kryteria biurowego uniformu – budować wizerunek firmy i podkreślać nasz profesjonalizm. Zostawiamy więc klasyczny krój, ale dla poprawy własnego komfortu decydujemy się na lżejsze tkaniny, np. sukienki z lnu lub wysokogatunkowej dzianiny. Latem wskazana jest raczej jasna kolorystyka, czyli beże, szarości, błękity, pastelowe odcienie zieleni, fioletu, niebieskiego. Długość mini oczywiście odpada, tak samo jak szerokie, rozkloszowane spódnice do kostek. Nie musimy za to nosić długich rękawów. Dozwolone są odkryte ręce, ale koniecznie musimy pamiętać o skromnym dekolcie. Żakiet do letniej sukienki nie może być zbyt ciężki, najlepiej jeśli jest uszyty z tego samego materiału.

 

Sukienki na mrozy

 

W okresie jesienno-zimowym najlepsze są sukienki z wełny lub grubej dzianiny. Unikajmy modeli bardzo obcisłych oraz sukienek o fasonie swetrowym. Zimą świetnie sprawdzi się kreacja o kopertowym kroju, prosta sukienka z golfem lub z lekko rozszerzaną spódnicą. Interesująco wyglądają też sukienki dwukolorowe, przypominające komplet złożony z oddzielnej spódnicy i bluzki. Ubranie powinno mieć taki fason, by pasowała do niego marynarka lub elegancki kardigan. Zimowe kolory to: granat, grafit, ciemnoszary, bordowy, ciemnozielony, brązowy. Sukienki zimowe mogą być z długim rękawem albo na grubych ramiączkach, wtedy pod spód ubieramy koszulowe bluzki damskie w kontrastowym kolorze albo gładkie golfy.

 

Znajdź krój odpowiedni do swojej sylwetki

 

W pracy musimy wyglądać nienagannie. Wprawdzie biuro to nie wybieg, ale od pracowników oczekuje się także atrakcyjnej prezencji, zwłaszcza gdy zajmujemy się obsługą klientów bądź też często spotykamy się z partnerami biznesowymi. Szczupłe i wysokie kobiety wyglądają dobrze niemal w każdym fasonie, dlatego zazwyczaj wybierają to, co się im najbardziej podoba. Przy pełniejszej figurze poratują nas sukienki wyszczuplające, o tak dobranym kroju, że łatwo będzie zatuszować mankamenty swojej sylwetki.

 

Do figury „gruszki” szukajmy sukienek tuszujących szerokie biodra. Niewskazane są spódnice mocno plisowane, z marszczeniami w okolicy pośladków, ani krój w kształcie litery A. Doskonałe będą sukienki rozkloszowane, z miękkiego materiału. Żeby optycznie poprawić proporcje ciała, do sukienki warto nosić żakiety z poduszkami w ramionach. Natomiast przy figurze „klepsydry” sukienki powinny być dopasowane. Mogą być odcięte w talii, co podkreśli proporcjonalność sylwetki. Sukienki odcinane pod biustem, dość luźne w okolicach pasa, są wskazane przy sylwetce „jabłko”. Taki krój zakrywa wystający brzuszek i wysmukla optycznie figurę. Żakiety do takich sukienek powinny być krótkie, koniecznie zapinane nisko pod piersiami. Do chłopięcej sylwetki nadają się sukienki modelujące talię oraz marynarki sięgające poniżej linii bioder.

 

Uzupełnienie biurowego stroju

 

Szykując strój do pracy zwracamy uwagę nie tylko na samą sukienkę, ale również na wszystkie dodatki do podstawowego ubrania. Ponieważ biurowy uniform jest strojem formalnym, nie należy nosić obuwia z odkrytymi palcami, nawet latem. Odpadają sandały i klapki, zamiast nich zakładamy pełne pantofle na obcasie. W niektórych przypadkach buty do biura mogą mieć odkryte pięty, ale generalnie należy unikać takich fasonów. Obowiązkowe są też rajstopy, gładkie, cieliste, niepozaciągane.

 

Pasek do sukienki powinien być ze skóry, z metalową sprzączką, prosty, bez krzykliwych ozdóbek. Najbardziej eleganckie są wąskie paseczki w ciemnym kolorze.

 

Nie przesadzamy z biżuterią – w eleganckim stroju wystarczą dwie ozdoby. Kolczyki nie mogą być bardzo długie, najlepsze będą skromne kamienie w prostej oprawie. Na szyję możemy założyć sznur pereł lub zwykły, srebrny łańcuszek z niedużą ozdobą. Zamiast bransoletek lepszy będzie markowy zegarek.

 

Makijaż skromny, skupiający się bardziej na oczach (lepsze nawiązanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą), niż na ustach.

 

Najważniejsze cechy sukienki biznesowej

 

Stara zasad mówi: jak nas widzą, tak nas piszą. Chociaż w pracy najważniejsze są nasze umiejętności, to bardzo trudno będzie nam stworzyć perfekcyjny wizerunek profesjonalistki bez wsparcia, jakim jest odpowiedni strój. To on w dużym stopniu decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie robimy na przyszłym pracodawcy, partnerze biznesowym, gościach na firmowym przyjęciu. Dlatego w naszym interesie jest ubieranie się według kilku wskazówek.

 

1. Najbardziej pożądany krój sukienki biznesowej to klasyczny „ołówek”. Nie musimy się go na szczęście obawiać, ponieważ ołówkowe spódnice są bardzo korzystne dla kobiecej figury, dzięki czemu łączymy atrakcyjny wygląd z tak pożądanym profesjonalizmem. Sukienki ołówkowe są dopasowane, jednak nie mogą się marszczyć na biodrach czy w talii. Absolutnie też nie może się na materiale odznaczać bielizna. Do sukienki ołówkowej nosimy dopasowane, taliowane żakiety.

 

2. Sukienka biznesowa pod żadnym pozorem nie może odsłaniać ud. Ma się kończyć tuż przed kolanem lub sięgać lekko za kolano, ewentualnie do połowy łydki. Ta długość jest zalecana zarówno do biura, jak i na służbowe kolacje oraz mniej formalne spotkania biznesowe.

 

3. Dekolty w sukienkach biznesowych są dopuszczalne, ale nie mogą odsłaniać biustu ani dużej części pleców. Najodpowiedniejsze będą dekolty w klasyczny serek, łódeczki, stójki, niezbyt głębokie karo, kołnierzyki.

 

4. W stroju biznesowym dominują stonowane barwy, biel oraz czerń. Dozwolona jest także ponadczasowa, klasyczna czerwień, ale nie w nadmiarze – decydując się na ten kolor wybierzmy tylko jedną czerwoną część garderoby, np. czerwoną marynarkę do czarnej sukienki. Biznesowy strój może być we wzory, ale wybór ogranicza się do eleganckiej pepitki, czarno-białych lub granatowo-białych paseczków, delikatnych groszków, spokojnej kratki. Rezygnujemy raczej z kwiatów, nadruków, cekinowych aplikacji.

 

5. Sukienki biznesowe muszą być uszyte z nieprześwitującego materiału. Warto wybierać dobre gatunkowo tkaniny, dzięki czemu nawet w silnym stresie nie będziemy zmuszone przejmować się śladami potu. Doskonała będzie naturalna wełna, bawełna, jedwab – to tkaniny bardzo przewiewne, więc nawet przy bardzo wysokich temperaturach będziemy czuć się świeżo i atrakcyjnie.

 

Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.

Przeczytaj również

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 38536 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-12
Sukienka idealna dla mnie, rozmiar zgodny,solidny materiał i wykonanie. Polecam.
2024-12-12
Szybko i sprawnie, jak zwykle
pixel