Jakie sukienki najbardziej pasują do figury gruszki?
data publikacji: 05.11.2016 r.
data aktualizacji: 13.11.2024 r.
Gruszka to nie tylko biodra
Najbardziej charakterystyczną cechą figury gruszki są oczywiście szerokie biodra. To spędza sen z powiek wielu kobietom, choć przecież ich sylwetka posiada także sporo zalet. Najważniejszą jest szczupła, wyraźnie zarysowana talia. Gruszki są pod tym względem podobne do klepsydr, różnica jest taka, że gruszki mają węższe ramiona oraz mniejszy biust. Natomiast zgrabna, smukła talia jest doskonale zarysowana i na tym detalu należy się skoncentrować szukając odpowiedniej sukienki.
Gruszki mogą też bez żadnych kompleksów pokazywać szczupłe ramiona, plecy i ręce. Fasony eksponujące górne partie ciała są bardzo trafnym wyborem dla gruszek, trzeba jednak zadbać wtedy o zrównoważony dół kreacji, by całość utrzymywała odpowiednie proporcje. Sukienki wyjściowe dla gruszek muszą po prostu koncentrować swoją uwagę na największych atutach, czyli talii oraz ramionach, i jednocześnie dyskretnie maskować większą pupę i nogi.
Efektowny top
W odciąganiu uwagi od szerokich bioder gruszki mają o tyle łatwe zadanie, że ich wąskie ramiona zniosą nawet największą ekstrawagancję. Inaczej niż na przykład u cegły, gruszka nie musi się obawiać, że kolorowy, bogato rozbudowany top przytłoczy sylwetkę. Różnica pomiędzy ramionami i biodrami jest na tyle duża, że można sobie pozwolić na bardzo fantazyjne kroje i odważne kolory. I co ważne, bez względu na styl sukienki, ten zabieg zawsze się sprawdzi.
Sukienki do pracy mogą po prostu mieć doszytą kolorową, prostą bluzeczkę, na przykład szara spódnica plus fioletowy top. Sukienki jednokolorowe mogą mieć wielki żabot, pensjonarski kołnierzyk, ozdobną listwę z guziczkami, kokardowe wiązanie pod szyją. Na wieczór prosty top warto zastąpić zdobionym gorsetem albo zbluzowaną górą wykończoną dekoltem typu łódka. W sukienkach casualowych praktycznie nie ma ograniczeń, wolno nosić wielkie falbany, bufki, kimonowe rękawy, asymetryczne, drapowane ramiączka.
Pasek w talii
Sukienki koktajlowe w klasycznym wydaniu nie mogą być bardzo opięte na biodrach. Fason ołówkowy mocno uwydatnia pośladki, nawet gdy kreacja jest w bardzo ciemnym kolorze. Spódnica powinna być subtelnie rozkloszowana, tak by spływać po biodrach i udach. Idealna jest długość tuż za kolano, by pokazać szczupłe wcięcie nad łydką, a jeśli kreacja jest z lekkiego materiału, dopuszczalna jest także długość midi, ale taka, która zasłania najgrubszą część łydki. Mini? Raczej nie, ponieważ rozkloszowana, krótka spódnica powiększa optycznie biodra.
Rozkloszowanie w takiej sukience zaczyna się zawsze w talii, która dodatkowo zaznaczana jest szerokim paskiem. To ważne, bo dzięki temu sylwetka gruszki bardziej przypomina klepsydrę. Pasek nie musi być w innym kolorze, wystarczy niezbyt szeroka taśma z tego samego materiału, co reszta kreacji. Można jednak zastosować niewielki kontrast, na przykład czarny paseczek do granatowej sukienki. Górna część kreacji może pozostać gładka, jednak wskazany jest szeroki dekolt, najlepiej łódka albo marszczenie typu woda ? takie poziome przecięcie w ramionach poprawia optycznie proporcje ciała i zbliża do klepsydry.
Efektowny trapez na wieczór
Sukienki wieczorowe dla gruszki mogą mieć bardziej okazałą formę na dole, jeśli będzie to klasyczny fason trapezowy. Taka suknia rozchodzi się szeroko ku ziemi i tym sposobem równoważy się obwód bioder. Pełnych ud nie widać wcale, a jeśli suknia zakrywa kostki i stopy, nogi wydają się automatycznie dłuższe, zwłaszcza gdy mamy na sobie bardzo wysokie szpilki. Trapezowy krój spełni jednak swoją rolę jedynie wtedy, gdy suknia będzie spięta w talii, a wcięcie w pasie zostanie zaznaczone delikatnym paskiem. Górę sukni stanowi gorset, tak by było widać całe ramiona i ręce. Gorset może być zupełnie gładki, ale lepszy efekt zapewni choć niewielkie zdobienie, na przykład biżuteryjna aplikacja albo kontrastowa lamówka.
Trapezowe suknie mogą być w dowolnym kolorze, to taki fason, że nawet biel nie będzie pogrubiać. Bardziej uważać trzeba na połysk, ponieważ ciężkie, świecące się materiały, jak tafta, obciążają sylwetkę. Tkanina musi być gładka, bez fakturowanej powierzchni, a jeśli pojawia się wzór, to jedynie taki układający się pionowo.
Sprawdzony fason empire
Odcięcie pod biustem pomaga wyczarować szczuplejszą talię i dodatkowo wydłuża sylwetkę. Dla szerokich bioder to krój bardzo korzystny, bo gdy talia zaczyna się trochę wyżej, to nogi i pupa automatycznie się wysmuklają. Najlepiej, gdy sukienka empire kończy się na wysokości kolan, bo właśnie wtedy tworzy się to wrażenie, iż dolna część ciała jest znacznie szczuplejsza.
W sukienkach tego typu warto odejść od klasycznego, empirowego gorseciku na rzecz bardziej fantazyjnych krojów, które pomogą wizualnie powiększyć drobny biust. Zamiast gładkiego gorsetu wybierzmy taki wyszyty cekinami albo pokryty dodatkową, marszczoną warstwą materiału. Ramiączka nie muszą być proste, bo pasować będą także asymetryczne upięcia oraz misterne wiązania na szyi.
Sukienka koszulowa
Sukienki wizytowe o kroju długiej koszuli nie zawsze sprawdzają się na pełnych sylwetkach, ale końcowy efekt zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zostanie zaznaczona talia oraz z jakiego materiału uszyta jest kreacja. Gruszki na pewno nie mogą nosić sukienek koszulowych z cienkich, przewiewnych materiałów, które będą oblepiać ciało podczas najmniejszego ruchu. Tkanina powinna być trochę sztywniejsza, np. jedwabna, by sukienka nie traciła swojego pierwotnego kształtu. Długość koniecznie do kolan, by zasłonić uda. Dolna część takiej sukienki może być lekko rozszerzana na dole, pomocne będą także wykończone w szpic dolne poły kreacji.
Kluczowa dla stylizacji jest górna część koszuli. Idealne są sukienki mocno zbluzowane, szerokie w ramionach, na piersiach mogą się pojawić wielkie kieszenie. Dobre wrażenie robią sukienki koszulowe w stylu militarnym, ozdobione na ramionach patkami, z ostro zarysowaną, kwadratową linią ramion. Ta szeroka forma musi się jednak kończyć dokładnie na wysokości talii, w dolnej części sukienka powinna być już w miarę prosta i pozbawiona dekoracji. Odpowiednie dla tego typu sukienek są kolory spokojne, stonowane, jak khaki, granat, jasny brąz, zgaszony fiolet. Mocniejszym kolorystycznie akcentem jest pasek, np. w kolorze czerwonym albo pomarańczowym.
Wiązanie na szyi
Dla miłośniczek klasyki odpowiednie będą proste sukienki z wiązaniem na szyi. To krój, który zawsze jest na czasie, a na figurze gruszki prezentuje się on szczególnie efektownie. Wiązanie na szyi mocno eksponuje ramiona, a więc coś, czym gruszki mogą się pochwalić. Jednocześnie takie wykończenie poszerza optycznie górną część ciała, co pomaga wyrównać dysproporcje pomiędzy ramionami a biodrami. Ten fason świetnie sprawdzi się przy małej czarnej na wieczorne wyjścia, jak i przy zwykłych sukienkach codziennych na lato.
Wiązanie na szyi nie powinno być zbyt dopasowane do ciała, bo wtedy biust stanie się jeszcze bardziej spłaszczony. Znacznie lepsze są wiązania mocno marszczone albo dwuwarstwowe, tak by materiału przy dekolcie było jak najwięcej. Dolna część sukienki jest dla kontrastu zupełnie gładka i rozkloszowana.
Jakich fasonów gruszki nie powinny nosić?
Sukienki, które nie pasują gruszkom, to głównie fasony, które koncentrują się na wymyślnym kroju spódnicy. Nie dla gruszki są więc sukienki bombki oraz sukienki tulipanowe, sukienki z baskinką, drobne pliski, spódnice z kieszeniami po bokach lub na udach, kreacje z marszczeniami w dolnej części, falbaniaste spódniczki. Z prostszych krojów szkodliwe są dla gruszek sukienki zwężające się ku kolanom oraz obcisłe, dzianinowe spódniczki.
Jeśli chodzi o wzory, to na spódnicy mogą się pojawić jedynie dyskretne, pionowe bądź ukośne motywy. Poziome linie dopuszczalne są wyłącznie na topach. Wzorki powinny być regularne, bez dużych prześwitów, by wzrok nie zatrzymywał się na najszerszych częściach ciała.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.