Jakie sukienki dla kobiety w ciąży?
Pokazujemy brzuch
Minęły już czasy, gdy ciążę traktowało się jako coś wstydliwego, przez co moda ciążowa skupiała się wyłącznie na maskowaniu wystającego brzucha. Sukienki ciążowe były wtedy generalnie mało efektowne i zamieniały figurę w bezkształtny klocek, więc przyszła mama niespecjalnie miała okazję by poczuć się atrakcyjnie i kobieco. Dzisiaj wiele kobiet idzie w kompletnie przeciwnym kierunku – ubrania ciążowe są po to, by podkreślić rosnący brzuszek. To już nie nieforemne, przepastne szaty, lecz wygodne, a przy tym seksowne sukienki. Bardzo wiele ciążowych ubrań wyraźnie nawiązuje do aktualnych trendów, są po prostu tylko lepiej dostosowane do potrzeb przyszłych mam.
Sukienki codzienne mogą być bardzo dopasowane, wręcz obcisłe, przez co ciążowy brzuch jest dokładnie widoczny. Takie sukienki są chętnie wybierane przez kobiety szczególnie dumne ze swojego stanu odmiennego i warto się do nich przekonać – są dużo lepsze od szerokich, maskujących tunik. Dopasowana sukienka potrafi bowiem znacznie skuteczniej zatuszować mankamenty figury, chociażby tym, że uwaga koncentruje się na dużym brzuchu, a nie na przykład szerokich biodrach. Oczywiście, sukienki muszą być wtedy w pełni komfortowe i bardzo elastyczne, tak by nie uciskać nadmiernie brzucha – najlepsza będzie delikatna wełna oraz dobrej jakości dzianina bawełniana.
Wygodnie i sexy
Dopasowane sukienki codzienne mają ten plus, że nawet w zwyczajnej stylizacji nie odbierają kobiecości. A to ważne, bo kobieta w ciąży nie zawsze ma ochotę na bieganie w szpilkach. Do dopasowanej sukienki można nosić baleriny, wygodne czółenka, tenisówki lub jakiekolwiek inne, komfortowe buty na płaskim obcasie, warto jednak swoją stylizację podkreślić jakimiś atrakcyjnymi dodatkami. Idealna będzie ekstrawagancka biżuteria, bardzo kolorowa, o nietypowej formie. Najbardziej do ciążowych sukienek pasują wielkie naszyjniki, skupiające uwagę na dekolcie, ale za dekorację mogą służyć także buty. Latem przydadzą się ozdobne sandałki, np. z ozdobnych paseczków lub w jakimś oryginalnym kolorze.
Dopasowane sukienki mogą być w wersji maxi – pomagają schować nogi, które nie zawsze w okresie ciąży wyglądają ładnie. Jeśli jednak ciąża nie odbija się na ich wyglądzie, warto zostawić nogi na widoku i sięgać po kreacje sięgające tylko do kolan. Nie ma powodu, by przyszła mama nie chwaliła się atutami swojej sylwetki, więc jeśli lubi obcisłe ubrania, również w trakcie ciąży może je nosić, byle tylko były one wygodne i przewiewne.
Na luzie, ale atrakcyjnie
A jeśli przyszła mama woli aż tak bardzo nie afiszować się ze swoim brzuchem? Też jest na to rada. Sukienki wizytowe dla kobiet w ciąży mogą być bardziej dyskretne – nie podkreślają brzucha tak mocno, ale w dalszym ciągu nie deformują sylwetki. To bardzo ważne przy wyborze ubrań ciążowych – dużego brzucha i tak nie da się całkowicie schować, a sięgając po dobrze skrojone sukienki lepiej modelujemy powiększoną sylwetkę.
Sukienka powinna mieć łagodną linię dość blisko ciała. Jeśli fason jest bardzo swobodny, choć jeden detal powinien podkreślać kobiecą sylwetkę, np. długość mini albo trochę większy dekolt. Sukienki ciążowe nie są taliowane jak te zwykłe, mogą jednak podkreślać wcięcia sylwetki – niezastąpione są w tym przypadku ubrania odcinane pod biustem. Ciąża może zachęcać do sukienek oversize, ale warto pamiętać, że bardzo luźne sukienki nie ukryją większej wagi, tylko jeszcze bardziej ją podkreślą. Siłą rzeczy ubrania przyszłej mamy muszą być w wyższym rozmiarze, ale to nie znaczy, że trzeba kupować sukienki za duże i workowate. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z dzianinami. Są one elastyczne, więc łatwo dopasują się do rosnącego brzucha, bez problemu można też je wymodelować, np. ściągając je paskiem. Ważne po prostu, by cały strój nie był przesadnie niedbały.
Nie rezygnować z różnorodności
Zamiast obcisłych tub kobiety w ciąży mogą nosić sukienki trapezowe, które ładnie ułożą się na brzuchu, a przy okazji zamaskują pełniejsze biodra i uda. Fason trapezowy jest bardzo wygodny w okresie ciąży i pasuje praktycznie wszystkim kobietom, trzeba jedynie uważać na kolory. Przy dużej wadze lepsze będą oczywiście te ciemniejsze, ale niekoniecznie musi to być zaraz nieśmiertelna czerń. W ciąży odpowiedniejsze są kolory mniej ponure, np. nasycona zieleń, bordo albo ciepły granat. Warto mieć na uwadze, że w okresie ciąży cera bywa zmęczona, a czerń tylko ją podkreśli. Niezbyt dobre są także szarości i brązy, chyba że wybierzemy odcienie ciepłe i pasujące do typu urody, a całą stylizację wzbogacimy kolorowymi akcesoriami.
Wygodne i atrakcyjne będą także sukienki wizytowe o kopertowym kroju. Takie rozcięcie sukienki ułatwia jej noszenie przy większym brzuchu, jeśli jednak sukienka ma być uniwersalna, postawmy na dzianinę – sztywniejsze materiały nie będą tak elastyczne i mogą się deformować na brzuchu. Sukienki kopertowe są bardzo korzystne dla figury przyszłej mamy, bo pięknie podkreślają biust, a pionowe cięcia i szpiczasty dekolt działają wyszczuplająco. Dolna część sukienki może być rozkloszowana, dzięki czemu nie będzie widać grubszych nóg. Najlepsze na czas ciąży będą sukienki kopertowe w różne wzory, np. podłużne prążki, drobne kwiatuszki, abstrakcyjne esy floresy, byle tylko miały pionowy kształt. Sukienki tego typu są znacznie lepsze od spodni i luźnych bluzek, bo właśnie w nich wygląda się smuklej.
Mama w pracy
Ciążowe sukienki do pracy powinny mieć klasyczny krój. Najwygodniejsze będą sukienki odcinane pod biustem, z trapezową spódnicą – taki fason wysmukla sylwetkę, a ubranie zachowuje elegancki wygląd i jak najbardziej nadaje się do biura. Sukienki będą znacznie wygodniejsze od spódnic i bluzek, bo nie ma problemu zapięcia w pasie, łatwo też dopasować do sukienki żakiet – najlepsza jest długa marynarka zakrywająca prawie całe pośladki, z ostro wykończonymi klapami, bez zapięcia lub z guzikiem tuż pod biustem. Można też zastąpić marynarkę długim, wełnianym kardiganem.
Do pracy niezbyt nadają się zwykłe dzianiny, chyba że w firmie nie obowiązuje surowy dress code. Śmiało jednak można sięgać po dżerseje – są to tkaniny przewiewne, elastyczne, ale bardzo eleganckie. Dobrym wyborem jest też wełna, trzeba jednak się upewnić, że skóra nie jest na nią uczulona. Na pewno jednak trzeba unikać tanich poliestrów. Sztuczne włókna niskiej jakości praktycznie nie przepuszczają powietrza, a ponieważ kobieta w ciąży szybciej się męczy, na poliestrowej sukience od razu pojawią się nieestetyczne plamy potu. Jeśli więc sukienka jest ze sztucznych włókien, muszą to być tkaniny wysokiej jakości, „oddychające”. Warto za to zainwestować w naturalny jedwab, sprawdzi się także len oraz materiały płócienne.
Czas na dekolt
W okresie ciąży biust powiększa się nawet o kilka rozmiarów, co warto wykorzystać. Sukienki koktajlowe powinny skupiać się właśnie na eksponowaniu dekoltu, choć oczywiście bez przesady. Bardzo głębokie wycięcia na piersiach są mało stylowe, ale na pewno dekolt może być teraz nieco głębszy niż dotychczas. Najbardziej seksowne są sukienki z dekoltem w kształcie litery V. Taki fason najładniej podkreśla większe piersi i nie wygląda wulgarnie, do tego optycznie pomaga wysmuklić sylwetkę. Dekolt w szpic może być nawet bardzo głęboki, ale warto go wtedy zrównoważyć skromniejszym dołem, np. rozkloszowaną spódnicą midi.
Jeśli decydujemy się na dekolt półokrągły, to może on być odważny, ale nie na tyle, by piersi wylewały się z sukienki – dużą rolę odgrywa tu też stanik, który powinien mocno trzymać biust. Pomocne będą delikatne, miękkie tkaniny, jak jedwab czy szyfon, które pięknie spływają po sylwetce.
Niezależnie od kształtu dekoltu, górna część sukienki powinna się odcinać od spódnicy, bo tylko wtedy sylwetka wyda się lżejsza i proporcjonalniejsza. Granicę pomiędzy brzuchem a biustem można podkreślić ozdobną szarfą albo cienkim paseczkiem, ciekawie wypadnie też połączenie dwóch kolorów, czyli jasnego gorsetu i ciemnej spódnicy.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.