Jakie okrycie wierzchnie pasuje do sukienki?
Do sukni ślubnych
Suknie ślubne są przepięknie uszyte, bardzo strojne, z efektownymi upięciami. Aż żal je zasłaniać czymkolwiek, jednak w kościele niezbyt dobrze wyglądają mocno odsłonięte ramiona, poza tym pogoda może w dniu ślubu nie dopisać i panna młoda w samej sukience poczuje się mało komfortowo. Co się nada na taką okazję?
Do sukni z gorsetem pasują jednoczęściowe narzutki, które będą stanowić niejako przedłużenie kreacji. Narzutka jest z takiego samego materiału co spódnica lub z tkaniny wykańczającej górę. Jeśli gorset jest obleczony koronką, taki sam materiał może nam posłużyć do uszycia wdzianka. Krój narzutki jest raczej prosty, wdzianko nie ma rzucać się w oczy i przytłaczać kreacji. Dozwolone są także niektóre kontrastowe łączenia, np. koronkowa narzutka do gładkiej jedwabnej sukni.
Zamiast narzutki, przy gorsetowej sukni można założyć tzw. imitację rękawów. To po prostu dwa przeźroczyste, dopasowane rękawki połączone ze sobą wąskim pasem takiej samej tkaniny. Po założeniu wdzianko zakrywa obie ręce, ramiona oraz tylną część pleców nad sukienką.
Zimą i późną jesienią do sukni zakładamy krótkie futerka, koniecznie białe, chyba że suknia ma ekstrawagancki krój, wtedy górne okrycie może być w innym kolorze, np. niebieskim. Futerko może mieć postać krótkiej pelerynki z wiązaniem z aksamitnej wstążki.
Są także bolerka, pasujące do każdego fasonu sukni ślubnej. Do sukien ozdobnych, z koronki, suto marszczonych, ubieramy proste, matowe bolerko bez żadnych dekoracji. Do sukien gładkich, z niewielką ilością aplikacji, można założyć bolerko z koronki, tiulu lub innego przeźroczystego materiału.
Do kreacji wieczorowych
Kreacje wieczorowe są często mocno wydekoltowane, dlatego rzadko kiedy docieramy na przyjęcie w samej sukni, bez żadnego okrycia. Latem wystarczy długi, jedwabny szal, którym owijamy ramiona, albo proste bolerko. Wdzianka muszą pasować stylistycznie do kreacji, ideałem jest, gdy mają ten sam kolor i są uszyte z takiego samego materiału co sukienka. Jeśli nie mamy takiego wdzianka do kompletu, postarajmy się, by narzutka nie odbiegała zbyt mocno swoim stylem od fasonu sukienki. Zwiewna, delikatna narzutka będzie pasować do bardziej romantycznych kreacji, drapieżne okrycie z piór nada się do sukni o śmiałym kroju, staroświeckie bolerko sprawdzi się w połączeniu z sukienką w stylu retro. Ważne jest także to, by okrycie wierzchnie podkreślało wyjątkowość kreacji. Nie można na wieczorową suknię zakładać bolerek, które da się nosić nawet w pracy. Wdzianko należy traktować jako część wieczornej stylizacji, tak by nawet bez jego zdejmowania każdy wiedział, że wybieramy się na bal.
Najbardziej problematyczna przy doborze okryć jest pora jesienno-zimowa. Nierzadko musimy do wieczorowej kreacji ubrać kurtkę lub płaszcz, a codzienne fasony niezbyt licują ze strojnymi sukienkami. Idealne na takie okazje będzie eleganckie futerko, niekoniecznie prawdziwe, najlepiej w kolorze zbliżonym do sukni, trencz z błyszczącej tkaniny, np. atłasu, długa peleryna z wysokogatunkowej wełny, aksamitny płaszczyk. Zimowe okrycia wierzchnie, inaczej niż ich letnie odpowiedniki, mają być długie, ponieważ ich głównym zadaniem jest ochrona przed mrozem i opadami. Okrycie sukni powinno być wygodne i proste do założenia, tak by w trakcie przyjęcia można było szybko zarzucić je na siebie i wyjść na zewnątrz, np. po to, by obejrzeć pokaz fajerwerków. Jeżeli oprócz płaszcza bądź peleryny potrzebne jest nam jeszcze jakieś wdzianko do noszenia w sali, wystarczy jedwabny lub kaszmirowy szal. Najlepiej gdy szal jest w innym kolorze niż suknia, ale trzymajmy się raczej jednej tonacji. Przykładowo, do fioletowej sukni zakładamy szal różowy, do sukni granatowej – błękitny, do zielonej – seledynowy. Wyjątkiem jest czerń i biel, do których pasują wszystkie barwy.
Do sukienek koktajlowych
Sukienki wizytowe zakładamy na szczególne okazje, zatem i okrycie wierzchnie nie może być przypadkowe. Zasady są dość podobne do tych, które obowiązują w przypadku kreacji wieczorowych – wierzchnie wdzianko powinno być równie eleganckie co sukienka, a całość musi być spójna stylistycznie. Okrycia wierzchnie muszą być z dobrych gatunkowo materiałów, bardziej zdobnych niż te, które nosimy na co dzień. Na mniej uroczyste okazje wolno nam założyć sweterek, jednak musi on być zrobiony z drogiej wełny.
- Do sukienek prostych, dopasowanych do ciała, ubieramy bolerko, krótki dopasowany żakiet, jedwabny szal lub rozpinany wełniany sweterek, jeśli wyjście ma nieformalny charakter.
- Sukienki empire, odcinane pod biustem, najładniej komponują się z bardzo krótkim, dopasowanym bolerkiem oraz z futrzaną etolą.
- Etola z futerka, zwłaszcza taka w stylu vintage, jest też najlepszym dodatkiem do sukienki w stylu lat 20-tych, z przedłużanym stanem.
- Jeżeli nasza sukienka ma odcinaną w pasie spódnicę, najodpowiedniejszym okryciem będzie taliowany, krótki żakiet, ewentualnie kaszmirowy kardigan.
- Sukienki obcisłe na górze i rozkloszowane na dole, uszyte z lejącego się materiału, łączymy z krótkim bolerkiem, żakiecikiem lub dopasowanym sweterkiem wiązanym pod piersiami.
- Przy baskince nosimy krótkie kardigany lub żakiety, w wersji bardziej ekstrawaganckiej odpowiednia będzie skórzana kurteczka do pasa.
- Linia A lubi towarzystwo podobnych fasonów, dlatego przyda się do takiej sukienki długa, prosta marynarka.
- Asymetryczna sukienka, o dopasowanym kroju, może być połączona z bolerkiem lub żakietem, przy szerszym fasonie pomyślmy o szalu.
- Uzupełnieniem sukienki bombki powinien być krótki żakiecik lub bolerko.
Do sukienek codziennych
Rozpinane sweterki pasują praktycznie do każdego typu sukienki. Te cienkie sprawdzą się latem, gdy potrzebujemy czegoś odpowiedniego do zwiewnej sukienki w kwiaty. Grubsze kardigany nosimy do sukienek o kroju sportowym – kiedy nie musimy zakładać swetra na siebie, dobrym pomysłem będzie zawiązanie go w talii. Do sukienek rozkloszowanych, z marszczoną lub plisowaną spódnicą, pasują krótkie i obcisłe bliźniaki – dłuższe sweterki wiążemy w talii zamiast zapinać na guziki. Oprócz bliźniaków, dobre będą też sweterki z kopertowym wiązaniem, długie do pasa, z szerszym paskiem do zaznaczenia talii. Gruby, dość prosty sweter o formie przypominającej bolerko zakłada się do sukienek o prostym kroju, przy rozszerzanej spódnicy okrycie tego typu nie może być dłuższe niż do talii. Ciekawym rozwiązaniem jest także zakładanie na sukienkę swetra bez rozpięcia, to jednak sprawdzi się jedynie przy sukienkach cienkich, obcisłych, bez zdobień w górnej części.
Powszechnie stosowanym nakryciem wierzchnim do sukienek są też żakiety damskie i marynarki. W stylizacji casualowej preferowane są fasony sportowe i wesołe kolory. Sukienkę czarną lub dżinsową warto połączyć z jaskrawą marynarką z podwiniętymi rękawami, neonowe barwy pasują też do białych, romantycznych sukienek z ażurowym wzorem. Luźne marynary są wskazane do sukienek obcisłych, dzianinowych i bawełnianych. Marynarki dwurzędowe, taliowane, przypominające mundur wojskowy są świetnym dodatkiem do dopasowanych ubrań w jednolitym kolorze lub z motywem moro. Sukienki o kroju w kształcie litery A ładnie wyglądają z przedłużanym żakietem w kontrastowym kolorze.
Kurtki dżinsowe nosimy z sukienkami łączkami i gładkimi, obcisłymi strojami. Jeśli zależy nam, by podkreślić talię, wybierajmy kurtki krótkie, zwężane w kierunku pasa. Dłuższe kurtki powinny być taliowane. Dżins świetnie też komponuje się z długimi sukienkami bawełnianymi.
Skórzane kurtki są dobre do niemal każdej casualowej stylizacji. Krótki żakiet ze skóry jest odpowiedni nawet dla delikatnej, zwiewnej sukienki do kolan lub do długiej łączki. Modna ramoneska pasuje zarówno do rozkloszowanych kreacji, jak i do obcisłych tub. Nie ma też znaczenia kolor czy wzór sukienki, chyba że kurtka jest kolorowa, wtedy powinna odpowiadać barwom, jakie są na sukience.
Do sukienek biurowych
Sukienki do pracy są stonowane i wymagają takich samych okryć. Najodpowiedniejsze będą żakiety i marynarki, o prostym, klasycznym kroju. Nie nosimy do biura żakietów jaskrawych, polecane kolory to szary, granatowy, brązowy, czarny, błękitny, beżowy. Przy gładkiej sukience można sobie pozwolić na marynarkę w kratkę, pepitkę lub prążki.
Kobiecą figurę podkreślą marynarki z wyraźnie zaznaczoną talią – efekt ten zapewnią nam zaszewki, baskinka, tunel z paskiem. Figura „gruszki” stanie się bardziej proporcjonalna dzięki żakietowi z małymi bufkami i poduszkami w ramionach. Przy braku talii wybierajmy marynarki bez zapięcia, trochę luźniejsze lub takie stylizowane na smoking.
Biurowa stylizacja dopuszcza czasami noszenie swetrów, ale muszą to być eleganckie kardigany, dobrej jakości, z wełny. Sweter do biurowej sukienki powinien być gładki, bez ozdobnych wzorów, dość dopasowany, tak by przypominał trochę marynarkę. Dobrym wyborem będą swetry kopertowe, wiązane w talii, z wyłożonym kołnierzem. Do sukienki na ramiączkach można założyć pod spód gładki golf w kontrastowym kolorze.
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.