Jakie jesienne spódnice są najkorzystniejsze dla sylwetki?
Długa tuba z prążkowanej dzianiny
Spódnica midi w fasonie tuby nie powinna być uszyta z bardzo sztywnej i grubej tkaniny, ponieważ wtedy sylwetka wyda się znacznie masywniejsza i optycznie krótsza. Znacznie lepiej sprawdzi się miękka dzianina, dodatkowo wykończona modnym wzorem w wąskie, podłużne prążki, które będą dodawać figurze smukłości. Kolor spódnicy jest stonowany, raczej ciemny, a po bokach mogą być naszyte wąskie, ozdobne lampasy z czarnej ekoskóry. Spódnica ma w talii wyszytą gładką, szeroką listwę, ale gdy fason ma ukryć wystający brzuch, sprawdzi się model z obniżonym stanem i gumą wszytą do środka. Do spódnicy z prążkowanej dzianiny pasują eleganckie koszule, romantyczne bluzki, sportowe T-shirty, bluzki z kopertową zakładką, krótkie swetry z dekoltem w serek. Buty powinny mieć wysokie obcasy albo zakładamy płaskie botki i matowe rajstopy w takim samym odcieniu co spódnica.
Trapezowa spódnica dżinsowa
Jesienna spódnica z dżinsu powinna mieć krój trapezowy, wtedy ładnie podkreśli kształt sylwetki i zamaskuje jej niedoskonałości. Odcień dżinsu jest dowolny, powinny za to na środku i po bokach pojawić się lekko kontrastowe szwy. Na dole jest klasyczny rozporek, a na biodrach mamy ozdobne kieszenie o geometrycznej formie. Dżinsowa spódnica jest za kolano i ma wysoki stan podkreślony szerokim paskiem ze szlufkami. Bluzka do takiej spódnicy może być bardzo luźna, ale musi być włożona do środka. Szczupłą talię warto podkreślić dopasowanym do ciała sweterkiem. Buty powinny być w miarę lekkie, a jeśli mają wysokie obcasy, można założyć ekstrawaganckie, kolorowe rajstopy.
Długa spódnica z modnym ściągaczem
Długa, obcisła na całej długości spódnica może zbyt mocno wyeksponować wady sylwetki, dlatego ciekawym rozwiązaniem jest jesienna midi wykończona z jednej strony ozdobnym ściągaczem, dzięki któremu na spódnicy tworzą się ukośne, miękko ułożone marszczenia. Spódnica jest z dzianiny, a jeśli to fason wizytowy, wybieramy głęboki, ciemny kolor jak atramentowy granat, podkreślony delikatnym połyskiem. W talii spódnica ma wszytą wąską, ozdobną gumę. Za sprawą ściągacza jest z jednej strony wyraźnie dłuższa, co warto podkreślić kontrastowymi rajstopami albo kozakami, które mają wąskie cholewki. Do marszczonej spódnicy zakładamy lekki sweterek albo kopertową bluzkę z baskinką, w wieczorowej stylizacji idealnie sprawdzi się brokatowy, luźny top na cienkich ramiączkach, mocno odsłaniający plecy.
Spódnica z ukośną, kopertową zakładką
Kopertowa zakładka działa wyszczuplająco niezależnie od fasonu. W przypadku jesiennej spódnicy jest to dodatkowo zakładka asymetryczna, która na dole układa się w wysmuklający szpic. Spódnica nie jest długa, sięga mniej więcej do kolan. Ma wysoki, gładko wykończony stan i modelujące zaszewki na biodrach, a z tyłu jest zapinana na długi suwak, który podkreśla wyszczuplające właściwości fasonu. Spódnica z kopertową zakładką może być z grubszej, wełnianej tkaniny, na przykład w tradycyjną jodełkę. Dobrze wyglądają także fasony z gładkiej dzianiny oraz sztucznej, miękkiej skóry z delikatnym połyskiem. Ciekawym rozwiązaniem są wyraziste wzory, jak chociażby szkocka krata, natomiast do biura najlepsza będzie spódnica z modnego, ciemnego tweedu. Kopertową spódnicę można nosić z większością jesiennych bluzek i swetrów. To dobry fason, jeśli chcemy stworzyć stylizację kontrastową – dzięki ukośnej zakładce dwa różne kolory nie będą skracać optycznie sylwetki. W eleganckich stylizacjach kopertową spódnicę łączymy z jedwabną bluzką retro i krótkim, mocno taliowanym żakiecikiem.
Spódnica z oryginalną baskinką
Baskinka to idealny fason dla kobiet, które chcą podkreślić wcięcie w talii i lekko zaokrąglić swoje biodra. Nowoczesna wersja tego fasonu sprawdzi się także przy większym brzuchu czy szerokich biodrach – linia talii nie jest prosta, tylko wykrojona w szeroki szpic, a baskinka bardziej przylega do ciała i jest rozcięta na przedzie, również tworząc szpic, ale skierowany ku górze. Spódnica jest dopasowana do ciała, długa za kolano, z przodu ma ozdobną listwę imitującą zapięcie na guziki. Może mieć jaskrawy kolor, chyba że to fason, który chcemy nosić do pracy, wtedy pozostajemy przy stonowanej klasyce jak popiel albo czekoladowy brąz. Ozdobnej baskinki nie warto zasłaniać, dlatego do takiej spódnicy nie pasują szerokie i długie bluzki, natomiast te obcisłe fasony powinny być wykończone ciekawym, wyszczuplającym printem jak ukośnie ułożone tygrysie pręgi.
Rozkloszowana spódnica z kontrafałdami
Fason rozkloszowany jest korzystny dla każdej sylwetki. Dodatkowo, jeśli spódnica ma wyszczuplać, przydatne będą podłużne, nowoczesne kontrafałdy oraz gładko wykończony, wysoki stan. Nawiązujący do klasyki krój warto przełamać oryginalną tkaniną, jak na przykład dzianina w wytłaczaną, dużą kratę, albo przynajmniej efektownym kolorem w rodzaju magenty. Rozkloszowana spódnica z kontrafałdami może mieć długość nawet do połowy łydki, a gdy chcemy bardziej pokazać nogi, odpowiednia będzie wersja mini. Jest to fason, który najlepiej prezentuje się w towarzystwie klasycznych dodatków, ale zestawiamy je kontrastowo, tak by strój nie był nudny – można założyć na przykład bluzkę w biało-czarne paseczki bretońskie, trencz w odcienie militarnej zieleni, wysokie, brązowe buty do konnej jazdy, kuferek z ciemnozielonej, krokodylej skóry.
Ekstrawagancka spódnica z ekoskóry
Ekologiczna, sztuczna skóra bardzo ładnie układa się na ciele, co świetnie wykorzystuje ekstrawagancki, rockowy fason. Spódnica ma ołówkowy krój, a przez środek biegnie metalowy suwak, rozpięty na dole, dzięki czemu tworzy się wąski, wyszczuplający szpic. Ozdobne, metalowe suwaki pojawiają się także na biodrach oraz wysoko na udach.Skórzana spódnica jest czarna, a dzięki metalowym suwakom nabiera drapieżnego, rockowego charakteru. Mimo to bez problemu odnajduje się także w stylizacjach eleganckich, a nawet można ją nosić do pracy, na przykład w komplecie z kaszmirowym, brązowym bliźniakiem i beżowymi botkami na kwadratowych obcasach. W luźniejszym stylu będzie połączenie skórzanej spódnicy z romantyczną bluzką albo dzianinowym golfem wykończonym zwierzęcym printem.
Lakierowana mini z ukośnymi kieszeniami
Spódnica mini nie zawsze pogrubia. Korzystne dla figury są między innymi fasony trapezowe – linia A nadaje nogom zgrabniejszy kształt i skutecznie zamaskuje grubsze partie ud, jeśli na długość spódnica będzie sięgać prawie do kolan. Dodatkowym wyszczuplającym akcentem są ukośnie naszyte, geometryczne kieszenie, wykończone ozdobnymi, kontrastowymi szwami. Krój na tyle dobrze modeluje sylwetkę, że można pozwolić sobie na połyskującą, ekstrawagancką tkaninę. Kolor jest jednak ciemny, jak burgund czy leśna zieleń. Warto też stylizować takie fasony monochromatycznie, ale z wykorzystaniem atrakcyjnych printów – zakładamy na przykład bordową mini, koszulę z pudrowego szyfonu, wełnianą kamizelkę w granatowo-bordowe zygzaki, ciemnobrązowe rajstopy i zamszowe botki w odcieniu ceglastej czerwieni. Na wieczorną imprezę do lakierowanej mini dokładamy dużo czerni na ekstrawaganckich fasonach, jak skórzane kozaki muszkieterki, pelerynka z futerka, cekinowy top i rajstopy kabaretki. Modne są także połączenia rockowych fasonów z romantycznymi ubraniami – zostawiamy skórzane kozaki, ale bluzka jest szyfonowa, w pastelowe kwiaty, z ozdobnymi bufkami.
Spódnica o bieliźnianym kroju
Bieliźniana sukienka wizytowa to fason, w którym nie wszystkie kobiety wyglądają naprawdę dobrze. Alternatywą dla sukienki może więc być bieliźniana spódnica midi, ładnie rozkloszowana, z lejącego się jedwabiu, wykończona w talii wąską gumką. Bieliźniana spódnica może mieć dowolny kolor, jeśli jednak decydujemy się na jasne odcienie, to stylizacja powinna być monochromatyczna. Spódnice ciemne wolno zestawiać kontrastowo, ale tak, by strój podkreślał proporcje sylwetki.
Źródło: https://www.whowhatwear.co.uk/fall-skirts/slide7
https://www.vogue.com/article/fall-skirts
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.Modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu.