Jakie fioletowe sukienki są modne tej jesieni?
Fioletowa midi w fasonie oversize
Luźna sukienka wyjściowa w kolorze fioletowym uszyta jest z gładkiej i dość cienkiej tkaniny. Wygląda bardzo minimalistycznie, a jej dolna krawędź jest wykrojona ukośnie, dzięki czemu sylwetka nabiera optycznie smukłości. Sukienka oversize może mieć na biodrach kieszenie, jednak muszą być one wszyte do środka i wykończone tak, żeby nie pogrubiać. To fason jesienny, ale jego rękawy są krótkie i modnie rozkloszowane, dlatego fioletową sukienkę nosimy głównie w stylizacjach warstwowych. Bluzka zakładana pod spód musi mieć proste, obcisłe rękawy, za to kolor może być ekstrawagancki, jak neonowa żółć, krwista czerwień, nasycona leśna zieleń.
Romantyczna sukienka z fakturowanej dzianiny
Fiolet świetnie wygląda w strojach romantycznych, zwłaszcza ten ciemny, głęboki, z chłodnymi tonami. Romantyczna kreacja w tym kolorze ma trapezową formę i jest wykończona na dole szeroką, marszczoną falbaną, posiada też bufiaste rękawy ściągnięte gumkami. To fason odcinany pod biustem, a więc odpowiedni na każdą sylwetkę i nie jest konieczne zakładanie do niego paska. Nowoczesności dodaje romantycznej kreacji tkanina – fioletowa sukienka uszyta jest z fakturowanej, gniecionej dzianiny o matowej powierzchni. W nowoczesnym stylu mogą być także dodatki, ale i te klasyczne, romantyczne fasony będą odpowiednie, a oprócz czerni warto jeszcze wykorzystać jesienne pastele.
Koszulowa sukienka w kwiaty
Fioletowa sukienka koszulowa jest uszyta z bardzo miękkiej, elastycznej tkaniny. Nie jest gładka, bo na fioletowym tle pojawiają się niebiesko-różowe albo czerwono-pomarańczowe kwiaty. Nieco zmodyfikowany jest i sam krój – koszulowa kreacja ma odcięcie w talii i poniżej tej linii robi się rozkloszowana. Reszta detali pozostaje klasyczna, choć w fasonach wyszczuplających rękawy mają długość ¾ zamiast sięgać do samych nadgarstków. Długość midi będzie najodpowiedniejsza, ponieważ wtedy kreacja nada się również do pracy czy na eleganckie przyjęcie. Koszulową sukienkę w kwiaty nosimy głównie z czernią, zwłaszcza gdy to strój wizytowy, lub z nowoczesnymi dodatkami, których odcienie pokrywają się z kolorem nadrukowanych kwiatów.
Wyjściowa sukienka z tafty
Tafta to bardzo efektowny materiał, połyskujący, o delikatnie wytłaczanej powierzchni. Jest przy tym dość sztywna i gruba, dlatego bywa pogrubiająca, jeśli źle dopasuje się fason. Na ten sezon odpowiednim wyborem będzie fioletowa sukienka o trapezowym kroju, taliowana, długa za kolana – krój ten pomoże schować zarówno większy brzuch, jak i szerokie biodra. Wiązanie na pasek nie musi być dokładnie w talii, tylko prawie pod biustem. Sukienka jest na całej długości rozcięta i zapinana na guziki, a dekolt pozostaje rozchylony, układając się w szpic. Rękawy powinny mieć długość ¾, ale mogą mieć ozdobnie wykończone mankiety. Jeśli chodzi o sam odcień fioletu, to na sukienkę z tafty pasują głównie te ciemniejsze, stonowane kolory, można jednak sięgnąć po jaskrawe dodatki.
Swetrowa sukienka z ozdobnymi mankietami
Fioletowa sukienka codzienna w fasonie swetrowym nie jest bardzo luźna, a miejsce grubej wełny zastępuje lżejsza, gładka dzianina. W tym przypadku można pozwolić sobie na odważniejszy odcień fioletu i równie ekstrawaganckie dodatki, niemniej w stylizacjach biurowych trzymamy się neutralnego brązu oraz jesiennych szarości. Sukienka ma pod szyją golf z niewielkimi marszczeniami. Główną ozdobą nie jest jednak dekolt, a mankiety bufiastych rękawów, które są mocno obcisłe, obszyte drobnymi falbankami i ozdobione złotymi guzikami. Ze względu na wygląd mankietów, fioletową sukienkę swetrową nosimy głównie z kamizelkami albo po prostu solo, można też pójść w stronę retro i założyć pudełkowy żakiet z rękawami do łokci.
Sztruksowa szmizjerka
Sztruks to typowo jesienna tkanina. Wygląda bardzo casualowo, dlatego przyda się jej żywy odcień fioletu, który zarazem doskonale podkreśli jesienny charakter stroju. Fioletowa sukienka ze sztruksu to fason eleganckiej szmizjerki, czyli prostej sukienki zapinanej z przodu na guziki. Sztruksowa szmizjerka powinna być lekko trapezowa, szczególnie gdy ma długość mini, a jeśli nie ma własnego wiązania, trzeba dołożyć skórzany pasek. Szmizjerka to fason bardzo uniwersalny, odpowiedni także do pracy oraz na przyjęcia. Fiolet nie odbiera jej tej uniwersalności, wręcz przeciwnie, jest właśnie kolorem, który nawet lepiej niż czerń odnajdzie się w każdej sytuacji. Do szmizjerki ze sztruksu pasują głównie dodatki o nieco masywniejszej formie, a stylizację utrzymujemy w monochromatycznych kolorach.
Stylowa kreacja z aksamitu
Kolejnym jesiennym materiałem, do którego pasuje fiolet, jest aksamit. Z niego szyte są przede wszystkim sukienki wizytowe, w nowoczesnym stylu, jak wyszczuplająca kreacja midi z marszczeniami. Jest to sukienka dopasowana do ciała na całej długości, ale na jednym boku aksamit układa się w skośne, miękkie fałdki maskujące brzuch. Pod biustem sukienka ma częściowe przeszycie, a dekolt zabudowany jest prawie pod szyję. Linia ramion jest dość ostro zarysowana i trochę poszerzona, co jeszcze lepiej pomaga wyrównać optycznie proporcje sylwetki. Znowu wybieramy rękawy ¾, natomiast te o pełnej długości są uszyte nie z aksamitu, tylko z tiulu albo prześwitującego szyfonu.
Ekstrawagancka sukienka kimonowa
Kimonowy krój jest popularny tej jesieni i często takie sukienki są wzorowane na fasonach z lat 80-tych. Dokładnie ten sam motyw wykorzystuje kreacja w kolorze fioletowym – jest luźna w górnej części, na biodrach ułożona w tulipanowe zakładki, ma wszyte w ramionach poduszki, a szerokie rękawy w dolnej części mocno się zwężają. Fioletowa sukienka kimonowa jest uszyta z błyszczącej, ekstrawaganckiej dzianiny, fason typowo na wieczór może być cekinowy. Kreacja ma kopertową zakładkę, więc tak naprawdę da się ją dowolnie układać i wykorzystywać także jako atrakcyjną narzutkę do casualowych, jesiennych ubrań. Czerń będzie oczywiście odpowiednim dodatkiem, ale do tak wyrazistego fasonu warto dodać odważniejsze kolory, jak winna czerwień.
Wełniana sukienka z kontrafałdą
Wełniana sukienka do pracy przypomina fasony retro z lat 50-tych, czyli ma długość midi i jest mocno rozkloszowana. Na fioletowej kreacji pojawiają się ozdobne kontrafałdy, ale tylko na środku, tak aby zapewnić wełnianej kreacji wyszczuplającą formę. Wełniany top jest obcisły i na szerokich ramiączkach, więc do sukienki trzeba jeszcze założyć kardigan albo żakiet. Ciekawie wypada także połączenie z białą koszulą, zawiązaną w talii na supełek. Fioletowa wełna jest raczej jasna, pastelowa, dzięki czemu gruba tkanina nie wygląda zbyt ciężko. Idealnym dodatkiem będzie tutaj pudrowy róż, a nowoczesny styl zapewnia trochę chłodnego srebra lub bieli.
Tweedowa garsonka
Tweed to także wełna, ale wyróżnia się on bardziej chropowatą teksturą, nie jest też zupełnie gładki, tylko melanżowy albo wykończony wzorem w drobną kratkę. Fioletowy tweed nadaje się na sukienki nowoczesne, o minimalistycznym kroju, odcinane pod biustem i z dekoltem karo. Modne są również fasony w stylu lat 60-tych – tutaj dodatkowo sukienka ma geometryczne kieszonki z patkami, a linię pod biustem podkreśla kontrastowa, gładka lamówka. Tweedowa sukienka pojawia się w komplecie z krótkim żakietem. Ma on pudełkowy krój i wykończony jest wąskimi lamówkami, a zamiast klasycznego zapięcia na guziki jest pojedyncza haftka na wysokości talii.
Fioletowa sukienka ze skóry
Wśród jesiennych propozycji nie mogło zabraknąć sukienki skórzanej. Ta w kolorze fioletowym jest obcisła i zapinana z przodu na złoty suwak, a pod biustem można ją przewiązać szerokim, skórzanym paskiem. Ma długie rękawy, które także są wykończone suwakami. Fioletową sukienkę ze skóry można nosić do pracy razem z brązem albo szarą kratką. W wersji wizytowej wystarczy nowoczesne, połyskujące złoto i odrobina czerni.
Źródło: https://www.instyle.com/fashion/clothing/purple-color-trend
https://www.pinterest.com/dawngully/purple-dress/
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronie www.modbis.pl są chronione prawami autorskimi i nie mogą być kopiowane i rozpowszechniane bez pisemnej zgody właściciela sklepu