Jaki to strój koktajlowy? Czy tylko sukienka koktajlowa?
- Sukienka koktajlowa - co to?
- Sukienka koktajlowa - jaka to?
- Sukienki koktajlowe - na jakie okazje?
- Jak wybrać sukienkę koktajlową?
- Rodzaje sukienek koktajlowych
- Strój koktajlowy damski
- Strój koktajlowy a dress code
Sukienka koktajlowa - co to?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czym jest sukienka koktajlowa, należy wspomnieć o Christianie Diorze, który w latach '40 zaprezentował kolekcję sukienek innych niż dotychczas. Były znacznie krótsze, bowiem sięgały do połowy łydki, nie miały rękawów, a cienkie ramiączka lub gorset i wyróżniały się dość głębokim dekoltem. To znacznie odbiegało od tego, co noszono dotychczas. Kobiety jednak szybko „podchwyciły” nowy trend. To był fason sukienki, który doskonale wypełnił lukę między strojem codziennym, a wieczorowym. Najczęściej zakładano ją na popołudniowe wyjścia. Zarówno do teatru, na potańcówki, jak i na kawę. Właśnie dlatego do tego typu sukienki dopasowano określenie „koktajlowa”.
Sukienka koktajlowa - jaka to?
Jaka jest sukienka koktajlowa? Czym się wyróżnia? Po czym ją poznać? Przede wszystkim zakłada się, że długość sukienki powinna być midi. Jednak zdarza się, że na zaproszeniach na przyjęcia pojawia się sformułowanie „long dress” - wtedy dopuszczalna jest maxi.
Jak odróżnić sukienkę koktajlową od biurowej? Ma zdecydowanie głębszy dekolt. Może być uszyta ze zwiewnego materiału, również połyskującego. Jakiego? Sprawdza się szyfon, jedwab, koronka. W chłodniejsze dni – welur, satyna, tafta. Co więcej, może być w odważnym kolorze, we wzory, z błyszczącymi aplikacjami. Bardzo często pojawiają się groszki, kratka, kwiaty, figury geometryczne. W przeciwieństwie do sukienki biznesowej - koktajlowa może być też jasna. Najczęściej wybierane są kreacje beżowe, bordowe, niebieskie, szare, zielone, różowe.
Fiolet, kobalt, czerwień, a także czerń – lepiej zostawić na wieczór. Sukienki wieczorowe są zdecydowanie bardziej strojne, eleganckie. Chociaż czarna sukienka koktajlowa midi, zwana małą czarną też ostatecznie się sprawdzi. Warto jednak wiedzieć, że nie powinna być zbyt krótka ani zbyt obcisła. Sukienka koktajlowa czarna zawsze się sprawdzi, więc warto mieć jedną w swojej szafie.
Sukienki koktajlowe - na jakie okazje?
Idealna wydaje się sukienka koktajlowa na wesele, chrzest, komunię oraz przyjęcia firmowe, jubileusze. Warto pamiętać jednak, by dopasować kolor, wzór i fason do okazji. W przeciwnym wypadku można narazić się na śmieszność. Ważne jest też, by właściwie dobrać dodatki. Torebka i buty nie powinny być zbyt strojne. W przypadku uroczystości odbywających się w kościele, istotne jest, by osłonić ramiona. Świetnie nadają się do tego żakiety damskie. Czasami może okazać się konieczne narzucenie na szyję apaszki, by nieco ukryć dekolt.
Ważne jest, by sukienki koktajlowej nie zakładać na wyjścia na miasto, spotkania ze znajomymi. To kreacja zarezerwowana na ważne spotkania towarzyskie, a nie na co dzień. Sukienka koktajlowa nie będzie dobra na bardzo uroczyste bale, gale. Jest zbyt skromna. Zdecydowanie lepiej postawić na takie wyjścia na sukienkę wieczorową.
Jak wybrać sukienkę koktajlową?
Sukienkę koktajlową należy dopasować do okazji, ale również swojej sylwetki i gustu. Najlepiej sprawdza się fason w kształcie litery A, rozkloszowany. Oczywiście każda kobieta powinna uwzględnić to, co w jej figurze najpiękniejsze i to wyeksponować. Wbrew pozorom sukienka koktajlowa nie musi być bardzo wygodna. Zwłaszcza, jeśli zakłada się ją na okazję „stojącą”. Inaczej, jeśli ma to być ubiór na przyjęcie weselne. Wtedy konieczne jest postawienie na kreację wygodną i nie krępującą ruchów w tańcu.
Rodzaje sukienek koktajlowych
Wśród sukienek koktajlowych można znaleźć kilka rodzajów. Różnią się między sobą fasonem. Tak wyróżnić można sukienkę bombkę – w górnej części jest dopasowana, a w dolnej – okrągła, pełna drapowań. Oprócz tego wspomniana już mała czarna. Doskonale jak sukienki koktajlowe sprawdzają się modele w stylu retro. Warto pomyśleć o sukience z baskinką, czy trapezowej.
Strój koktajlowy damski
Oczywiście najczęściej jako strój koktajlowy większość z nas widzi sukienkę. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Można skomponować i inną stylizację. Można sukienkę zastąpić kostiumem ze spodniami lub spódnicą, czyli po prostu garsonką damską. Dobierając do stroju koktajlowego damskiego spodnie lub spódnicę, należy jednak wiedzieć, że konieczne jest odróżnienie ich od biznesowych. Jak można to zrobić? Przede wszystkim materiał powinien być delikatniejszy. Kostium powinien mieć też znacznie odważniejszy krój, np. mieć szersze klapy, większą długość, szersze nogawki lub rękawy niż ten przeznaczony do noszenia na co dzień. To samo tyczy się koloru. Lepiej postawić na bordową, filetową, ciemnozieloną garsonkę.
Strój koktajlowy a dress code
Skoro wspomniano już o tym, że strój koktajlowy zakłada się na popołudniowe spotkania, czyli odbywające się w godzinach 16-19, to warto wiedzieć, co to za sobą niesie. Przede wszystkim nie jest to czas na ciemne kolory. Te zarezerwowane są na wieczór. To samo tyczy się połyskujących materiałów. Nie wskazane jest też wybieranie zbyt skromnych ubrań. To, co nosi się do biura, nie powinno być uznawane za dobry strój koktajlowy.
W powyższym artykule omówiono zostało to, jak powinien wyglądać damski strój koktajlowy. Oczywiście dla wielu będzie nim sukienka koktajlowa, jednak panie, które nie lubią tak kobiecych strojów z powodzeniem mogą postawić na kostium. Nieważne, czy składać ma się z żakietu i spodni, czy spódnicy.